więcej

Protest rodziców z niepełnosprawnymi dziećmi w sejmie.

Logo dostawcyZamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.  PAP |  aktualizacja 2014-03-19 (18:06) 7 miesięcy 12 dni 8 godzin i 39 minut temu
drukuj


Rodzice i opiekunowie niepełnosprawnych dzieci protestują w sejmie
Rodzice i opiekunowie niepełnosprawnych dzieci protestują w sejmie opinie video
Ok. 30 osób - rodzice wraz ze swoimi niepełnosprawnymi dziećmi - rozpoczęło protest okupacyjny w sejmie. Zapowiadają, że są gotowi zostać w gmachu sejmu nawet cztery dni. Jak mówią, chodzi o brak realizacji obietnic rządu dotyczących pomocy takim rodzinom. Protestujący przerwali konferencję prasową posłów koalicji PO-PSL: Sławomira Piechoty (PO) i Henryka Smolarza (PSL) na temat niepełnosprawnych, krzycząc: "To jest śmieszne! Niech pan nie łże!"

Wcześniej rodzice protestowali przed kancelarią premiera. Domagali się podwyższenia świadczeń oraz tego, by ich całodobowa opieka nad niepełnosprawnymi dziećmi traktowana była przez państwo jako zawód. Rozmawiali w tej sprawie z ministrem pracy Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem, pełnomocnikiem ds. osób niepełnosprawnych ministrem Jarosławem Dudą i rzeczniczką rządu Małgorzatą Kidawą-Błońską.

Wiceminister pracy Elżbieta Seredyn podkreśliła w rozmowie z dziennikarzami w sejmie, że z grupą protestujących rodziców spotyka się regularnie, również w środę się z nimi spotkała. - Ci państwo odpowiadali na nasze zaproszenie. Tematem było wypracowanie wspólnego, kompromisowego projektu, który będzie sukcesywnie podnosił świadczenie pielęgnacyjne - powiedziała.

Dodała, że dyskusja dotyczyła też innych rozwiązań, dotyczących m.in. ośrodków wsparcia, warsztatów terapii zajęciowej i innych form pomocy, które mógłby finansować PFRON. - Zachęcamy jednak także do aktywizacji zawodowej po to, żeby rodzice mogli sobie w tym czasie podnosić kwalifikacje i odpocząć, a dzieci - żeby mogły zdobywać szanse edukacyjne i rozwojowe tak, jak inne dzieci niepełnosprawne - zaznaczyła Seredyn.

Wiceminister tłumaczyła, że 153 złote to zasiłek pielęgnacyjny, który otrzymują osoby niepełnosprawne w stopniu znacznym, dzieci z niepełnosprawnością do 16. roku życia, ale także ci, którzy nabyli niepełnosprawność do 21. roku życia, także osoby po 75. roku życia. Nie jest to to samo, co świadczenie pielęgnacyjne, o które mogą starać się opiekunowie osób niepełnosprawnych, które obecnie wynosi 620 zł. - Dodatkowo uprawnieni do świadczeń pielęgnacyjnych mogą korzystać z dodatków do świadczenia pielęgnacyjnego - są to kwoty rzędu do 420 złotych. Razem naprawdę jest to sensowna kwota - uważa Seredyn.

Ankieta

Czy rodzice dzieci niepełnosprawnych w stopniu znacznym powinni dostawać pensję minimalną?Według Kidawy-Błońskiej spotkanie w kancelarii premiera "było emocjonalne i opiekunowie wyszli z zapewnieniem, że w przyszłym tygodniu odbędzie się spotkanie z ministrem pracy poświęcone nowej ustawie". Jak podkreśliła, wciąż trwają prace nad nową ustawą o świadczeniach rodzinnych. - Dzisiaj, w ciągu jednego dnia, pan premier nie załatwi wszystkich potrzeb. (...) Prace legislacyjne trwają i w przyszłym tygodniu minister pracy Kosiniak-Kamysz spotka się z rodzicami, aby rozmawiać o nowym projekcie - zaznaczyła rzecznik rządu.

Protestujący przyjechali m.in. z Torunia, Poznania, Krakowa, Gdańska, Bydgoszczy i Warszawy. Zaproszeni zostali do sejmu przez klub Solidarnej Polski. Zanim oświadczyli, że rozpoczynają protest, uczestniczyli w konferencji prasowej SP. Na konferencji prasowej szef klubu SP Arkadiusz Mularczyk i zaproszeni goście oskarżali premiera i polityków PO o niespełnienie danych im obietnic.

Później przerwali konferencję prasową posłów koalicji PO-PSL: Sławomira Piechoty (PO) i Henryka Smolarza (PSL) poświęconą niepełnosprawnym. Piechota podkreślał na konferencji w sejmie, że wsparcie państwa dla rodzin z osobami niepełnosprawnymi systematyczne rośnie, a Smolarz wyliczał, że w 2007 roku wydatki na wsparcie osób niepełnosprawnych wynosiły pół miliarda złotych, w 2013 wzrosły do 1,7 mld zł. Politykowi przerwały osoby, które weszły na salę konferencyjną. "To jest śmieszne! Niech pan nie łże!" - krzyczeli protestujący.

Na korytarzu sejmowym oświadczyli dziennikarzom, że podejmują protest okupacyjny sejmu. Zapowiedzieli, że są gotowi zostać w sejmie trzy, cztery dni.

- Uważam, że nasze oczekiwania są skromne. Nie jesteśmy roszczeniowi, to jest praca w rzeczywistości 24-godzinna. Nasze dzieci, z całym szacunkiem, nigdy nie będą paraolimpijczykami, nigdy nie będą mogły prowadzić samochodu - one wymagają naszej 24-godzinnej opieki - powiedziała jedna z inicjatorek protestu i matka niepełnosprawnego chłopca, Iwona Hartwich ze stowarzyszenia "Mam przyszłość" z Torunia.

Po południu z protestującymi rodzicami spotkał się rzecznik praw dziecka Marek Michalak. Zapewnił, że zapozna się z ich postulatami i nawiąże w tej sprawie kontakt z osobami, które składały im obietnice dotyczące świadczeń, w tym ministrem pracy.

W ciągu pięciu lat - zgodnie z zapowiedziami premiera Donalda Tuska - osoby opiekujące się dziećmi z niepełnosprawnościami będą otrzymywać świadczenie w wysokości płacy minimalnej. Jego wysokość ma być zróżnicowana w zależności od stopnia niepełnosprawności dziecka.

Ministerstwo pracy i polityki społecznej podkreśla, że poza świadczeniem pielęgnacyjnym w wysokości 620 zł opiekunowie niepełnosprawnych dzieci dostają dodatkowe 200 zł ze specjalnego programu rządowego. Są za nich odprowadzane składki ZUS w wysokości 246 zł, łączne wydatki państwa na osobę opiekującą się niepełnosprawnym dzieckiem wynoszą 1046 zł miesięcznie, czyli 12,6 tys. rocznie.

Dodatkowo rodziny, w których są niepełnosprawne dzieci, mogą starać się o wsparcie z pomocy społecznej oraz Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Ministerstwo wylicza też, że w 2013 na wsparcie osób niepełnosprawnych i ich opiekunów przekazało 11,2 mld zł, w tym na zasiłki pielęgnacyjne przeznaczono 1,7 mld zł, a na świadczenia rodzinne dla osób niepełnosprawnych - 340 mln zł. Dodatkowe 255 mln zł zostało przekazane jako uzupełnienie świadczeń.

W stanowisku zaznaczono również, że rodziny osób niepełnosprawnych otrzymują także wsparcie niefinansowe - pod koniec 2013 r. osoby z orzeczoną niepełnosprawnością mogły korzystać z 1910 placówek, m.in. domów pomocy społecznej, ośrodków wsparcia, dziennych i rodzinnych domów pomocy.

Część opiekunów osób niepełnosprawnych straciła prawo do świadczeń w lipcu zeszłego roku wskutek nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych z grudnia 2012 r. Zgodnie z nią świadczenie pielęgnacyjne przysługuje tylko niepracującym rodzicom i najbliższym krewnym osób niepełnosprawnych, gdy niepełnosprawność powstała przed osiągnięciem dorosłości (do 18. roku życia lub 25. roku życia - w przypadku osób uczących się). Natomiast wcześniej świadczenie mogli pobierać także krewni osób niepełnosprawnych, gdy niepełnosprawność powstała po 25. roku życia, a więc np. dzieci lub wnuki niepełnosprawnych rodziców.

Teraz dla tej grupy osób przeznaczony jest specjalny zasiłek opiekuńczy w wysokości 520 zł, przy czym przysługuje on tylko wtedy, gdy łączny dochód dwóch rodzin - osoby sprawującej opiekę oraz osoby wymagającej opieki - nie przekroczy, w przeliczeniu na osobę, ustawowego limitu.

W grudniu zeszłego roku TK orzekł, że odebranie prawa do świadczeń było niezgodne z konstytucją.

Obecnie MPiPS pracuje nad dwoma projektami - jeden z nich realizuje wyrok TK, drugi ma wprowadzić jeden rodzaj świadczenia (pielęgnacyjnego) dla wszystkich opiekunów zajmujących się niepełnosprawnym członkiem rodziny, bez względu na wiek powstania niepełnosprawności osoby, nad którą sprawowana jest opieka, w różnej wysokości w zależności od stopnia niesamodzielności podopiecznego.

Projekt przewiduje, że najniższe świadczenie wynosić będzie 846,42 zł (z tego 620 zł świadczenia pielęgnacyjnego i 226,42 - wysokość składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne), a najwyższe odnosić się będzie do poziomu najniższego wynagrodzenia i wynosić będzie w 2017 r. ok. 2 tys. zł (w tym świadczenie pielęgnacyjne w wysokości 1465 zł).


(meg)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 645 92.27%
nie 54 7.73%

Przeczytaj też

W sejmie trwa protest rodziców z niepełnosprawnymi dziećmi

aktualizacja 2014-03-20 (12:05) 7 miesięcy 11 dni 14 godzin i 40 minut temu

W Warszawie protest rodziców niepełnosprawnych dzieci

dodane 2014-03-19 (08:37) 7 miesięcy 12 dni 18 godzin i 8 minut temu

Rodzice dzieci niepełnosprawnych manifestowali przed KPRM

dodane 2014-01-23 (12:20) 9 miesięcy 8 dni 14 godzin i 25 minut temu

Skazani rodzice 6-letnich bliźniaków ukrywanych i izolowanych w domu w Łomży

dodane 2014-01-16 (12:50) 9 miesięcy 15 dni 13 godzin i 55 minut temu

Niemcy: chcą uczyć dzieci o homoseksualizmie. Tysiące rodziców protestuje

dodane 2014-01-11 (01:55) 9 miesięcy 21 dni i 50 minut temu

"Gazeta Wyborcza": o alimenty można pozwać również dziadków

dodane 2013-12-31 (05:10) 10 miesięcy 21 godzin i 35 minut temu

Rząd i prezydent obiecywali - teraz realizują

dodane 2013-12-19 (05:35) 10 miesięcy 12 dni 21 godzin i 10 minut temu

W innych serwisach

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (750)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

1
1
~emeryt 2014-03-20 (08:03) 7 miesięcy 11 dni 18 godzin i 42 minuty temu

TYLKO "MAJDAN",LUB "WIELKI PUTIN" POGONI TYCH pOSŁÓW,ROZLICZY POpaprańców I TYCH Z ZSL-u------JAKIE TO PODŁE I OBLEŚNE---TO HAŃBA TEGO KRAJU

odpowiedz

4
0
~gargulec 2014-03-20 (08:03) 7 miesięcy 11 dni 18 godzin i 42 minuty temu

Przecież Ci z Wiejskiej krzyczą,że inflacja i należą się im podwyżki.Ta klasa próżniacza potrafi walczyć o swoje jak nikt inny.

odpowiedz

5
0
~Adam 2014-03-20 (08:02) 7 miesięcy 11 dni 18 godzin i 43 minuty temu

Pomaga się tylko Ukraińcom, Polacy to obywatele drugiej kategorii.

odpowiedz

115
7
~JK 2014-03-20 (07:26) 7 miesięcy 11 dni 19 godzin i 19 minut temu

A co tam niepełnosprawni , ważniejsi są ukraińcy , im trzeba pomóc , ich trzeba leczyć za nasze pieniądze , ich trzeba wspierać finansowo. Taka jest polityka rządu .

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

26
5
~kPOsyf 2014-03-20 (07:48) 7 miesięcy 11 dni 18 godzin i 57 minut temu

Dobrze się obiecuje na czyjeś konto w 2017r (PO myśmy chcieli tylko nas wyrzucili). ALBO żłobie w rządzie robisz to teraz albo nigdy /// a nie obiecuj.

odpowiedz

49
3
~Olka P. 2014-03-20 (07:48) 7 miesięcy 11 dni 18 godzin i 57 minut temu

Zrozumcie że dla poprzedniego,obecnego i przyszłego rządu nic nie znaczycie.... i tak już 25 lat...

odpowiedz

4
6
~ola 2014-03-20 (07:42) 7 miesięcy 11 dni 19 godzin i 3 minuty temu

ja ide do sejmu pomoc im, czuje si

odpowiedz

36
4
~fil 2014-03-20 (06:26) 7 miesięcy 11 dni 20 godzin i 19 minut temu

Ministerstwo kierowane przez Pana Kosiniaka odpowiedziało, ze nie ma pieniędzy dla niepełnosprawnych . Podwyżka zasiłku pielęgnacyjnego (153 zł ) i zrównanie lub nie z dodatkiem pielęgnacyjnym (206 zł )nastąpi w listopadzie 2015 r. Po 10 latach . Jeśli nie wstydzą się tego pisać - to rzeczywiście jest z nimi niedobrze ! Niestety Nasz Kraj nie jest matką dla takich ludzi tylko macochą.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

29
4
~Orlik 2014-03-20 (07:32) 7 miesięcy 11 dni 19 godzin i 13 minut temu

Donek wszystkim obiecuje co chca slyszec, uzdrowil sluzbe zdrowia, juz nie ma kolejek, pomogl rodzicom osob niepelnosprawnych, oktadl nieboszczykow zabierajac zasilek pogrzebowy, zabral nam nasze emerytury, zalatwil dosmiertna prace, upokarza wysokomi zarobkami, zalatwil niskie rachunki za prad i gaz , podniosl podatki , inwigiluje nas na kazdym kroku, sprowadzil kazdego Polaka, ktory nie jest z po do przedmiotu, i wiele jeszcze podobnych poczynan zrobil, a wiec hurtem glosujmy na niego, żyrandola i psl - po wcow huraaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

odpowiedz

51
4
~Yasió 2014-03-20 (07:28) 7 miesięcy 11 dni 19 godzin i 17 minut temu

Co to za głupoty?... Najważniejsze to podnieś pensje (p)osłom... Bo mają tak mało, że nie idzie żyć... Proponuję dołożyć im po 5000 PLN

odpowiedz

33
4
~obywatel 2014-03-20 (07:28) 7 miesięcy 11 dni 19 godzin i 17 minut temu

pozostawieni sami sobie wstyd ,hanba szczegolnie dla tych rzadzacych podstawa egzystencji panstwa sa obywatele nalezy o nich dbac jak i o ich zdrowie brak slow na to co sie dzis dzieje w tym kraju

odpowiedz

51
4
~PAWELO 2014-03-20 (07:25) 7 miesięcy 11 dni 19 godzin i 20 minut temu

jak oni dadzą na te dzieci przecież zabraknie na pensje kolesiom

odpowiedz

17
1
~maniek 2014-03-20 (07:24) 7 miesięcy 11 dni 19 godzin i 21 minut temu

panowie urodzeni po 1949r mający 40 letni staż pracy i stracili pracę z t.z. przyczyn ekonomicznych i są na przedemerytalnym za głupie 926 brutto powinni zjechać do Warszawy na Wiejską i ostro zaprotestować o nie równym traktowaniu nas wobec kobiet. TK orzekł w tej sprawie niezgodność konstytucyjną a rząd robi swoje.pamiętajcie panowie że w wieku 66,4lat to nasze emerytury będą głodowe po odliczeniu od kapitału pobrane świadczenia przedemerytalne.Niestety nie wiem czy zwróciliście uwagę że w tym nędznym kraju kto nie protestuje ten nic nie ma tylko jest w du..ę bity.prześlijcie to na wszystkie portale.

odpowiedz

22
0
~Danuta 2014-03-20 (07:23) 7 miesięcy 11 dni 19 godzin i 22 minuty temu

Mnie zabrali zasiłek na mamę z Alzhaimerem. Mama wymaga opieki 24/h, wegetujemy obydwie z jej emerytury 1500 PL. Na same opłaty idzie 1000. Do dyspozycji mamy 500 zł/miesiąc. MOPS obliczył że 750 zł. na osobę, to jest "za dużo" aby otrzymać ten zasiłek. Jesteśmy po prostu za bogate. Ja mam 59 lat, pracy nigdzie nie dostanę w mojej małej miejscowości. Emeryturę mam wypracowaną, ale aby ją w tej chwili otrzymać, jestem "za młoda". To tyle. Dziękuję za wysłuchanie i pozdrawiam.

odpowiedz

34
3
~kolczyk 2014-03-20 (06:52) 7 miesięcy 11 dni 19 godzin i 53 minuty temu

Obalili ustrój tzw. sprawiedliwości społecznej i opieki socjalnej na kapitalizm i oczekują opieki, chociaż faktem jest, że ci od samej "góry", to o siebie i swoich dbają jak dotąd nikt o nikogo nie dbał. POWODZENIA.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

10
2
~okil1 2014-03-20 (07:21) 7 miesięcy 11 dni 19 godzin i 24 minuty temu

hitler niepelnosprawnych eliminowal w polsce tez sie eliminuje tylko powoli pieniedzy nie ma na banderowcow za

odpowiedz

11
1
~ewa 2014-03-20 (07:21) 7 miesięcy 11 dni 19 godzin i 24 minuty temu

Jeżeli to jest sensowna kwota w tym kraju ,to może odpowiedzialni za jej ustalenie wezmą ją sobie a oddadzą swoją potrzebującym -wtedy sami będą mogli zobaczyć jak sensowna jest ta kwota . W tym kraju 1300 to głodówka ,może zamieńmy to na Euro to byłaby najniższa krajowa jakaś sensowna!!!

odpowiedz

20
1
~vet 2014-03-20 (07:19) 7 miesięcy 11 dni 19 godzin i 26 minut temu

153zl/miesiecznie A ZLODZEJ arlukowicz majac sluzbowy samochod UKRADL 30 tys,(na prywatne paliwo) SMIEC I SCIEK KANALIZACYJNY BEZ HONORU

odpowiedz

6
1
~jarek 2014-03-20 (07:18) 7 miesięcy 11 dni 19 godzin i 27 minut temu

jedziemy do warszawy faceci, powinnismy si

odpowiedz

38
2
~Adam 2014-03-20 (07:10) 7 miesięcy 11 dni 19 godzin i 35 minut temu

Co tam lemingi? Nadal popieracie tych co wcześniej? Bycie na absolutnym końcu układu pokarmowego niczego jeszcze was nie nauczyło? (-;

odpowiedz

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Kto zostanie sekretarzem generalnym Platformy Obywatelskiej?
dodane 2014-10-31 (07:05) 19 godzin i 40 minut temu

Mocne słowa Michała Kamińskiego: Jarosław Kaczyński to tchórz
dodane 2014-10-31 (08:45) 18 godzin i 1 minutę temu

"Wprost" pozywa Romana Giertycha i "Gazetę Wyborczą"
dodane 2014-10-31 (07:45) 19 godzin i 1 minutę temu

Mężczyzna zginął pod kołami autobusu
dodane 2014-10-31 (09:06) 17 godzin i 39 minut temu

Autobus staranował dziewięć aut we Wrocławiu
dodane 2014-10-30 (14:07) 1 dzień 12 godzin i 38 minut temu

Jakie są szanse na ekstradycję Polańskiego?
dodane 2014-10-30 (04:55) 1 dzień 21 godzin i 50 minut temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Kto nagrał najśmieszniejszy spot wyborczy? Zobacz najbardziej komiczne spoty wyborcze

liczba oddanych głosów: 782