więcej

Dyrektor Trójki: J.Kaczyński rano nie udziela wywiadów.

Logo dostawcy  wp.pl  | dodane 2009-01-14 (11:30)

fot. AKPA

Wszyscy dziennikarze wiedzą, że w godzinach porannych prezes PiS nie udziela wywiadów

Krzysztof Skowroński

drukuj

Jarosław Kaczyński nie może liczyć na specjalne względy w Trójce. Jest traktowany jak wszyscy pozostali goście. Nie funkcjonuje rano, dlatego nie przyjechał do radia. W świecie dziennikarskim wszyscy wiedzą, że w godzinach porannych prezes PiS nie udziela wywiadów - mówi w rozmowie z Wirtualną Polską dyrektor Programu Trzeciego Polskiego Radia Krzysztof Skowroński.

W ubiegły piątek "Gazeta Wyborcza" w artykule "Jedzie Trójka do prezesa" zarzuciła Skowrońskiemu uległość wobec prezesa PiS. Nazwała go "ostatnim dyrektorem w publicznym radiu z PiS-owskiego nadania", który "zgodził się przyjechać do Jarosława Kaczyńskiego, by nagrać z nim wywiad", zamiast odbyć rozmowę na żywo w siedzibie Trójki. "Prezes Kaczyński może go uważać za rozmówcę 'bezpiecznego', który nie zada niewygodnych pytań" - mogliśmy przeczytać w tekście.

Joanna Stanisławska: Czy Jarosław Kaczyński może liczyć na szczególne względy w Trójce?

Krzysztof Skowroński: Nie. Jest traktowany jak wszyscy pozostali goście.


Dlaczego więc, jak pozostali goście, nie przyjechał do radia?

- Dlatego, że Jarosław Kaczyński nie funkcjonuje rano. W świecie dziennikarskim wszyscy wiedzą, że w godzinach porannych prezes PiS nie udziela wywiadów. Nie jest w tym odosobniony, do grona osób, które nie lubią rannych występów należeli także m.in. Zyta Gilowska czy Adam Michnik. Nie ulega wątpliwości jednak, że to ludzie, o których się zabiega, którzy mają coś do powiedzenia. Posiadanie ich głosów w radiu jest czymś ważnym i istotnym, a szczególnie w radiu publicznym, do którego dostęp powinni mieć wszyscy. W ich wypadku można pójść na pewne ustępstwa. Ci rozmówcy stawiają sprawę jasno, albo przyjeżdżasz do mnie i mnie nagrywasz, albo nie masz wywiadu.

Jak często zdarza się Panu wyjeżdżać i nagrywać rozmowy do "Salonu Politycznego”?

- Raz na 5-6 tygodni, w zależności od tego, co się dzieje. To się zdarza rzadko, bo ja nienawidzę nagrywać wywiadów. Uważam, że powinny być na żywo, bo tylko takie wywiady mają temperaturę. Rozmowy, które są nagrywane zawsze są gorsze, bo człowiek ma inny poziom koncentracji, dziennikarz i jego gość mają świadomość, że mogą się pomylić, a ich błąd się potem poprawi.


Kogo Pan nagrywał ostatnio?

- Rozmowy nie na żywo, jakie robiłem ostatnio, to wywiady z prezydentem Czech Vaclavem Klausem i z Dalajlamą.


Do kogo, by Pan jeszcze pojechał?

- Do Adama Michnika, Donalda Tuska, tyle tylko, że premier występuje rano, nie ma z tym żadnego problemu. Pojechałbym do rozmaitych osób, jeżeli bym uznał, że wywiad jest ważny. Jeżeli z jakichś powodów, ktoś nie mógłby przyjść rano, też bym pojechał. Warunkiem jest umowa, że robimy tzw. wywiad live to tape, czyli taki, w którego treść druga strona nie może ingerować, nic nie może z niego wyciąć. W Radiu Zet zaczęliśmy robić wywiady na żywo, po to by politycy nie mieli prawa autoryzacji, żeby obywatele mogli dowiedzieć się, co naprawdę myślą ich przedstawiciele, żeby nie było żadnych skreśleń. Do tej zasady stosuję się również, kiedy nagrywam rozmowy w Trójce.


Czyli w wywiadzie z Jarosławem Kaczyńskim nie było żadnego montażu?

- Trochę go skróciliśmy, bo był za długi. Ale to nie była ingerencja ze strony kogokolwiek z zewnątrz, tylko nasza wewnętrzna decyzja.

Czy nie obawia się Pan, że teraz wszyscy przywódcy głównych partii politycznych, będą żądać żeby do nich przyjeżdżać i ich również nagrywać? Czy gdyby Grzegorz Napieralski o to prosił, przyjechałby Pan?

- A dlaczego miałby o to prosić, nigdy tego nie robił. Natomiast niechęć Jarosława Kaczyńskiego do porannych rozmów, o której mówiłem, jest znana wszystkim dziennikarzom od 1991 roku.


Długo się Pan starał o wywiad z Jarosławem Kaczyńskim?

- Kilka miesięcy. W połowie grudnia dostałem odpowiedź, że prezes się zgadza na wywiad. Termin został ustalony na środę 8 stycznia na godzinę 19. Zaproponowałem, by Jarosław Kaczyński przyjechał do siedziby Trójki. Nie zgodził się, nie miałem już czasu szukać zastępstwa, więc przystałem na jego warunki.

Pan tak długo czekał na wywiad, a dla „Sygnałów Dnia” Jarosława Kaczyńskiego nagrywano raz na tydzień, raz na dwa tygodnie. Taka tradycja utarła się za czasów, kiedy był premierem i trwała, aż do objęcia funkcji dyrektora Jedynki przez Wincentego Pipkę. Wiedział Pan, że nowy szef Jedynki zażądał wywiadów na żywo?

- Nie wiedziałem o tej sytuacji. Myśliwiecka 3/5/7 (gdzie mieści się siedziba radiowej Trójki - przyp. red.) to oddzielna planeta i my z tej oddzielności korzystamy. Nie mam bezpośredniego telefonu do siedziby PiS, nie jeżdżę na narady i nie wiem jak to wszystko wygląda. W każdym razie mój wywiad z zakazem dyrektora Jedynki nie miał żadnego związku.
oceń
12
5
Podziel się

Przeczytaj też

Szef radiowej Trójki odwołany

aktualizacja 2009-02-25 (23:02)

PiS zawiesza bojkot TVN

dodane 2009-01-14 (16:50)

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


  • Skomentuj
  • WP.PL
  • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN
Ocena: 0 [0]
~echo41 [2009-01-14 15:36]

Lubiłem Pana Skowrońskiego..........
Lubiłem Pana Skowrońskiego za jego wywiady i za miły głos w eterze ale nie powinien jechać do prezesa pisu na wywiad.To poniżające.Jeżeli Kaczyński chce się wyspać to jego sprawa ale jak nie dba o to żeby być w mediach to niech śpi dalej.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~geno [2009-01-14 15:30]

dyrektorek na kiwniecie
kto to j.kaczynski ''sam ze soba na sam''.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~marko [2009-01-14 15:27]

Co za afera.Naprawdę Pan dyrektor musiał jechać do Pana Prezesa?Ja nie wierzę.Przecież to będzie skandal na całą Europę.A może chcecie odwrócić uwagę świata od problemów przesyłu rosyjskiego gazu?Szok.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~ranny ptaszek [2009-01-14 15:27]

co robi rano ?
tralala... wiadomo od dawna, że jest zwolennikiem pisu. No, ale mu wolno. Ja chciałem o czym innym, Skowroński powiedział, że prezydent nie funkcjonuje rano. Wynika z tego, że SPI ?!!!

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~nick [2009-01-14 14:08]

Krzysiu!! a co zrobiles
z Niedzwiedziem??? zapomniales?? a przypomnij sobie jak usiadles kolo Wojtka Mana i usprawiedliwiales nagywającą Renatke Beger że właściwie to ona nic nie zrobiła bo.... nie zdążyła zrobić! Krzysiu bądź męzczyzną takim w długich spodniach i wez tą odprawę! Odprawa jest z abonamentów!

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

Ocena: 0 [0]
~Gocha [2009-01-14 15:06]

PR 1 i 3 wspaniałe .Czy będą takie po zmianach..?
Prezes Czabański stworzył wspaniałe radio publiczne. Najlepsza na świecie jedynka no i trójka.A jeżeli ktoś uważa że koniecznie trzeba słuchać nudnych wywodów z tą niesamowitą manierą mówienia nie na dzisiejsze czasy pani Marii Szabłowskiej to niech ogląda beznadziejnie nudny program w telewizji. Trąci ten program myszką w złym guście to się nie da oglądać. Osobiście bardzo dziękuje Panu Czabańskiego jako stała słuchaczka i boleję aby zmiany nie zniszczyły tej Pana roboty.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: 0 [0]
~fatalski [2009-01-14 15:20]

Zasłonić mu okna, zrobić zaciemnienie, nie będzie wiedział, że jest rano.
Proste rozwiązanie - nie chcę honorarium.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~pigwa [2009-01-14 15:20]

Jaśnie Wielmożny Murgrabia
..potrzebuje dla siebie celebransa i dlatego wybrał Skowrońskiego. J W Murgrabia musi się dobrze wysypiać wszak Ojczyzna i tak mu zapłaci, nawet gdyby nic nie robił. Ale z "kapciowego" u Wałęsy to się dostojny prezio naśmiewał pierwszy. Jareczku urodziłeś się nie w tej rodzinie co trzeba i ojakieś150 lat za póżno !! Szoruj brachu do roboty ,jak cała klasa robotnicz,októraj to "dobro" tak usilnie walczysz

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~pigwa [2009-01-14 15:20]

Jaśnie Wielmożny Murgrabia
..potrzebuje dla siebie celebransa i dlatego wybrał Skowrońskiego. J W Murgrabia musi się dobrze wysypiać wszak Ojczyzna i tak mu zapłaci, nawet gdyby nic nie robił. Ale z "kapciowego" u Wałęsy to się dostojny prezio naśmiewał pierwszy. Jareczku urodziłeś się nie w tej rodzinie co trzeba i ojakieś150 lat za póżno !! Szoruj brachu do roboty ,jak cała klasa robotnicz,októraj to "dobro" tak usilnie walczysz

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~zak [2009-01-14 15:18]

ranna toaleta
Ludzie zrozumcie, on rano pielęgnuje kota.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~janjan [2009-01-14 15:16]

komu bardziej zależy
jezeli to mnie zalezy na udzieleniu wywiadu do radia - to radio stawia warunki. Jezeli jest odwrotnie, jezeli to radiu zalezy na wywiadzie ze mna - to ja stawiam warunki, chociaz jestem tylko maly, szry, pozbawiony znaczenia obywatel. Tak bylo zawsze, wszedzie i dla kazdego. To raczej Gazeta powinna wytlumaczyc, dlaczego chcialaby Kaczynskiego traktowac specjalnie?

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~titi [2009-01-14 15:15]

Kwaśniewski od mediów
uciekał po drabinie.Dla prasy lewicowej oraz G.W. był zawsze dyspozycyjny.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~ranny ptaszek [2009-01-14 15:09]

co robi rano ?
tralala... wiadomo od dawna, że jest zwolennikiem pisu. No, ale mu wolno. Ja chciałem o czym innym, Skowroński powiedział, że prezydent nie funkcjonuje rano. Wynika z tego, że SPI ?!!!

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~kojok [2009-01-14 15:09]

rzetelność dziennikarska
Panie Redaktorze, to należało ze zwykłej dziennikarskiej uczciwości i rzetelności poinformować słuchaczy wzywanych do opłacania abonamenty, że wywiad został nagrany poprzedniego dnia, ponieważ prezes PiS odmówił przyjazdu do siedziby radia (można byłoby pominąć, że rano dłużej śpi i funkcjonuje dopiero wieczorem). Obłuda obłuda i jeszcze raz obłuda. A szkoda, bo słucham "Trójki" od wielu lat, i coraz trudniej mi się pogodzić w Waszą stronniczością polityczną.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~araaat [2009-01-14 15:09]

kiedyś słuchałem trójki
dzięki działaniom podobnych facetów udało się sprowadzić ją na dno

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~hipcia [2009-01-14 14:30]

PO PRZYSTRZYGA !
tu u nas obecnie trzeba miec charakter i swiadomosc,ze jak sie robi cos nie przeciw PIS tylko zwyczajnie po ludzku to natychmiast jest WIELKIE HALOO.Tak,tak wlasnie.Niech Pan nie da sie przystrzyc

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: 0 [0]
~C [2009-01-14 15:04]

Kto by pomyślał, że afera odkryta przez posła Palikota dotyczy także Dyrektora Trójki.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Ted [2009-01-14 15:02]

jeszcze chwila a bedziemy mieli
TROJKE MARYJI - gratulacje !

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~orda [2009-01-14 15:01]

a komu potrzebny jest wywiad z J.Kaczyńskim?
I tak wiadomo, co powie. Można go puszczać przez lata z jednej płyty. To Kaczyńskiemu zależy na wystepie w TV i radiu, więc niech ruszy 4 litery rano zamiast wylegiwać sie z kotem

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Coca - cola! [2009-01-14 14:59]

"Rano nie funkcjonuje, po południu nie ma czasu"
Więc trzeba do niego pojechać, nagrać wywiad a potem obciąć to co się niezbyt podobało Jarkowi. I wszystko jasne! Politycy zabiegają o wywiady w radio i TV a do Jarusia trzeba jeździć i go prosić. Wiadomo kto tu rządzi a kto jest sługą!

odpowiedz

Szukaj w serwisie

reporter wp24 chcę wyslać

Zrobiłeś unikalne zdjęcie,
napisałeś ciekawą
wiadomość?

Wyślij je do nas lub załóż
własne konto, na którym
je opublikujesz.

Najlepsze materiały
publikujemy na stronie głównej serwisu.

Ostatnio dodane przez reporterów WP24

Pogoda długoterminowa materiał foto Pogoda długoterminowa dodane przez: Internauta WP24
Prognoza pogody materiał foto Prognoza pogody dodane przez: Internauta WP24

więcej

Komentują dla nas

Piotr Gabryel Piotr Gabryel

Piotr Gabryel: kompromitacja PO

Jak się nie ma, co się lubi, to się lubi, co się ma - zapewne z takiego założenia wychodzi znaczna....

Michał Sutowski Michał Sutowski

"Barbarzyńcy" zasiedli w polskim parlamencie

"Cywilizacyjny" wróg prawicy, ich "barbarzyńcy" nie dobijają się już do wrót twierdzy, ale zajęli....

Waldemar Kuczyński Waldemar Kuczyński

Państwo nie może być "wołowate"

Od kiedy pojawił się pomysł likwidowania Trzeciej Rzeczpospolitej i zastępowania jej Czwartą, mocno....

Anna Korzec Anna Korzec

Nie mogła uwierzyć, gdy zobaczyła ten przelew!

112 tys. zł - taka kwota wpłynęła na konto Kasi Wolińskiej w Fundacji Normalna Przyszłość po....

Piotr Czerski Piotr Czerski

Boleść Palikota. Bezlitośnie został wyszydzony

Na temat Anti-Counterfeiting Trade Agreement w ciągu minionego tygodnia napisano w Polsce....

Agnieszka Niesłuchowska Agnieszka Niesłuchowska

"Wałęsa ma zaćmę na oczach, to polityczna głupota"

Lech Wałęsa wywołał burzę słowami skierowanymi pod adresem związkowców „Solidarności”....

Dominika Leonowicz Dominika Leonowicz

Jarosław Kaczyński proponuje nową lokalizację dla pomnika Lecha Kaczyńskiego

Jarosław Kaczyński zaproponował w Warszawie nową lokalizację dla pomnika Lecha Kaczyńskiego. Czy....

Katarzyna Kwiatkowska Katarzyna Kwiatkowska

"Czerwona kartka dla Ukrainy" - problemy przed Euro 2012

Nadal nie wiadomo, kto stoi za eksplozjami w ukraińskim Dniepropietrowsku, gdzie zostało rannych 30....

Piotr Czerwiński Piotr Czerwiński

Ogłoszono datę wyjścia Zielonej Wyspy z kryzysu

Dzień Dobry Państwu albo dobry wieczór. W Irlandii przyszedł maj. Drzewa wesoło uginają się od....

Lech Wałęsa Lech Wałęsa

Lech Wałęsa: zamiast ciszy szubienice i wiece

Kolejnej rocznicy trudnego i bolesnego dla całego narodu wydarzenia nie możemy uczcić w ciszy i....

Elżbieta Radziszewska Elżbieta Radziszewska

To zdarzyło się naprawdę - zginęło nawet pół miliona osób

Ta tragedia wydarzyła się naprawdę. Zabijano całe rodziny. Po wojnie pamięć o tym zatarła się..

Janina Paradowska Janina Paradowska

Paradowska: Kaczyński nie może spokojnie patrzeć na to, co robi Ziobro

Janusz Palikot powinien poważniej zastanowić się nad trwałością pozycji Leszka Millera, a Jarosław....

Jadwiga Staniszkis Jadwiga Staniszkis

Kaczyński ogłasza rozejm. To wywoła tylko ironiczne komentarze

Skuteczniejszym sposobem zapewnienia spokoju na Euro byłoby podjęcie się przez opozycję mediacji (i....

Wiesław Dębski Wiesław Dębski

Wiesław Dębski: czego politycy nie zrobią dla wzrostu słupków

Jak ci politycy nas - wyborców - zupełnie nie rozumieją. Wydaje im się, że wystarczy zrobić jakieś....

Igor Janke Igor Janke

Bez Tomaszewskiego PiS-owi w Łodzi byłoby trudniej

Tomaszewski ma prawo wstępować i działać gdzie chce, a nawet uzasadniać, że to wszystko trzyma się....

Tomasz Otłowski Tomasz Otłowski

To będzie początek końca NATO?

Po co nam NATO? - zastanawiają się coraz częściej niektórzy członkowie paktu. Choć na oficjalnych....

Paulina Piekarska Paulina Piekarska

Arłukowicz - minister na zakręcie

Był już celebrytą i gwiazdą lewicy. Teraz stał się głównym wrogiem pacjentów i lekarzy. Triumfalny....

Aleh Barcewicz Aleh Barcewicz

"Oskarżony o przestępstwa bezkarnie podróżuje po UE"

"Europejskim liderom brakuje jaj" - taką bezpardonową opinię wyraził w wywiadzie prezydent Białorusi....

Marta Tychmanowicz Marta Tychmanowicz

Czesław Miłosz zerwał z Polską - rozpoczął się festiwal nienawiści

15 maja 1951 roku Czesław Miłosz, wówczas urzędnik polskiej dyplomacji w Paryżu, ogłasza zerwanie z....

Jamie Stokes Jamie Stokes

Sprytna Ukraina ma paranormalną świnię. A Polska?

Jestem zaskoczony, że trwało to tak długo, ale klisza zwierzęcia-medium pojawiła się w końcu....

Joanna Stanisławska Joanna Stanisławska

Ludwik Dorn tłumaczy, dlaczego Kaczyński nie nadaje się na premiera

- Niepokojem napawają jego konfliktowość, szukanie wrogów w najbliższym otoczeniu, zarządzanie....

Anna Kalocińska Anna Kalocińska

Po katastrofie smoleńskiej Konstytucja RP zdała egzamin. Teraz wymaga zmian?

Można mówić o wielu niedomaganiach państwa w obliczu katastrofy smoleńskiej, ale nie o tym, że....