więcej

Do Polski przylatuje coraz mniej bocianów.

Logo dostawcyZamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.  PAP |  dodane 2013-01-25 (01:55) 1 rok 5 miesięcy 27 dni 15 godzin i 18 minut temu
drukuj

W 2004 r. Polska była największą ostoją bocianów białych na świecie, mieliśmy wtedy ok. 52 tys. par lęgowych tych ptaków. Niestety, ich liczba gwałtownie spada - stwierdza "Dziennik Polski".

Jak szacują naukowcy, od tego czasu ubyło nam 30 proc. par lęgowych.

Jednym z czynników dziesiątkujących nasz przyrodniczy skarb narodowy jest ostatnio nagłośniona sprawa pseudomyśliwych w Egipcie, Libanie i Syrii. Biorą oni na cel migrujące na zimowiska bociany. Doniesienia o tym procederze oburzyły polskich ornitologów i organizacje przyrodnicze, które zaapelowały do ambasadora Libanu w Polsce o interwencję.

- Także w Europie bociany mają coraz trudniejsze warunki do życia - wskazuje prof. Piotr Profus z Instytutu Ochrony Przyrody PAN. Jak wylicza, łąki i pastwiska, gdzie ptaki szukały pożywienia - owadów, myszy, jaszczurek i żab - znikają, a w ich miejsce pojawiają się wielkie uprawy kukurydzy i rzepaku, gdzie pokarmu dla bocianów brak.

W Danii i Holandii do całkowitego zaniku bocianów doprowadziły zanieczyszczenie środowiska i zintensyfikowanie rolnictwa (pestycydy) - podkreśla "DP". Z kolei w Szwecji boćki wyginęły w 1954 r., a w Szwajcarii - w 1948 r.

(pg, mj)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 9 6.29%
nie 134 93.71%

Przeczytaj też

W najbliższy weekend kolejne Zimowe Ptakoliczenie

dodane 2013-01-22 (12:30) 1 rok 6 miesięcy 4 godziny i 43 minuty temu

W innych serwisach

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (257)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

10
4
~kazim 2013-01-25 (09:48) 1 rok 5 miesięcy 27 dni 7 godzin i 25 minut temu

za rządów Tuska nawet bociany nas omijają ... dno i wodorosty

odpowiedz

7
0
~dziadzi 2013-01-25 (09:48) 1 rok 5 miesięcy 27 dni 7 godzin i 25 minut temu

jak przestana przylatywac bocki to przyrost naturalny wyniesie ZERO

odpowiedz

15
3
~komek 2013-01-25 (09:28) 1 rok 5 miesięcy 27 dni 7 godzin i 45 minut temu

Czyli jak rządził PiS , to bociany były . Jak nastało PO , bociany zaczęły nas omijać .

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

3
2
~bolo 2013-01-25 (09:44) 1 rok 5 miesięcy 27 dni 7 godzin i 29 minut temu

Pewnie dowiedziały się ,że Donald zafunduje 400 nowych foto radarów,BY ŻYŁO IM SIĘ LEPIEJ !!!!!!!!!

odpowiedz

4
2
~48 2013-01-25 (09:44) 1 rok 5 miesięcy 27 dni 7 godzin i 29 minut temu

Ponoć ten łysy ch... chce jeszcze bocianom ..... fotoradary poustawiać .... !!!???

odpowiedz

5
0
EMIX 2013-01-25 (09:43) 1 rok 5 miesięcy 27 dni 7 godzin i 30 minut temu

Zabrali becikowe, to bociany nie mają co robić w Polsce. Dopadło ich bezrobocie, pewnie polecą do Anglii, tam przynajmniej płacą na dzieci.

odpowiedz

1
2
~cc 2013-01-25 (09:43) 1 rok 5 miesięcy 27 dni 7 godzin i 30 minut temu

Boja sie Thuska i Niesiola

odpowiedz

31
10
~Benek 2013-01-25 (08:59) 1 rok 5 miesięcy 27 dni 8 godzin i 14 minut temu

Jak bym był bocianem to wiosną poleciałbym tam gdzie nie ma tzw. "platwormy łobywatelskiej".

odpowiedz

pokaż 6 ukrytych odpowiedzi

11
3
~rolnik postępowy 2013-01-25 (09:29) 1 rok 5 miesięcy 27 dni 7 godzin i 44 minuty temu

To nawet bociany dostrzegają, ze tutaj nie da sie juz żyć w przeciwienstwie do zindoktrynowanych przez platforme ludzi, ktorzy wciaż mają jeszcze nadzieje na zieloną wyspę.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

2
1
~ZWIEREK 2013-01-25 (09:40) 1 rok 5 miesięcy 27 dni 7 godzin i 33 minuty temu

PIS,Radary, odcinkowe pomiary predkosci, no i sami swieci a bociany nosza dzieci -- nie moze byc samych niepokalanych dziewic .Nie wracaja wiec do Polski.

odpowiedz

2
0
~dante 2013-01-25 (09:39) 1 rok 5 miesięcy 27 dni 7 godzin i 34 minuty temu

bociany nie przylatują, bo...wszystkie gniazda zajęte są przez kolesiów Tuska!!!

odpowiedz

1
0
~jl 2013-01-25 (09:39) 1 rok 5 miesięcy 27 dni 7 godzin i 34 minuty temu

emigranci tez staraja sie jak moga aby do tego bagna nie wracac

odpowiedz

3
4
~ADHD 2013-01-25 (09:24) 1 rok 5 miesięcy 27 dni 7 godzin i 49 minut temu

Dlaczego zwierzęta nie mają obowiązku płacenia podatków?

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

7
1
~bogus1200 2013-01-25 (09:34) 1 rok 5 miesięcy 27 dni 7 godzin i 39 minut temu

Nie chcą przylatywać, ponieważ powszechnie wiadomo, że bocian jest mądrzejszy od leminga

odpowiedz

5
5
~lolek 2013-01-25 (08:19) 1 rok 5 miesięcy 27 dni 8 godzin i 54 minuty temu

a do czego tu wracać? do pisowskiego kaczorka? bociany kaczek nie lubią!!!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

4
10
~andre 2013-01-25 (08:22) 1 rok 5 miesięcy 27 dni 8 godzin i 51 minut temu

wiadomo pis

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

3
4
~irek 2013-01-25 (08:37) 1 rok 5 miesięcy 27 dni 8 godzin i 36 minut temu

Ale jest Kaczor!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

4
0
~sdf 2013-01-25 (09:28) 1 rok 5 miesięcy 27 dni 7 godzin i 45 minut temu

bo pelno fotoradarow

odpowiedz

2
0
~zxc 2013-01-25 (09:27) 1 rok 5 miesięcy 27 dni 7 godzin i 46 minut temu

Wiadomo dopuki PO bedzie pelnic wladze, a PiS bedzie sie rwal do wladzy to bociany bedziemy ogladac na obrazku.

odpowiedz

20
1
~rjr 2013-01-25 (09:26) 1 rok 5 miesięcy 27 dni 7 godzin i 47 minut temu

Bocianów coraz mniej , za to sępów na wiejskiej nie brakuje

odpowiedz

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Relacja separatysty: pomylono malezyjski samolot z ukraińskim
dodane 2014-07-22 (11:35) 5 godzin i 38 minut temu

Prognoza długoterminowa - wciąż gorąco
dodane 2014-07-21 (00:02) 1 dzień 17 godzin i 11 minut temu

Znowu wypadek Polaków na niemieckiej autostradzie
dodane 2014-07-22 (13:41) 3 godziny i 32 minuty temu

Rumuńska celebrytka "zwróciła" adoptowane dziecko
dodane 2014-07-22 (14:39) 2 godziny i 34 minuty temu

więcej wiadomości

reporter wp24 chcę wysłać

Zrobiłeś unikalne zdjęcie,
napisałeś ciekawą
wiadomość?

Wyślij je do nas lub załóż
własne konto, na którym
je opublikujesz.

Najlepsze materiały
publikujemy na stronie głównej serwisu.