więcej

Leki bez recepty zabiły dwoje dzieci .

PAP |  dodane 2008-09-23 (00:55) 6 lat 2 miesiące 2 dni 21 godzin i 47 minut temu
drukuj

Popularne leki bez recepty, pomagające dorosłym, mogą szkodzić dzieciom - ostrzega "Dziennik Polski", który podaje, że w ciągu sześciu miesięcy krakowski Ośrodek Monitorowania i Badania Niepożądanych Działań Leków zarejestrował 142 przypadki ciężkich skutków ubocznych, w tym dwa przypadki śmiertelne.

Aspiryna, polopiryna, pyralgina, diphergan i thiocodin - rodzice wciąż zapominają, że te leki nie nadają się do leczenia małych pacjentów. Liczba działań niepożądanych u dzieci wywołanych źle zastosowanymi lekami zwiększa się w okresie większej liczby zachorowań na przeziębienie i grypę. Od października ubiegłego roku do kwietnia, do uniwersyteckiego ośrodka monitorowania dotarły 142 zgłoszenia dotyczące małych pacjentów. Dwójka z nich zmarła.

Badania przeprowadzone przez CBOS na zlecenie "Reader's Digest" wykazały, że nawet 26% osób z wyższym wykształceniem podałoby dziecku aspirynę, gdyby miało ono gorączkę.

Preparaty kwasu acetylosalicylowego mogą wywołać u dziecka zespół Reye'a - rzadką, ale niebezpieczną chorobę powodującą nieodwracalne zmiany w ośrodkowym układzie nerwowym i wątrobie. Aspiryna u dzieci poniżej 12 roku życia może wywołać też drgawki, obrzęk warg i języka, duszność i zaburzenia oddychania - wymienia dr Jarosław Woroń z Ośrodka Monitorowania i Badania Niepożądanych Działań Leków.


(tbe, mj, kab, ck)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 0 50%
nie 0 50%

Przeczytaj też

Nie ma czym leczyć gruźlicy

dodane 2009-05-12 (03:05) 5 lat 6 miesięcy 13 dni 19 godzin i 37 minut temu

Rozpoczęła się kampania edukacyjna przeciwko groźnym bakteriom

dodane 2008-09-22 (21:55) 6 lat 2 miesiące 3 dni i 47 minut temu

Tajemnicza śmierć kilkunastu noworodków

dodane 2008-09-22 (10:15) 6 lat 2 miesiące 3 dni 12 godzin i 27 minut temu

Ponad 50 tys. dzieci chorych po mleku z melaminą

dodane 2008-09-22 (03:05) 6 lat 2 miesiące 3 dni 19 godzin i 37 minut temu

Dwa miliony Polaków cierpi na przewlekłą chorobę płuc!

dodane 2008-09-19 (22:55) 6 lat 2 miesiące 5 dni 23 godziny i 47 minut temu

W innych serwisach

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (192)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~ania 2008-09-23 (10:47) 6 lat 2 miesiące 2 dni 11 godzin i 55 minut temu

A Szczepinka na MMR (Odre świnke różyczkę)
Nikt nie robi sobie z tego że powoduje autyzm

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
0
~maskonur 2008-09-23 (10:30) 6 lat 2 miesiące 2 dni 12 godzin i 12 minut temu

samoleczenie
Polacy leczą się sami, są mądrzejsi od lekarzy i farmaceutów. Byłm świadkiem niejednokrotnie jak w aptece pacjęci wykupujący leki chwalili się ile brali tabletek przeciw bulowych naraz. Uwagi farmaceutów na temat tego, że przedawkowywali leki, zbywali głupimi uśmiechami. Poprostu wiemy wszystko lepiej.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
0
~tusk_vision_network 2008-09-23 (11:28) 6 lat 2 miesiące 2 dni 11 godzin i 14 minut temu

tusipect 3 latkowi?
jak byłem studentem to walilismy ten tusipect butelkami i jakie jazdy były ho ho lepiej niz po trawie....dzieki temu teraz wiem ze swojemu synkowi nigdy tusipectu nie podam

odpowiedz

0
0
~mama:) 2008-09-23 (09:43) 6 lat 2 miesiące 2 dni 12 godzin i 59 minut temu

diphergan
Moje dzieci często miały przepisywany diphergan na kaszel,ale po przeczytaniu ulotki nigdy bym go dziecku nie podała,nawet sama bym nie wzięła,poza tym nie podaje się go w chorobach bróg oddechowych,więc skąd pomysł żeby podać go na kaszel

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

0
0
~goya200 2008-09-23 (11:25) 6 lat 2 miesiące 2 dni 11 godzin i 17 minut temu

diphergan
Nie wstrzymała, jest dostępny pod inną nazwą, w innym opakowaniu, ale jest. Moje dzieci od 1 roku życia dostawały go i np. przy rota wirusie, czyli popularnej grypie żołądkowej , jest bardzo pomocny, zmniejsza odruch wymiotny i dziecku chociaż po łyżeczce mozna podać płyny. Również przy przeziębieniu , jak wyżej napisał mój poprzednik, pozwala dziecku przespać spokojnie noc , a w dzień przy intensywnym kaszlu nie pojawia się odruch wymiotny. Oczywiscie śćiśle stosujemy sie do zaleceń pediatry, ponieważ diphergan w dosłowny sposób "zamula" człowieka, staje się on dosłownie pół przytomny.Tak więc wszystko w granicach rozsądku!

odpowiedz

0
0
~elka 2008-09-23 (11:20) 6 lat 2 miesiące 2 dni 11 godzin i 22 minuty temu

Leki bez recepty
Diphergan nie jest dostępny bez recepty,należy go stosować wyłącznie według wskazań lekarza.Jeżeli nie jesteśmy pewni słów "medyka"jest jeszcze ulotka, z którą należy się zapoznać.Ja zawsze sprawdzam informację zawartą w ulotce , lekarz jest przecież tylko człowiekiem i też może się mylić! Zawsze w razie wątpliwości można zapytać innego lekarza,bądź dopytać własnego.Niestety ludzie często bez wizyty u lekarza sami się leczą i leczą swoje dzieci, bo został im lek z wcześniejszej kuracji,a w reklamie wszystko szybko samo przechodzi, wystarczy tylko" jedna dawka leku?"

odpowiedz

0
0
~MAMA 2008-09-23 (11:13) 6 lat 2 miesiące 2 dni 11 godzin i 29 minut temu

DIPHERGAN!!!!
Bezpieczeństwo stosowania prometazyny (diphergan) w świetle polskich raportów spontanicznych Od maja br. nadesłano 3 raporty. Przypadek 1. U trzyletniego chłopca w drugiej dobie podawania preparatów Diphergan, syrop i Eurespal syrop w dawce dobowej odpowiednio 30 mg i 15 mg wystąpiła nadmierna senność i zaburzenia równowagi, które zakwalifikowano jako nieciężkie niepożądane działania leku. Po odstawieniu preparatów Diphergan i Eurespal objawy ustąpiły bez trwałych następstw. Związek przyczynowo-skutkowy określono jako prawdopodobny. Nie można jednoznacznie określić, czy działania niepożądane były spowodowane stosowaniem preparatu Diphergan czy Eurespal, czy też obu leków, ponieważ należą do grupy leków przeciwhistaminowych hamujących aktywność receptorów H1 i mają podobny profil działań niepożądanych. Jednocześnie z powodu ostrego zapalenia krtani i tchawicy chłopiec otrzymywał lek przeciwbakteryjny (Zinnat) oraz Ibufen, Tussipect syrop. Wykluczono udział tych leków w wystąpieniu opisanych działań niepożądanych. Przypadek 2. U siedmio - miesięcznej dziewczynki leczonej z powodu zakażenia górnych dróg oddechowych w pierwszej dobie podawania preparatu Diphergan syrop w dawce dobowej 5 mg wystąpiło zmniejszenie częstości ruchów oddechowych (bradypnoea), które zostało zakwalifikowane jako ciężkie działanie niepożądane leku. Bradypnoea ustąpiła bez trwałych następstw po odstawieniu leku. Związek przyczynowo-skutkowy określono jako prawdopodobny. Jednocześnie dziecko było leczone preparatem Hiconcil, którego udział w wywołaniu opisanego działania niepożądanego został wykluczony. Przypadek 3. U czteroletniej dziewczynki po około 30 minutach od podania preparatu Diphergan syrop w dawce 10 mg wystąpiła duszność. Po leczeniu Dexavenem podanym dożylnie i nebulizacji preparatem Berodual duszność ustąpiła bez trwałych następstw. Nie podawano kolejnych dawek Dipherganu. Związek przyczynowo-skutkowy określono jako prawdopodobny. Jednocześnie z powodu astmy dziecko długotrwale otrzymywało: Singulair 4, Zyrtec, Flixotide, Theopplus, których związek z wystąpieniem duszności wykluczono. Komentarz. Bradypnoea i duszność opisane w raportach 2 i 3 są objawami depresji ośrodka oddechowego, na których występowanie powołuje się FDA w wyżej opisanym ostrzeżeniu. W materiałach informacyjnych dla leków dopuszczonych do obrotu w Polsce jest wyraźnie sformułowane ostrzeżenie, aby nie stosować preparatów zawierających prometazynę u dzieci poniżej 2 roku życia. Ponadto w pkt. 4.4 ‘’Specjalne ostrzeżenia i specjalne środki ostrożności dotyczące stosowania” Charakterystyki Środka Farmaceutycznego preparatu Diphergan znajduje się informacja o możliwym związku między stosowaniem prometazyny a zespołem nagłej śmierci łóżeczkowej i bezdechem śródsennym niemowląt. Informacja zawarta w komunikacie FDA potwierdza możliwość wystąpienia tego ciężkiego

odpowiedz

0
0
~mikołaj 2008-09-23 (10:09) 6 lat 2 miesiące 2 dni 12 godzin i 33 minuty temu

Głupota
Nie byłoby tych przypadków gdyby dorośli czytali ulotki dołączone do każdego leku. To raz a dwa chować leki i zamykać na klucz. Ale u nas jeszcze głupota i brak wyobrażni bierze górę nad dobrem dzieci.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~takom 2008-09-23 (11:04) 6 lat 2 miesiące 2 dni 11 godzin i 38 minut temu

diphergan występuje też w tabletkach, może "rozsądni" rodzice podawali je dzieciom ???

odpowiedz

0
0
lekarze 2008-09-23 (08:34) 6 lat 2 miesiące 2 dni 14 godzin i 8 minut temu

lekarze
..... w dzisiejszych czasach lekarze płacą za zdany egzamin, a douczają się na ludziach i niestety niekiedy popełniają błędy!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

odpowiedz

pokaż 8 ukrytych odpowiedzi

0
0
~szczepionka 2008-09-23 (10:46) 6 lat 2 miesiące 2 dni 11 godzin i 56 minut temu

Podobnie szczepionki na Odrę
Mogą powodowac autyzm i zmiany w mózgu, czym zdają się nie przejmowac nawet lekarze którzy wciskają je każdemu pod groźbą kary

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~ools 2008-09-23 (10:53) 6 lat 2 miesiące 2 dni 11 godzin i 49 minut temu

ulotki
Czytajcie ulotki a będzie ok.Co do aspiryny to dziwi mnie że mało kto wie że podajemy ją po 12 roku życia....mi przekazała to moja mama.

odpowiedz

0
0
~sylwiak 2008-09-23 (10:52) 6 lat 2 miesiące 2 dni 11 godzin i 50 minut temu

bzdura!!!!!!!!
to nieprawda, ze paracetamol zbija temperature do 38*. do 38* wcale nie powinno podawac sie lekow p/goraczkowych. no chyba ze dziecko reaguje drgawkami na 37,5* itp ale to juz inna historia. a po ibufenie i nurofenie - duzo wiecej dzialan niepozadanych, chociaz te leki sa bardzo skuteczne.

odpowiedz

0
0
~yesno 2008-09-23 (10:44) 6 lat 2 miesiące 2 dni 11 godzin i 58 minut temu

aspiryna...
jest dobra do lutowania, zamiast kalafonii. Polecam.

odpowiedz

0
0
momikaf 2008-09-23 (10:43) 6 lat 2 miesiące 2 dni 11 godzin i 59 minut temu

Ludzie, Wy się leczcie na lekomanię!
Tylko błagam, nie u Goździkowej!!! A reklamy TV tych wszystkich środków, powinny być ZABRONIONE! Kto słyszał, żeby ozdrowieć z grypy w ciągu nocy? A ludzie niestety w to wierzą...

odpowiedz

0
0
~ewa 2008-09-23 (07:58) 6 lat 2 miesiące 2 dni 14 godzin i 44 minuty temu

diphergan
Mojej 6- letniej córeczce lekarz przepisał pół roku temu diphergan, nie miałam pojęcia, że dzieci nie powinny tego brać ale lekarz ???

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

0
0
~ula 2008-09-23 (10:39) 6 lat 2 miesiące 2 dni 12 godzin i 3 minuty temu

dipherhan
ja również otrzymałam receptę dla 2,5 letniego dziecka na ten lek.

odpowiedz

0
0
~ja 2008-09-23 (08:30) 6 lat 2 miesiące 2 dni 14 godzin i 12 minut temu

diphergam
o ile mi wiadomo diphergam nie kupimy bez recepty( bynajmniej w aptekach w miejscowosci w której mieszkam)

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

0
0
~mama 2008-09-23 (10:36) 6 lat 2 miesiące 2 dni 12 godzin i 6 minut temu

paracetamol
Pamiętam jak ok 10 lat temu przychodziły dary z zagranicy i tam bywał syrop dla dzieci - paracetamol. Byłam wtedy wolontariuszką i kazano nam to wyrzucać, bo wtedy w naszym kraju ten lek był zabroniony. Teraz jest powszechnie stosowany. Warto się nad tym zastanowić?! Czyżby nadprodukcja zachodnich koncernów farmaceutycznych? Trzeba też pamiętać,że Paracetamol może obniżyć temp. przy ok.38 st C Gdy dziecko ma wyższą, to szkoda czasu na paracetamol. Trzeba sięgnąć po Ibufen w syropku lub Nurofen. Pozdrawiam wszystkie Mamy :)

odpowiedz

0
0
~qqłka 2008-09-23 (10:36) 6 lat 2 miesiące 2 dni 12 godzin i 6 minut temu

wszystkie sufacetamidy
mogą wywołać zespół Reya jako że zawierają kwas acetylosulfacemidowy mogący uszkodziś korę mózgową lub wątrobę - bardzo delikatne zwłaszcza u dzieci tkanki... Dziwne że diphergan jest na tej liście, bo to najpopularniejszy antyhistamink, pozwalający dziecku przespać noć w czasie silnych infekcji z napadami kaszlu... I dostępny tylko na receptę, jakoś nie udało mi się go dostać w aptece bez recepty... więc info w tych artykułach są mocno naciągnięte. Wiadomo że wszystkie farmaceutyki należy stosować w odpowiednich dawkach i odpowiednio do stopnia zagrożenia zdrowia czy nawet życia i wszystkie leki mogą wywołać tzw. skutki uboczne... niezależnie od wieku pacjenta. Ale kto by czytał ulotki... często również lekarzy - przecież pomiędzy jedną a dwiema tabletkami nie ma wielkiej różnicy a może skuteczniej zadziała??? czy 5ml a 7ml dipherganu... Każdy lek może uczulić więc w razie wszelkich nieprzewidzianych reakcji organizmu należy natychmiast zgłosić się do lekarza i podać przyczynę... Wiecie ilu ludzi codziennie połyka jakieś leki, ile w tej grupie jest dzieci, ilu doznaje wstrząsów lub nawet umiera? Dobrze jest popatrzeć na pojedynczy przypadek a statystycznie, globalnie i czy ktoś wie z jakimi schorzeniami i powikłaniami byly akurat te dzieci? A co jeśli dziecko nie reaguje na dedykowane środki obniżające temperaturę i przez kilka dni jest faszerowane chemią która nie działa i wreszcie już dla ratowania przed ugotowaniem malucha podaję się mu aspirynę - i to jedynie działa?

odpowiedz

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Mężczyzna zginął pod kołami Pendolino podczas jazdy testowej
dodane 2014-11-25 (17:49) 4 godziny i 53 minuty temu

Rosja po raz kolejny przestrzega Ukrainę przed dążeniem do NATO
dodane 2014-11-25 (17:15) 5 godzin i 27 minut temu

20 złotych za głos? W Płocku rusza śledztwo
dodane 2014-11-25 (18:05) 4 godziny i 37 minut temu

Zatrzymano 2 osoby ws. zabójstwa Jarosława Ziętary
dodane 2014-11-25 (10:03) 12 godzin i 39 minut temu

Kalisz atakuje Millera: to zamach na demokrację
dodane 2014-11-25 (09:09) 13 godzin i 33 minuty temu

"Wpadka" służb specjalnych. SWW zdekonspirowana?
dodane 2014-11-25 (08:10) 14 godzin i 32 minuty temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.