Strona główna serwisu
Łukasz Warzecha: Zygmunt Bauman ma paskudny życiorys, nigdy nie przeprosił

Łukasz Warzecha: Zygmunt Bauman ma paskudny życiorys, nigdy nie przeprosił

Rząd nie lekceważy tego typu wydarzeń - mówiła o zajściach podczas wykładu prof. Zygmunta Baumana na Uniwersytecie Wrocławskim minister nauki Barbara Kudrycka. Incydent wywołał gorącą dyskusję na temat przeszłości profesora. - Zygmunt Bauman ma paskudny życiorys. Nigdy za to nie przeprosił, a był w samym jądrze stalinowskiego aparatu represji – mówił w radiowej Trójce publicysta "Faktu" i felietonista WP.PL Łukasz Warzecha. Innego zdania był Wiesław Dębski - także felietonista WP.PL. - Bauman wierzył, że komunizm jest najlepszym rozwiązaniem dla Polski. Robił to z przekonaniem. Trzeba cenić ludzi, którzy robią różne rzeczy z przekonaniem - powiedział.
Socjolog, filozof i eseista - profesor Zygmunt Bauman Socjolog, filozof i eseista - profesor Zygmunt Bauman ()
W sobotę wykład socjologa, filozofa i eseisty prof. Zygmunta Baumana zakłóciła grupa kilkudziesięciu narodowców, którzy po przywitaniu Baumana przez prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza zaczęli buczeć, gwizdać i krzyczeć: "Precz z komuną", "Dutkiewicz, kogo zapraszasz", "Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę". Po kwadransie policja, na prośbę organizatorów wykładu usunęła narodowców.

Zygmunt Bauman wyróżnia się życiorysem wyjątkowo paskudnym, z którego nigdy się nie rozliczył i za który nigdy nie przeprosił Łukasz Warzecha
Incydent wywołał gorącą dyskusję na temat przeszłości profesora - Zygmunt Bauman ma paskudny życiorys. Nigdy za to nie przeprosił, a był w samym jądrze stalinowskiego aparatu represji – mówił w radiowej Trójce publicysta "Faktu" i felietonista WP.PL Łukasz Warzecha. Przyznał także, że zastanawia się, czy "sam by nie dołączył do okrzyków". - Zygmunt Bauman, który cieszy się w niektórych kręgach wyjątkowym poważaniem, głównie w kręgach skrajnie lewicowych, wyróżnia się życiorysem wyjątkowo paskudnym, z którego nigdy się nie rozliczył i za który nigdy nie przeprosił – podkreślił.

Publicysta przywołał także wywiad z prof. Baumanem dla "Guardiana” z 2007 roku. - Profesor przekonywał, ze że komunizm po wojnie był najlepszym systemem dla Polski, że obowiązkiem każdego obywatela jest współpraca z wywiadem, a było to nawiązanie do pracy w służbach komunistycznych. – Nigdy za to nie przeprosił, a był w samym jądrze stalinowskiego aparatu represji – uważa Warzecha.

Prof. Bauman wierzył w komunizm i że komunizm jest najlepszym rozwiązaniem dla Polski" Wiesław Dębski
Publicysta przyznał także, że bardzo dziwi go to, że prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz zaprosił na wykład prof. Baumana. - Dla mnie to dokładnie tak samo, jakby ktoś zaprosił byłego członka SS, który nie przeprosił za to co robił – powiedział.

Innego zdania był jednak inny felietonista WP.PL, Wiesław Dębski. Jego zdaniem takie porównania są "niegodne". Dębski stwierdził, że prof. Bauman "wierzył w komunizm i że komunizm jest najlepszym rozwiązaniem dla Polski" – Robił to z przekonaniem. Trzeba cenić ludzi, którzy robią różne rzeczy z przekonaniem – oświadczył publicysta.

"Rząd nie lekceważy tego typu wydarzeń"

W sprawie incydentu zabrała także głos minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka. Zapewniła, że "rząd nie lekceważy tego typu wydarzeń" i przyznała, że czeka na efekty działania policji.

"W imieniu całego środowiska akademickiego wyrażam głębokie ubolewanie z powodu zajść, jakie miały miejsce na Uniwersytecie Wrocławskim - napisała w liście do prof. Zygmunta Baumana Barbara Kudrycka. - Jest mi tym bardziej przykro, że dotknęło to właśnie Pana Profesora, jednego z najbardziej cenionych współczesnych uczonych, którego wkład w rozwój myśli socjologicznej jest nieoceniony i którego nazwisko stanowi markę na całym świecie."

W swoim liście Kudrycka zaznaczyła też, że "sobotnie zajścia przynoszą ujmę polskim uczelniom i czeka nas poważna dyskusja na ten temat".

Incydent podczas wykładu prof. Środy i Adama Michnika

W drugiej połowie lutego odwołano planowane na Uniwersytecie Warszawskim spotkanie z przedstawicielami Ruchu Narodowego. Po tym zdarzeniu nastąpiło m.in. zakłócenie wykładu Magdaleny Środy na UW i spotkania z Adamem Michnikiem na uczelni w Radomiu. W obawie przed podobnymi zajściami organizatorzy spotkań na uczelniach odwołali m.in. debatę o związkach partnerskich na Uniwersytecie Gdańskim czy planowane na lubelskim UMCS spotkanie z prof. Janem Hartmanem.

Po tych wydarzeniach przedstawiciele Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich wspólnie z minister nauki zapowiedzieli zorganizowanie debaty o granicach wolności na uczelniach podczas Kongresu Kultury Akademickiej, który odbyć ma się w marcu 2014 r.
polskieradio.pl, PAP

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (1004)
Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
12
~cechu 2013-06-24 (14:47) 13 godzin i 23 minut temu

Takich Baumanów jeszcze sporo żyje w kraju Ja żądam by nasz prezydent przeprosił Jaruzelskiego,kiszczaka i całą Wronę za to że wprowadzili stan wojenny i za grudzień1970.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
11
~dmussen 2013-10-24 (05:01) 23 godzin i 9 minut temu

przekonania baumana contra dowody haniebnego zyciorysu! i plus moje przekonanie, ze to bandyta!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
11
~lupy delup 2013-06-29 (01:10) 3 godziny temu

ktos chce byc czwany poslugujonc sie tym starcem robi zadyme celowo takie proste

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
11
~Kowal 2013-06-25 (16:18) 11 godzin i 52 minut temu

Najgorsze jest to że kształcimy studentów bez rozumów i historycznej, faktycznej wiedzy.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
10
~gallus 2013-06-25 (09:48) 18 godzin i 22 minut temu

Bo polacy nie są antysemitami tylko antysyjonistami , a to różnica .

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
10
~fero 2013-06-24 (16:11) 11 godzin i 59 minut temu

a My musimy jeszcze wysłuchiwać takich ludzi z taką przeszłością był w jądrze stalinowskiego aparatu represji i jeszcze za to co robi nigdy nie przeprosił !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
10
~kpiarz 2013-06-24 (16:10) 12 godzin temu

Zatem szkoda, ze działającemu z przekonaniem Hitlerowi "wymknął się" ten przyszły bandzior, którego fetował idiota Dudkiewicz!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
11
~komoruski 2013-06-24 (15:29) 12 godzin i 41 minut temu

niech pan Dutkiewicz sobie dobrze przemyśli zanim go wymienią kogo zaprasza do Wrocławia to jest dramat że na wyższe uczelnie zaprasza się czerwony beton, obojętnie czy jest to zasłużony socjolog czy nie - Bauman jest czerwoną żydowską antypolską szują , jak chce to niech się pokazuje w TVN ale nie na państwowych uczelniach które są finansowane z naszych pieniędzy

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
10
~kolektor 2013-06-24 (15:25) 12 godzin i 45 minut temu

fak jaki ten naród tępy . takie mamy czasy, że nobilitacja kłamców, oszustów, zbrodniarzy przychodzi bardzo łatwo - tak samo łatwo jak oplucie tych którzy nam nie pasują. Bekniemy za to i zapłacimy ogromną cenę !!. Opamiętamy się jak będziemy dziadkami i będziemy patrzeć na zdziczałe pokolenie które dorasta w tej paranoi bez zasad, moralności itd. smutek i żal.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
11
~,..... 2013-06-24 (15:15) 12 godzin i 55 minut temu

Oni nie przepraszaja tylko rzadaja przeprosin, przeprosin, przeprosin

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
10
~Prwada was wyzwoli (z niewoli) 2013-06-24 (15:10) 13 godzin temu

Trzeba cenić ludzi, którzy robią różne rzeczy z przekonaniem – oświadczył publicysta (Wiesław Dębski). Zatem jeśli z przekonaniem zabijamy ludzi, paląc ich w piecu krematoryjnym w Oświęcimiu to należy nam się szacunek!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
9
~stryczek 2013-06-25 (08:33) 19 godzin i 37 minut temu

szumowina sie wywinal

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
9
~carramba 2013-06-24 (17:23) 10 godzin i 47 minut temu

Wszystkie znaki wskazują, że diaspora wkrótce wprowadzi j, jidisz jako drugi urzędowy w Polinie !.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
10
~mir-tar 146 2013-06-24 (15:48) 12 godzin i 22 minut temu

PANIE DĘBSKI,HITLER I JEGO WSPÓŁPRACOWNICY ROBILI WSZYSTKO Z PRZEKONANIEM I WIERZYLI,ŻE OBOZY DLA ŻYDÓW TO NAJLEPSZE DLA NICH ROZWIĄZANIE.NIECH PAN NIE USPRAWIEDLIWIA BAUMANÓW,MICHNIKÓW,SZECHTERÓW I INNEJ PEJSATEJ HOŁOTY,KTÓRA MA KREW POLAKÓW NA RĘKACH.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
11
~prawda czasu 2013-06-24 (15:40) 12 godzin i 30 minut temu

Hitler też robił wiele rzeczy z "przekonaniem" .....Trzeba cenić ludzi, którzy robią różne rzeczy z przekonaniem – oświadczył publicysta. ...pismaku juz ci chyba upał padł na resztki szarych komórek..

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
9
~Słoneczko 2013-06-24 (15:33) 12 godzin i 37 minut temu

w KANCELARII PIŁSUDSKIEGO pracowało około 77-osób przy czym nie było komputerów , a obecnie P. Komorowski w swojej KANCELARII zatrudnia kilkaset osób w dobie gdzie wszystko jest skomputeryzowane w związku z tym PYTAM się co ci ludzie w tej kancelarii ROBIĄ ?????czy nie lepiej zatrudnić kilkadziesiąt osób a olbrzymią pulę pieniędzy przeznaczyć na rzecz biednych dzieci ???

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
9
~Arek 2013-06-24 (15:29) 12 godzin i 41 minut temu

TE PSY SOWIECKIE STRASZNIE SIE PANOSZA W KRAJU

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
9
~białoczerwony 2013-06-24 (15:14) 12 godzin i 56 minut temu

Określenie przez prezydenta dutkiewicza narodowców jako "... ta narodowa chołota..." jednoznacznie określa jaki jest stosunek funkcjonariuszy PO do Polski i Polaków.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
9
~Tolerancja 2013-06-24 (15:01) 13 godzin i 9 minut temu

Całkowita zgoda Panie Warzecha. Ciekawe jak przyjętoby w MEN wykład SS-mana, który z przekonaniem robił "pewne rzeczy". Żyjemy w państwie tolerancyjnym. Dla mainstreamu.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
9
~fakty 2013-06-24 (14:56) 13 godzin i 14 minut temu

Negowanie znaczenia roli Żydów w służbie NKWD jest sprzeczne z podstawowymi faktami ustalonymi przez historyków. Prof. Andrzej Paczkowski sformułował tę tezę jako „nadreprezentacją Żydów w UB”. Jednoznacznie pisze o "nadreprezentatywności Żydów w UB" inny czołowy historyk IPN-owski dr hab. Jan Żaryn w swym opracowaniu "Wokół pogromu kieleckiego" (Warszawa 2006, s. 86). O bardzo niefortunnych dysproporcjach, wynikających z nadmiernej liczebności Żydów w UB, pisali również niejednokrotnie dużo rzetelniejsi od Grossa autorzy żydowscy, np. Michael Chęciński, były funkcjonariusz informacji wojskowej LWP, w wydanej w 1982 r. w Nowym Jorku książce "Poland. Communism, Nationalism, Anti-semitism" (s. 63-64). Żydowski autor wydanej w Paryżu w 1984 r. książki "Les Juifs en Pologne et Solidarność" ("Żydzi w Polsce i Solidarność") Michel Wiewiórka pisał na s. 122: "Ministerstwo spraw wewnętrznych, zwłaszcza za wyjątkiem samego ministra, było kierowane w różnych departamentach przez Żydów, podczas gdy doradcy sowieccy zapewniali kontrolę jego działalności". Na szeregu stronach "Strachu" Gross stara się całkowicie zanegować wobec amerykańskich czytelników jakiekolwiek znaczenie roli Żydów w UB. Równocześnie jednak ten sam Gross całkowicie przemilcza istotne wpływy, wręcz dominację żydowskich komunistów w innych sferach władzy, takich jak sądownictwo, propaganda czy gospodarka. W ponad 50-stronicowej części książki poświęconej "żydokomunie" nawet jednym zdaniem nie wspomina o tym amerykańskim czytelnikom, cynicznie utrzymując ich w totalnej nieświadomości na ten temat.

odpowiedz