więcej

Światowej sławy artystka została bez dachu nad głową.

Dziennik Polski  PAP/Dziennik Polski | dodane 2010-03-19 (00:30)
drukuj

Kaja Danczowska, znakomita skrzypaczka o międzynarodowej sławie od blisko trzech lat nie ma gdzie mieszkać - alarmuje "Dziennik Polski".

Mieszkanie artystki w budynku komunalnym przy ul. Czystej w Krakowie zostało zalane. Do tej pory nie zostało wyremontowane, a Kaja Danczowska nie otrzymała także żadnego lokalu zastępczego. Podwawelscy urzędnicy i radni nie zdecydowali się także przyznać sławnej skrzypaczce na stałe innego miejskiego mieszkania.

- Gdyby pani prof. Kaja Danczowska, mieszkała we Wrocławiu, problemu by nie było. Dostałaby od miasta reprezentacyjne mieszkanie, które pozwoliłoby jej normalnie żyć - mówi prof. Stanisław Krawczyński, rektor Akademii Muzycznej w Krakowie. Rektor w imieniu artystki załatwia jej sprawy. Pomaga, bo wie, że doskonały artysta może nie znać się na przepisach.

- Jest marzec, a my pozostajemy na etapie uzgodnień kominiarskich. Niebawem upłyną trzy lata od tej smutnej historii, a prof. Kaja Danczowska, jak nie miała gdzie mieszkać, tak nadal nie ma - mówi prof. Krawczyński.

(db)

oceń
0
2
Podziel się

Przeczytaj też

Czy krakusi zamieszkają na barkach?

dodane 2010-01-27 (14:10)

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


  • Skomentuj
  • WP.PL
  • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN
Ocena: 0 [0]
~LOLA [2010-03-19 10:23]

STAC JA NA REMONT
skoro światowa i dużo koncertuej to niehc samam sobie naprawi a \potem dochodzi zwrotu kosztów bez przesady i niby dlaczego miałaby dostaĆ REPREZENTACYJEN MIESZKANIE A CO ONA INNA NIZ WYKLI LUDZIE - OD LAT NIE WIDIZŁAM ZEBY KONCERTOWŁA W KRAJU WIEC MA NAS W NOSIE

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~alfreda [2010-03-19 10:08]

Mieszkania dla pijaków! tumanów! leniwców! i
dzieciorobów! Skrzypków, pianistów, malarzy i rowerzystów wysłać na białe niedźwiedzie żeby się nauczyli porządnej roboty a nie bimbali! Naczelne hasło Polski Ludowej - wszyscy są tacy sami wiecznie żywe + wsparcie dla cymbałów .

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Irma [2010-03-19 10:02]

Tylko dlatego że umie skrzypieć ma być lepsza?.
Czegoś tu nie rozumiem?. Niby profesor i nie zarobiła przynajmniej na własne M?. I dlatego że profesor to ma być lepsza od tych którym mieszkanie także jest potrzebne?. A remont można było sfinansować z ubezpieczenia. O tym także nie pomyślała?. Nie?, no to żenada.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~ja [2010-03-19 09:58]

darmowe mieszkania
Skoro ta pani taka sławna, to na pewno dobrze sytuowana, więc dlaczego nie może kupić sobie mieszkania? zwykły śmiertelnik musi harować, a tu co ! mamy się na mieszkanie składać?

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~ania [2010-03-19 09:42]

Kaja D.
To jest podejscie artystów.Dostawali wiele za sam talent , zwłaszcza do 1998 r.,żyli na wysokim poziomie, i nadal żyją ale kosztami swego życia chcą obciążać innych.A przecież zarabiają krociowe pieniądze. Gdzie je mają?

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~ppp [2010-03-19 09:38]

wstyd dla Krakowa.
Mysle, ż ew tym mieście wielu polityków dostało chatki za mierną działalnosć, więc DUMA tez powinna mieć je w końcu odnowione. Miasta przez 3 lata nie stać na REMONT? a gdyby było to mieszkanie rodziny wielodzietnej też by musieli tyle czekać?

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Stanley [2010-03-19 09:32]

Gdyby
w tym ciemnogrodzie nazywała się cichopek lub mroczkowska miałaby wille ful wypas,a tak tylko czekanie na CUDA może Panią Profesor uratować od bezdomności.Tak trzymać Chłop-PO ki.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~elka [2010-03-19 09:22]

a szary Kowalski musi sie znać....
bo nieznajomość przepisów nie zwalnia Kowalskiego od odpowiedzialności..........

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Joanna [2010-03-19 09:04]

60 lat to nie staruszka
a, ze sie na niczym nie zna , coz jej problem pogorszylo sie jej za solidaruchow zlodzieji

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
[2010-03-19 09:04]

tulsi
Artysci od zawsze narzekali na wyjatkowa biede. Powinni liczyc sie z tym ze "artyzm" chleba nie daje. Ale jak sie jest swiatowej slawy artysta to zmienia postac rzeczy, kasa jednak plynie. A wiec gdzie ta pani podziala kase ze teraz klepie biede ? Pewnie rozdala biednym...............

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~nik [2010-03-19 09:00]

ale dla dorotki
od razu by sie znalazło,smutna polska rzeczywistość

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
banzajer [2010-03-19 08:55]

mieszkania komunalne są dla ubogich
a tak sławną artystkę powinno być raczej stać na kupno własnego lokum albo wynajem komercyjny - wydaje mi się że to lekkie naduzycie ze strony Pani Danczowskiej

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~meloman [2010-03-19 08:45]

ach gdyby grała na flecie
...i zaczynała w CKM gazecie...

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~klara [2010-03-19 08:34]

Czy mieszkania komunalne "należą się" tylko leniom, którzy
nigdy nie wezmą sie do roboty, chociaż są zdrowi i młodzi? Wolą za to pić za pieniądze z tzw. pomocy społecznej, płodzić dzieci z coraz nowymi "partnerami" etc. Dlaczego takie mieszkanie nie może być właśnie dla takich osób jak ta Pani?

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~iza [2010-03-19 07:59]

zastanówcie się
Pani Kaja Danczowska Ma 60 lat cytuję za WIKIPEDIĄ: Kaja Danczowska (ur. 25 marca 1949 w Krakowie) – polska skrzypaczka i pedagog. Biografia [edytuj] Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku 8 lat u Eugenii Umińskiej, u której później studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie. Krakowską uczelnię ukończyła z wyróżnieniem w roku 1972. W tymże roku ukończyła również dwuletni kurs mistrzowski w konserwatorium w Moskwie u Dawida Ojstracha. Dwa lata później uczestniczyła w zorganizowanym przez rząd Kanady dwuletnim kursie mistrzowskim prowadzonym przez Ruggiero Ricciego. Jest laureatką krajowych i międzynarodowych konkursów skrzypcowych. W 1959 zajęła 1. miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym we Wrocławiu. W 1967 zdobyła 3. nagrodę na V Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. W 1969 zdobyła 2. nagrodę na Konkursie Skrzypcowym im. A. Curci w Neapolu. W 1970 zdobyła 2. nagrodę na Konkursie Wykonań Muzycznych w Genewie. W 1975 zdobyła 3. nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Radiowym w Monachium. Rok później zdobyła srebrny medal na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Królowej Elżbiety Belgijskiej w Brukseli. W czasie kariery muzycznej Kaja Danczowska współpracuje między innymi z Krystianem Zimermanem, Janem Krenzem, Jerzym Maksymiukiem, Krzysztofem Pendereckim, Stanisławem Skrowaczewskim, Antonim Witem, Heinzem Holligerem, Gidonem Kremerem, Mischą Maiskym. Jest wszechstronną artystką. Gra niemal wszystkie utwory jakie kiedykolwiek zostały napisane na skrzypce. Krytycy muzyczni podkreślają precyzję techniczną, czystość dźwięku, jak i emocjonalne zaangażowanie. W dorobku artystycznym posiada nagrania płytowe wydawane przez renomowane wytwórnie. Nagrała m. in. Koncert Skrzypcowy A-Dur Mieczysława Karłowicza z Orkiestrą Polskiego Radia i Telewizji w Krakowie pod batutą Antoniego Wita (Le Chant du Monde, 1992), Koncert Podwójny na Skrzypce i Wiolinczelę "LILA" Konstantego Regameya z Andrzejem Bauerem i Sinfonią Varsovią pod dyrekcją Wojciech Michniewskiego (Swiss Broadcasting Corporation, 1994), I i II Koncert Skrzypcowy Karola Szymanowskiego z Orkiestrą Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Kazimierza Korda (PolyGram, 1997). Posiada również w dorobku ponad 300 archiwalnych nagrań radiowych, przede wszystkim dla Polskiego Radia i rozgłośni RIAS. Od 1972 roku Kaja Danczowska prowadzi działalność pedagogiczną w Akademii Muzycznej w Krakowie. W roku 1997 otrzymała tytuł profesora zwyczajnego. W 1986 była jurorem Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Była też jurorem konkursów skrzypcowych poza granicami Polski, w Tokio (1986), Monachium (1992, 1998), Nowym Jorku (1999), Odense (2000). Artystka, pedagog została uhonorowana licznymi nagrodami:" Więc grała na skrzypcach i odnosiła sukcesy w tedy gdy wielu z was nie było jeszcze na świecie. Wtedy nie placono za granie na skrzypcach złotem .

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: 0 [0]
~klark_gable [2010-03-19 08:29]

U nas talenty nie mają szans. Głupota i tępota wygrywają z
wszystkim, co jest ponad. Tak właśnie ginie to, co nazywamy KULTURĄ. Gdyby ta Pani mieszkała w Niemczech, to miałaby gdzie mieszkać i nie musiałaby żebrać po urzędach. Ten kraj to już całkiem zszedł na psy

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~jooaaa [2010-03-19 07:19]

ŻENADA
Przepraszam bardzo a z jakiej okazji dostała mieszkanie z urzędu miasta ! ? mieszkanie powinny dostawać ludzie biedni, których nie stać na kupno ! a, tą panią raczej stać chociażby na remont zalanego mieszkania ! najlepiej to dać wszystko za darmo i jeszcze mieć pretensje i żal do urzędu miasta, że bidulka od 3 lat nie może mieszkać w zalanym " reprezentacyjnym" mieszkaniu WSTYDZIŁA BY SIĘ TA PANI ! z pewnością ma nie małe dochody i mogła by sobie kupić mieszkanie ! ludzie się nad nią użalają, ale nikt nie napisze że pod mostem mieszka matka z 5 dzieci ! tylko o jakieś skrzypaczce ~!

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

Ocena: 0 [0]
muminka [2010-03-19 08:15]

ale
taka artystka i nie stać ją na mieszkanie?? musi mieszkać w komunalnym?

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~alfa [2010-03-19 07:56]

Chodzi o to, że nasze państwo nie wspiera talentu, wysiłku
ani uczciwej pracy. Na uczelniach płacą marnie, podobnie jak w wielu innych zakładach. Kasy nie ma, bo pieniądze idą na kolesi, którzy skrzypiec na oczy nie widzieli, ani we łbach nie mają kropli oleju, za to mają znajomości. I to się w tym kraju liczy - kolesiostwo, poplecznictwo, kombinowanie. A akademicka pensyjka ledwo starcza na jedzenie... Zresztą artyści zawsze mieli pod górkę.............

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~friko [2010-03-19 04:45]

To za frico grała?
Tak marnie płacą za grę na skrzypkach albo jak w powiastce konik polny i mrówka !

odpowiedz

Szukaj w serwisie

reporter wp24 chcę wyslać

Zrobiłeś unikalne zdjęcie,
napisałeś ciekawą
wiadomość?

Wyślij je do nas lub załóż
własne konto, na którym
je opublikujesz.

Najlepsze materiały
publikujemy na stronie głównej serwisu.

Ostatnio dodane przez reporterów WP24

Pogoda długoterminowa materiał foto Pogoda długoterminowa dodane przez: Internauta WP24
Prognoza pogody materiał foto Prognoza pogody dodane przez: Internauta WP24

więcej