Strona główna serwisu
Michał Fabisiak

Michał Fabisiak

Minister Waszczykowski wygłosi expose nt. polityki zagranicznej. Eksperci wskazali, co powinno znaleźć się w przemówieniu szefa MSZ

Minister Waszczykowski wygłosi expose nt. polityki zagranicznej. Eksperci wskazali, co powinno znaleźć się w przemówieniu szefa MSZ

• Szef MSZ wygłosi w piątek w Sejmie expose ws. polityki zagranicznej na 2016 rok
• Zdaniem prof. Konarskiego należy wskazać podmiotowy charakter Polski w NATO i UE
• Prof. Nowak-Far: służba zagraniczna powinna pomagać przedsiębiorcom
• Obaj eksperci liczą na przedstawienie wizji poprawy stosunków z Rosją
Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski ()
Rząd odsłoni karty w sprawie działań na arenie międzynarodowej. W piątek szef MSZ Witold Waszczykowski przedstawi w Sejmie expose na temat priorytetów i kierunków polityki zagranicznej państwa w 2016 roku. Jak informuje dziennik "Rzeczpospolita", w przemówieniu ministra na pewno znajdzie się odniesienie do obecnej sytuacji w Europie, m.in. kryzysu migracyjnego oraz kwestii bezpieczeństwa związanej z obecnością rosyjskich wojsk na Ukrainie. Temat obronności ma pojawić się także w kontekście lipcowego szczytu NATO w Warszawie. Przed piątkowym wystąpieniem szefa MSZ Wirtualna Polska zapytała ekspertów, co ich zdaniem powinno znaleźć się w expose ministra Waszczykowskiego.

- Sprawą podstawową, która została zaniedbana przez poprzedników, jest wskazanie na podmiotowy charakter państwa polskiego w ramach takich struktur jak NATO i Unia Europejska. Wszystkie decyzje podejmowane w ramach wspomnianego paktu wojskowego i UE powinny opierać się na partnerstwie - mówi Wirtualnej Polsce prof. Wawrzyniec Konarski, politolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ekspert oczekuje, że zostanie to wskazane w przemówieniu ministra jako wizja strategiczna.

Zdaniem Konarskiego w expose szefa MSZ powinien pojawić się pomysł na to, jak poprawić pozycję naszego kraju w stosunkach polsko-rosyjskich. Politolog UJ oczekuje również, że minister przedstawi wizję tego, w jaki sposób zamierza podnieść rangę regionu Europy Środkowo-Wschodniej. - W mojej ocenie powinien to być region, który pokazuje swoją własną tożsamość polityczną zarówno w ramach NATO, jak i Unii Europejskiej - wyjaśnia Konarski.


W ocenie prof. Artura Nowaka-Fara ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, expose ministra poświęcone zostanie kierunkom polityki zagranicznej uprawianej przez poprzedni rząd. - Witold Waszczykowski powinien wyjaśnić, jak Polska widzi się w UE - twierdzi rozmówca WP. I dodaje, że szczególną uwagę należy poświęcić dwóm czynnikom. - Minister musi wyjaśnić, jak widzi pozycję naszego kraju w obliczu kryzysu imigracyjnego oraz rozwoju Unii Europejskiej, w tym kryzysu Strefy Schengen - mówi ekspert SGH.

Zdaniem Nowaka-Fara w swoim przemówieniu Waszczykowski powinien również zasygnalizować naszym partnerom wschodnim, jaki jest pogląd Polski na temat relacji z Rosją, Ukrainą i Białorusią. - Moim zdaniem minister powinien także wyjaśnić, jaka będzie nasza polityka w stosunkach z państwami Azji, zwłaszcza Chinami, ale również Filipinami, Malezją czy Wietnamem - wyjaśnia rozmówca WP.

- W przemówieniu szefa MSZ chciałbym również usłyszeć, jaka będzie treść naszych relacji z USA i UE. Chciałbym usłyszeć, jaka jest nasza zdolność zawierania koalicji w kontekście funkcjonowania Unii Europejskiej i wspólnej polityki zagranicznej oraz bezpieczeństwa - tłumaczy Nowak-Far. I dodaje, że warto, aby w piątkowym przemówieniu została zaznaczona koncepcja odnosząca się do naszych relacji z Ameryką Łacińską i Południową. - Nasz biznes ma ambitne plany rozwojowe, dlatego służba zagraniczna powinna być służbą, która będzie sygnalizować możliwości i pomagać w realizacji ambicji naszych przedsiębiorców - mówi ekspert SGH.


Czy te kierunki pojawią się w przemówieniu ministra Waszczykowskiego? O tym dowiemy się na piątkowym posiedzeniu Sejmu. Na razie expose ministra, poza niewielkimi przeciekami, utrzymywane jest w ścisłej tajemnicy. Wystąpienie Witolda Waszczykowskiego zaplanowano na godzinę 9.00.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (58)
Nie zgadzam się z opinią
38
Zgadzam się z opinią
137
~lud warszawy 2016-01-28 (22:15) 23 godzin i 57 minut temu

JEDYNE o czym MUSI PAMIETAC pan minister to to ze SLUZY NARODOWI POLSKIEMU a nie syjonistom i ich "naganiaczom" (jak wp, onet, kod etc)

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
31
Zgadzam się z opinią
114
~resman 2016-01-28 (21:17) 55 minut temu

jedno wiadomo z całą pewnością...Stosunki z Rosją są tak złe,że nie były tak beznadziejne od 1939 roku i żadne znaki na niebie czy ziemi nie wskazują na poprawę. No cóż...za kilka lat wszyscy będą handlować z Rosją i na tym zarabiać z wyjątkiem jednego państwa w Europie...Rzeczpospolitej Polskiej z kolei IV lub V... I nie chodzi tu o jabłka.. A wiecie co jest najlepszego w jabłkach...Eksport tych owoców do USA jest objęty embargiem...czyli jankesi zakazali sprzedaży jabłek z Polski w USA...ba nie tylko jabłek...innych przetworów rolnych również...Niech kolejne rządy nadal liżą przerębel jankesom...

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 6

Nie zgadzam się z opinią
14
Zgadzam się z opinią
58
~obatel wolski 2016-01-28 (21:58) 14 minut temu

nie zabijajcie nas ................. !!!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji