więcej

Leki bez recepty zabiły dwoje dzieci .

PAP |  dodane 2008-09-23 (00:55) 6 lat 4 miesiące 2 dni 3 godziny i 52 minuty temu
drukuj

Popularne leki bez recepty, pomagające dorosłym, mogą szkodzić dzieciom - ostrzega "Dziennik Polski", który podaje, że w ciągu sześciu miesięcy krakowski Ośrodek Monitorowania i Badania Niepożądanych Działań Leków zarejestrował 142 przypadki ciężkich skutków ubocznych, w tym dwa przypadki śmiertelne.

Aspiryna, polopiryna, pyralgina, diphergan i thiocodin - rodzice wciąż zapominają, że te leki nie nadają się do leczenia małych pacjentów. Liczba działań niepożądanych u dzieci wywołanych źle zastosowanymi lekami zwiększa się w okresie większej liczby zachorowań na przeziębienie i grypę. Od października ubiegłego roku do kwietnia, do uniwersyteckiego ośrodka monitorowania dotarły 142 zgłoszenia dotyczące małych pacjentów. Dwójka z nich zmarła.

Badania przeprowadzone przez CBOS na zlecenie "Reader's Digest" wykazały, że nawet 26% osób z wyższym wykształceniem podałoby dziecku aspirynę, gdyby miało ono gorączkę.

Preparaty kwasu acetylosalicylowego mogą wywołać u dziecka zespół Reye'a - rzadką, ale niebezpieczną chorobę powodującą nieodwracalne zmiany w ośrodkowym układzie nerwowym i wątrobie. Aspiryna u dzieci poniżej 12 roku życia może wywołać też drgawki, obrzęk warg i języka, duszność i zaburzenia oddychania - wymienia dr Jarosław Woroń z Ośrodka Monitorowania i Badania Niepożądanych Działań Leków.


(tbe, mj, kab, ck)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 0 50%
nie 0 50%

Przeczytaj też

Nie ma czym leczyć gruźlicy

dodane 2009-05-12 (03:05) 5 lat 8 miesięcy 13 dni 1 godzinę i 42 minuty temu

Rozpoczęła się kampania edukacyjna przeciwko groźnym bakteriom

dodane 2008-09-22 (21:55) 6 lat 4 miesiące 2 dni 6 godzin i 52 minuty temu

Tajemnicza śmierć kilkunastu noworodków

dodane 2008-09-22 (10:15) 6 lat 4 miesiące 2 dni 18 godzin i 32 minuty temu

Ponad 50 tys. dzieci chorych po mleku z melaminą

dodane 2008-09-22 (03:05) 6 lat 4 miesiące 3 dni 1 godzinę i 42 minuty temu

Dwa miliony Polaków cierpi na przewlekłą chorobę płuc!

dodane 2008-09-19 (22:55) 6 lat 4 miesiące 5 dni 5 godzin i 52 minuty temu

W innych serwisach

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (192)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~takom 2008-09-23 (11:04) 6 lat 4 miesiące 1 dzień 17 godzin i 43 minuty temu

diphergan występuje też w tabletkach, może "rozsądni" rodzice podawali je dzieciom ???

odpowiedz

0
0
~ools 2008-09-23 (10:53) 6 lat 4 miesiące 1 dzień 17 godzin i 54 minuty temu

ulotki
Czytajcie ulotki a będzie ok.Co do aspiryny to dziwi mnie że mało kto wie że podajemy ją po 12 roku życia....mi przekazała to moja mama.

odpowiedz

0
0
~sylwiak 2008-09-23 (10:52) 6 lat 4 miesiące 1 dzień 17 godzin i 55 minut temu

bzdura!!!!!!!!
to nieprawda, ze paracetamol zbija temperature do 38*. do 38* wcale nie powinno podawac sie lekow p/goraczkowych. no chyba ze dziecko reaguje drgawkami na 37,5* itp ale to juz inna historia. a po ibufenie i nurofenie - duzo wiecej dzialan niepozadanych, chociaz te leki sa bardzo skuteczne.

odpowiedz

0
0
~ania 2008-09-23 (10:47) 6 lat 4 miesiące 1 dzień 18 godzin i 1 minutę temu

A Szczepinka na MMR (Odre świnke różyczkę)
Nikt nie robi sobie z tego że powoduje autyzm

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
0
~szczepionka 2008-09-23 (10:46) 6 lat 4 miesiące 1 dzień 18 godzin i 1 minutę temu

Podobnie szczepionki na Odrę
Mogą powodowac autyzm i zmiany w mózgu, czym zdają się nie przejmowac nawet lekarze którzy wciskają je każdemu pod groźbą kary

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~yesno 2008-09-23 (10:44) 6 lat 4 miesiące 1 dzień 18 godzin i 3 minuty temu

aspiryna...
jest dobra do lutowania, zamiast kalafonii. Polecam.

odpowiedz

0
0
momikaf 2008-09-23 (10:43) 6 lat 4 miesiące 1 dzień 18 godzin i 4 minuty temu

Ludzie, Wy się leczcie na lekomanię!
Tylko błagam, nie u Goździkowej!!! A reklamy TV tych wszystkich środków, powinny być ZABRONIONE! Kto słyszał, żeby ozdrowieć z grypy w ciągu nocy? A ludzie niestety w to wierzą...

odpowiedz

0
0
~ula 2008-09-23 (10:39) 6 lat 4 miesiące 1 dzień 18 godzin i 8 minut temu

dipherhan
ja również otrzymałam receptę dla 2,5 letniego dziecka na ten lek.

odpowiedz

0
0
~mama 2008-09-23 (10:36) 6 lat 4 miesiące 1 dzień 18 godzin i 11 minut temu

paracetamol
Pamiętam jak ok 10 lat temu przychodziły dary z zagranicy i tam bywał syrop dla dzieci - paracetamol. Byłam wtedy wolontariuszką i kazano nam to wyrzucać, bo wtedy w naszym kraju ten lek był zabroniony. Teraz jest powszechnie stosowany. Warto się nad tym zastanowić?! Czyżby nadprodukcja zachodnich koncernów farmaceutycznych? Trzeba też pamiętać,że Paracetamol może obniżyć temp. przy ok.38 st C Gdy dziecko ma wyższą, to szkoda czasu na paracetamol. Trzeba sięgnąć po Ibufen w syropku lub Nurofen. Pozdrawiam wszystkie Mamy :)

odpowiedz

0
0
~qqłka 2008-09-23 (10:36) 6 lat 4 miesiące 1 dzień 18 godzin i 11 minut temu

wszystkie sufacetamidy
mogą wywołać zespół Reya jako że zawierają kwas acetylosulfacemidowy mogący uszkodziś korę mózgową lub wątrobę - bardzo delikatne zwłaszcza u dzieci tkanki... Dziwne że diphergan jest na tej liście, bo to najpopularniejszy antyhistamink, pozwalający dziecku przespać noć w czasie silnych infekcji z napadami kaszlu... I dostępny tylko na receptę, jakoś nie udało mi się go dostać w aptece bez recepty... więc info w tych artykułach są mocno naciągnięte. Wiadomo że wszystkie farmaceutyki należy stosować w odpowiednich dawkach i odpowiednio do stopnia zagrożenia zdrowia czy nawet życia i wszystkie leki mogą wywołać tzw. skutki uboczne... niezależnie od wieku pacjenta. Ale kto by czytał ulotki... często również lekarzy - przecież pomiędzy jedną a dwiema tabletkami nie ma wielkiej różnicy a może skuteczniej zadziała??? czy 5ml a 7ml dipherganu... Każdy lek może uczulić więc w razie wszelkich nieprzewidzianych reakcji organizmu należy natychmiast zgłosić się do lekarza i podać przyczynę... Wiecie ilu ludzi codziennie połyka jakieś leki, ile w tej grupie jest dzieci, ilu doznaje wstrząsów lub nawet umiera? Dobrze jest popatrzeć na pojedynczy przypadek a statystycznie, globalnie i czy ktoś wie z jakimi schorzeniami i powikłaniami byly akurat te dzieci? A co jeśli dziecko nie reaguje na dedykowane środki obniżające temperaturę i przez kilka dni jest faszerowane chemią która nie działa i wreszcie już dla ratowania przed ugotowaniem malucha podaję się mu aspirynę - i to jedynie działa?

odpowiedz

0
0
~nadiaa 2008-09-23 (10:31) 6 lat 4 miesiące 1 dzień 18 godzin i 16 minut temu

wystarczy przeczytać ulotke. a pozatym pyralginum jest wycofywany od kilu lat z wielu krajów m.in. z Wielkiej Brytani ( został juz wycofany ) ze względu na niebezpieczństwo stosowania.

odpowiedz

0
0
~maskonur 2008-09-23 (10:30) 6 lat 4 miesiące 1 dzień 18 godzin i 17 minut temu

samoleczenie
Polacy leczą się sami, są mądrzejsi od lekarzy i farmaceutów. Byłm świadkiem niejednokrotnie jak w aptece pacjęci wykupujący leki chwalili się ile brali tabletek przeciw bulowych naraz. Uwagi farmaceutów na temat tego, że przedawkowywali leki, zbywali głupimi uśmiechami. Poprostu wiemy wszystko lepiej.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
0
~aptekarz 2008-09-23 (10:28) 6 lat 4 miesiące 1 dzień 18 godzin i 19 minut temu

jednen na drugi bez
Diphergan na Rp. Thiocodin bez. Jak ci aptekarze czepiają się wszystkowiedzących doktorów.

odpowiedz

0
0
~elka 2008-09-23 (10:26) 6 lat 4 miesiące 1 dzień 18 godzin i 21 minut temu

a na receptę to już nie szkodzą?
lekarze przypisują leki wręcz "taśmowo" ,bez niezbędnego wywiadu ,na zasadzie"następny proszę!" i nie ma się co dziwić jak w przychodni musi przyjąć kilkadziesiąt dzieciaczków dziennie...thiocodin przypisywali mojej córce nawet gdy miała tylko 2 lata ,a na moje protesty zazwyczaj słyszałam :"wiem co robię , to jestem lekarzem ,czy pani?!!"

odpowiedz

0
0
~mag 2008-09-23 (10:26) 6 lat 4 miesiące 1 dzień 18 godzin i 21 minut temu

przestańcie się bać
to jest tzw.psychoza strachu.Lepiej jest kierować społeczeństwem zastraszonym niż myślącym.Dalej bójcie się wszystkiego.Ty się boisz więc jak sugerują Ci coś to to wykonujesz a jak powiedzą ,że skok z 10 -tego piętra Cię uleczy to też skoczysz ?.Trzeba kożystać z umysłu i tylko od Ciebie zależy czy zachorujesz czy nie.Ja widziałam jak mój ojciec -lekarz od prawie 50lat -zaszczepił się przeciw grypie.Ciężko chorował miesiąc i się wyleczył z takich głupot.

odpowiedz

0
0
~aptekarz 2008-09-23 (10:25) 6 lat 4 miesiące 1 dzień 18 godzin i 22 minuty temu

na Rp.
To już na Rp. doktorze. A Pan będzie dalej informował pacjentów, że bez? z komentarzem jacy ci aptekarze głupi.

odpowiedz

0
0
~kasia 2008-09-23 (10:22) 6 lat 4 miesiące 1 dzień 18 godzin i 25 minut temu

a jednak
No jednak Apap( nie mówię o wersji ze starym lekiem nasennym-czyli apap noc), jest trochę bezpieczniejszy niz aspiryna.

odpowiedz

0
0
~manipulator 2008-09-23 (10:21) 6 lat 4 miesiące 1 dzień 18 godzin i 26 minut temu

Gdyby w tytule dodali w ciagu pol roku
nikt by tu nawet nie zajrzal. Mam wyzsze wyksztalcenie i nie wiedzialem ze nie mozna podawac dzieciom aspiryny (chociaz nie mowie ze bym podal). Dzieki za ta manipulacje! ;)

odpowiedz

0
0
~pacjent 2008-09-23 (10:19) 6 lat 4 miesiące 1 dzień 18 godzin i 28 minut temu

ULOTKI
trzeba czytać ulotki!!!

odpowiedz

0
0
~Majka 2008-09-23 (10:18) 6 lat 4 miesiące 1 dzień 18 godzin i 29 minut temu

Pyralgina
Moje dziecko też czasami wysoko gorączkuje, tylko pyralgina zbija dobrze gorączkę, ale należy pamiętać aby nie zbijać gorączki nie za wysokokiej tzn do 38,5 st. w zależności oczywiście od stanu i samopoczucia dziecka.

odpowiedz

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Trzy ataki separatystów na Mariupol. Jest wiele ofiar i rannych
dodane 2015-01-24 (10:20) 18 godzin i 27 minut temu

materiał wideo

ONZ żąda wyjaśnień od Rosji. "Pokażcie spis towarów"
dodane 2015-01-24 (08:35) 20 godzin i 12 minut temu

Nowy kandydat na prezydenta. "Może to ostatnia próba"
dodane 2015-01-24 (12:22) 16 godzin i 25 minut temu

"Zadzwonili z Watykanu. Myślałam, że to jakiś żart"
dodane 2015-01-23 (20:30) 1 dzień 8 godzin i 17 minut temu

John Kerry w Davos: nie utożsamiać ekstremizmu z islamem
dodane 2015-01-23 (19:10) 1 dzień 9 godzin i 37 minut temu

Prokuratura apeluje ws. dziennikarzy zatrzymanych w PKW
dodane 2015-01-23 (16:15) 1 dzień 12 godzin i 32 minuty temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy pigułka "dzień po" powinna być dostępna bez recepty?

liczba oddanych głosów: 10488