więcej

Nie żyje aktor Jerzy Nowak.

IAR |  aktualizacja 2013-03-26 (17:27) 1 rok 5 miesięcy 24 dni 4 godziny i 24 minuty temu
drukuj


Jerzy Nowak
Jerzy Nowak opinie
Zmarł Jerzy Nowak, aktor teatralny i filmowy, reżyser, przez wiele lat związany ze Starym Teatrem w Krakowie. Miał 89 lat.

O śmierci Jerzego Nowaka poinformował Stary Teatr. Po raz ostatni wystąpił na deskach teatru w lutym, grając Hirsza Singera w spektaklu "Ja jestem Żyd z "Wesela", według prozy Romana Brandstaettera. W tę rolę w ciągu 20 lat wcielił się ponad 630 razy, przechodząc do historii polskiego teatru.

W filmach był obsadzany zwykle w rolach drugoplanowych. Wielką kreację stworzył jako Zucker w "Ziemi obiecanej" Andrzeja Wajdy, grał też "Amatorze" Krzysztofa Kieślowskiego, "Liście Schindlera" Stevena Spielberga czy "Quo Vadis" Jerzego Kawalerowicza. W ostatnich latach mogliśmy oglądać go w "Rysie" Michała Rosy i w amerykańskim filmie biograficznym "Dzieci Ireny Sendlerowej".

Za swoje wybitne kreacje sceniczne Jerzy Nowak był wielokrotnie wyróżniany, między innymi otrzymał nagrodę na XVIII Opolskich Konfrontacjach Teatralnych w Opolu za rolę Żyda w "Weselu" Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Andrzeja Wajdy w Starym Teatrze, a także nagrodę na IV Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Jednego Aktora we Wrocławiu za monodram "Prawdziwa obrona Sokratesa Kostasa Varnalisa", również w Starym Teatrze w Krakowie. W 2008 roku został uhonorowany Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Mawiał: - Nie ma nic bardziej tragiczno-komicznego jak jubilat. Nie znoszę jubileuszy.

W czerwcu skończyłby 90 lat. Urodził się 20 czerwca 1923 roku w Brzesku. Podczas wojny walczył w partyzantce. W 1948 roku ukończył Państwową Szkołę Dramatyczną w Krakowie i w tym roku debiutował w teatrze. Po latach, już jako aktor krakowskiego Teatru Starego, został jej wykładowcą. Występował w Teatrze Wyspiańskiego w Katowicach oraz teatrach krakowskich - Młodego Widza, Starym i Słowackiego.

W 2007 roku zagrał w filmie dokumentalnym "Istnienie", w reżyserii Marcina Koszałki. W ostatnich latach wystąpił w filmach "Rysa", "Mistyfikacja", czy "Obława".

W 2009 roku ukazała się biografia Jerzego Nowaka "Książka o miłości" napisana wspólnie z żoną, Marią Andruszkiewicz-Nowak. Publikacja w lutym 2010-go została uhonorowana Nagrodą Krakowska Książka Miesiąca. W sierpniu 2010 roku żona aktora zmarła.

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

W innych serwisach

  • Film: Jerzy Nowak
  • Pytamy.pl: Śmierć

Złóż kondolencje (145)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

17
0
~clara 2013-03-26 (19:03) 1 rok 5 miesięcy 24 dni 2 godziny i 48 minut temu

Cześć Jego pamięci !

odpowiedz

13
0
~stedtke 2013-03-26 (19:00) 1 rok 5 miesięcy 24 dni 2 godziny i 51 minut temu

Krawiec Skowronek, pamietamy i dziękujemy !

odpowiedz

31
7
~córka taty 2013-03-26 (17:37) 1 rok 5 miesięcy 24 dni 4 godziny i 14 minut temu

a mój tata od lat jest chory i nie ma z Nim kontaktu,tez był wspaniałym czlowiekiem a teraz mamie ledwo co starcza pieniedzy na pieluchy i leki dla Niego,bardzo przez to wszystko cierpie

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

22
1
~Kano 2013-03-26 (18:59) 1 rok 5 miesięcy 24 dni 2 godziny i 52 minuty temu

Odchodzą prawdziwi aktorzy, zostają Mroczki, Cichopki...

odpowiedz

4
0
~Quo Vadis, Domine? 2013-03-26 (18:58) 1 rok 5 miesięcy 24 dni 2 godziny i 53 minuty temu

Glaukus?

odpowiedz

5
0
~widz 2013-03-26 (18:57) 1 rok 5 miesięcy 24 dni 2 godziny i 54 minuty temu

Mam nadzieję, że tzw władze miasta zadbają o miejsce dla śp Pana Jerzego w Alei Zasłużonych na Rakowicach.

odpowiedz

7
0
~kot 2013-03-26 (18:57) 1 rok 5 miesięcy 24 dni 2 godziny i 54 minuty temu

...na zawsze zostanie w pamieci/co kolwiek psy ujadaja karawana idzie dalej.....

odpowiedz

10
0
~jack 2013-03-26 (18:56) 1 rok 5 miesięcy 24 dni 2 godziny i 55 minut temu

TAKICH osobowości będzie co raz mniej więc żałujcie póki można. (wpis poza zasięgiem fanów Dz.Bibera,więc proszę o powagę należnej chwili.)

odpowiedz

11
8
~jjj 2013-03-26 (18:14) 1 rok 5 miesięcy 24 dni 3 godziny i 37 minut temu

no niesamowite :O żaden PiSiorek nie szczeka że to przecież Żyd a takich nie szkoda :O wspaniały człowiek i aktor [*]

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

11
0
~Brat Zagłoby 2013-03-26 (18:51) 1 rok 5 miesięcy 24 dni 3 godziny i 1 minutę temu

Szacunek i dziękujemy ,że byłeś z nami

odpowiedz

51
2
~ola 2013-03-26 (17:48) 1 rok 5 miesięcy 24 dni 4 godziny i 3 minuty temu

wieczny odpoczynek racz mu dac panie a swiatlosc wiekuista niechaj mu swieci na wieki wiekow amen niech odpoczywa w pokoju wiecznym amen

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

1
1
Runnerrr 2013-03-26 (18:46) 1 rok 5 miesięcy 24 dni 3 godziny i 5 minut temu

R.I.P.

odpowiedz

1
0
~Małg 2013-03-26 (18:46) 1 rok 5 miesięcy 24 dni 3 godziny i 5 minut temu

Sara współczucia dla Ciebie i całej rodziny :(

odpowiedz

2
0
~szwenkier 2013-03-26 (18:46) 1 rok 5 miesięcy 24 dni 3 godziny i 5 minut temu

Czy Film o przemijaniu zostanie dokończony i Nowak spocznie w formalinie- jak chciał?????

odpowiedz

4
0
~Paweł 2013-03-26 (18:45) 1 rok 5 miesięcy 24 dni 3 godziny i 6 minut temu

Wybitny aktor oidszedł. Młodzi nigdy nie osiągną tego poziomu.Wyrazy współczucia dla rodziny i przyjaciół.

odpowiedz

1
0
~Dekiel 2013-03-26 (18:45) 1 rok 5 miesięcy 24 dni 3 godziny i 6 minut temu

<*> miłego pobytu w Zaświatach

odpowiedz

9
0
~miki 2013-03-26 (18:45) 1 rok 5 miesięcy 24 dni 3 godziny i 6 minut temu

cześć jego pamięci grał w serialach Stawka wieksza niz życie. Czarne chmury,

odpowiedz

1
1
~jkjhkhj 2013-03-26 (18:41) 1 rok 5 miesięcy 24 dni 3 godziny i 10 minut temu

Stołeczny aktor.

odpowiedz

0
0
~bronco billy 2013-03-26 (18:40) 1 rok 5 miesięcy 24 dni 3 godziny i 11 minut temu

myślałem że zmarł jakiś czas temu... Grał w jakimś filmie o umieraniu i podobno właśnie wtedy umierał naprawdę. Jaki tytuł miał ten film?

odpowiedz

1
0
~JOLECZKA 2013-03-26 (18:39) 1 rok 5 miesięcy 24 dni 3 godziny i 12 minut temu

Hm... szkoda [*]

odpowiedz