więcej

Korupcja i łapówkarstwo w Polsce.

Logo dostawcyZamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.  PAP |  dodane 2013-01-29 (05:05) 1 rok 10 miesięcy 19 dni 4 godziny i 26 minut temu
drukuj


Korupcja i łapówkarstwo w Polsce
opinie
Spada liczba spraw o łapówkarstwo, ale korupcja wcale nie znalazła się w odwrocie - informuje "Rzeczpospolita". Śledczy zwracają uwagę na to, że ludzie są bardziej wyczuleni na korupcję i częściej niż w poprzednich latach anonimowo zgłaszają nawet drobne jej przypadki.

Różnego rodzaju kampanie antykorupcyjne i coraz mniejsze przyzwolenie społeczne na wręczanie dowodów wdzięczności sprawiły, że Polacy rzadziej dają łapówki. Natomiast jeśli już to robią - sumy są znacznie wyższe niż jeszcze niedawno.

Z danych Komendy Głównej Policji, wynika, że w ubiegłym roku znaleziono dowody na to, iż sprzedajni urzędnicy przyjęli łącznie 15,63 mln zł łapówek, czyli o ponad 100 proc. więcej niż w 2012 r., kiedy było to 6,39 mln.

W całym kraju zostało wszczętych 5512 spraw korupcyjnych, czyli o 140 mniej niż w 2011 r. (spadek o 2,5 proc.). Po przeprowadzeniu postępowań okazało się, że liczba przestępstw stwierdzonych wyniosła 10 805 i była o blisko 1,4 tys. mniejsza (spadek o 11,4 proc.) niż w 2011 r.

Gdzie bierze się i daje najwięcej łapówek? Niezmiennie w służbie zdrowia i w urzędach - wynika z analizy spraw prowadzonych przez policję.

(ks)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 28 35%
nie 52 65%

Przeczytaj też

Sondaż TNS Polska: 67 proc. źle o Donaldzie Tusku; 75 proc. niezadowolonych z rządu

aktualizacja 2013-01-28 (13:26) 1 rok 10 miesięcy 19 dni 20 godzin i 5 minut temu

Zarzuty korupcyjne dla pracownika jednostki wojskowej w Bielicach

dodane 2013-01-25 (15:35) 1 rok 10 miesięcy 22 dni 17 godzin i 56 minut temu

Coraz częściej, by dostać pracę Polacy muszą dać łapówkę

dodane 2013-01-25 (03:35) 1 rok 10 miesięcy 23 dni 5 godzin i 56 minut temu

Armia do walki z oszustami gospodarczymi w Polsce

dodane 2013-01-24 (05:05) 1 rok 10 miesięcy 24 dni 4 godziny i 26 minut temu

W innych serwisach

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (195)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

3
0
~grześ 2013-01-29 (08:32) 1 rok 10 miesięcy 19 dni i 59 minut temu

kto bierze najwiecej ? Wiadomo POlitycy !!! ......i nePOci z drugiej POstkomunistycznej partii !!!

odpowiedz

3
0
~Yula 2013-01-29 (08:16) 1 rok 10 miesięcy 19 dni 1 godzinę i 15 minut temu

Najwięcej korupcji w służbie zdrowia, najlepieej pod krzyżem. Jak lekarze biora nie czują konfliktu sumienia.

odpowiedz

4
1
~Budowlaniec 2013-01-29 (07:53) 1 rok 10 miesięcy 19 dni 1 godzinę i 38 minut temu

Budownictwo w szerokim pojęciu ,od łapówek za otrzymanie zlecenia,po wygranie ustawionego przetargu wdzięczność w kopercie,lub miesięczne pobory wypłacane regularnie dyrektorom np Hoteli ,szpitali osiedli mieszkaniowych za wykonywanie prac remontowo budowlanych.Lekarze za wszystko ,ostatnia moda orzeczenie o stopniu niepełnosprawności które daje pracę.Jest tylko jedno ale,żeby dać trzeba mieć ,,,,,,,nie mam więc nie daję .Czeka mnie oby nie, leczenie na korytarzu szpitala po 2 latach oczekiwania na specjalistę.Uciekam z takiej Polski byle dalej

odpowiedz

3
0
ergo? 2013-01-29 (07:52) 1 rok 10 miesięcy 19 dni 1 godzinę i 39 minut temu

jak wyrazy wdzięczności - to tylko w szpitalu. I nieprawda, że Doktóry są pazerne, chciwe i zakochane w sobie świnie. To nieprawda powiadam....

odpowiedz

4
1
~mad-max 2013-01-29 (07:42) 1 rok 10 miesięcy 19 dni 1 godzinę i 49 minut temu

kama tu nie chodzi o kwiaty bo uważam to za wspaniały gest tu chodzi o to że urzedzsy czekają a nawet utrudniają załatwienie jakiejś nawet błachej sprawy bez money,money . A Lemingi PełO -wskie na to czekają !!!!!

odpowiedz

4
1
~głupek 2013-01-29 (07:30) 1 rok 10 miesięcy 19 dni 2 godziny i 1 minutę temu

wracałem z Katowic po drodzie zatrzymano mnie 3 razy za różne drobne przewinienia za każdym razem stów zadziałała jak magiczna przepustka i tak się zdenerwowałe moją postawą drogową że poszedłem do lekazra a ten zmęczony bo na kilku etatach jedzie powiedział mi jak ujrzał stówe za przyjęcie mnie poza idityczną kolejką że jak mam pieniądze to stać mnie na prywatną klinikę a nie robić z siebie i jego idiote i tyle....gdzie te czasy gdzie za flaszkę i pióro pelikana w służbie zdrowia było prawie wszystko....łapówki w służbie zdrowia to skrzętnie podtzrymywany mit ekipy rządzącej do trzymania na łańcuchu niesfornych doktorków i ich chorych petentów

odpowiedz

5
2
~Barbara 2013-01-29 (07:26) 1 rok 10 miesięcy 19 dni 2 godziny i 5 minut temu

Kwiaty po fakcie nie są łapówką!!!

odpowiedz

3
0
~wert 2013-01-29 (07:08) 1 rok 10 miesięcy 19 dni 2 godziny i 23 minuty temu

W służbie zdrowia nie ma łapówek tylko jasno określony haracz. Mnie za operację kolana proponowano 6 tyś. zł.

odpowiedz

3
0
~EYESORE 2013-01-29 (06:11) 1 rok 10 miesięcy 19 dni 3 godziny i 20 minut temu

A gdzie wypowiedz 1 straznika praworzadnosci w Katolandzie?

odpowiedz

4
1
~gazik 2013-01-29 (06:10) 1 rok 10 miesięcy 19 dni 3 godziny i 21 minut temu

Zwykłych ludzi by dobrze i szybko coś załatwić nie stać na korupcję a ta prawdziwa napewno ma się dobrze na wyższych szczeblach.

odpowiedz

3
0
~i o:) 2013-01-29 (06:04) 1 rok 10 miesięcy 19 dni 3 godziny i 27 minut temu

W ubieglym roku wiecej jak w 2012, brawo nocnikarze !!! Co jeszcze mozna znalezc w tym smietniku ?

odpowiedz

12
9
~fux 2013-01-29 (05:35) 1 rok 10 miesięcy 19 dni 3 godziny i 56 minut temu

Nie do przebicia pod tym względem jest firma gdzie TO się nazywa OFIARA. Z mlekiem matki już te skłonności wysysamy. Za złotówki i "dary" zapewniamy sobie (?) lepsze miejsce w edenie.

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

2
0
~JKM 2013-01-29 (08:57) 1 rok 10 miesięcy 19 dni i 34 minuty temu

Najwięcej w ministerstwach!

odpowiedz

2
0
~ttt 2013-01-29 (08:45) 1 rok 10 miesięcy 19 dni i 46 minut temu

Za panowania platfusów nie ma korupcji !! przepraszam jedna się trafiła tzn. afera dorszowa zwana też Piterową

odpowiedz

2
0
~Laguna 2013-01-29 (08:36) 1 rok 10 miesięcy 19 dni i 55 minut temu

Łapówka .... to moja żona czyli twardy elektorat PO .

odpowiedz

2
0
~tt 2013-01-29 (08:16) 1 rok 10 miesięcy 19 dni 1 godzinę i 15 minut temu

Teraz zwykłym ludziom czy urzędnikom się nie daje łapówek , łapówki biorą teraz tylko szychy, tak samo jak robotnik nie ukradnie ani śrubki , teraz kradnie góra. Teraz łapówka nazywa sie darowizna, koncesja,zezwolenie i daje sie ją w imie prawa, to samo roboty na tzw konkurs, wygląda to tak rzeczywisty kosz roboty cz y zadania 100 tys, zł, dający zlecenie czyli urząd 30 tys, i 30 tys, inspektorzy odbioru, tzw trójca bo nie święta. Wysocy urzędnicy o tym wiedzą i temu walczą w wyborach a nie dla nas, nigdy, nigdy nie pójdę do żadnych wyborów. To bezens. Władze wywalczyła bronia w 1945 r.grupa ludzi i trzyma ją do dziś. Kiedyś była SB ale w 1990 roku ja zlikwidowali bo przeszkadzała kraść, wychodzi na to ,że tylko Służba Bezpieczństwa pilnowała intersu Polski, teraz motłoch kradnie a intersu Polski nie pilnuje nikt.

odpowiedz

2
0
~Alot 2013-01-29 (08:14) 1 rok 10 miesięcy 19 dni 1 godzinę i 17 minut temu

Administracja,lekarze i prokuratorzy i sędziowie !

odpowiedz

2
0
~orion 2013-01-29 (08:07) 1 rok 10 miesięcy 19 dni 1 godzinę i 24 minuty temu

Ile u was kosztuje łapówa za załatwienie miejsca pracy w straży pożarnej? U nas ~ 25 tyś. - 30 tysięcy złotych.

odpowiedz

2
0
~ryko 2013-01-29 (08:01) 1 rok 10 miesięcy 19 dni 1 godzinę i 30 minut temu

ciekawy ten 2012 rok, trwał 24 miesiące wg autora

odpowiedz

6
4
~kawusia 2013-01-29 (07:34) 1 rok 10 miesięcy 19 dni 1 godzinę i 57 minut temu

łapówka, to wschodni obyczaj, kto da większy "bakszysz' tego sprawę się załatwi pozytywnie. Pokłosie caratu. Msza św. za dusze zmarłych, to też ŁAPÓWKA. Uświadomcie sobie prostytuowanie kleru, przy pomocy Idei Boga.

odpowiedz

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Bronisław Komorowski podpisał ustawę o ratyfikacji umowy UE-Ukraina
dodane 2014-12-17 (12:00) 21 godzin i 31 minut temu

materiał wideo
materiał wideo

Polski konwój jedzie na Ukrainę
dodane 2014-12-17 (12:30) 21 godzin i 1 minutę temu

UE zaostrzy sankcje wobec Krymu
dodane 2014-12-17 (11:00) 22 godziny i 31 minut temu

Zarzut zabójstwa dla mężczyzny, który podpalił pracownice GOPS
dodane 2014-12-17 (10:50) 22 godziny i 41 minut temu

W autobusach i tramwajach pojawią się "tajemniczy klienci"
dodane 2014-12-17 (12:27) 21 godzin i 4 minuty temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy zamierzasz wesprzeć jakąś akcję charytatywną przed Świętami Bożego Narodzenia?

liczba oddanych głosów: 27235