więcej

Przekroczone limity NFZ. Szpitale ograniczają przyjęcia pacjentów.

Logo dostawcyZamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.  PAP |  dodane 2012-12-02 (10:10) 1 rok 11 miesięcy 23 dni 23 godziny i 30 minut temu
drukuj


Wiele szpitali przyjmuje pacjentów jedynie w nagłych przypadkach
Wiele szpitali przyjmuje pacjentów jedynie w nagłych przypadkach opinie
Wiele szpitali w Polsce w związku z brakami finansowymi ograniczyło planowane przyjęcia pacjentów; niektóre placówki przyjmują jedynie pacjentów w pilnych przypadkach. Kłopoty placówek wynikają z przekroczenia limitów określonych w kontrakcie z NFZ.

Przyjęcia pacjentów ograniczył największy na Lubelszczyźnie Samodzielny Szpital Kliniczny nr 4 w Lublinie. Decyzje w konkretnych przypadkach podejmują lekarze kierujący oddziałami; dyrekcja szpitala zobowiązała ich do dostosowania przyjęć pacjentów do stopnia realizacji kontraktu z NFZ.

Największe nadwykonania są na oddziałach pulmonologii, ortopedii oraz neurologii. - Na pulmonologii nieczynne są dwa piętra z czterech, wyłączono ponad 20 łóżek - około połowy wszystkich. Ograniczenia są też na innych oddziałach. Przyjmowani są pacjenci w sytuacjach nagłych i pilnych, a gdy ich stan jest stabilny, to przyjęcia przekładane są na przyszły rok - powiedziała rzeczniczka szpitala Marta Podgórska.

Tegoroczny kontrakt z NFZ w tym szpitalu przekroczony już został o ok. 6 mln zł. - Do końca roku ta kwota może się zwiększyć do 9 mln zł - oceniła Podgórska. Według rzeczniczki praktycznie nie ma zjawiska niewykonania zakontraktowanych przez NFZ świadczeń.

Planowane przyjęcia na wszystkie oddziały wstrzymał jeden z największych szpitali w Łodzi - szpital im. Barlickiego. Przyjmowani są tylko pacjenci z zagrożeniem życia. Szpital ma w tym roku 8 mln zł nadwykonań. W ub. roku było to ok. 2 mln zł. Zastępca dyrektora ds. medycznych Anna Murlewska przyznała, że sprawa trafiła do sądu. - Będziemy walczyć o odzyskanie tych pieniędzy - powiedziała Murlewska.

Ze względu na brak pieniędzy na radioterapię już od początku października pacjentów nie przyjmuje onkologiczny szpital w Ludwikowie koło Poznania; nie dotyczy to jednak pacjentów w stanie zagrożenia życia. W szpitalu tym nadwykonania sięgnęły 20 proc. wartości kontraktu.

Wojewódzki Szpital Zespolony w Koninie w Wielkopolsce wstrzymał planowe zabiegi pacjentów na sześciu oddziałach - chirurgii ogólnej i onkologicznej, neurochirurgii, oddziale laryngologicznym, ortopedycznym i okulistycznym. Przekroczenia na tych oddziałach wyniosły od kilku do kilkunastu procent budżetu.

Dyrekcja szpitala specjalistycznego w Pile (Wielkopolskie) ogłosiła, że nowi pacjenci będą przyjmowani tylko po indywidualnych decyzjach ordynatorów - ograniczenia w przyjęciach dotyczą oddziału laryngologicznego i ortopedii.

Spośród 23 oddziałów wchodzących w skład Pomorskiego Centrum Traumatologii na bieżąco pacjentów przyjmuje tylko pięć. - Jest to OIOM, kardiochirurgia dziecięca, klinika pediatrii, położnictwo i noworodki oraz udary, czyli takie oddziały, które ze względu na swoją specyfikę po prostu muszą pracować normalnie, mimo że może to generować długi - powiedziała dyrektor Małgorzata Bartoszewska-Dogan.

Na pozostałych oddziałach już od września lub października nie wykonuje się planowych przyjęć, a pacjenci hospitalizowani są tylko w wyjątkowych sytuacjach, np. gdy niewykonanie zabiegu grozi poważnymi komplikacjami dla zdrowia pacjenta. O takich przyjęciach decydują lekarze pracujący na oddziale.

W ubiegłym roku Centrum wykonało nadprogramowe zabiegi na sumę 9 mln zł i nie otrzymało z NFZ zwrotu nawet części tych środków. - W tym roku podchodzimy do sprawy bardzo rygorystycznie, ale nadwykonań nie da się uniknąć: są oddziały, które po prostu muszą przyjmować pacjentów. Mam jednak nadzieję, że w tym roku bilans zamknie się sumą 2-3 mln zł na nadwykonania - poinformowała.

Także gdańskie Uniwersyteckie Centrum Kliniczne wstrzymało planowe przyjęcia w części klinik. Planowych hospitalizacji nie wykonuje się m.in. na diabetologii, alergologii, chirurgii naczyniowej i ginekologii onkologicznej - poinformował zastępca dyrektora UCK Tadeusz Jędrzejczyk.

Także w UCK, o ewentualnym przyjęciu do klinik decydują lekarze. - Taka sytuacja jest mniej więcej od września, choć są kliniki, które już wcześniej wstrzymały planowe przyjęcia - powiedział Jędrzejczyk.

Jak powiedziała Małgorzata Bartoszewska-Dogan, z informacji, jakie posiada, wynika, że planowe przyjęcia wstrzymano - przynajmniej na części oddziałów, w większości dużych pomorskich szpitali, w których organem założycielskim jest regionalny samorząd. Dodała, że pomorski NFZ odmownie odpowiada na wszelkie próby pozyskania przez szpitale dodatkowych środków.

Rzecznik pomorskiego NFZ Mariusz Szymański potwierdził, że placówki z województwa nie mają szans na pozyskanie z kasy Funduszu dodatkowych środków. - Pieniędzy po prostu nie ma - powiedział Szymański.

Przyjęcia pacjentów ograniczyły też niektóre warszawskie lecznice. Warszawskie Centrum Zdrowia Dziecka jeszcze w październiku ograniczyło planowe przyjęcia pacjentów do czterech klinik. Placówka ta jest zadłużona na ok. 200 mln zł. Jak mówił rzecznik tej placówki Paweł Trzciński, pomoc udzielana jest chorym z zagrożeniem życia lub z możliwością pogorszenia stanu zdrowia.

Instytut Matki i Dziecka w Warszawie w poniedziałek wstrzymał planowe przyjęcia pacjentów. Dyrektor instytutu Tomasz Maciejewski wyjaśniał, że NFZ nie zapłacił instytutowi za nadwykonania, których suma przekroczyła 4 mln zł. W środę IMiD doszedł do porozumienia z mazowieckim NFZ.

Z kolei Instytut Reumatologii zapowiedział, że od nowego tygodnia ograniczy planowe przyjęcia pacjentów, a pomoc będzie udzielana wyłącznie w przypadkach zagrażających życiu i zdrowiu. Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz odwołał w czwartek dyrektora tego Instytutu Andrzeja Włodarczyka. Powołana przez Arłukowicza p.o. dyrektor placówki Elżbieta Gryszpanowicz zapewniła, że Instytut Reumatologii przyjmuje i będzie przyjmował pacjentów.

Problemy z wykonywaniem zaplanowanych zabiegów występują na niektórych oddziałach 4. Wojskowego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Jak powiedziała rzeczniczka prasowa placówki Małgorzata Kasperska, przyjęcia pacjentów nie zostały wstrzymane, ale na oddziale chirurgii i na części oddziału kardiologii cześć zabiegów została przesunięta na styczeń.

- Skala nadwykonań wynosi w szpitalu ok. 7 mln zł i to już po przesunięciach pieniędzy z oddziałów, gdzie były niewykonania. Kwota ta do końca roku może się jednak jeszcze zmienić - mówiła rzeczniczka.

Podobna sytuacja jest także w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Legnicy (Dolnośląskie), gdzie część planowanych zabiegów jest sukcesywnie przesuwana. W sytuacjach zagrażających życiu pacjenci są przyjmowani na bieżąco, ale szpital wprowadził trzystopniową kwalifikację chorych ze względu na stan zdrowia.

- Decyzje ograniczające przeprowadzanie zabiegów podejmujemy co roku. Od 2009 r. suma nadwykonań wynosi w szpitalu ok. 20 mln zł - powiedziała dyrektor szpitala Krystyna Barcik.

Szpital wojewódzki w Gorzowie Wielkopolskim (Lubuskie) wykonuje planowe zabiegi, mimo że kwota za nadwykonania sięga 8,8 mln zł. Niewykonania na koniec października wynoszą 4,3 mln zł. - Prowadzę rozmowy z NFZ, aby przesunął niewykonania zabiegów do nadwykonań - powiedział dyrektor gorzowskiego szpitala Marek Twardowski.

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 10 7.87%
nie 117 92.13%

Przeczytaj też

Do lekarza z dowodem osobistym - druki RMUA odchodzą do lamusa

dodane 2013-01-02 (08:27) 1 rok 10 miesięcy 24 dni 1 godzinę i 13 minut temu

Od 1 stycznia pacjenci w szpitalach z opaskami identyfikacyjnymi

dodane 2012-12-26 (17:05) 1 rok 10 miesięcy 30 dni 16 godzin i 35 minut temu

Instytut Matki i Dziecka w Warszawie wznawia przyjęcia

aktualizacja 2012-12-06 (12:57) 1 rok 11 miesięcy 19 dni 20 godzin i 43 minuty temu

Aż 40% klinik uniwersyteckich zamkniętych w przyszłym roku?

dodane 2012-12-05 (09:15) 1 rok 11 miesięcy 21 dni i 25 minut temu

Bartosz Arłukowicz zapowiada zmiany w systemie ochrony zdrowia

dodane 2012-12-02 (10:05) 1 rok 11 miesięcy 23 dni 23 godziny i 35 minut temu

OZZL: sytuacja szpitali świadczy o kryzysie ochrony zdrowia

dodane 2012-11-30 (16:55) 1 rok 11 miesięcy 26 dni 16 godzin i 45 minut temu

Instytut Reumatologii w Warszawie zawiesza przyjmowanie pacjentów

dodane 2012-11-29 (06:49) 1 rok 11 miesięcy 28 dni 2 godziny i 51 minut temu

W innych serwisach

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (287)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

10
0
~boluś 2012-12-02 (12:39) 1 rok 11 miesięcy 23 dni 21 godzin i 1 minutę temu

czy Polacy nie rozumicie że ma nas Polaków zostać tylko 15mln jako mięso armatnie i tania niewykształcona siła robocza a elyty to....

odpowiedz

4
0
~obywatel 2012-12-02 (12:38) 1 rok 11 miesięcy 23 dni 21 godzin i 2 minuty temu

Powyżsa informacja powinna być skierowana przede wszystkim do rządu. Do ministrów odpowiedzialnych za powyższy stan. To że służba zdrowia nie od dziś jest w opałach było wiadomo już od dawna. I zamiast ulegać stopniowej poprawie, przechodzi w całkowitą zapaść. Tylko pogratulować przebojowości rządzących - w zasadzie stale demonstrowanej w prasie radiu, telewizji. Ale i tym którzy taki sposób rządzenia popierają. A popierają jeśli stale dają się nabierać na reklamy, pseudouśmiechy, uprawianą politykę powszechnej miłości. Ile było afer? Gruntowa, hazardowa, amber Gold - ale to są te ostatnie. Wcześniej też istniały. I wszystko było w porządku. Bo się okazało że .. tak naprawdę to afer .... nie było. Stadion narodowy kosztował polaków najwięcej, chociaż wcale nie jest lepszy od zagranicznych wybudowanych znacznie mniejszym kosztem. Gospodarka działa na zasadzie naczyń połączonych. Jeśli źle jest w jednym sektorze musi sie to odbić na innym. Wielki bąd popełniłem kilkanaście lat temu płacąc drugi raz za wystawiony mi mandat. Bo sie okazało że na poczcie zgubili moją poprzednią przesyłkę. I nie było przeproś. W strachu z drżącymi rękami wypełniałem po raz kolejny przekaz pieniężny. Bo grożono mi że może być ze mną źle jeśli kwota nie wpłynie. Po zgłoszeniu do Prokuratury i szczegółowym opisie sytuacji, prokuratura wydała jedynie nakaz przeproszenia mnie. Przeprosiny otrzymałem, kwoty po raz drugi wpłaconej, niestety nie.

odpowiedz

12
0
~XXL 2012-12-02 (12:28) 1 rok 11 miesięcy 23 dni 21 godzin i 12 minut temu

250 lat Polacy nie umieją stworzyć normalności na swoich terenach. Niemcom wystarczyło 20 lat po wojnie. Dobry temat na pracę doktorską wyjaśniającą dlaczego tak jest.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

3
0
~karton 2012-12-02 (12:37) 1 rok 11 miesięcy 23 dni 21 godzin i 3 minuty temu

prawda jest taka, że każda z czołowych partii jest jedna gorsza od drugiej i jedynym rozwiązaniem w tej sytuacji są demokratyczne jednomandatowe okręgi wyborcze (każdy okrąg wybiera swojego przedstawiciela, który będzie go reprezentował, a nie jak w obecnej sytuacji wybierał pomiędzy Tuskiem,a Kaczyńskim)

odpowiedz

5
0
~kow 2012-12-02 (12:37) 1 rok 11 miesięcy 23 dni 21 godzin i 3 minuty temu

wszystkie pieniądze dla unii zbiera vincenty

odpowiedz

2
0
~Gów.. Wyb.. 2012-12-02 (12:37) 1 rok 11 miesięcy 23 dni 21 godzin i 3 minuty temu

Koko sPOko! Płemier lata hen wysoko i ma na wszystko oko!

odpowiedz

12
0
~Radek 2012-12-02 (11:52) 1 rok 11 miesięcy 23 dni 21 godzin i 48 minut temu

Mam pytanie do przywodcow PIS, SLD , RP , kiedy sie porozumiecie i wyslecie ten Rzad na ulice ? Bagno polskie nie ma konca.Jak Wy nie zastopujecie Tuska i jego ludzi , to napewno odwroci sie sytuacja przeciwko Wam, ze mieliscie szanse i nic nie zrobiliscie.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

8
0
~Reut 2012-12-02 (12:35) 1 rok 11 miesięcy 23 dni 21 godzin i 5 minut temu

Zgodnie z decyzją klubu rzymskiego polactwa ma zostać 7 milionów reszta musi być różnymi skutecznymi metodami eksterminowana. A że głupie tępe obłąkane polactwo wybiera do władzy tych co skrupulatnie realizuje ten szczytny cel same jest sobie winne.

odpowiedz

29
0
~PO_PELINA 2012-12-02 (11:52) 1 rok 11 miesięcy 23 dni 21 godzin i 48 minut temu

Krew kapie z rąk PO, ubywa mordowanych Polaków w kolejce do lekarza, by złodzieje żerujący na podatkach - mogli mieć huczne święta. Ludobójcy, świnie, biurokraci NFZ - czy po prostu politycy PO, dla których kradzież w podwyżkach 4% czynszów, 40% wody, 11% podatków pośrednich - to norma. Każde 5zł kradzione w ten sposób od emeryta - zabija go z głodu, zimna lub niewypłacalności - gdy lekarz nalega aby przyjść prywatnie do onkologa, bo miejsce w kolejce jest za dwa lata. Strumień krwi na rękach PO, a każda kropla jest Polakiem - na nieszczęście Polakiem uczciwym - który nie zeszmacił się protekcją polityczną lub zeszmaceniem popierając PO.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

34
1
~cola803 2012-12-02 (11:35) 1 rok 11 miesięcy 23 dni 22 godziny i 5 minut temu

Głosujcie na Tuska będzie wam jeszcze lepiej . Irlandia już się za nami chowa...

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

3
7
~jj 2012-12-02 (12:25) 1 rok 11 miesięcy 23 dni 21 godzin i 15 minut temu

1) z pustego i Salomon nie naleje. Kto niszczył przemysł ? 2) wypowiedzi Napieralskiego to szczyt chamstwa w stosunku do Arłukowicza. Przemawia zazdrość i chęć odwetu , że przegrał. Jak mozna było na tego człowieka głosować

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

3
0
~Wiktorian 2012-12-02 (12:33) 1 rok 11 miesięcy 23 dni 21 godzin i 7 minut temu

Nieudolny kapitalizm.

odpowiedz

2
0
~luzik 2012-12-02 (12:33) 1 rok 11 miesięcy 23 dni 21 godzin i 7 minut temu

zaczynam coraz bardziej wierzyć w teorie spiskowe mówiące o depopulacji ludności !!!!!!!!!! oficjalnie niemożna zabić tylu ludzi ilu by sie rządzącym marzyło do łatwiejszej kontroli ale jestem coraz bardziej pewien że to ich nadrzędny cel !

odpowiedz

2
0
anabel1 2012-12-02 (12:32) 1 rok 11 miesięcy 23 dni 21 godzin i 8 minut temu

zastanawiałam się niejednokrotnie , po co zostało powołane NFZ. I tak doszłam do wniosku ,że chyba dla zapewnienia dodatkowych stołków. W ten sposób się oszczędza. Nigdy, przenigdy nie było tak żle, nawet za czasów wyśmiewanej dziś i krytykowanej komuny. Dzisiejszy ustrój nawet jej do pięt nie dorasta.

odpowiedz

2
0
~Pawel 2012-12-02 (12:31) 1 rok 11 miesięcy 23 dni 21 godzin i 9 minut temu

Predzej czy pozniej Tusk tez zostanie emerytem i pacjentem.Zycze mu z calego serca,aby brakowalo wowczas na emerytury i leczenie,aby wiele miesiecy czekal na specjaliste a jego dzieci i wnuki czekaly na pomoc lekarska tak jak moje.

odpowiedz

2
0
~ner.i 2012-12-02 (12:31) 1 rok 11 miesięcy 23 dni 21 godzin i 9 minut temu

Prawie 5 mil. ludzi pracuje na umowy śmieciowe, skąd więc pieniądze na utrzymanie służby zdrowia i emerytury mają być. Okradanie pracowników z ubezpieczeń społecznych to trampkarzy jedyny pomysł na bogacenie się. Pawlak pan ma w tym udział wielki, zapłacić za to musi też, nie tylko PSL-u wodzowaniem.

odpowiedz

2
0
~gas 2012-12-02 (12:30) 1 rok 11 miesięcy 23 dni 21 godzin i 10 minut temu

Celowe działanie by przejąć łakomy kąsek za grosze. Niedługo przyjdzie pora na szkoły. Poczekajcie jeszcze troche!!

odpowiedz

1
1
~maxio 2012-12-02 (12:30) 1 rok 11 miesięcy 23 dni 21 godzin i 10 minut temu

jedyna rada,to zwiekszyc liczbe kapelanow!!! :)

odpowiedz

2
0
~e 2012-12-02 (12:30) 1 rok 11 miesięcy 23 dni 21 godzin i 10 minut temu

Jaki Rzad taki minister i takie leczenie nie na darmo Sawcka chciala krecic lody

odpowiedz

2
0
~wera 2012-12-02 (12:30) 1 rok 11 miesięcy 23 dni 21 godzin i 10 minut temu

Wszystkiemu winien jest tusk ze swoją kopaczką i reszty ferajny

odpowiedz

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Mężczyzna zginął pod kołami Pendolino podczas jazdy testowej
dodane 2014-11-25 (17:49) 15 godzin i 51 minut temu

Rosja po raz kolejny przestrzega Ukrainę przed dążeniem do NATO
dodane 2014-11-25 (17:15) 16 godzin i 25 minut temu

20 złotych za głos? W Płocku rusza śledztwo
dodane 2014-11-25 (18:05) 15 godzin i 35 minut temu

Zatrzymano 2 osoby ws. zabójstwa Jarosława Ziętary
dodane 2014-11-25 (10:03) 23 godziny i 37 minut temu

Kalisz atakuje Millera: to zamach na demokrację
dodane 2014-11-25 (09:09) 1 dzień i 31 minut temu

"Wpadka" służb specjalnych. SWW zdekonspirowana?
dodane 2014-11-25 (08:10) 1 dzień 1 godzinę i 30 minut temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy powinno się unieważnić wybory samorządowe?

liczba oddanych głosów: 22570