Strona główna serwisu
Część Śląska chce być Górna -​ będzie nowe województwo?

Część Śląska chce być Górna -​ będzie nowe województwo?

Ponad 100 zwolenników autonomii Śląska manifestowało w Opolu. Członkowie i sympatycy Ruchu Autonomii Śląska (RAŚ) przeszli spod Urzędu Wojewódzkiego na Rynek. Marsz Jedności Górnośląskiej zorganizowano prawie dokładnie w 90. rocznicę powołania Prowincji Górnośląskiej ze stolicą w Opolu.
Marsz wyruszył spod opolskiego Urzędu Wojewódzkiego. Uczestnicy manifestacji nieśli żółto-niebieskie flagi i transparenty, m.in. z napisem "Oberschlesien, Horni Slezsko, Górny Śląsk". Skandowali hasła: "Górnośląskie dwie stolice to Opole, Katowice" i "Autonomia rzecz wspaniała, bo Śląsk syty, Polska cała". Przebieg legalnej demonstracji usiłowało zakłócić kilkudziesięciu nacjonalistów z transparentem Obozu Narodowo-Radykalnego. Kontrmanifestanci wznosząc okrzyki "Śląsk opolski zawsze polski" próbowali zablokować marsz. Policja nie dopuściła do konfrontacji.

Oprócz promowania idei autonomii i utworzenia województwa górnośląskiego, manifestacja miała przypomnieć, że 14 października 1919 roku w ramach Prus utworzono Prowincję Górnośląską (Provinz Oberschlesien), podnosząc tym samym rangę rejencji opolskiej.

Według przedstawicieli Ruchu, obecny podział administracyjny jest efektem nazistowskiego (wojennego) i komunistycznego podziału administracyjnego Górnego Śląska. - Odrzucamy administracyjny podział Górnego Śląska na województwo opolskie i śląskie, który w naszej ocenie jest sztuczny. Wierzymy, że stworzenie regionu opartego na tradycji historycznej da podwaliny pod budowę spójnej tożsamości regionalnej i przyczyni się do odzyskania przez Górny Śląsk należnej pozycji wśród regionów Polski i Europy - powiedział przewodniczący regionu opolskiego Ruchu, Piotr Długosz.


Autonomiści postulują utworzenie województwa górnośląskiego, gdzie wojewoda urzędowałby w Opolu - historycznej stolicy Górnego Śląska - a władze samorządowe z marszałkiem - w Katowicach. Ich zdaniem, takie rozwiązanie przyniesie korzyści finansowe dla budżetu państwa i dla budżetów samorządów.

- Zniknie formalnie jedno województwo. Ziemie górnośląskie zostaną zjednoczone, a małopolskie ziemie należące do województwa śląskiego zostaną przyłączone do województwa małopolskiego. W krótkim okresie przysporzy to pewnych kosztów, związanych głównie ze zmianą nazwy, przeniesieniem biur i adresów. Długofalowo będą to jednak oszczędności na miarę jednej wojewódzkiej administracji rządowej i jednej samorządowej - argumentują autonomiści.

Po marszu odbyło się podpisanie umowy partnerskiej pomiędzy Ruchem Autonomii Śląska a organizacjami śląskich autonomistów z Niemiec i Wielkiej Brytanii. Stowarzyszenia w tych krajach zostały powołane przez mieszkających obecnie za granicą b. mieszkańców Śląska, sympatyków idei autonomii.
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (497)
Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~MIRAS 2009-10-19 (19:49) 8 godzin i 12 minut temu

nie dopuścilibyśmy byli województwem z kielcami zawłaszczyli nasze miasto i region ,zabrali nam województwo, pozabierali najlepsze rzeczy i teraz robią z nas wiochę . to teraz róbta sobie województwo ale bez nas .czas na stały rozwód.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~bogdan 2009-10-19 (14:42) 13 godzin i 19 minut temu

będzie samodzielnym wojewodztwem, a tu Opole

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~Częstochowa 2009-10-19 (13:31) 14 godzin i 30 minut temu

Tylko 48 % obecnego pseudo "śląskiego" województwa leży na Śląsku. Trzeba jak najszybciej zmienić jego nazwę na Zachodniomałopolskie. Czas skończyć ze śląską okupacją zachodniomałopolskich ziem: Zagłębia Dąbrowskiego i Ziemi Częstochowskiej. Na tych ziemiach jest RDZENNA POLSKA. PRECZ ZE ŚLĄSKIMI OKUPANTAMI! CHCEMY BYĆ wreszcie WOLNI. Naszym regionalnym herbem jest BIAŁY ORZEŁ NA CZERWONYM TLE. A nie to cos co jest herbem PSEUDOwojewództwa. Stolicą Śląska jest Wrocław. A Katowice i Zielona Góra to skrajne graniczne miasta Śląska.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1