więcej

Mariusz Trynkiewicz wychodzi na wolność. Jest decyzja .

Logo dostawcyZamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.  PAP, WP.PL, TVN, RMF FM |  aktualizacja 2014-02-06 (19:52) 9 miesięcy 22 dni 13 godzin i 35 minut temu
drukuj

Mariusz Trynkiewicz 11 lutego może wyjść z więzienia, ale ma być objęty działaniami operacyjno-rozpoznawczymi i nie może opuszczać kraju - wynika z decyzji sądu w Rzeszowie, którą ujawnił minister sprawiedliwości Marek Biernacki. Według symulacji Ministerstwa Sprawiedliwości, okres postępowania sądowego (od odwołania do momentu wydania prawomocnego wyroku) w sprawie Mariusza Trynkiewicza może potrwać pół roku – informują Fakty TVN.


Przeczytaj w serwisie NaSygnale.pl:
Strażnik więzienny wyznaje: tak pilnowaliśmy Trynkiewicza


Biernacki uczestniczył w posiedzeniu sejmowej komisji sprawiedliwości i w jej trakcie przekazano mu informację o rozpatrzeniu przez sąd w Rzeszowie wniosku o zabezpieczenie, złożonego w sprawie Trynkiewicza, by pozostał on w izolacji do czasu uprawomocnienia się ewentualnej decyzji sądu, uznającej go za osobę niebezpieczną.

Dzisiejsza decyzja ws. wniosku o zabezpieczenie nie jest jeszcze prawomocna, ale w przypadku jej utrzymania Trynkiewicz 11 lutego mógłby opuścić zakład karny. Wprawdzie dzień wcześniej 10 lutego rzeszowski sąd okręgowy ma podjąć decyzję ws. ewentualnej izolacji Trynkiewicza, ale to postanowienie 11 lutego nie będzie jeszcze prawomocne. Nawet w przypadku decyzji sądu o izolacji Trynkiewicza - do czasu jej uprawomocnienia - będzie on tymczasowo przebywał na wolności, choć objęty dozorem.

Dlatego kierownictwo zakładu karnego, w którym przebywa Trynkiewicz, chciało, aby od 11 lutego, po zakończeniu odbywania kary, został on w ramach zabezpieczenia umieszczony w zamkniętym ośrodku, aż do ewentualnej prawomocnej decyzji sądu ws. umieszczenia go w ośrodku terapii dla osób z zaburzeniami w Gostyninie.

Podsłuch i obserwacja Trynkiewicza

Jak poinformował minister, sąd postanowił jednak, że w ramach zabezpieczenia wystarczający jest zakaz opuszczania kraju i obowiązek zawiadamiania policji o każdej zmianie miejsca pobytu. Ponadto, policja ma zgodę sądu na objęcie Trynkiewicza czynnościami operacyjno-rozpoznawczymi (to m.in. podsłuch lub obserwacja). Decyzja jest nieprawomocna i może być zaskarżona do wyższej instancji.

Biernacki powiedział następnie dziennikarzom, że decyzja sądu oznacza zmianę formy zabezpieczenia. - Decyzja zapadnie dopiero w poniedziałek. Dzisiejsze orzeczenie sądu dotyczy tylko naszych wniosków o zabezpieczenie w poczet prowadzonego postępowania. (...) Sąd zmienił formę zabezpieczenia do czasu prawomocnego postępowania - powiedział Biernacki na zwołanej konferencji prasowej w sejmie. Dodał, że sprawa nie jest zamknięta, a dopiero się rozpoczyna. - Postępowanie się nie skończyło. I ministerstwo pracuje nad tymi rozwiązaniami, i służba więzienna - mówił.

10 lutego sąd ma rozpatrywać wcześniejszy wniosek dyrektora więzienia o uznanie Trynkiewicza za osobę z zaburzeniami psychicznymi, stwarzającą zagrożenie życia, zdrowia lub wolności seksualnej innych osób. Dzień później skazanemu kończy się 25-letnia kara pozbawienia wolności.

Biernacki przypomniał, że sąd, rozpatrując ten główny wniosek, może wypuścić skazanego, może skierować go pod dozór policyjny lub skierować do ośrodka terapii w Gostyninie. Podkreślił, że tę decyzję sąd musi dopiero podjąć, zaś w czwartek zadecydował jedynie o zabezpieczeniu.

O drugim wniosku, by Trynkiewicz pozostał w izolacji do czasu uprawomocnienia się decyzji sądu uznającej go za osobę zagrażającą bezpieczeństwu innych, poinformowała rzeczniczka Sądu Okręgowego w Rzeszowie Marzena Ossolińska-Plęs.

Również ten wniosek o czasową izolację złożył dyrektor Zakładu Karnego w Rzeszowie, gdzie mężczyzna odbywa karę. Gdyby sąd go uwzględnił, Trynkiewicz po odbyciu kary 25 lat pozbawiania wolności i opuszczeniu więzienia 11 lutego, zostałby czasowo umieszczony w Krajowym Ośrodku Terapii Zachowań Dyssocjalnych w Gostyninie, czyli pozostał w izolacji aż do uprawomocnienia się postanowienia sądu ws. uznania go za osobę zagrażającą innym.

Jak poinformował rzecznik dyrektora okręgowego Służby Więziennej w Rzeszowie kpt. Jarosław Wójtowicz, drugi wniosek został złożony w oparciu o artykuł 755 par.1 pkt.1 Kodeksu postępowania cywilnego.

Ile dni Trynkiewicz może spędzić na wolności?

Rzeczniczka wyjaśniła, że jeśli 10 lutego sąd uzna Trynkiewicza za osobę zagrażającą innym, będzie on miał siedem dni na złożenie wniosku o doręczenie odpisu tego postanowienia z uzasadnieniem. Później ma kolejnych 14 dni na złożenie apelacji. Dopiero po decyzji sądu apelacyjnego postanowienie sądu będzie prawomocne. Wówczas Trynkiewicz musiałby w ciągu trzech dni sam zgłosić się do ośrodka w Gostyninie. Jeśli sąd uznałby, że dobrowolnie tego nie zrobi, może zarządzić zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie go do placówki.

Rzeczniczka zapytana, czy w przypadku ewentualnego wyjazdu Trynkiewicza za granicę byłaby możliwość doprowadzenia go do ośrodka, odpowiedziała, że nie widzi takiej możliwości prawnej.

Ćwiąkalski o sprawie Trynkiewicza

Zbigniew Ćwiąkalski, były minister sprawiedliwości, pytany przez RMF FM, czy nie ma żadnych innych prawnych możliwości, aby Trynkiewicza jeszcze przetrzymywać, powiedział: "dyrektor zakładu karnego usiłował spowodować, żeby orzeczenie nieprawomocne w ramach zabezpieczenia zostało wykonane jeszcze przed jego uprawomocnieniem się. Natomiast nie ma w tym momencie żadnych środków, które pozwoliłyby na to, żeby od razu skierować Trynkiewicza do zamkniętego zakładu". - A zatem będzie pozostawał na wolności do czasu uprawomocnienia się orzeczenia, ale pod dozorem policji. Czyli policja będzie mogła kontrolować to, co robi, gdzie robi, będzie się musiał na tej policji meldować - tłumaczył.

Ćwiąkalski wątpi, by sąd 10 lutego wydał orzeczenie z klauzurą natychmiastowej wykonalności. - Byłoby to wykonanie orzeczenia przed jego uprawomocnieniem się - wyjaśnia. I dodaje: "moim zdaniem pozostaną te środki zabezpieczające, które zastosowano w tym momencie".

Jak mówił niedawno wiceminister sprawiedliwości Michał Królikowski, postępowanie dotyczące izolacji skazanego stwarzającego zagrożenie już po odbyciu przez niego kary, toczy się według kodeksu postępowania cywilnego. - Istnieje możliwość skorzystania z instytucji nadania wyrokowi, nawet nieprawomocnemu, rygoru natychmiastowej wykonalności, a także zabezpieczenia na czas postępowania. Są więc instytucje pozwalające doprowadzić to postępowanie do finału w taki sposób, aby apelacja nie odbywała się z wolnej stopy - tłumaczył Królikowski.

Zdaniem niektórych prawników nie jest jasne, czy w tej sprawie sąd będzie mógł skorzystać z rygoru natychmiastowej wykonalności orzeczenia, ponieważ to rozwiązanie prawne jest raczej stosowane w przypadku egzekucji świadczeń pieniężnych.

Rozprawa zaplanowana na 10 lutego odbędzie się z wyłączeniem jawności. Trynkiewicz będzie w niej uczestniczył, bo o obowiązku takim mówi ustawa o postępowaniu wobec osób z zaburzeniami psychicznymi stwarzających zagrożenie dla innych. Na rozprawie będzie mu towarzyszył pełnomocnik z urzędu.

Politycy wzburzeni

Jarosław Gowin, były minister sprawiedliwości, zamieścił post na Twitterze ws. decyzji sądu. Szybko zareagował na nią Paweł Graś.25 lat więzienia zamiast kary śmierci

Trynkiewicz to pedofil skazany w 1989 r. za zabójstwo czterech chłopców na karę śmierci, zamienioną potem na 25 lat więzienia. Karę najpierw odbywał w zakładzie karnym w Strzelcach Opolskich, skąd w 2012 r. trafił do więzienia w Rzeszowie na oddział dla skazanych z niepsychotycznymi zaburzeniami psychicznymi, w tym m.in. z zaburzeniami preferencji seksualnych.

Ustawa o postępowaniu wobec osób z zaburzeniami psychicznymi stwarzających zagrożenie życia, zdrowia lub wolności seksualnej innych osób weszła w życie 22 stycznia. Umożliwia ona na mocy decyzji sądu cywilnego zastosowanie wobec takiej osoby, już po odbyciu przez nią kary więzienia, nadzoru prewencyjnego lub leczenia w ośrodku zamkniętym utworzonym w Gostyninie. Źródła: PAP, WP.PL, Fakty TVN, RMF


(msz, ib)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 142 15.99%
nie 746 84.01%

Przeczytaj też

Biegli ws. Mariusza Trynkiewicza: po wyjściu na wolność może on złamać prawo

dodane 2014-02-07 (18:15) 9 miesięcy 21 dni 15 godzin i 12 minut temu

Sąd: nie wpłynął żaden nowy wniosek ws. Mariusza Trynkiewicza

dodane 2014-02-07 (10:15) 9 miesięcy 21 dni 23 godziny i 12 minut temu

Prof. Starowicz o Mariuszu Trynkiewiczu: ryzyko recydywy bez leczenia - powyżej 70 proc.

aktualizacja 2014-02-06 (15:59) 9 miesięcy 22 dni 17 godzin i 28 minut temu

Rzeczniczka sądu w Rzeszowie: wpłynął wniosek o izolowanie Mariusza Trynkiewicza

aktualizacja 2014-02-06 (16:26) 9 miesięcy 22 dni 17 godzin i 1 minutę temu

Rzecznik sądu: rozprawa Mariusza Trynkiewicza z wyłączeniem jawności

dodane 2014-02-04 (13:05) 9 miesięcy 24 dni 20 godzin i 22 minuty temu

Współwięzień Mariusza Trynkiewicza: on zabił więcej dzieci

dodane 2014-02-04 (09:14) 9 miesięcy 25 dni i 13 minut temu

Obrońca Mariusza Trynkiewicza: opinie biegłych obszerne i szczegółowe

dodane 2014-02-03 (12:05) 9 miesięcy 25 dni 21 godzin i 22 minuty temu

W innych serwisach

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (1417)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

1
0
~dziadek 2014-02-06 (23:10) 9 miesięcy 22 dni 10 godzin i 17 minut temu

Świetny kandydat na celebrytę. Powinien niezwłocznie zostać zaproszony przez telewizje i uatrakcyjnić swoją obecnością niegardzące tego typu gośćmi programy. Trochę reklamy i oglądalność gwarantowana. To że w bestialski sposób pozbawił życia kilku młodych ludzi podobno już odkupił siedząc w więzieniu w godnych warunkach .Mógł nawet tworzyć swoje artystyczne wizje. W ojczyźnie światowej demokracji mógłby tak sobie malować przez kolejne trzysta lat nie zagrażając nikomu o ile wcześniej nie posiedział by sobie na krześle elektrycznym. Teraz wyjdzie jak nowo narodzony i niech się obywatele martwią o swoje pociechy oczywiście chroniąc je w ramach obowiązującego prawa.

odpowiedz

2
0
~binek 2014-02-06 (23:04) 9 miesięcy 22 dni 10 godzin i 23 minuty temu

A co zrobiono w ciągu 25 lat aby zmienić człowieka przecież po to tam siedział. Teraz wielkie halo w koło niego robią. Za nasze podatki odsiedział w ciepełku najedzony wyspany i '' bezrobotny'' Gdzie jest tak zwana resocjalizacja? Ludzie głodują nie mają gzie spać i jeszcze na nich psy wieszają a on odsiedział swoje i może powiedzieć że jest wolnym człowiekiem i co mu zrobią. Trzeba było 25 lat temu kulkę w łeb i by nie było sprawy

odpowiedz

1
0
~pool 2014-02-06 (23:04) 9 miesięcy 22 dni 10 godzin i 23 minuty temu

Jestem "DUMNY", że jestem obywatelem tego kraju na czele z premierem, prezydentem i rządem RP - ten kraj sięgnął DNA

odpowiedz

1
1
~asd 2014-02-06 (23:02) 9 miesięcy 22 dni 10 godzin i 25 minut temu

dura lex sed lex. Facet zapłacił cenę, jaka mu państwo wyznaczyło do zapłaty, a teraz ma być wolny. Niech władzy (ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej) czasami nie wpada do zakutych łbów myśl, żeby mu czas wolności zakłócać. Bo inaczej to Strasburg i milionowe odszkodowania dla tego człowieka.

odpowiedz

0
2
~pinokio 2014-02-06 (23:02) 9 miesięcy 22 dni 10 godzin i 25 minut temu

TEN TYP ODPOKUTOWAL DOPIERO ZA JEDNO DZIECKO

odpowiedz

6
5
~pinokio 2014-02-06 (22:59) 9 miesięcy 22 dni 10 godzin i 28 minut temu

TAK MNIE SIE WYDAJE ZE TEN TYP KRECIL SIE PO WARSZAWIE DAWNO TEMU ...POKAZYWANE JEST JEDNO ZDJECIE DAWNE I ZDJECIE OBECNE TEJ OSOBY...ALE COS TAK JAKBYM WIDZIAL CZASAMI TEGO TYPA W WARSZAWIE

odpowiedz

17
4
~Ewela 2014-02-06 (22:59) 9 miesięcy 22 dni 10 godzin i 28 minut temu

Jesli wyjdzie to pewnie znow zamorduje, zgwalci, wywiezie do lasu i spali kolejne dziecko. Powinien byc odseparowany od spoleczenstwa dopoki powolani do zbadania go psychologowie, psychatrzy jednoznacznie stwierdza ze jest malo prawdopodobne ze znow bedzie grozny dla ludzi. W tym wypadku psychologowie mowia jasno ze jest prawie pewne ze znow popelni podobne przestepstwo tym bardziej ze jest to choroba polegajaca na tym ze najpierw sie fantazjuje na temat tego co za jakis czas sie zrobi a znaleziono przeciez w wiezieniu namalowane przez niego rysunki malych nagich chlopcow z odcietymi glowami.

odpowiedz

2
1
~WArSZAwa 2014-02-06 (22:59) 9 miesięcy 22 dni 10 godzin i 28 minut temu

TRYNKIEWICZ JEGO SKUSILI !!!

odpowiedz

35
0
~Evi 2014-02-06 (22:56) 9 miesięcy 22 dni 10 godzin i 31 minut temu

Niech go zatrudnią w szkole, przecież był nauczycielem. Jak ma żyć na wolności-władze uważają że się nadaje, to niech go aktywują zawodowo jeszcze. Za lata pracy dostanie nawet mianowanego.

odpowiedz

34
4
~kaso 2014-02-06 (22:56) 9 miesięcy 22 dni 10 godzin i 31 minut temu

Prawdziwy idol wyborcow twojego ruchu

odpowiedz

17
2
~Kosa 2014-02-06 (22:54) 9 miesięcy 22 dni 10 godzin i 33 minuty temu

Do łagru

odpowiedz

8
6
~... 2014-02-06 (22:14) 9 miesięcy 22 dni 11 godzin i 13 minut temu

I bardzo dobrze, ze wyjdzie, bedziemy mogli zrobic staromodne pedofil - hunt.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

27
3
~Evi 2014-02-06 (22:52) 9 miesięcy 22 dni 10 godzin i 35 minut temu

A jak zabije następne dziecko to co powie władzo nasza -sorry taki mamy klimat. To skandal, że nikt nie zajął się tą sprawą wcześniej. Minister sprawiedliwości ZAWALIŁ i powinien się przyznać do błędu i ponieść konsekwencje. To się nazywa mieć honor.

odpowiedz

7
1
~Zniesmaczony 2014-02-06 (22:51) 9 miesięcy 22 dni 10 godzin i 36 minut temu

Działania operacyjne? To znaczy że co? - wypchane siarką pacholęta mu podłożą jak temu wawelskiemu i pewnie potem pęknie i po problemie. Mój dziadzio mawiał "picu picu mój dziedzicu"

odpowiedz

10
3
~sza 2014-02-06 (22:47) 9 miesięcy 22 dni 10 godzin i 40 minut temu

Ludzie nie piszcie o człowieku który nim nie jest , on jest bestia nie chciałbym mieć krwi na rękach jeżeli p.Mariusz T. Wyjdzie i dopuści się poraz kolejny przestępstwa przecież on nawet nie okazał skruchy i jest nadal niebazpieczym typem ...

odpowiedz

7
1
~Jakuj 2014-02-06 (21:41) 9 miesięcy 22 dni 11 godzin i 46 minut temu

Ale jaja sobie z prawa robią w tym sejmie. Pomyślcie, ktoś widzi was koło szkoły, a jakiś psychiczny wredny sąsiad opowie że sprowadzacie sobie dzieci do domu. Wtedy wsadzą was do zakładu karnego (leczniczego -jak zwał tak zwał) bo sąd będzie PRZYPUSZCZAŁ że kiedyś moglibyście popełnić przestępstwo na tle seksualnym. Jesteście UGOTOWANI! Ludzie - Polska to nie Białoruś!

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

5
6
~szydeca 2014-02-06 (22:35) 9 miesięcy 22 dni 10 godzin i 52 minuty temu

i bardzo dobrze,nie chodzi o to ze zal mi tego zboka.prawo nie moze dzialac w stecz,a to jest precedens do dzialania przeciw jednostce

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

3
2
~Ania 2014-02-06 (22:32) 9 miesięcy 22 dni 10 godzin i 55 minut temu

'Rzeczniczka zapytana, czy w przypadku ewentualnego wyjazdu Trynkiewicza za granicę byłaby możliwość doprowadzenia go do ośrodka, odpowiedziała, że nie widzi takiej możliwości prawnej. ' No tak, zwieje i tyle bedziemy o nim slyszec. Oto Polska wlasnie.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

11
4
~dyzio 2014-02-06 (21:05) 9 miesięcy 22 dni 12 godzin i 22 minuty temu

powiedzcie mi czym się różni gej od pedofila i czy pedofile też mogą brac sluby i adoptować dzieci bo ja już pomału się gubie może w którymś kraju unijnym może to jest już norma jak wymiar sprawiedliwosci nie daje rady pedofilom tak groznym to wstyd i hańba dla całego aparatu sadownictwa ludzie z okolic Sulejowa zapewne utworzą komitet powitalny dla Trynkiewicza przecierz sady zrobiły z niego celebryte a nie morderce JAKI RZAD TAKI WYMIAR SPRAWIEDLIWOSCI

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

3
7
~Wit 2014-02-06 (22:39) 9 miesięcy 22 dni 10 godzin i 48 minut temu

Kto jest bez winy niech pierwszy rzuci kamień!, zostawcie człowieka w spokoju,on wie co zrobił ,a większość z was nie wie co pisze

odpowiedz

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Wybory wśród niepewności o przyszłość i stabilność Mołdawii
dodane 2014-11-29 (07:15) 2 godziny i 12 minut temu

Rusłana Łyżyczko: na Polaków można liczyć
dodane 2014-11-29 (04:35) 4 godziny i 52 minuty temu

Władimir Putin: z Rosją nie rozmawia się językiem ultimatów
dodane 2014-11-29 (03:02) 6 godzin i 25 minut temu

Włochy: 11 osób zmarło po szczepionce przeciw grypie
dodane 2014-11-28 (23:29) 9 godzin i 58 minut temu

Pożar pociągu na dworcu głównym w Gdańsku
dodane 2014-11-29 (02:09) 7 godzin i 18 minut temu

Policja zbada sprawę znęcania się w domu dziecka w Lidzbarku Welskim
dodane 2014-11-28 (20:10) 13 godzin i 17 minut temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy zamierzasz wesprzeć jakąś akcję charytatywną przed Świętami Bożego Narodzenia?

liczba oddanych głosów: 705