więcej

Mariusz Trynkiewicz wychodzi na wolność. Jest decyzja .

Logo dostawcyZamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.  PAP, WP, TVN, RMF FM |  aktualizacja 2014-02-06 (19:52) 11 miesięcy 25 dni 15 godzin i 18 minut temu
drukuj

Mariusz Trynkiewicz 11 lutego może wyjść z więzienia, ale ma być objęty działaniami operacyjno-rozpoznawczymi i nie może opuszczać kraju - wynika z decyzji sądu w Rzeszowie, którą ujawnił minister sprawiedliwości Marek Biernacki. Według symulacji Ministerstwa Sprawiedliwości, okres postępowania sądowego (od odwołania do momentu wydania prawomocnego wyroku) w sprawie Mariusza Trynkiewicza może potrwać pół roku – informują Fakty TVN.


Przeczytaj w serwisie NaSygnale.pl:
Strażnik więzienny wyznaje: tak pilnowaliśmy Trynkiewicza


Biernacki uczestniczył w posiedzeniu sejmowej komisji sprawiedliwości i w jej trakcie przekazano mu informację o rozpatrzeniu przez sąd w Rzeszowie wniosku o zabezpieczenie, złożonego w sprawie Trynkiewicza, by pozostał on w izolacji do czasu uprawomocnienia się ewentualnej decyzji sądu, uznającej go za osobę niebezpieczną.

Dzisiejsza decyzja ws. wniosku o zabezpieczenie nie jest jeszcze prawomocna, ale w przypadku jej utrzymania Trynkiewicz 11 lutego mógłby opuścić zakład karny. Wprawdzie dzień wcześniej 10 lutego rzeszowski sąd okręgowy ma podjąć decyzję ws. ewentualnej izolacji Trynkiewicza, ale to postanowienie 11 lutego nie będzie jeszcze prawomocne. Nawet w przypadku decyzji sądu o izolacji Trynkiewicza - do czasu jej uprawomocnienia - będzie on tymczasowo przebywał na wolności, choć objęty dozorem.

Dlatego kierownictwo zakładu karnego, w którym przebywa Trynkiewicz, chciało, aby od 11 lutego, po zakończeniu odbywania kary, został on w ramach zabezpieczenia umieszczony w zamkniętym ośrodku, aż do ewentualnej prawomocnej decyzji sądu ws. umieszczenia go w ośrodku terapii dla osób z zaburzeniami w Gostyninie.

Podsłuch i obserwacja Trynkiewicza

Jak poinformował minister, sąd postanowił jednak, że w ramach zabezpieczenia wystarczający jest zakaz opuszczania kraju i obowiązek zawiadamiania policji o każdej zmianie miejsca pobytu. Ponadto, policja ma zgodę sądu na objęcie Trynkiewicza czynnościami operacyjno-rozpoznawczymi (to m.in. podsłuch lub obserwacja). Decyzja jest nieprawomocna i może być zaskarżona do wyższej instancji.

Biernacki powiedział następnie dziennikarzom, że decyzja sądu oznacza zmianę formy zabezpieczenia. - Decyzja zapadnie dopiero w poniedziałek. Dzisiejsze orzeczenie sądu dotyczy tylko naszych wniosków o zabezpieczenie w poczet prowadzonego postępowania. (...) Sąd zmienił formę zabezpieczenia do czasu prawomocnego postępowania - powiedział Biernacki na zwołanej konferencji prasowej w sejmie. Dodał, że sprawa nie jest zamknięta, a dopiero się rozpoczyna. - Postępowanie się nie skończyło. I ministerstwo pracuje nad tymi rozwiązaniami, i służba więzienna - mówił.

10 lutego sąd ma rozpatrywać wcześniejszy wniosek dyrektora więzienia o uznanie Trynkiewicza za osobę z zaburzeniami psychicznymi, stwarzającą zagrożenie życia, zdrowia lub wolności seksualnej innych osób. Dzień później skazanemu kończy się 25-letnia kara pozbawienia wolności.

Biernacki przypomniał, że sąd, rozpatrując ten główny wniosek, może wypuścić skazanego, może skierować go pod dozór policyjny lub skierować do ośrodka terapii w Gostyninie. Podkreślił, że tę decyzję sąd musi dopiero podjąć, zaś w czwartek zadecydował jedynie o zabezpieczeniu.

O drugim wniosku, by Trynkiewicz pozostał w izolacji do czasu uprawomocnienia się decyzji sądu uznającej go za osobę zagrażającą bezpieczeństwu innych, poinformowała rzeczniczka Sądu Okręgowego w Rzeszowie Marzena Ossolińska-Plęs.

Również ten wniosek o czasową izolację złożył dyrektor Zakładu Karnego w Rzeszowie, gdzie mężczyzna odbywa karę. Gdyby sąd go uwzględnił, Trynkiewicz po odbyciu kary 25 lat pozbawiania wolności i opuszczeniu więzienia 11 lutego, zostałby czasowo umieszczony w Krajowym Ośrodku Terapii Zachowań Dyssocjalnych w Gostyninie, czyli pozostał w izolacji aż do uprawomocnienia się postanowienia sądu ws. uznania go za osobę zagrażającą innym.

Jak poinformował rzecznik dyrektora okręgowego Służby Więziennej w Rzeszowie kpt. Jarosław Wójtowicz, drugi wniosek został złożony w oparciu o artykuł 755 par.1 pkt.1 Kodeksu postępowania cywilnego.

Ile dni Trynkiewicz może spędzić na wolności?

Rzeczniczka wyjaśniła, że jeśli 10 lutego sąd uzna Trynkiewicza za osobę zagrażającą innym, będzie on miał siedem dni na złożenie wniosku o doręczenie odpisu tego postanowienia z uzasadnieniem. Później ma kolejnych 14 dni na złożenie apelacji. Dopiero po decyzji sądu apelacyjnego postanowienie sądu będzie prawomocne. Wówczas Trynkiewicz musiałby w ciągu trzech dni sam zgłosić się do ośrodka w Gostyninie. Jeśli sąd uznałby, że dobrowolnie tego nie zrobi, może zarządzić zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie go do placówki.

Rzeczniczka zapytana, czy w przypadku ewentualnego wyjazdu Trynkiewicza za granicę byłaby możliwość doprowadzenia go do ośrodka, odpowiedziała, że nie widzi takiej możliwości prawnej.

Ćwiąkalski o sprawie Trynkiewicza

Zbigniew Ćwiąkalski, były minister sprawiedliwości, pytany przez RMF FM, czy nie ma żadnych innych prawnych możliwości, aby Trynkiewicza jeszcze przetrzymywać, powiedział: "dyrektor zakładu karnego usiłował spowodować, żeby orzeczenie nieprawomocne w ramach zabezpieczenia zostało wykonane jeszcze przed jego uprawomocnieniem się. Natomiast nie ma w tym momencie żadnych środków, które pozwoliłyby na to, żeby od razu skierować Trynkiewicza do zamkniętego zakładu". - A zatem będzie pozostawał na wolności do czasu uprawomocnienia się orzeczenia, ale pod dozorem policji. Czyli policja będzie mogła kontrolować to, co robi, gdzie robi, będzie się musiał na tej policji meldować - tłumaczył.

Ćwiąkalski wątpi, by sąd 10 lutego wydał orzeczenie z klauzurą natychmiastowej wykonalności. - Byłoby to wykonanie orzeczenia przed jego uprawomocnieniem się - wyjaśnia. I dodaje: "moim zdaniem pozostaną te środki zabezpieczające, które zastosowano w tym momencie".

Jak mówił niedawno wiceminister sprawiedliwości Michał Królikowski, postępowanie dotyczące izolacji skazanego stwarzającego zagrożenie już po odbyciu przez niego kary, toczy się według kodeksu postępowania cywilnego. - Istnieje możliwość skorzystania z instytucji nadania wyrokowi, nawet nieprawomocnemu, rygoru natychmiastowej wykonalności, a także zabezpieczenia na czas postępowania. Są więc instytucje pozwalające doprowadzić to postępowanie do finału w taki sposób, aby apelacja nie odbywała się z wolnej stopy - tłumaczył Królikowski.

Zdaniem niektórych prawników nie jest jasne, czy w tej sprawie sąd będzie mógł skorzystać z rygoru natychmiastowej wykonalności orzeczenia, ponieważ to rozwiązanie prawne jest raczej stosowane w przypadku egzekucji świadczeń pieniężnych.

Rozprawa zaplanowana na 10 lutego odbędzie się z wyłączeniem jawności. Trynkiewicz będzie w niej uczestniczył, bo o obowiązku takim mówi ustawa o postępowaniu wobec osób z zaburzeniami psychicznymi stwarzających zagrożenie dla innych. Na rozprawie będzie mu towarzyszył pełnomocnik z urzędu.

Politycy wzburzeni

Jarosław Gowin, były minister sprawiedliwości, zamieścił post na Twitterze ws. decyzji sądu. Szybko zareagował na nią Paweł Graś.25 lat więzienia zamiast kary śmierci

Trynkiewicz to pedofil skazany w 1989 r. za zabójstwo czterech chłopców na karę śmierci, zamienioną potem na 25 lat więzienia. Karę najpierw odbywał w zakładzie karnym w Strzelcach Opolskich, skąd w 2012 r. trafił do więzienia w Rzeszowie na oddział dla skazanych z niepsychotycznymi zaburzeniami psychicznymi, w tym m.in. z zaburzeniami preferencji seksualnych.

Ustawa o postępowaniu wobec osób z zaburzeniami psychicznymi stwarzających zagrożenie życia, zdrowia lub wolności seksualnej innych osób weszła w życie 22 stycznia. Umożliwia ona na mocy decyzji sądu cywilnego zastosowanie wobec takiej osoby, już po odbyciu przez nią kary więzienia, nadzoru prewencyjnego lub leczenia w ośrodku zamkniętym utworzonym w Gostyninie. Źródła: PAP, WP.PL, Fakty TVN, RMF


(msz, ib)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 142 15.99%
nie 746 84.01%

Przeczytaj też

Biegli ws. Mariusza Trynkiewicza: po wyjściu na wolność może on złamać prawo

dodane 2014-02-07 (18:15) 11 miesięcy 24 dni 16 godzin i 52 minuty temu

Sąd: nie wpłynął żaden nowy wniosek ws. Mariusza Trynkiewicza

dodane 2014-02-07 (10:15) 11 miesięcy 25 dni i 52 minuty temu

Prof. Starowicz o Mariuszu Trynkiewiczu: ryzyko recydywy bez leczenia - powyżej 70 proc.

aktualizacja 2014-02-06 (15:59) 11 miesięcy 25 dni 19 godzin i 8 minut temu

Rzeczniczka sądu w Rzeszowie: wpłynął wniosek o izolowanie Mariusza Trynkiewicza

aktualizacja 2014-02-06 (16:26) 11 miesięcy 25 dni 18 godzin i 41 minut temu

Rzecznik sądu: rozprawa Mariusza Trynkiewicza z wyłączeniem jawności

dodane 2014-02-04 (13:05) 11 miesięcy 27 dni 22 godziny i 2 minuty temu

Współwięzień Mariusza Trynkiewicza: on zabił więcej dzieci

dodane 2014-02-04 (09:14) 11 miesięcy 28 dni 1 godzinę i 53 minuty temu

Obrońca Mariusza Trynkiewicza: opinie biegłych obszerne i szczegółowe

dodane 2014-02-03 (12:05) 11 miesięcy 28 dni 23 godziny i 2 minuty temu

W innych serwisach

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (1417)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

16
1
Dec 2014-02-06 (17:52) 11 miesięcy 25 dni 17 godzin i 18 minut temu

Klasyczny przykład manipulowania społeczeństwem przez władzę za pomocą mediów . Od kilku miesięcy nic tylko Trynkiewicz . A po drodze umkneło wiele innych ważniejszych tematów ,jak chociażby zagarnięte 15 mln dolarów .

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

17
2
~e554 2014-02-06 (17:31) 11 miesięcy 25 dni 17 godzin i 39 minut temu

Super nie moge sie doczekac ....

odpowiedz

17
2
~??? 2014-02-06 (17:29) 11 miesięcy 25 dni 17 godzin i 41 minut temu

I będzie zabawa w kotka i myszkę ???

odpowiedz

21
6
~XXXXXXXXXXXXX 2014-02-06 (17:29) 11 miesięcy 25 dni 17 godzin i 41 minut temu

Taki mamy kraj. Mam nadzieję że jeśli znów kogoś skrzywdzi to będzie to sędzia bądź gość który tą ustawę wymyślił

odpowiedz

14
0
~sowa 2014-02-07 (04:22) 11 miesięcy 25 dni 6 godzin i 48 minut temu

Ale was thuzk zalatwil :) mlodziez wypedzil na zachod, starym pobudowal hospicja i kryminal wypuszcza na wolnosc :)

odpowiedz

14
0
~dren 2014-02-06 (19:58) 11 miesięcy 25 dni 15 godzin i 12 minut temu

Wyjdzie, zabije i znów zaczną się pytania: "Czy można było temu zapobiec?". Teraz można.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

15
1
~konkretny 2014-02-06 (19:51) 11 miesięcy 25 dni 15 godzin i 19 minut temu

tematy zastępcze, tematy zastępcze, a co z Aferą Aber Gold? Czeka na przedawnienie, żeby zdjąć zarzuty z synka Premiera? Taki plan ma utrzymanek Tuska, nadworny POwski opluwacz, mecenas Giertych?

odpowiedz

14
0
~koki 2014-02-06 (18:31) 11 miesięcy 25 dni 16 godzin i 39 minut temu

czekamy w rudzie śląskiej na niego z utęsknieniem-linczu dokonają mieszkańcy sami;-))))))))))))))))także wracaj szybciutko!!!!

odpowiedz

16
2
~Arigato 2014-02-06 (18:28) 11 miesięcy 25 dni 16 godzin i 42 minuty temu

Powinni go utylizować, tak samo jak odpadki medyczne

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

15
1
~zibi079 2014-02-06 (18:27) 11 miesięcy 25 dni 16 godzin i 43 minuty temu

Igranie z kolejną tragedią poprostu brak słów....

odpowiedz

15
1
~poszkodowany 2014-02-06 (18:18) 11 miesięcy 25 dni 16 godzin i 52 minuty temu

Powinien gnic w wiezieniu dozywotnio jak mozna wypuszczac takich bandytow

odpowiedz

15
1
metro66 2014-02-06 (17:55) 11 miesięcy 25 dni 17 godzin i 15 minut temu

To pierwszy beneficjent okrągłego stołu .

odpowiedz

15
1
~58IPÓŁ 2014-02-06 (17:54) 11 miesięcy 25 dni 17 godzin i 16 minut temu

25 lat....!?! 25 lat to on powinien dostać za każdego zamordowanego chłopca !

odpowiedz

17
4
~Ewela 2014-02-06 (22:59) 11 miesięcy 25 dni 12 godzin i 11 minut temu

Jesli wyjdzie to pewnie znow zamorduje, zgwalci, wywiezie do lasu i spali kolejne dziecko. Powinien byc odseparowany od spoleczenstwa dopoki powolani do zbadania go psychologowie, psychatrzy jednoznacznie stwierdza ze jest malo prawdopodobne ze znow bedzie grozny dla ludzi. W tym wypadku psychologowie mowia jasno ze jest prawie pewne ze znow popelni podobne przestepstwo tym bardziej ze jest to choroba polegajaca na tym ze najpierw sie fantazjuje na temat tego co za jakis czas sie zrobi a znaleziono przeciez w wiezieniu namalowane przez niego rysunki malych nagich chlopcow z odcietymi glowami.

odpowiedz

13
0
~luk 2014-02-06 (22:08) 11 miesięcy 25 dni 13 godzin i 2 minuty temu

Uważam że to świetna decyzja!! Żaden zamknięty oddział ani więzienie nie nie wymierzy mu takiej sprawiedliwości jak ludzie!! Panie Trynkiewicz czekają tu na Pana! Sąd dobrze wiedział jak wymierzyć mu karę śmieci !

odpowiedz

18
5
~rak 2014-02-06 (21:16) 11 miesięcy 25 dni 13 godzin i 54 minuty temu

PILNUJCIE TEGO ZBOCZKAKA BO JAK WYJDZIE TO GO SAM ZALATWIĘ I NIE TYLKO JA

odpowiedz

17
4
~gotes 2014-02-06 (20:32) 11 miesięcy 25 dni 14 godzin i 38 minut temu

To w takim razie każdego będzie można zatrzymać w więzieniu tak długo jak się będzie chciało....

odpowiedz

14
1
kwk445 2014-02-06 (20:30) 11 miesięcy 25 dni 14 godzin i 40 minut temu

może samochód go potraci , w Polsce tylu pijanych keirowcow jeździ XD

odpowiedz

13
0
~pat 2014-02-06 (20:27) 11 miesięcy 25 dni 14 godzin i 43 minuty temu

A przez 25 lat nie było czasu aby resocjalizować obywatela?

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

13
0
~Robi 2014-02-06 (18:37) 11 miesięcy 25 dni 16 godzin i 33 minuty temu

To znaczy nie ma różnicy czy zabić jednego czy czterech a może 100... 10000 jeden wyrok 25 lat. O długo rzeczywiście siedział.

odpowiedz

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Ekspert ds. Rosji: Zawęża się krąg ludzi wokół Władimira Putina
dodane 2015-02-01 (08:35) 2 godziny i 32 minuty temu

Awantura na pokładzie samolotu linii Norwegian. Maszyna lądowała w Warszawie
dodane 2015-02-01 (09:19) 1 godzinę i 48 minut temu

materiał wideo

Państwo Islamskie informuje o egzekucji japońskiego zakładnika
dodane 2015-01-31 (21:35) 13 godzin i 32 minuty temu

Premier Grecji zapewnia, że nie chce konfliktu z UE i innymi partnerami
dodane 2015-01-31 (21:00) 14 godzin i 7 minut temu

Adam Jarubas kandydatem PSL na prezydenta
dodane 2015-01-31 (13:55) 21 godzin i 12 minut temu

Decyzja ws. kandydatury Ryszarda Kalisza na prezydenta - 28 lutego
dodane 2015-01-31 (14:50) 20 godzin i 17 minut temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy planujesz zaszczepić się przeciwko grypie?

liczba oddanych głosów: 5421