więcej

Do Polski przylatuje coraz mniej bocianów.

Logo dostawcyZamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.  PAP |  dodane 2013-01-25 (01:55) 1 rok 9 miesięcy 28 dni 15 godzin i 34 minuty temu
drukuj

W 2004 r. Polska była największą ostoją bocianów białych na świecie, mieliśmy wtedy ok. 52 tys. par lęgowych tych ptaków. Niestety, ich liczba gwałtownie spada - stwierdza "Dziennik Polski".

Jak szacują naukowcy, od tego czasu ubyło nam 30 proc. par lęgowych.

Jednym z czynników dziesiątkujących nasz przyrodniczy skarb narodowy jest ostatnio nagłośniona sprawa pseudomyśliwych w Egipcie, Libanie i Syrii. Biorą oni na cel migrujące na zimowiska bociany. Doniesienia o tym procederze oburzyły polskich ornitologów i organizacje przyrodnicze, które zaapelowały do ambasadora Libanu w Polsce o interwencję.

- Także w Europie bociany mają coraz trudniejsze warunki do życia - wskazuje prof. Piotr Profus z Instytutu Ochrony Przyrody PAN. Jak wylicza, łąki i pastwiska, gdzie ptaki szukały pożywienia - owadów, myszy, jaszczurek i żab - znikają, a w ich miejsce pojawiają się wielkie uprawy kukurydzy i rzepaku, gdzie pokarmu dla bocianów brak.

W Danii i Holandii do całkowitego zaniku bocianów doprowadziły zanieczyszczenie środowiska i zintensyfikowanie rolnictwa (pestycydy) - podkreśla "DP". Z kolei w Szwecji boćki wyginęły w 1954 r., a w Szwajcarii - w 1948 r.

(pg, mj)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 9 6.29%
nie 134 93.71%

Przeczytaj też

W najbliższy weekend kolejne Zimowe Ptakoliczenie

dodane 2013-01-22 (12:30) 1 rok 10 miesięcy 4 godziny i 59 minut temu

W innych serwisach

  • Bloog.pl: Ptak
  • Pytamy.pl: Jaki jest najpiękniejszy polski ptak ?

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (257)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

10
4
~kazim 2013-01-25 (09:48) 1 rok 9 miesięcy 28 dni 7 godzin i 41 minut temu

za rządów Tuska nawet bociany nas omijają ... dno i wodorosty

odpowiedz

7
0
~dziadzi 2013-01-25 (09:48) 1 rok 9 miesięcy 28 dni 7 godzin i 41 minut temu

jak przestana przylatywac bocki to przyrost naturalny wyniesie ZERO

odpowiedz

15
3
~komek 2013-01-25 (09:28) 1 rok 9 miesięcy 28 dni 8 godzin i 1 minutę temu

Czyli jak rządził PiS , to bociany były . Jak nastało PO , bociany zaczęły nas omijać .

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

3
2
~bolo 2013-01-25 (09:44) 1 rok 9 miesięcy 28 dni 7 godzin i 45 minut temu

Pewnie dowiedziały się ,że Donald zafunduje 400 nowych foto radarów,BY ŻYŁO IM SIĘ LEPIEJ !!!!!!!!!

odpowiedz

4
2
~48 2013-01-25 (09:44) 1 rok 9 miesięcy 28 dni 7 godzin i 45 minut temu

Ponoć ten łysy ch... chce jeszcze bocianom ..... fotoradary poustawiać .... !!!???

odpowiedz

5
0
EMIX 2013-01-25 (09:43) 1 rok 9 miesięcy 28 dni 7 godzin i 46 minut temu

Zabrali becikowe, to bociany nie mają co robić w Polsce. Dopadło ich bezrobocie, pewnie polecą do Anglii, tam przynajmniej płacą na dzieci.

odpowiedz

1
2
~cc 2013-01-25 (09:43) 1 rok 9 miesięcy 28 dni 7 godzin i 46 minut temu

Boja sie Thuska i Niesiola

odpowiedz

31
10
~Benek 2013-01-25 (08:59) 1 rok 9 miesięcy 28 dni 8 godzin i 30 minut temu

Jak bym był bocianem to wiosną poleciałbym tam gdzie nie ma tzw. "platwormy łobywatelskiej".

odpowiedz

pokaż 6 ukrytych odpowiedzi

11
3
~rolnik postępowy 2013-01-25 (09:29) 1 rok 9 miesięcy 28 dni 8 godzin i 1 minutę temu

To nawet bociany dostrzegają, ze tutaj nie da sie juz żyć w przeciwienstwie do zindoktrynowanych przez platforme ludzi, ktorzy wciaż mają jeszcze nadzieje na zieloną wyspę.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

2
1
~ZWIEREK 2013-01-25 (09:40) 1 rok 9 miesięcy 28 dni 7 godzin i 49 minut temu

PIS,Radary, odcinkowe pomiary predkosci, no i sami swieci a bociany nosza dzieci -- nie moze byc samych niepokalanych dziewic .Nie wracaja wiec do Polski.

odpowiedz

2
0
~dante 2013-01-25 (09:39) 1 rok 9 miesięcy 28 dni 7 godzin i 50 minut temu

bociany nie przylatują, bo...wszystkie gniazda zajęte są przez kolesiów Tuska!!!

odpowiedz

1
0
~jl 2013-01-25 (09:39) 1 rok 9 miesięcy 28 dni 7 godzin i 50 minut temu

emigranci tez staraja sie jak moga aby do tego bagna nie wracac

odpowiedz

3
4
~ADHD 2013-01-25 (09:24) 1 rok 9 miesięcy 28 dni 8 godzin i 5 minut temu

Dlaczego zwierzęta nie mają obowiązku płacenia podatków?

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

7
1
~bogus1200 2013-01-25 (09:34) 1 rok 9 miesięcy 28 dni 7 godzin i 55 minut temu

Nie chcą przylatywać, ponieważ powszechnie wiadomo, że bocian jest mądrzejszy od leminga

odpowiedz

5
5
~lolek 2013-01-25 (08:19) 1 rok 9 miesięcy 28 dni 9 godzin i 10 minut temu

a do czego tu wracać? do pisowskiego kaczorka? bociany kaczek nie lubią!!!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

4
10
~andre 2013-01-25 (08:22) 1 rok 9 miesięcy 28 dni 9 godzin i 7 minut temu

wiadomo pis

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

3
4
~irek 2013-01-25 (08:37) 1 rok 9 miesięcy 28 dni 8 godzin i 52 minuty temu

Ale jest Kaczor!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

4
0
~sdf 2013-01-25 (09:28) 1 rok 9 miesięcy 28 dni 8 godzin i 1 minutę temu

bo pelno fotoradarow

odpowiedz

2
0
~zxc 2013-01-25 (09:27) 1 rok 9 miesięcy 28 dni 8 godzin i 2 minuty temu

Wiadomo dopuki PO bedzie pelnic wladze, a PiS bedzie sie rwal do wladzy to bociany bedziemy ogladac na obrazku.

odpowiedz

20
1
~rjr 2013-01-25 (09:26) 1 rok 9 miesięcy 28 dni 8 godzin i 3 minuty temu

Bocianów coraz mniej , za to sępów na wiejskiej nie brakuje

odpowiedz

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Tysiące domów na Podlasiu bez prądu
dodane 2014-11-22 (08:41) 8 godzin i 48 minut temu

materiał wideo

PiS: przedstawimy analizę ws różnicy między exit polls a wynikami wyborów
dodane 2014-11-21 (13:40) 1 dzień 3 godziny i 49 minut temu

materiał wideo

Wyniki wyborów w sejmikach wojewódzkich
dodane 2014-11-21 (13:05) 1 dzień 4 godziny i 24 minuty temu

Rosyjskie pociski spadają na Ukrainę. Artyleryjski ostrzał
dodane 2014-11-21 (13:02) 1 dzień 4 godziny i 27 minut temu

Paweł Kowal: Putin za często mówi o broni nuklearnej; błąd krymski może być powtórzony
dodane 2014-11-21 (12:40) 1 dzień 4 godziny i 49 minut temu

Grzegorz Schetyna w "Sueddeutsche Zeitung": UE musi mieć nowe sankcje dla Rosji
dodane 2014-11-21 (07:13) 1 dzień 10 godzin i 16 minut temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.