więcej

Protest rodziców z niepełnosprawnymi dziećmi w sejmie.

Logo dostawcyZamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.  PAP |  aktualizacja 2014-03-19 (18:06) 10 miesięcy 10 dni 20 godzin i 51 minut temu
drukuj


Rodzice i opiekunowie niepełnosprawnych dzieci protestują w sejmie
Rodzice i opiekunowie niepełnosprawnych dzieci protestują w sejmie opinie video
Ok. 30 osób - rodzice wraz ze swoimi niepełnosprawnymi dziećmi - rozpoczęło protest okupacyjny w sejmie. Zapowiadają, że są gotowi zostać w gmachu sejmu nawet cztery dni. Jak mówią, chodzi o brak realizacji obietnic rządu dotyczących pomocy takim rodzinom. Protestujący przerwali konferencję prasową posłów koalicji PO-PSL: Sławomira Piechoty (PO) i Henryka Smolarza (PSL) na temat niepełnosprawnych, krzycząc: "To jest śmieszne! Niech pan nie łże!"

Wcześniej rodzice protestowali przed kancelarią premiera. Domagali się podwyższenia świadczeń oraz tego, by ich całodobowa opieka nad niepełnosprawnymi dziećmi traktowana była przez państwo jako zawód. Rozmawiali w tej sprawie z ministrem pracy Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem, pełnomocnikiem ds. osób niepełnosprawnych ministrem Jarosławem Dudą i rzeczniczką rządu Małgorzatą Kidawą-Błońską.

Wiceminister pracy Elżbieta Seredyn podkreśliła w rozmowie z dziennikarzami w sejmie, że z grupą protestujących rodziców spotyka się regularnie, również w środę się z nimi spotkała. - Ci państwo odpowiadali na nasze zaproszenie. Tematem było wypracowanie wspólnego, kompromisowego projektu, który będzie sukcesywnie podnosił świadczenie pielęgnacyjne - powiedziała.

Dodała, że dyskusja dotyczyła też innych rozwiązań, dotyczących m.in. ośrodków wsparcia, warsztatów terapii zajęciowej i innych form pomocy, które mógłby finansować PFRON. - Zachęcamy jednak także do aktywizacji zawodowej po to, żeby rodzice mogli sobie w tym czasie podnosić kwalifikacje i odpocząć, a dzieci - żeby mogły zdobywać szanse edukacyjne i rozwojowe tak, jak inne dzieci niepełnosprawne - zaznaczyła Seredyn.

Wiceminister tłumaczyła, że 153 złote to zasiłek pielęgnacyjny, który otrzymują osoby niepełnosprawne w stopniu znacznym, dzieci z niepełnosprawnością do 16. roku życia, ale także ci, którzy nabyli niepełnosprawność do 21. roku życia, także osoby po 75. roku życia. Nie jest to to samo, co świadczenie pielęgnacyjne, o które mogą starać się opiekunowie osób niepełnosprawnych, które obecnie wynosi 620 zł. - Dodatkowo uprawnieni do świadczeń pielęgnacyjnych mogą korzystać z dodatków do świadczenia pielęgnacyjnego - są to kwoty rzędu do 420 złotych. Razem naprawdę jest to sensowna kwota - uważa Seredyn.

Ankieta

Czy rodzice dzieci niepełnosprawnych w stopniu znacznym powinni dostawać pensję minimalną?Według Kidawy-Błońskiej spotkanie w kancelarii premiera "było emocjonalne i opiekunowie wyszli z zapewnieniem, że w przyszłym tygodniu odbędzie się spotkanie z ministrem pracy poświęcone nowej ustawie". Jak podkreśliła, wciąż trwają prace nad nową ustawą o świadczeniach rodzinnych. - Dzisiaj, w ciągu jednego dnia, pan premier nie załatwi wszystkich potrzeb. (...) Prace legislacyjne trwają i w przyszłym tygodniu minister pracy Kosiniak-Kamysz spotka się z rodzicami, aby rozmawiać o nowym projekcie - zaznaczyła rzecznik rządu.

Protestujący przyjechali m.in. z Torunia, Poznania, Krakowa, Gdańska, Bydgoszczy i Warszawy. Zaproszeni zostali do sejmu przez klub Solidarnej Polski. Zanim oświadczyli, że rozpoczynają protest, uczestniczyli w konferencji prasowej SP. Na konferencji prasowej szef klubu SP Arkadiusz Mularczyk i zaproszeni goście oskarżali premiera i polityków PO o niespełnienie danych im obietnic.

Później przerwali konferencję prasową posłów koalicji PO-PSL: Sławomira Piechoty (PO) i Henryka Smolarza (PSL) poświęconą niepełnosprawnym. Piechota podkreślał na konferencji w sejmie, że wsparcie państwa dla rodzin z osobami niepełnosprawnymi systematyczne rośnie, a Smolarz wyliczał, że w 2007 roku wydatki na wsparcie osób niepełnosprawnych wynosiły pół miliarda złotych, w 2013 wzrosły do 1,7 mld zł. Politykowi przerwały osoby, które weszły na salę konferencyjną. "To jest śmieszne! Niech pan nie łże!" - krzyczeli protestujący.

Na korytarzu sejmowym oświadczyli dziennikarzom, że podejmują protest okupacyjny sejmu. Zapowiedzieli, że są gotowi zostać w sejmie trzy, cztery dni.

- Uważam, że nasze oczekiwania są skromne. Nie jesteśmy roszczeniowi, to jest praca w rzeczywistości 24-godzinna. Nasze dzieci, z całym szacunkiem, nigdy nie będą paraolimpijczykami, nigdy nie będą mogły prowadzić samochodu - one wymagają naszej 24-godzinnej opieki - powiedziała jedna z inicjatorek protestu i matka niepełnosprawnego chłopca, Iwona Hartwich ze stowarzyszenia "Mam przyszłość" z Torunia.

Po południu z protestującymi rodzicami spotkał się rzecznik praw dziecka Marek Michalak. Zapewnił, że zapozna się z ich postulatami i nawiąże w tej sprawie kontakt z osobami, które składały im obietnice dotyczące świadczeń, w tym ministrem pracy.

W ciągu pięciu lat - zgodnie z zapowiedziami premiera Donalda Tuska - osoby opiekujące się dziećmi z niepełnosprawnościami będą otrzymywać świadczenie w wysokości płacy minimalnej. Jego wysokość ma być zróżnicowana w zależności od stopnia niepełnosprawności dziecka.

Ministerstwo pracy i polityki społecznej podkreśla, że poza świadczeniem pielęgnacyjnym w wysokości 620 zł opiekunowie niepełnosprawnych dzieci dostają dodatkowe 200 zł ze specjalnego programu rządowego. Są za nich odprowadzane składki ZUS w wysokości 246 zł, łączne wydatki państwa na osobę opiekującą się niepełnosprawnym dzieckiem wynoszą 1046 zł miesięcznie, czyli 12,6 tys. rocznie.

Dodatkowo rodziny, w których są niepełnosprawne dzieci, mogą starać się o wsparcie z pomocy społecznej oraz Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Ministerstwo wylicza też, że w 2013 na wsparcie osób niepełnosprawnych i ich opiekunów przekazało 11,2 mld zł, w tym na zasiłki pielęgnacyjne przeznaczono 1,7 mld zł, a na świadczenia rodzinne dla osób niepełnosprawnych - 340 mln zł. Dodatkowe 255 mln zł zostało przekazane jako uzupełnienie świadczeń.

W stanowisku zaznaczono również, że rodziny osób niepełnosprawnych otrzymują także wsparcie niefinansowe - pod koniec 2013 r. osoby z orzeczoną niepełnosprawnością mogły korzystać z 1910 placówek, m.in. domów pomocy społecznej, ośrodków wsparcia, dziennych i rodzinnych domów pomocy.

Część opiekunów osób niepełnosprawnych straciła prawo do świadczeń w lipcu zeszłego roku wskutek nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych z grudnia 2012 r. Zgodnie z nią świadczenie pielęgnacyjne przysługuje tylko niepracującym rodzicom i najbliższym krewnym osób niepełnosprawnych, gdy niepełnosprawność powstała przed osiągnięciem dorosłości (do 18. roku życia lub 25. roku życia - w przypadku osób uczących się). Natomiast wcześniej świadczenie mogli pobierać także krewni osób niepełnosprawnych, gdy niepełnosprawność powstała po 25. roku życia, a więc np. dzieci lub wnuki niepełnosprawnych rodziców.

Teraz dla tej grupy osób przeznaczony jest specjalny zasiłek opiekuńczy w wysokości 520 zł, przy czym przysługuje on tylko wtedy, gdy łączny dochód dwóch rodzin - osoby sprawującej opiekę oraz osoby wymagającej opieki - nie przekroczy, w przeliczeniu na osobę, ustawowego limitu.

W grudniu zeszłego roku TK orzekł, że odebranie prawa do świadczeń było niezgodne z konstytucją.

Obecnie MPiPS pracuje nad dwoma projektami - jeden z nich realizuje wyrok TK, drugi ma wprowadzić jeden rodzaj świadczenia (pielęgnacyjnego) dla wszystkich opiekunów zajmujących się niepełnosprawnym członkiem rodziny, bez względu na wiek powstania niepełnosprawności osoby, nad którą sprawowana jest opieka, w różnej wysokości w zależności od stopnia niesamodzielności podopiecznego.

Projekt przewiduje, że najniższe świadczenie wynosić będzie 846,42 zł (z tego 620 zł świadczenia pielęgnacyjnego i 226,42 - wysokość składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne), a najwyższe odnosić się będzie do poziomu najniższego wynagrodzenia i wynosić będzie w 2017 r. ok. 2 tys. zł (w tym świadczenie pielęgnacyjne w wysokości 1465 zł).


(meg)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 645 92.27%
nie 54 7.73%

Przeczytaj też

W sejmie trwa protest rodziców z niepełnosprawnymi dziećmi

aktualizacja 2014-03-20 (12:05) 10 miesięcy 10 dni 2 godziny i 52 minuty temu

W Warszawie protest rodziców niepełnosprawnych dzieci

dodane 2014-03-19 (08:37) 10 miesięcy 11 dni 6 godzin i 20 minut temu

Rodzice dzieci niepełnosprawnych manifestowali przed KPRM

dodane 2014-01-23 (12:20) 1 rok 7 dni 2 godziny i 37 minut temu

Skazani rodzice 6-letnich bliźniaków ukrywanych i izolowanych w domu w Łomży

dodane 2014-01-16 (12:50) 1 rok 14 dni 2 godziny i 7 minut temu

Niemcy: chcą uczyć dzieci o homoseksualizmie. Tysiące rodziców protestuje

dodane 2014-01-11 (01:55) 1 rok 19 dni 13 godzin i 2 minuty temu

"Gazeta Wyborcza": o alimenty można pozwać również dziadków

dodane 2013-12-31 (05:10) 1 rok 30 dni 9 godzin i 47 minut temu

Rząd i prezydent obiecywali - teraz realizują

dodane 2013-12-19 (05:35) 1 rok 1 miesiąc 11 dni 9 godzin i 22 minuty temu

W innych serwisach

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (750)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

16
2
~KIKA 2014-03-19 (21:10) 10 miesięcy 10 dni 17 godzin i 47 minut temu

Nie o taką Polskę walczyliśmy , w której niepełnosprawni o chleb w sejmie będą walczyć . Wstyd panie premierze Tusk i panie prezydencie Komorowski . Do czego to wszystko prowadzi skoro państwo polskie nie dba o najsłabszych .

odpowiedz

17
3
~Manes 2014-03-19 (20:22) 10 miesięcy 10 dni 18 godzin i 35 minut temu

A może pokazać ten materiał Ukraińcom leczonym i wczasującym się w naszej Najjaśniejszej. Ciekawe jakie mieliby zdanie na ten temat.

odpowiedz

14
0
~mk 2014-03-19 (19:14) 10 miesięcy 10 dni 19 godzin i 43 minuty temu

1000zl jest sensowne, ale 7000 na hotele jeszcze bardziej...

odpowiedz

16
2
~ewa 2014-03-19 (19:01) 10 miesięcy 10 dni 19 godzin i 56 minut temu

ten niepełnoprawny łybicki kawał mendy

odpowiedz

20
6
~gnat 2014-03-19 (18:25) 10 miesięcy 10 dni 20 godzin i 32 minuty temu

Oszukani wyborcy PO-PSL przyszli upomniec sie o niespelnione obietnice ?

odpowiedz

15
2
~dyskryminowany emeryt 2014-03-20 (08:28) 10 miesięcy 10 dni 6 godzin i 29 minut temu

Teraz jest ważniejsza walka stołki , co tam dzieci , niech dalej biedę klepią !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

odpowiedz

14
1
~Siostra 2014-03-19 (22:38) 10 miesięcy 10 dni 16 godzin i 19 minut temu

A gdzie są teraz te dziesiątki fundacji działających na rzecz dzieci niepełnosprawnych...Te ich "projekty" pochłaniają olbrzymie fundusze z budżetu i UE. Czy nie lepiej przekazać te pieniądze dla rodziców, opiekunów, ośrodków rehabilitacji ,domów opieki i dziecka, szpitali. Aby bezpośrednio trafiły do niepełnosprawnych! Fundacji czyli pośredników ciągle przybywa...

odpowiedz

14
1
~ROBERT MORDERCA 2014-03-19 (19:11) 10 miesięcy 10 dni 19 godzin i 46 minut temu

ŁYBICKI , MI NIE ZALEZY JUZ NA ZYCIU ,ALE ZANIM ODEJDE TY ODEJDZIESZ PIERWSZY ,POPROSTU CIE ZBIJE W IMIENIU NIEPEŁNOSPRAWNYCH

odpowiedz

16
3
~ttt 2014-03-19 (18:17) 10 miesięcy 10 dni 20 godzin i 40 minut temu

Więcej kasy dla osłów z wiejskiej a dzieci niech umierają poseł największy biedak

odpowiedz

12
0
~ola 2014-03-20 (08:43) 10 miesięcy 10 dni 6 godzin i 14 minut temu

Tusk zapowiada ogromne wydatki na zbrojenie a nie stać rządu na rzetelne podejście do chorych Dzieci wyborcy PO zastanówcie się komu WY zaufaliście!!!!!

odpowiedz

13
1
~cv 2014-03-20 (08:35) 10 miesięcy 10 dni 6 godzin i 22 minuty temu

te "uszkodzone plody",to w wiekszosci u wladzy,czyli sprawa trwa juz dosc dlugo

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

16
4
~asstt 2014-03-20 (06:50) 10 miesięcy 10 dni 8 godzin i 7 minut temu

dlaczego wszyscy chcą moich pieniędzy w imię oczywiście słusznych celów a mi jest coraz gorzej

odpowiedz

15
3
~an 2014-03-19 (20:28) 10 miesięcy 10 dni 18 godzin i 29 minut temu

zawsz warto porównywać wydatki na socjal czyli żywych ludzi z wydatkami na wojnę czyli martwych . A to porównanie jest bardzo wymowne . A jak kto lubi to z wydatkami na budowle tzw sakralne : czyli złoto dla Pana. A Pan uwielbia i wojne i pałace.

odpowiedz

12
0
~pipinio 2014-03-19 (19:44) 10 miesięcy 10 dni 19 godzin i 13 minut temu

Jak Państwo nie daje wyboru rodzicom i każe rodzić niepełnosprawne dzieci to niech płaci na ich utrzymanie. Ustawa antyaborcyjna to mit

odpowiedz

14
3
~dyskryminowany emeryt 2014-03-20 (08:26) 10 miesięcy 10 dni 6 godzin i 31 minut temu

Jaki rząd taka opieka !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

odpowiedz

14
3
~gitara 2014-03-20 (07:43) 10 miesięcy 10 dni 7 godzin i 14 minut temu

Rząd POwinien nadal konsekwentnie prowadzić działania wspomagające opiekunĂśw i osoby niepełnosprawne podnosząc świadczenia pielęgnacyjne, ale i udzielając im aktywnej POmocy w formie szkoleń i pomocy w znalezieniu pracy w sektorze publicznym w niepełnym wymiarze, aby aktywizować i przywracać do aktywnego życia tę dyskryminowaną i POzostawioną samą sobie grupę sPOłeczną.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

12
1
~Tępy 2014-03-19 (22:15) 10 miesięcy 10 dni 16 godzin i 42 minuty temu

A może Pan minister powie ile pieniędzy przeznacza na utrzymanie więźniów, to znaczy ludzi którzy powinni być potępieni i którzy szkodzili społeczeństwu !!!!!! ??????

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

13
2
~gość 2014-03-19 (21:12) 10 miesięcy 10 dni 17 godzin i 45 minut temu

A kto ma zarabiać na tych potrzebujących ? Skoro pracodawca woli zatrudnić emeryta/rencistę niż młodego, sprawnego człowieka, bo ulgi ? Skoro czarna mafia, tylko wyciąga z budżetu, nie płacąc podatków ? Skoro polityk, to zawód ? Skoro mamy rzeszę nierobów w urzędach ? Skoro młody, jeśli znajdzie pracę, to na umowie śmieciowej ?.. Każdy tylko daj, ale skąd brać ?

odpowiedz

11
0
~olo 2014-03-19 (21:02) 10 miesięcy 10 dni 17 godzin i 55 minut temu

Chyba szybciej wam pensję rosną niż tym biednym dzieciom.

odpowiedz

12
1
~gosc 2014-03-19 (20:21) 10 miesięcy 10 dni 18 godzin i 36 minut temu

Precz z popaprancami, zdziercami!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

odpowiedz

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Znów ostrzał Doniecka. Co najmniej siedmiu zabitych
dodane 2015-01-30 (13:50) 1 godzinę i 7 minut temu

SLD: jesteśmy wkurzeni, PO nas oszukała
dodane 2015-01-30 (13:35) 1 godzinę i 22 minuty temu

CBOS: Polacy najbardziej lubią Włochów
dodane 2015-01-30 (12:50) 2 godziny i 7 minut temu

Rolnicy do Ewy Kopacz: rozmowy albo protest
dodane 2015-01-30 (07:03) 7 godzin i 54 minuty temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy planujesz zaszczepić się przeciwko grypie?

liczba oddanych głosów: 2988