więcej

Pożar wieży kościoła św. Wojciecha w Białymstoku.

Logo dostawcyZamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.  PAP |  aktualizacja 2013-09-15 (20:45) 1 rok 1 miesiąc 14 dni 17 godzin i 10 minut temu
drukuj

Konstrukcja dachu wieży spłonęła i zawaliła się wskutek pożaru zabytkowego kościoła św. Wojciecha w Białymstoku. Nie ma poszkodowanych. Pożar dogaszono, trwają prace rozbiórkowe.


- Sytuacja jest opanowana; wieczorem strażacy prowadzili jeszcze prace przy zabezpieczaniu dachu nad główną nawą kościoła w miejscu uszkodzenia połaci po uderzeniu przez spadające płonące elementy z konstrukcji wieży - poinformował wieczorem rzecznik podlaskich strażaków Marcin Janowski. Rozebrano wszystkie elementy z wieży, które mogły jeszcze stanowić zagrożenie.

Ze wstępnych danych strażaków wynika, że spłonęło całe wnętrze wieży, które miało drewnianą konstrukcję. Ocalała nawa główna i boczne w głównej części kościoła. Spadające płonące elementy dachu wieży z dużym metalowym krzyżem uszkodziły część połaci głównego dachu nad świątynią, ale jego konstrukcja nie jest uszkodzona, nie ma też termicznych uszkodzeń dachu - poinformował dziennikarzy na miejscu zdarzenia dowodzący akcją zastępca komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku Dariusz Sadowski.

Sadowski poinformował, że wieża pełna jest wypalonych elementów. Ocalały belki, na których są zawieszone dzwony, są one jedynie minimalnie nadpalone, nie grozi więc raczej to, że spadną. Niewykluczone jednak, że na czas prowadzenia ekspertyz budowlanych obiektu, a w przyszłości odbudowy, ze względów bezpieczeństwa trzeba je będzie zdjąć - powiedział Sadowski.

Sadowski ocenił, że górna część wieży jest bardzo uszkodzona. Wyburzenia mogą wymagać murowane trójkątne elementy, które tworzyły coś w rodzaju korony poniżej dachu wieży. Mówi, że niektóre z nich z powodu bardzo wysokiej temperatury odkształciły się. Uszkodzenia oceni nadzór budowlany.

Straż pożarna została zawiadomiona o pożarze w kościele ok. godz. 10. Gdy strażacy przyjechali na miejsce, okazało się, że pali się wieża. Wcześniej wszystkie osoby znajdujące się w kościele same go opuściły.

Akcja polegała na gaszeniu wieży z zewnątrz, m.in. przy użyciu podnośników i drabin, ponieważ przepaliły się wewnętrzne drewniane schody prowadzące do wieży i nie było tą drogą dostępu. Przed godziną 12 dach wieży zwieńczony krzyżem spalił się doszczętnie i zawalił się. Jego część spadła na dach kościoła.

Gdy doszło do pożaru, w kościele trwało przedpołudniowe nabożeństwo dla młodzieży. Brało w nim udział - według danych strażaków - ok. 300-400 osób. Według relacji świadków, w pewnym momencie w świątyni zgasło światło, po pewnym czasie zapaliło się znowu. Organista zauważył ogień, nabożeństwo zostało przerwane, a ludzie zaczęli wychodzić na zewnątrz. Niektórzy świadkowie mówili też, że w pewnym momencie usłyszeli trzask, a potem pojawił się ogień.

Proboszcz parafii ks. Jan Wierzbicki podejrzewa, że mogło dojść do zwarcia instalacji elektrycznej. Policja i straż pożarna mówią, że na ocenę, co mogło być przyczyną pożaru, jest jeszcze za wcześnie. Na stronie internetowej parafii ukazało się krótkie oświadczenie o tym, że doszło do pożaru, który zniszczył znaczną część świątyni oraz o tym, że ogrom strat nie jest jeszcze znany.

Akcja ratowniczo-gaśnicza była bardzo trudna i ciężka - ocenił komendant główny Państwowej Straży Pożarnej Wiesław Leśniakiewicz, który przyjechał na miejsce. Mówił dziennikarzom, że przy tego typu pożarach było bardzo duże prawdopodobieństwo, że ogniem zostaną objęte wszystkie drewniane elementy w innych częściach świątyni. Na szczęście udało się do tego nie dopuścić. Mówił, że dodatkowym utrudnieniem było to, że strażacy nie mogli wejść do wieży od środka, bo ogień zajął tam wszystkie elementy.

Wieża kościoła miała ponad 40 metrów wysokości, a najwyższa drabina, którą dysponują strażacy w Białymstoku, ma ok. 35 metrów. Rzecznik podlaskiej straży pożarnej Marcin Janowski mówił PAP, że dodatkowym utrudnieniem jest mały plac przed kościołem, co ograniczało możliwość manewrów sprzętem. Na miejsce wczesnym popołudniem przyjechał z Warszawy samochód z drabiną, która sięga 42 metrów. To dzięki niej strażacy mogli zajrzeć do wnętrza wieży od góry.

Na miejscu byli m.in. wojewoda podlaski, zastępca prezydenta Białegostoku, metropolita białostocki. Wiceprezydent Adam Poliński powiedział, że pożar jest wydarzeniem smutnym. Mówił, że jest przekonany, iż tak jak miasto wspiera remonty zabytków, tak w tym przypadku na pewno wesprze finansowo odbudowę tej świątyni.

Biuro posła PO Roberta Tyszkiewicza poinformowało wieczorem, że z rozmów parlamentarzysty z ministrem kultury Bogdanem Zdrojewskim wynika, że minister "zna całą sprawę i bardzo chce pomóc", trwa sprawdzanie możliwości, w jaki sposób można by było takiej szybkiej pomocy finansowej na odbudowę kościoła udzielić.

W komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej Archidiecezji Białostockiej podano, że metropolita Edward Ozorowski "głęboko dotknięty widokiem pożaru, przekazał na ręce ks. proboszcza Jana Wierzbickiego wyrazy otuchy i zapewnienie o modlitewnej pamięci i wsparciu".

Zbiórkę pieniędzy na odbudowę kościoła organizują już internauci na portalu społecznościowym.

Kościół św. Wojciecha został wybudowany w 1912 roku, w ubiegłym roku parafia obchodziła 100-lecie powstania świątyni. Powstała jako świątynia ewangelicka pw. św. Jana. Po II wojnie światowej obiekt przeszedł w zarząd kościoła rzymskokatolickiego. W 1979 roku powstała parafia pw. św. Wojciecha. Kościół jest jedną z najbardziej charakterystycznych budowli w mieście.


(kab, pg)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 37 38.14%
nie 60 61.86%

Przeczytaj też

Zbudowali nowy kościół w jeden dzień

dodane 2013-09-16 (13:33) 1 rok 1 miesiąc 14 dni i 22 minuty temu

Oględziny miejsca pożaru kościoła św. Wojciecha

dodane 2013-09-16 (11:03) 1 rok 1 miesiąc 14 dni 2 godziny i 52 minuty temu

Pożar hali produkcyjnej w Ostródzie

dodane 2013-09-04 (08:00) 1 rok 1 miesiąc 26 dni 5 godzin i 55 minut temu

USA: pożary na obrzeżach parku narodowego Yosemite wciąż szaleją

dodane 2013-08-29 (01:30) 1 rok 2 miesiące 1 dzień 12 godzin i 25 minut temu

Pożar składowiska drewna w Poraju

aktualizacja 2013-08-25 (17:35) 1 rok 2 miesiące 4 dni 20 godzin i 20 minut temu

Matka cudem uratowała dzieci z płonącego samochodu

dodane 2013-08-20 (07:12) 1 rok 2 miesiące 10 dni 6 godzin i 43 minuty temu

Cztery osoby w szpitalu po nocnym pożarze w Lublińcu

dodane 2013-08-19 (09:10) 1 rok 2 miesiące 11 dni 4 godziny i 45 minut temu

W innych serwisach

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (189)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

11
3
~PiSdzielec 2013-09-15 (14:44) 1 rok 1 miesiąc 14 dni 23 godziny i 11 minut temu

Proboszcz parafii w Rogowie został zawieszony w pełnieniu swojej funkcji. Oświadczenie w tej sprawie zostało wydane przez diecezję drohiczyńską. Ksiądz został zawieszony, gdyż siedlecka prokuratura sprawdza jego powiązania ze sprawą samobójczej śmierci 33-letniego siedlczanina. Żona mężczyzny twierdzi, że był on nękany erotycznymi sms-ami i telefonami przez księdza. Śledztwo w sprawie nękania zostało umorzone, ale w czwartek siedlecki Sąd Okręgowy nakazał jego ponowne wszczęcie. (jj)

odpowiedz

20
25
~Glaurung 2013-09-15 (13:46) 1 rok 1 miesiąc 15 dni i 9 minut temu

Panie prokuratorze: sądząc po ilości i jakości wpisów bojowników ruchu palikota, to któryś z nich podpalił.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

14
6
~sybirak 2013-09-15 (14:38) 1 rok 1 miesiąc 14 dni 23 godziny i 17 minut temu

Białystok to Azja. Miasto jest fatalnie zarządzane. Zbudowali filharmonię- stoi pusta- pseudo aktywność, budują Muzeum Pamięci Sybiru i jako jedyni na świecie zrobili przetarg na koncepcje i wykonanie ekspozyćji bez weryfikacji startujących i konieczności przedstawienia chociaż wstępnego projektu. Barany urzędasy kupili kota w worku. Wiadomo że białe ściany są najtańsze. Azja!! więcej kadzidła!!!

odpowiedz

13
4
~kier31 2013-09-15 (14:35) 1 rok 1 miesiąc 14 dni 23 godziny i 20 minut temu

Przecież proboszcz już dawno by mógł z tego, co uzbierał na tacę, zainstalować czujkę pzeciwpożarową. A teraz znowu będzie parafian błagać o sporo większe pieniążki na odbudowę!

odpowiedz

7
4
adato 2013-09-15 (14:32) 1 rok 1 miesiąc 14 dni 23 godziny i 23 minuty temu

Szkoda, Białystok ma tak mało zabytków.

odpowiedz

15
6
~kk Koniec 2013-09-15 (14:32) 1 rok 1 miesiąc 14 dni 23 godziny i 23 minuty temu

Kolos na glinianych nogach się wali a Bóg likwiduje swój przybytek. Opus Dei

odpowiedz

21
32
~jan 2013-09-15 (12:08) 1 rok 1 miesiąc 15 dni 1 godzinę i 47 minut temu

Patrząc na tę akcje strażaków ma się wrażenie że zamiast ratować to oni NISZCZĄ. Dlaczego oni używają niszczącego strumienia wody zamiast stosować w takich wypadkach zraszacze tzn zamiast typowej sikawki należy stosować tzw. deszczownice, które nie dewastują przy okazji gaszenia

odpowiedz

pokaż 6 ukrytych odpowiedzi

54
49
Dyzio marzyciel 2013-09-15 (11:46) 1 rok 1 miesiąc 15 dni 2 godziny i 9 minut temu

A ja się pytam gdzie jest pan bóg ze swoimi cudami

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

50
45
~niepalący 2013-09-15 (11:29) 1 rok 1 miesiąc 15 dni 2 godziny i 26 minut temu

Pewnie proboszcz po pijanemu rzucił peta i zaprószył ogień.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

17
10
~Quaesitus.hg 2013-09-15 (13:49) 1 rok 1 miesiąc 15 dni i 6 minut temu

Ciekaw jestem, skąd tyle jadu bierze się u większości komentujących internautów. Od razu pojawiają się wtedy jacyś ograbieni z pieniędzy, albo islamiści, którzy palą kościoły w Egipcie i Syrii. Aż nie chce się wierzyć, że mamy ich prawie tyle samo w Polsce. Ale pewien Ruch społeczny, jak widać, mocno się o to stara. Wczoraj było święto Podwyższenia Krzyża – a dziś było widać, jak ten wysoki Krzyż się wali. Myślę, że warto zastanowić się w jakim kierunku idziemy, co może ten symbol oznaczać. Czyżby powrót do czasów Mezopotamii i egipskich faraonów. A może potrzebny jest jakiś Sobieski, abyśmy otrząsnęli się z tego marazmu, z tego niszczenia wieloletniej kultury.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

20
7
~Kaja 2013-09-15 (14:21) 1 rok 1 miesiąc 14 dni 23 godziny i 34 minuty temu

A teraz bedą zbierać na odbudowę, zbiorą kilkadziesiąt milionów wydadzą kilka a za resztę bedą narzekać jak im źle.

odpowiedz

10
3
~Marta 2013-09-15 (14:20) 1 rok 1 miesiąc 14 dni 23 godziny i 35 minut temu

To opinia Boga o tutejszym klerze.

odpowiedz

16
3
~Obsrywatorpolitsceny 2013-09-15 (14:19) 1 rok 1 miesiąc 14 dni 23 godziny i 36 minut temu

Firma ubezpieczająca Kościół nazywa się IIIRParafialna - co prawda nie pobiera od Kościoła składek za to w zamian - z wdzięczności za wyrządzaną jej łaskę - pokrywa każdą kościelną szkodę... Gdzie jest drugi taki kraj, dla cwaniaków błogi raj?!

odpowiedz

11
1
~gość 2013-09-15 (13:58) 1 rok 1 miesiąc 14 dni 23 godziny i 57 minut temu

w której firmie ubezpieczeniowej jest ubezpieczony ten Kościół? - będzie miała spory wydatek

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

4
2
~teska 2013-09-15 (14:17) 1 rok 1 miesiąc 14 dni 23 godziny i 38 minut temu

Jezus powiedział "biada wam”. Jest to Jego ostatnie i najmocniejsze słowo upomnienia pod adresem ówczesnych przywódców ludu Starego Przymierza. Ewangeliści Mateusz, Marek i Łukasz są zgodni co do tego...W swojej mowie piętnuje Pan Jezus obłudę i egocentryzm faryzeuszów, ich zadufanie w sobie, brak zrozumienia dla innych, jałowy formalizm ich religijności. A wszystko po to, żeby odsłonić złą glebę, z której wyrosła ich niewiara – niewiara agresywna, która już wkrótce, miała się ujawnić w sposób wręcz przerażający. Bóg który jest Stwórcą i Panem Świata, mówi nieustannie : dość fałszywego kleru, precz z nimi, dlatego tyle nieszczęść pada dziś na kościół i księży dorobkiewiczów....

odpowiedz

3
12
~denzo 2013-09-15 (14:11) 1 rok 1 miesiąc 14 dni 23 godziny i 44 minuty temu

palikociarnia najwyraźniej siedzi w domu z powodu pogody.

odpowiedz

10
5
~edek 2013-09-15 (14:11) 1 rok 1 miesiąc 14 dni 23 godziny i 44 minuty temu

to polska ma teraz problem , w dobie kryzysu trzeba będzie odbudować tę budyneczek ale z nawiążką np. dwa razy większy , a gdzies tam dalej jeszcze z 5

odpowiedz

14
6
~Wiktoriaaa Bstok 2013-09-15 (12:05) 1 rok 1 miesiąc 15 dni 1 godzinę i 50 minut temu

Przed chwilą zawaliła sie wieża :/

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

3
9
~ja 2013-09-15 (14:10) 1 rok 1 miesiąc 14 dni 23 godziny i 45 minut temu

zjaral sie hura oby nie ostatni

odpowiedz

7
9
~katoterror milosiernych 2013-09-15 (14:03) 1 rok 1 miesiąc 14 dni 23 godziny i 52 minuty temu

spalić wszystkie kruchty, Polsce wyjdzie to na dobre

odpowiedz

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Jakie są szanse na ekstradycję Polańskiego?
dodane 2014-10-30 (04:55) 9 godzin i 1 minutę temu

materiał wideo

Pościg po kradzieży taksówki w Olsztynie. Nie żyje pasażer
dodane 2014-10-30 (06:40) 7 godzin i 15 minut temu

materiał wideo

Dron, który ratuje życie
dodane 2014-10-30 (06:53) 7 godzin i 2 minuty temu

Polak pobił rekord Guinnessa w graniu w grę komputerową
dodane 2014-10-30 (05:01) 8 godzin i 54 minuty temu

Tragedia na Podkarpaciu. Nie żyje 2-tygodniowy noworodek
dodane 2014-10-29 (11:27) 1 dzień 2 godziny i 28 minut temu

Rosyjska prasa: Polscy stratedzy nie wykluczają wojny
dodane 2014-10-29 (08:29) 1 dzień 5 godzin i 26 minut temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Kto nagrał najśmieszniejszy spot wyborczy?

liczba oddanych głosów: 156