Strona główna serwisu
Leki bez recepty zabiły dwoje dzieci

Leki bez recepty zabiły dwoje dzieci

Popularne leki bez recepty, pomagające dorosłym, mogą szkodzić dzieciom - ostrzega "Dziennik Polski", który podaje, że w ciągu sześciu miesięcy krakowski Ośrodek Monitorowania i Badania Niepożądanych Działań Leków zarejestrował 142 przypadki ciężkich skutków ubocznych, w tym dwa przypadki śmiertelne.
Aspiryna, polopiryna, pyralgina, diphergan i thiocodin - rodzice wciąż zapominają, że te leki nie nadają się do leczenia małych pacjentów. Liczba działań niepożądanych u dzieci wywołanych źle zastosowanymi lekami zwiększa się w okresie większej liczby zachorowań na przeziębienie i grypę. Od października ubiegłego roku do kwietnia, do uniwersyteckiego ośrodka monitorowania dotarły 142 zgłoszenia dotyczące małych pacjentów. Dwójka z nich zmarła.

Badania przeprowadzone przez CBOS na zlecenie "Reader's Digest" wykazały, że nawet 26% osób z wyższym wykształceniem podałoby dziecku aspirynę, gdyby miało ono gorączkę.

Preparaty kwasu acetylosalicylowego mogą wywołać u dziecka zespół Reye'a - rzadką, ale niebezpieczną chorobę powodującą nieodwracalne zmiany w ośrodkowym układzie nerwowym i wątrobie. Aspiryna u dzieci poniżej 12 roku życia może wywołać też drgawki, obrzęk warg i języka, duszność i zaburzenia oddychania - wymienia dr Jarosław Woroń z Ośrodka Monitorowania i Badania Niepożądanych Działań Leków.

PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (192)
Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~MAMA 2008-09-23 (11:13) 21 godzin i 1 minutę temu

Bezpieczeństwo stosowania prometazyny (diphergan) w świetle polskich raportów spontanicznych Od maja br. nadesłano 3 raporty. Przypadek 1. U trzyletniego chłopca w drugiej dobie podawania preparatów Diphergan, syrop i Eurespal syrop w dawce dobowej odpowiednio 30 mg i 15 mg wystąpiła nadmierna senność i zaburzenia równowagi, które zakwalifikowano jako nieciężkie niepożądane działania leku. Po odstawieniu preparatów Diphergan i Eurespal objawy ustąpiły bez trwałych następstw. Związek przyczynowo-skutkowy określono jako prawdopodobny. Nie można jednoznacznie określić, czy działania niepożądane były spowodowane stosowaniem preparatu Diphergan czy Eurespal, czy też obu leków, ponieważ należą do grupy leków przeciwhistaminowych hamujących aktywność receptorów H1 i mają podobny profil działań niepożądanych. Jednocześnie z powodu ostrego zapalenia krtani i tchawicy chłopiec otrzymywał lek przeciwbakteryjny (Zinnat) oraz Ibufen, Tussipect syrop. Wykluczono udział tych leków w wystąpieniu opisanych działań niepożądanych. Przypadek 2. U siedmio - miesięcznej dziewczynki leczonej z powodu zakażenia górnych dróg oddechowych w pierwszej dobie podawania preparatu Diphergan syrop w dawce dobowej 5 mg wystąpiło zmniejszenie częstości ruchów oddechowych (bradypnoea), które zostało zakwalifikowane jako ciężkie działanie niepożądane leku. Bradypnoea ustąpiła bez trwałych następstw po odstawieniu leku. Związek przyczynowo-skutkowy określono jako prawdopodobny. Jednocześnie dziecko było leczone preparatem Hiconcil, którego udział w wywołaniu opisanego działania niepożądanego został wykluczony. Przypadek 3. U czteroletniej dziewczynki po około 30 minutach od podania preparatu Diphergan syrop w dawce 10 mg wystąpiła duszność. Po leczeniu Dexavenem podanym dożylnie i nebulizacji preparatem Berodual duszność ustąpiła bez trwałych następstw. Nie podawano kolejnych dawek Dipherganu. Związek przyczynowo-skutkowy określono jako prawdopodobny. Jednocześnie z powodu astmy dziecko długotrwale otrzymywało: Singulair 4, Zyrtec, Flixotide, Theopplus, których związek z wystąpieniem duszności wykluczono. Komentarz. Bradypnoea i duszność opisane w raportach 2 i 3 są objawami depresji ośrodka oddechowego, na których występowanie powołuje się FDA w wyżej opisanym ostrzeżeniu. W materiałach informacyjnych dla leków dopuszczonych do obrotu w Polsce jest wyraźnie sformułowane ostrzeżenie, aby nie stosować preparatów zawierających prometazynę u dzieci poniżej 2 roku życia. Ponadto w pkt. 4.4 ‘’Specjalne ostrzeżenia i specjalne środki ostrożności dotyczące stosowania” Charakterystyki Środka Farmaceutycznego preparatu Diphergan znajduje się informacja o możliwym związku między stosowaniem prometazyny a zespołem nagłej śmierci łóżeczkowej i bezdechem śródsennym niemowląt. Informacja zawarta w komunikacie FDA potwierdza możliwość wystąpienia tego ciężkiego

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~takom 2008-09-23 (11:04) 21 godzin i 10 minut temu

diphergan występuje też w tabletkach, może "rozsądni" rodzice podawali je dzieciom ???

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~ools 2008-09-23 (10:53) 21 godzin i 21 minut temu

Czytajcie ulotki a będzie ok.Co do aspiryny to dziwi mnie że mało kto wie że podajemy ją po 12 roku życia....mi przekazała to moja mama.

odpowiedz

zgłoś do moderacji