Strona główna serwisu
Protest rodziców z niepełnosprawnymi dziećmi w sejmie

Protest rodziców z niepełnosprawnymi dziećmi w sejmie

Ok. 30 osób - rodzice wraz ze swoimi niepełnosprawnymi dziećmi - rozpoczęło protest okupacyjny w sejmie. Zapowiadają, że są gotowi zostać w gmachu sejmu nawet cztery dni. Jak mówią, chodzi o brak realizacji obietnic rządu dotyczących pomocy takim rodzinom. Protestujący przerwali konferencję prasową posłów koalicji PO-PSL: Sławomira Piechoty (PO) i Henryka Smolarza (PSL) na temat niepełnosprawnych, krzycząc: "To jest śmieszne! Niech pan nie łże!"
Rodzice i opiekunowie niepełnosprawnych dzieci protestują w sejmie Rodzice i opiekunowie niepełnosprawnych dzieci protestują w sejmie ()
Wcześniej rodzice protestowali przed kancelarią premiera. Domagali się podwyższenia świadczeń oraz tego, by ich całodobowa opieka nad niepełnosprawnymi dziećmi traktowana była przez państwo jako zawód. Rozmawiali w tej sprawie z ministrem pracy Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem, pełnomocnikiem ds. osób niepełnosprawnych ministrem Jarosławem Dudą i rzeczniczką rządu Małgorzatą Kidawą-Błońską.

Wiceminister pracy Elżbieta Seredyn podkreśliła w rozmowie z dziennikarzami w sejmie, że z grupą protestujących rodziców spotyka się regularnie, również w środę się z nimi spotkała. - Ci państwo odpowiadali na nasze zaproszenie. Tematem było wypracowanie wspólnego, kompromisowego projektu, który będzie sukcesywnie podnosił świadczenie pielęgnacyjne - powiedziała.

Dodała, że dyskusja dotyczyła też innych rozwiązań, dotyczących m.in. ośrodków wsparcia, warsztatów terapii zajęciowej i innych form pomocy, które mógłby finansować PFRON. - Zachęcamy jednak także do aktywizacji zawodowej po to, żeby rodzice mogli sobie w tym czasie podnosić kwalifikacje i odpocząć, a dzieci - żeby mogły zdobywać szanse edukacyjne i rozwojowe tak, jak inne dzieci niepełnosprawne - zaznaczyła Seredyn.


Wiceminister tłumaczyła, że 153 złote to zasiłek pielęgnacyjny, który otrzymują osoby niepełnosprawne w stopniu znacznym, dzieci z niepełnosprawnością do 16. roku życia, ale także ci, którzy nabyli niepełnosprawność do 21. roku życia, także osoby po 75. roku życia. Nie jest to to samo, co świadczenie pielęgnacyjne, o które mogą starać się opiekunowie osób niepełnosprawnych, które obecnie wynosi 620 zł. - Dodatkowo uprawnieni do świadczeń pielęgnacyjnych mogą korzystać z dodatków do świadczenia pielęgnacyjnego - są to kwoty rzędu do 420 złotych. Razem naprawdę jest to sensowna kwota - uważa Seredyn.

Według Kidawy-Błońskiej spotkanie w kancelarii premiera "było emocjonalne i opiekunowie wyszli z zapewnieniem, że w przyszłym tygodniu odbędzie się spotkanie z ministrem pracy poświęcone nowej ustawie". Jak podkreśliła, wciąż trwają prace nad nową ustawą o świadczeniach rodzinnych. - Dzisiaj, w ciągu jednego dnia, pan premier nie załatwi wszystkich potrzeb. (...) Prace legislacyjne trwają i w przyszłym tygodniu minister pracy Kosiniak-Kamysz spotka się z rodzicami, aby rozmawiać o nowym projekcie - zaznaczyła rzecznik rządu.

Protestujący przyjechali m.in. z Torunia, Poznania, Krakowa, Gdańska, Bydgoszczy i Warszawy. Zaproszeni zostali do sejmu przez klub Solidarnej Polski. Zanim oświadczyli, że rozpoczynają protest, uczestniczyli w konferencji prasowej SP. Na konferencji prasowej szef klubu SP Arkadiusz Mularczyk i zaproszeni goście oskarżali premiera i polityków PO o niespełnienie danych im obietnic.


Później przerwali konferencję prasową posłów koalicji PO-PSL: Sławomira Piechoty (PO) i Henryka Smolarza (PSL) poświęconą niepełnosprawnym. Piechota podkreślał na konferencji w sejmie, że wsparcie państwa dla rodzin z osobami niepełnosprawnymi systematyczne rośnie, a Smolarz wyliczał, że w 2007 roku wydatki na wsparcie osób niepełnosprawnych wynosiły pół miliarda złotych, w 2013 wzrosły do 1,7 mld zł. Politykowi przerwały osoby, które weszły na salę konferencyjną. "To jest śmieszne! Niech pan nie łże!" - krzyczeli protestujący.

Na korytarzu sejmowym oświadczyli dziennikarzom, że podejmują protest okupacyjny sejmu. Zapowiedzieli, że są gotowi zostać w sejmie trzy, cztery dni.

- Uważam, że nasze oczekiwania są skromne. Nie jesteśmy roszczeniowi, to jest praca w rzeczywistości 24-godzinna. Nasze dzieci, z całym szacunkiem, nigdy nie będą paraolimpijczykami, nigdy nie będą mogły prowadzić samochodu - one wymagają naszej 24-godzinnej opieki - powiedziała jedna z inicjatorek protestu i matka niepełnosprawnego chłopca, Iwona Hartwich ze stowarzyszenia "Mam przyszłość" z Torunia.

Po południu z protestującymi rodzicami spotkał się rzecznik praw dziecka Marek Michalak. Zapewnił, że zapozna się z ich postulatami i nawiąże w tej sprawie kontakt z osobami, które składały im obietnice dotyczące świadczeń, w tym ministrem pracy.

W ciągu pięciu lat - zgodnie z zapowiedziami premiera Donalda Tuska - osoby opiekujące się dziećmi z niepełnosprawnościami będą otrzymywać świadczenie w wysokości płacy minimalnej. Jego wysokość ma być zróżnicowana w zależności od stopnia niepełnosprawności dziecka.


Ministerstwo pracy i polityki społecznej podkreśla, że poza świadczeniem pielęgnacyjnym w wysokości 620 zł opiekunowie niepełnosprawnych dzieci dostają dodatkowe 200 zł ze specjalnego programu rządowego. Są za nich odprowadzane składki ZUS w wysokości 246 zł, łączne wydatki państwa na osobę opiekującą się niepełnosprawnym dzieckiem wynoszą 1046 zł miesięcznie, czyli 12,6 tys. rocznie.

Dodatkowo rodziny, w których są niepełnosprawne dzieci, mogą starać się o wsparcie z pomocy społecznej oraz Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Ministerstwo wylicza też, że w 2013 na wsparcie osób niepełnosprawnych i ich opiekunów przekazało 11,2 mld zł, w tym na zasiłki pielęgnacyjne przeznaczono 1,7 mld zł, a na świadczenia rodzinne dla osób niepełnosprawnych - 340 mln zł. Dodatkowe 255 mln zł zostało przekazane jako uzupełnienie świadczeń.

W stanowisku zaznaczono również, że rodziny osób niepełnosprawnych otrzymują także wsparcie niefinansowe - pod koniec 2013 r. osoby z orzeczoną niepełnosprawnością mogły korzystać z 1910 placówek, m.in. domów pomocy społecznej, ośrodków wsparcia, dziennych i rodzinnych domów pomocy.

Część opiekunów osób niepełnosprawnych straciła prawo do świadczeń w lipcu zeszłego roku wskutek nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych z grudnia 2012 r. Zgodnie z nią świadczenie pielęgnacyjne przysługuje tylko niepracującym rodzicom i najbliższym krewnym osób niepełnosprawnych, gdy niepełnosprawność powstała przed osiągnięciem dorosłości (do 18. roku życia lub 25. roku życia - w przypadku osób uczących się). Natomiast wcześniej świadczenie mogli pobierać także krewni osób niepełnosprawnych, gdy niepełnosprawność powstała po 25. roku życia, a więc np. dzieci lub wnuki niepełnosprawnych rodziców.


Teraz dla tej grupy osób przeznaczony jest specjalny zasiłek opiekuńczy w wysokości 520 zł, przy czym przysługuje on tylko wtedy, gdy łączny dochód dwóch rodzin - osoby sprawującej opiekę oraz osoby wymagającej opieki - nie przekroczy, w przeliczeniu na osobę, ustawowego limitu.

W grudniu zeszłego roku TK orzekł, że odebranie prawa do świadczeń było niezgodne z konstytucją.

Obecnie MPiPS pracuje nad dwoma projektami - jeden z nich realizuje wyrok TK, drugi ma wprowadzić jeden rodzaj świadczenia (pielęgnacyjnego) dla wszystkich opiekunów zajmujących się niepełnosprawnym członkiem rodziny, bez względu na wiek powstania niepełnosprawności osoby, nad którą sprawowana jest opieka, w różnej wysokości w zależności od stopnia niesamodzielności podopiecznego.

Projekt przewiduje, że najniższe świadczenie wynosić będzie 846,42 zł (z tego 620 zł świadczenia pielęgnacyjnego i 226,42 - wysokość składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne), a najwyższe odnosić się będzie do poziomu najniższego wynagrodzenia i wynosić będzie w 2017 r. ok. 2 tys. zł (w tym świadczenie pielęgnacyjne w wysokości 1465 zł).

Czy rodzice dzieci niepełnosprawnych w stopniu znacznym powinni dostawać pensję minimalną?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (750)
Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
23
~smiech na sali 2014-03-19 (20:56) 6 godzin i 7 minut temu

,,ten co wymyslil te 620 zeta przy tych cenach to pewnie jego krawat jest drozszy,,,,,

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
23
Zgadzam się z opinią
45
~sd 2014-03-19 (20:32) 6 godzin i 31 minut temu

Skoro zabroniliście im skrobać to zabierzcie kasę na księży i dajcie im na chów przyszłych mistrzów paraolimpiady w biegu do Częstochowy.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
5
Zgadzam się z opinią
27
~starsza 2014-03-19 (20:10) 6 godzin i 53 minut temu

Szkoda tych dzieci, szkoda tych rodziców, ale NIC NIE OSIĄGNĄ BO TUSK I JEGO DWÓR MA TO GŁĘBOKO W d..ie. Ważne żeby tusgówna kupiła sobie nowy samochód za półtora miliona złotych - zapłaci państwo. Ważne żeby tusgowa kupiła sobie nową kieckę za trzydzieści tysięcy i nową biżuterię - też na koszt państwa.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
25
~oburzony 2014-03-20 (08:14) 18 godzin i 49 minut temu

Dla matek, ojców niepełnosprawnych dzieci, dla cichych, bezimiennych bohaterów forsy brak. Bo wyżej nie podskoczą. Ale na Świątynię Opatrzności, Madonnę, na idiotyczne podróże posłów (Kępa w Azji w sprawie gender) nie brak. Na prawdziwe trudne życie tych ludzi - forsy brak, ale na idiotyczne pomysły z Igrzyskami w Krakowie (już wydano kilka milionów) nie brak. Rodzice tych biednych dzieci - trzymajcie się, jestem całym sercem z Wami!!!.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
5
Zgadzam się z opinią
26
~kPOsyf 2014-03-20 (07:48) 19 godzin i 15 minut temu

Dobrze się obiecuje na czyjeś konto w 2017r (PO myśmy chcieli tylko nas wyrzucili). ALBO żłobie w rządzie robisz to teraz albo nigdy /// a nie obiecuj.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
24
~staś 2014-03-19 (19:51) 7 godzin i 12 minut temu

Ale na utrzymanie bandyckiej bandy z UB i SB pieniądze są .Jak również na cygara garnitury i alkohol

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
24
~janek 2014-03-19 (19:47) 7 godzin i 16 minut temu

Do zwolenników PO. Nie będę ukrywał, że olewam zarówno polityków z PO, jak i ich zwolenników. Jestem jednak gotów (naprawdę) zmienić zdanie jeśli podacie mi przykłady 10 inwestycji zrealizowanych za czasów rządzenia PO, które nie miały by przesłanek korupcjogennych, które byłyby zrobione tak dobrze, by nie potrzeba było robić ciągłych poprawek po spartaczonej robocie i gdzie cena tych inwestycji mieściła się w standardach europejskich. Czekam tez na wymienienie 5 ustaw przygotowanych przez PO i podpisanych przez prezydenta, które by ulżyły w codziennym życiu przeciętnemu Kowalskiemu. Obiecuje, że jeśli spełnicie moja prośbę odszczekam, że PO to patologia.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
5
Zgadzam się z opinią
26
~Anna 2014-03-19 (19:41) 7 godzin i 22 minut temu

Rodzić nawet chore , ale opieki państwa nad takimi dziećmi żadnej ( 150 zł kpina). Matka takiego chorego dziecka jest uziemiona na całe życie. Tylko współczuć. Zresztą widać ostatnio,że opieka nad dziećmi nawet w szpitalach to też kpina.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
24
~tumi 2014-03-19 (19:23) 7 godzin i 40 minut temu

Rząd nie ma czasu i środków na jakiś Polaków i jeszcze ich niepełnosprawnych dzieci. Dzisiaj podjęto decyzję o przekazaniu pomocy finansowej Ukrainie ze środków pomocy rozwojowej.Im bardziej zależy na banderowskim rządzie niż na Was. Ja nie rozumiem tego rządu, kto jak kto ale oni powinni rozumieć niepełnosprawnych. Z tym , że oni są niepełnosprawni umysłowo...

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
20
~Pappacoda 2014-03-20 (08:38) 18 godzin i 25 minut temu

Wstydzę się za nasze państwo. Martwią się o Ukraińców, Tybetanczyków ,prowadzą brudne wojny wydając na to krocie a nie chcą pomóc swoim obywatelom. Wstyd panowie wstyd.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
22
~ktoś 2014-03-20 (00:49) 2 godziny i 14 minut temu

podatki podatkom. moja zona robiła prenatalne i dokrorki z klinik w łodzi i wrocałwiu super jest wszytsko w ok. miał się urodzić sliczny chłopiec... na porodówce doznałem szoku lekiiego nie tyle ze się urodziła Marcysia , ale ze dostałem zjeby od położnej czy zdajemy sobie sprawę co zrobiliśmy!!!!! ze dziecko urodziło się z downem!!! nie odpowiedziałem nic... starsza córka urodziła się normanla , młodsza rosła , w międzyczasie operacja na serduszku i inne wizyty w szpitalach , stało się to standardem . Zona miała pańswową prace na stawnosiku kierowniczym , ja prowadziłem działalność gospodarczą... zaczelismy budowac dom bez kredytów , mieszkaliśmy na wynajętym b mielismy plany szybko się wprowadzić... mielismy przyszedł dzień pewnien i zpadł wyrok ..RAK! po miesiącu zone sparaliżowało , po 2,5 pochowałem ją... oszczednosci poszły na łapówki leczenia obietnice , teraz zostałem sam na wynajętym mieszkaniu nie pochodze z tej części polski co mieszkaliśmy nie mam tu rodziny dosteje marne grosze o jakich pszecie ze to całkiem sporo nie mam jak pujsc od pracy... i to jest naciąganie państwa??? dajcie spokuj.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
20
~Polak 2014-03-19 (20:25) 6 godzin i 38 minut temu

Wybieramy ludzi do Samorządów, Sejmu i Rządu tylko tych,którzy nie rządzili po 1989 roku. Inaczej końca biedy nie będzie widać

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
5
Zgadzam się z opinią
25
~matka 2014-03-19 (19:33) 7 godzin i 30 minut temu

bieda aż piszczy a tusk złodziej niewzruszony ,pasożyt i nieudacznik ,ma to gdzieś nam potrzebna jest druga Ukraina żeby tych skorumpowanych aferzystów odsunąć od koryta ,wysprzedają Polse na potęge ,ruskie u nas będą kopać gaz a Niemcy wykupują naszą ziemie na potęge ,gdzie ją mieszkam ten judasz tusk ma polske i polaków gdzieś

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
21
~Nickt 2014-03-19 (18:30) 8 godzin i 33 minut temu

A czytałem dzisiaj że ci "łaskawcy szubrawcy" podobno "pracujący" w Wysokiej Gucwie domagają się podwyżki bo to kilkadziesiąt tysięcy jakie zgarniają miesięcznie to jest dla nich pikuś

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
19
~maja 2014-03-20 (08:39) 18 godzin i 24 minut temu

W7dzialam wczoraj w faktach o fakrach rozmowe matlki z senatorem (niepelnosprawnym)- t en pan byl tak niemily, bezszczelny i protekcjonalny wobec tej pani ze mama nadzieje iz nikt juz tego g...ja nie wybierze do kotyta!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
19
~Viki 2014-03-20 (08:28) 18 godzin i 35 minut temu

Libicki zapluty staruch sam jest naznaczony przez boga i nienawiść jego i frustracja w sprawach chorych dzieci jest żenująca . Ten człowiek nigdy nie powinien się znaleźć w sejmie to jest mściwy człowiek co było widać w sejmie gdy pojawił się wśród protestujących matek, To żenada zapluty człowieku pan Libicki sięga dna

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
20
~vet 2014-03-20 (07:19) 19 godzin i 44 minut temu

153zl/miesiecznie A ZLODZEJ arlukowicz majac sluzbowy samochod UKRADL 30 tys,(na prywatne paliwo) SMIEC I SCIEK KANALIZACYJNY BEZ HONORU

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
19
~wsumiewszystkojedno 2014-03-19 (18:48) 8 godzin i 15 minut temu

Matki w Polsce ogólnie nie są na najlepszej pozycji. Myślę, że wychowywanie 1 dziecka niepełnosprawnego jest równie męczące i wymagające czasu co wychowanie dzieci w rodzinie wielodzietnej. Moja mama ma 6 dziedzi i ani grosza za nas nie dostała, a krzyczą i panikują, że Polki nie rodzą, a jak mają rodzić jak po prostu je na to nie stać? kraj nam wymiera i to przez politykę, a nie ludzi.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
22
~HELMUT 2014-03-19 (18:30) 8 godzin i 33 minut temu

NIE ROZUMIEM TEGO PROTESTU!!! PRZECIEŻ PAN TUSK OBIECAŁ KAŻDEMU INWALIDZIE PO 15 GROSZY PODWYŻKI W 2014 ROKU!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
20
~zybi09 2014-03-20 (08:31) 18 godzin i 32 minut temu

A gdzie się podziało ponad 8 mld ? (11,2 mld - 1,7 mld -340 mln -255 mln = 8,005 mld ) poszło na utrzymanie darmozjadów i pasożytów "zajmujących się" z woli tego chorego państwa funduszami przeznaczonymi na te biedne dzieci . A ILE FUNDUSZY KOSZTUJE UTRZYMANIE TAKICH KREATUR JAK trynkiewicz ??? My Polacy jesteśmy narodem dumnym ale dajemy się wodzić za nos bandzie o strukturach mafijnych głosując od ponad 20 lat na te same mordy które dbają tylko o siebie i swoje środowisko . Ale przykład Ukrainy powinien dać i nam i tej bandzie wiele do przemyślenia . Pierwszym krokiem powinno być olanie wszelkiego rodzaju wyborów dzięki którym utrzymują się tak długo przy korycie .

odpowiedz

zgłoś do moderacji