więcej

Do Polski przylatuje coraz mniej bocianów.

Logo dostawcyZamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.  PAP |  dodane 2013-01-25 (01:55) 2 lata 3 dni 23 godziny i 20 minut temu
drukuj

W 2004 r. Polska była największą ostoją bocianów białych na świecie, mieliśmy wtedy ok. 52 tys. par lęgowych tych ptaków. Niestety, ich liczba gwałtownie spada - stwierdza "Dziennik Polski".

Jak szacują naukowcy, od tego czasu ubyło nam 30 proc. par lęgowych.

Jednym z czynników dziesiątkujących nasz przyrodniczy skarb narodowy jest ostatnio nagłośniona sprawa pseudomyśliwych w Egipcie, Libanie i Syrii. Biorą oni na cel migrujące na zimowiska bociany. Doniesienia o tym procederze oburzyły polskich ornitologów i organizacje przyrodnicze, które zaapelowały do ambasadora Libanu w Polsce o interwencję.

- Także w Europie bociany mają coraz trudniejsze warunki do życia - wskazuje prof. Piotr Profus z Instytutu Ochrony Przyrody PAN. Jak wylicza, łąki i pastwiska, gdzie ptaki szukały pożywienia - owadów, myszy, jaszczurek i żab - znikają, a w ich miejsce pojawiają się wielkie uprawy kukurydzy i rzepaku, gdzie pokarmu dla bocianów brak.

W Danii i Holandii do całkowitego zaniku bocianów doprowadziły zanieczyszczenie środowiska i zintensyfikowanie rolnictwa (pestycydy) - podkreśla "DP". Z kolei w Szwecji boćki wyginęły w 1954 r., a w Szwajcarii - w 1948 r.

(pg, mj)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 9 6.29%
nie 134 93.71%

Przeczytaj też

W najbliższy weekend kolejne Zimowe Ptakoliczenie

dodane 2013-01-22 (12:30) 2 lata 6 dni 12 godzin i 45 minut temu

W innych serwisach

  • Bloog.pl: Ptak
  • Pytamy.pl: Jaki jest najpiękniejszy polski ptak ?

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (257)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

22
1
von basior 2013-01-25 (08:45) 2 lata 3 dni 16 godzin i 30 minut temu

Wrócą kiedy im premier powie jak żyć.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

20
0
~Jasiek 2013-01-25 (07:44) 2 lata 3 dni 17 godzin i 31 minut temu

To przez drimlinery

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

28
8
~Nie 2013-01-25 (06:16) 2 lata 3 dni 18 godzin i 59 minut temu

Nikt nie chce wracac do Polski, nawet bociany...

odpowiedz

20
1
~rjr 2013-01-25 (09:26) 2 lata 3 dni 15 godzin i 49 minut temu

Bocianów coraz mniej , za to sępów na wiejskiej nie brakuje

odpowiedz

23
4
sevenum15 2013-01-25 (07:41) 2 lata 3 dni 17 godzin i 34 minuty temu

O OD 5 LAT PRACUJE MIESZKAM ZA GRANICA I TEZ WOLE TESKNIC ZA KRAJEM JAK TAM ZYC I PRACOWAC WIDOCZNIE BOCIANY TEZ MAJA DOSYC TUSKOLANDII

odpowiedz

29
11
~MilleniumWinter 2013-01-25 (06:14) 2 lata 3 dni 19 godzin i 1 minutę temu

Dziwnie się to zbiegło w czasie z rządami PO ;) No ale to logiczne. Bociany wracały nie do Polski tylko do Polaków, a ponieważ Polacy za granicą (3 mln) to i boćków mniej.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

21
4
~jor 2013-01-25 (07:37) 2 lata 3 dni 17 godzin i 38 minut temu

Panie Premier nawet bociany się na panu poznały ,

odpowiedz

25
8
~On 2013-01-25 (06:12) 2 lata 3 dni 19 godzin i 3 minuty temu

A prawda jest tak ze PO nalozylo podatek na ptaka

odpowiedz

18
1
~LKLKPOLKOPLKOPLK 2013-01-25 (04:43) 2 lata 3 dni 20 godzin i 32 minuty temu

NAWET BOCIANY OCIEKŁY ZA RZĄDÓW RUDEGO......:((((((

odpowiedz

18
3
~XC 2013-01-25 (07:40) 2 lata 3 dni 17 godzin i 35 minut temu

Nawet Bociany mają dosyć Tuska i jego reżimu ! Przy obecnym zubożeniu Polaków i głodzie boją się że zostaną skonsumowane.

odpowiedz

20
5
~Ornitolog 2013-01-25 (07:39) 2 lata 3 dni 17 godzin i 36 minut temu

Czekaja az Tuskin ze swoimi nierobami wyjedzie.

odpowiedz

22
7
~misiek 2013-01-25 (06:13) 2 lata 3 dni 19 godzin i 2 minuty temu

Bociany też nie chcą wracać na zieloną wyspę?

odpowiedz

15
0
~pankracy 2013-01-25 (05:16) 2 lata 3 dni 19 godzin i 59 minut temu

Wielkie uprawy kukurydzy ? Gdzie ? Bo ja widzę coraz więcej ugorów !

odpowiedz

16
1
kodeks 2013-01-25 (03:13) 2 lata 3 dni 22 godziny i 2 minuty temu

bzura to RUNDAP i GMO OD Mosanto powoduje wymieranie gatunków tym pszczół

odpowiedz

17
2
~chester 2013-01-25 (02:51) 2 lata 3 dni 22 godziny i 24 minuty temu

Też bym nie wracał na ich miejscu. PO rządzi, PiS w opozycji. Kopacz, Arłukowicz. Do tego strajk na kolei. Do czego tu wracać ? Jescze głodny chłop złapie i na pasztet przerobi. Strach !

odpowiedz

16
2
~pigwa 2013-01-25 (05:32) 2 lata 3 dni 19 godzin i 43 minuty temu

nie przylatują bo się boją że na zielonej wyspie mogą zostać zjedzone. dobrobyt rozkwita!!!

odpowiedz

14
0
~OK 2013-01-25 (04:54) 2 lata 3 dni 20 godzin i 21 minut temu

Bocianom nigdy nie odpowiadala zgnilizna, one uwielbiaja czystosc natury

odpowiedz

17
3
~KMICIC 2013-01-25 (02:50) 2 lata 3 dni 22 godziny i 25 minut temu

Bociany nie chcą wracać do Polski bo wiedzą że grozi im bezrobocie jak uchwalona zostanie ustawa o związkach partnerskich.

odpowiedz

13
0
~cholera.. 2013-01-25 (07:34) 2 lata 3 dni 17 godzin i 41 minut temu

Nawet bociany się na polskiej demokracji poznały, lol...

odpowiedz

18
5
~danny 2013-01-25 (06:04) 2 lata 3 dni 19 godzin i 11 minut temu

one też mają dość tego kraju.

odpowiedz

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Szef MSZ Rosji: Ukraina musi być neutralna, żeby uniknąć dalszego podziału
dodane 2015-01-28 (12:00) 13 godzin i 15 minut temu

Strajk w kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej
dodane 2015-01-28 (11:22) 13 godzin i 53 minuty temu

Szef administracji Putina skrytykował Komorowskiego
dodane 2015-01-27 (22:35) 1 dzień 2 godziny i 40 minut temu

Pisarz, który ustalił skład Cyklonu B
dodane 2015-01-28 (02:22) 22 godziny i 53 minuty temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy pigułka "dzień po" powinna być dostępna bez recepty?

liczba oddanych głosów: 27391