Strona główna serwisu
"Od 6 lat nie mieliśmy tak tragicznej informacji w Polsce"

"Od 6 lat nie mieliśmy tak tragicznej informacji w Polsce"

Szef SLD Grzegorz Napieralski uważa, że zanotowany w tym roku przez GUS ujemny przyrost naturalny to wina 6 lat rządów prawicy: PiS i PO. W jego opinii od 6 lat nie mieliśmy "tak tragicznej informacji". - GUS poinformował nas, że mamy ujemny przyrost naturalny, nie rodzą się dzieci - dodał lider SLD. Przypomniał postulaty społeczne swej partii: in vitro oraz przedszkola i żłobki dla każdego dziecka.
Szef Sojuszu odniósł się na czwartkowej konferencji prasowej zorganizowanej na placu zabaw w stołecznym parku Ujazdowskim, do najnowszych danych GUS, opublikowanych przez "Dziennik Gazetę Prawną". Według "DGP", w pierwszym półroczu tego roku Polska odnotowała, po raz pierwszy od 6 lat, ujemny przyrost naturalny - w I półroczu tego roku urodziło się o prawie 16 tys. dzieci mniej niż rok wcześniej.

Jak ocenił Napieralski, w Polsce są dwie rzeczywistości. - Jedna rzeczywistość to ta, która jest tutaj nieopodal, kreowana w Sejmie przez większość parlamentarną PO-PSL. To też rzeczywistość wirtualna, którą kreuje Donald Tusk w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i mamy tę prawdziwą, codzienną rzeczywistość - podkreślił.

W jego opinii od 6 lat nie mieliśmy "tak tragicznej informacji". - GUS poinformował nas, że mamy ujemny przyrost naturalny, nie rodzą się dzieci - dodał lider SLD.

Zwrócił uwagę, że od 6 lat "odpowiedzialność za Polskę ponosi prawica spod znaku PiS i PO". - Mają politykę prorodzinną. Jaka to polityka? To bardzo restrykcyjna ustawa antyaborcyjna, to brak w szkole wychowania seksualnego, to brak dostępu i informacji o środkach antykoncepcyjnych - wyliczał Napieralski.

Według niego, polityka ta zbankrutowała. "Gdybyśmy dzisiaj chcieli powiedzieć, jaki jest najskuteczniejszy środek antykoncepcyjny dla młodych ludzi, wszyscy odpowiedzieliby: to kredyt hipoteczny. Dziś młodzi ludzie, którzy pragną mieć dzieci, boją się tego, bo bardzo drogo kosztuje rata za mieszkanie. Boją się mieć dzieci, bo właśnie został podwyższony podatek VAT i codzienne życie jest coraz droższe" - mówił lider Sojuszu.

Jego zdaniem również młodzi ludzie nie decydują się na dzieci, ponieważ brakuje miejsc w przedszkolach. - A jak są, to bardzo drogie dzięki PO i PSL - zaznaczył.

Napieralski powiedział, że tej "bardzo złej polityce" koalicji rządzącej chciałby przeciwstawić "politykę bardzo pozytywną, która pozwoli czuć się ludziom bezpiecznie, być szczęśliwym, mieć upragnione dziecko". - Zamiast wydawać pieniądze na niepotrzebne instytucje, niepotrzebne wydatki, warto byłoby przesunąć je w budżecie państwa i wówczas znalazłyby się pieniądze na metodę in vitro - podkreślił szef SLD.

W jego opinii sensowniej można również wydawać środki przeznaczone na politykę społeczną. - Nasz pomysł na dobrą, pozytywną politykę prorodzinną to zmiana myślenia o polityce pomocy, polityce społecznej, to zmiana kryterium dochodowego tak, aby pieniądze trafiały do tych, do których mają trafić. Nie może być tak, że pod urząd pracy przyjeżdża człowiek w bardzo dobrym samochodzie, bo właśnie zarabia gdzie indziej, ale jeszcze od państwa czerpie pieniądze - podkreślił Napieralski.

Jak dodał, pomysł SLD na politykę prorodzinną, to "przedszkola dla każdego". - Subwencja tak jak w szkole powinna być na przedszkole. Wtedy każdy rodzic jest pewny, że może wrócić do pracy, a jego dziecko będzie pod dobrą opieką, będzie wśród rówieśników - zaznaczył lider Sojuszu. Przypomniał też dwa inne postulaty SLD: gabinet lekarski i stomatolog w każdej szkole.

Szefowa młodzieżówki SLD i kandydatka do Sejmu (nr 3 stołecznej listy) Paulina Piechna-Więckiewicz przekonywała, że darmowe przedszkola i żłobki to nie populizm, ale demokratyczny standard zachodniej Europy. - Polityka prorodzinna dla wszystkich, bez względu na to, skąd są - ze wsi czy z miasta - musi być w takim samym wymiarze tak, aby żadne dziecko i żaden rodzic nie czuł się dyskryminowany - dodała.

Jej zdaniem z taką dyskryminacją mamy do czynienia, kiedy rodzice "zastanawiają się nad tym, czy mieć w ogóle dzieci albo mieć tylko jedno dziecko, bo nie stać ich na dwójkę dzieci". - Opieka lekarska, przedszkola, żłobki, do których trzeba w niektórych miejscach przynosić nawet papier toaletowy czy kredki, są po prostu za drogie - powiedziała Piechna-Więckiewicz.

Przeczytaj też:
Rodzice zagłosują w wyborach w imieniu niepełnoletnich dzieci
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (930)
Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
24
~wodzu 2011-09-15 (16:14) 1 godzinę i 57 minut temu

GODNE PŁACE i BĘDĄ DZIECI!!!! nic więcej nie trzeba,,,,

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
24
~treed 2011-09-15 (15:40) 2 godziny i 31 minut temu

panie kolego-mlodziez wyjechala a emerytki i renciscistki nie chca rodzic.OT I ОТВЕТ TAWARISZCZ !

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
26
~Grzegorz 2011-09-15 (15:21) 2 godziny i 50 minut temu

dziwicie się że mało dzieci?? "pracusie" z sejmu , zobaczcie ile kosztuja ubranka !!! a wy jeszcze vat podnosicie?? to ma być zacheta do posiadania dzieci?? gdzie mieszkania dla młodych??? jak się nie wyłozy z kieszeni 200 tysi na byle norę to tylko mieszkanie u rodziców zostaje a wy mądrale z sejmu dzieic chcecie?? za zasiłek na dziecko w niemczech 500euro !!! w norwegii podobnie - a u nas? jednorazowo 1000zł paranoja - a wy sie zasdtanawiacie co jest nie tak .

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
21
~Zamek 2011-09-15 (16:32) 1 godzinę i 39 minut temu

Czemu sie nie rodzą ?? bo nie stac ludzi na utrzymanie dzieci najpierw dajcie prace i przyzwoite zarobki a dzieci bedzie co raz wiecej!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
5
Zgadzam się z opinią
26
~Mohik 2011-09-15 (15:59) 2 godziny i 12 minut temu

To po co jest za aborcją. Niech SLD będzie za rodziną. To trzeba mieć tupet żeby w imię obrony najsłabszych i najbiedniejszych ściągać z nich haracz by samemu opływać w luksusy. Banda czworga musi odejść - pod tym względem Korwin-Mikke ma rację!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
22
~raf 2011-09-15 (15:57) 2 godziny i 14 minut temu

polki rodza ale za granica

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
21
~alf 2011-09-15 (16:23) 1 godzinę i 48 minut temu

Nie głosujemy na SLD.To partyja krętaczy i obłudników nieprzestrzegających własnego statutu i zasad moralnych.28.06.11r. W Sokołowie Podlaskim odbył się "zjazd"powiatowy SLD.Delegatami byli ludzie od lat nieżyjący.Bez kworum do władz wybrali się;wyrzucony z policji kopacz ludzi,jego żona,syn,córka,stryj,wuj, 2 kuzynki,umysłowo chory,upadły wójt,a szefem tego grona został nieudaczny przedsiębiorca ze stolicy. I co panie Napieralski?Tak będziecie rządzili?NIE!!!!!!Głosów nie będzie.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 9

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
21
~Paradoks czy SLD? 2011-09-15 (15:59) 2 godziny i 12 minut temu

Czy dobrze przeczytałem? Ten pan jako jeden z powodów ujemnego przyrostu wskazuje brak ogólnodostępnej aborcji?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
22
~s.j. 2011-09-15 (15:02) 3 godziny i 9 minut temu

Od kiedy to niewolnicy chcą sie rozmnażać ? Dość mamy pracy na was styropiany za 250 euro/m-c. Nie bedziemy skazywać naszego potomstwa na to, żeby i ono zostało niewolnikami bez przyszłości i posmiewiskiem całego świata.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
18
~Niszczyciel 2011-09-15 (17:17) 54 minut temu

BZDURY PANIE !!I! BZDURY!!! Młodzi ludzie nie decydują się zbyt często na dzieci, ponieważ wiedzą, iż dzisiejsze zarobki nie są wystarczające. Lepiej nie skazywać dziecka na życie w biedzie, bo to może tylko je zdegenerować. Skończ pan panie z tymi głupotami o przedszkolach i edukacji seksualnej, bo normalnie krew mnie zalewa! Za idiotów nas macie?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
19
~Martika 2011-09-15 (17:11) 1 godzinę temu

Czy twoje ugrupowanie głosowało za podniesieniem VAT?Czy nie przypadkiem twoje ugrupowanie w 2004 roku obniżyło próg dochodowy ,aby rodzice mogli otrzymać i tak śmieszny zasiłek rodzinny.Czy wiesz ile kosztują ubranka dla dzieci i jaki VAT jest na nie ,a może wiesz ,ze są kraje w których VAT na artykuły dziecięce nie istnieje.Grzesiu młody jesteś ,możesz się nadal rozmnażać.Kto oprócz Wałesy i Putry miał 6 dzieci?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
20
~mysz 2011-09-15 (16:34) 1 godzinę i 37 minut temu

Panie Napieralski do roboty!!!!Zakończyć zabawę w politykę a zacząć się bawić w mamę i tatę.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
6
Zgadzam się z opinią
24
~DeDe 2011-09-15 (15:42) 2 godziny i 29 minut temu

to jest normalna hipokryzja. Z jednej strony larum co do ujemnego przyrostu naturalnego z drugiej legalizacja aborcji.. To jest całe sld.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
5
Zgadzam się z opinią
23
~Bromor 2011-09-15 (15:23) 2 godziny i 48 minut temu

Jeśli, Pan Napieralski jest zaskoczony informacja o ujemnym przyroście naturalnym, to jest to dowód, że ma bardzo słabe rozeznanie w sprawch społecznych i nie piwenin zajmować się polityką. Dotyczy to także wszystkich pozoastałych "zaskoczonych". To zaskoczenie jest po prostu kompromitujące i dyskwalifikujace.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
20
~Witalijski 2011-09-15 (17:17) 54 minut temu

Czy pamieta ktoś ile rodziło sie dzieci w Polsce za Gierka 1970-1980) ok. 700 tys rocznie. były darmowe ,mieszkania,była praca dobrze wynagradzana plus dodatki. Gierek przeznaczał pieniadze na narod a nie jak solidaruchy na Kościół.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
19
~Mad 2011-09-15 (16:34) 1 godzinę i 37 minut temu

Przepraszam, to bardziej liberalna ustawa aborcyjna będzie prorodzinna ??? Ten pan chyba sam nie wie, co mówi.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
18
~hugolot 2011-09-15 (15:58) 2 godziny i 13 minut temu

Dajcie pracę i odpowiednie wynagrodzenie, to będą dzieci i nikt nie będzie szukał pracy za granicą...Za co mamy ubrać dzieci, za co mamy kupić dziecku jedzenie...Jak ma chodzić głodne i nie ubrane, to wolę nie mieć dzieci!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
22
Zgadzam się z opinią
39
~magda 2011-09-15 (14:50) 3 godziny i 21 minut temu

co za obłuda - znalazł się obrońca rodziny promujący na co dzień aborcję nienarodzonych dzieci

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 4

Nie zgadzam się z opinią
9
Zgadzam się z opinią
25
~Henioo 2011-09-15 (17:28) 43 minut temu

Rozumiem, że nawet śmierć 60 posłów i prezydenta w Smoleńsku nie dorównuje tej tragedii. Napieralski to BEZMYŚNA CIOTA! Co SLD miało na myśli powołując takiego gniota umysłowego na swojego lidera?

odpowiedz