więcej
Pokaż Ukraińcom, że jesteś z nimi! 1058933solidarnych Solidarni z Ukrainą

Komisja Europejska: Polska nie ma dostępu do morza.

Marcin Bartnicki

wp.pl |  aktualizacja 2011-09-08 (18:46) 2 lata 7 miesięcy 10 dni 9 godzin i 25 minut temu
drukuj
zobacz galerię Hiszpański eurodeputowany Francisco Sosa Wagner broni hiszpańskich ogórków podczas debaty o bakteriach EHEC
Obliczono, że jeśli od najdalszej granicy do morza jest więcej niż określona liczba kilometrów, to można zakwalifikować kraj jako nieposiadający dostępu do morza. Tak nas zaszeregowano, bo odległość od polskich gór do Bałtyku jest zbyt duża

prof. Mirosław Piotrowski

3 mln euro na promowanie jedzenia robaków, uznanie Polski za kraj, który nie ma dostępu do morza, zakwalifikowanie ślimaków do "ryb śródlądowych" i decydowanie o tym, w jaki sposób umieszczać kury w klatkach - nad takimi przepisami debatuje Parlament Europejski, a Komisja Europejska je zatwierdza. - W tle absurdalnego brzmienia przepisów, tak naprawdę kryją się poważne interesy, zarówno państw członkowskich, jak i organizacji biznesowych - wyjaśnia prof. Mirosław Piotrowski, poseł Parlamentu Europejskiego, który od siedmiu lat organizuje konkursy na największe absurdy Unii Europejskiej.

Marcin Bartnicki: Która z unijnych regulacji zgłoszonych do organizowanych przez pana konkursów jest w pana opinii największym absurdem?

Prof. Mirosław Piotrowski: Przez blisko siedem lat napłynęło tak wiele propozycji absurdalnych przepisów, że trudno mi wybrać jedną. W pierwszym konkursie wygrała dyrektywa dotycząca "produkcji jaj konsumpcyjnych na wolnym wybiegu". W tej dyrektywie odkrywczo zapisano, że: "kura w klatce ma stać pazurami do przodu". Dalej wyliczano szczegółowo parametry wyposażenia klatki, miało się w niej znaleźć m.in. urządzenie do ścierania pazurów dla kur, itd.

Czemu miała służyć ta dyrektywa? Było jakieś uzasadnienie?

- Dyrektywa miała służyć doprecyzowaniu standardów hodowli kur. Określała wszystkie parametry klatek, urządzeń i samych kur, które jak nakazano, "mają stać pazurami do przodu".

Najbliższy konkurs rozwiążemy po wyborach parlamentarnych, aby nie łączyć tych tematów. W ubiegłorocznym konkursie nagrodziliśmy broszurę zatytułowaną: "Język neutralny płciowo w Parlamencie Europejskim". Była ona skierowana do posłów, sporządzono odmienne wersje dla poszczególnych krajów, we wszystkich językach. W broszurze tej zaleca się, aby posłowie do Parlamentu Europejskiego, a w dalszej perspektywie również posłowie w parlamentach krajowych oraz obywatele UE, nie używali słów sugerujących rozróżnienie płciowe, np. "pan", "pani", "panna", "dyrektor", "dyrektorka" itp., gdyż samo to rozróżnienie jest w opinii autorów dyskryminujące. Idąc dalej tym tropem, jeśli powiem do pana: "panie redaktorze", to już pana dyskryminuję, bo wskazuję, że pan jest panem, a nie panią.

Wszelkie zwroty grzecznościowe musiałyby być wyeliminowane, jak według broszury powinniśmy zwracać się do siebie?

- Autorzy sugerują, by zwracać się do siebie po imieniu, a jeśli zbiera się grupa redaktorek lub grupa lekarek, to są konkretne wskazówki, jak należy nazwać tę grupę. Jeśli piszemy o zebraniu lekarek, to powinniśmy użyć zwrotu: "osoby biorące udział w zebraniu", żeby pomijać płeć. Nagrodziliśmy tę broszurę, sprawę opisał też "Daily Telegraph" i Parlament Europejski wycofał się z tego pomysłu. Wszystkie broszury zniknęły. W całym parlamencie jej egzemplarz dostępny jest tylko w bibliotece. Skan zamieściłem na swojej stronie internetowej.
(fot. wp.pl)

Na wyróżnienie zasługuje więcej przepisów, w większości znanych powszechnie, na przykład według unijnych dyrektyw marchewka jest owocem, ślimak jest rybą śródlądową, a szprotka wg. dyrektywy nie należy do ryb połowowych. Obserwujemy tendencję do kodyfikowania niemal wszystkich dziedzin życia społecznego, kulturalnego, ale także technicznego. Tu można wskazać przepisy Rady i Komisji Europejskiej, które regulują kwestie siedzenia kierowcy w kołowych ciągnikach rolnych i leśnych, a także dyrektywy dotyczące lusterek wstecznych w ciągnikach rolnych i osobno w ciągnikach leśnych. Głosowaliśmy nad sprawozdaniami: "Wycieraczki przednie w ciągnikach rolnych" i "Wycieraczki przednie w ciągnikach leśnych". Oto próbka dyrektywy regulującej siedzenie kierowcy w kołowych ciągnikach rolniczych i leśnych: "w przypadku gdy położenie siedzenia jest regulowane jedynie wzdłużnie i pionowo, oś wzdłużna przechodząca przez punkt odniesienia do siedzenia jest równoległa do pionowej płaszczyzny wzdłużnej ciągnika, przechodzącej przez środek koła kierownicy i nie więcej niż 100 mm od tej płaszczyzny". Podobnie brzmią dyrektywy odnoszące się m.in. do klatek dla kur.

Kto inicjuje powstawanie takich przepisów, jak wyglądają debaty na ich temat?

- Impuls wychodzi z Rady Unii Europejskiej, lub Komisji Europejskiej, która ma inicjatywę ustawodawczą. Parlament Europejski nie ma takich prerogatyw - tematy przychodzą do nas, aby je skonsultować. Uczestniczyłem np. w debacie "Rola i znaczenie cyrku w Unii Europejskiej". Wyglądało to w ten sposób: socjaliści twierdzili, że potrzebna jest specjalna regulacja, aby nie męczyć dzikich zwierząt, na co konserwatyści brytyjscy odpowiedzieli, że w cyrkach zwierzęta są tresowane i nie są dzikie. Można sobie tak dyskutować, ale należy postawić pytanie, czy warto, aby ponad 700 posłów z 27 krajów przyjeżdżało do Brukseli, aby zajmować się takim tematem. Stosunkowo niedawno prowadzono również debatę "Jak przybliżyć przestrzeń kosmiczną do Ziemi", a także "Pomiar postępów w zmieniającym się świecie".
Biurokraci z Brukseli twierdzą, że owady mogą być dobrym źródłem pożywienia i że mieszkańcy Europy powinni przejść na taką dietę, to miałoby rozwiązać problem głodu na świecie i ocalić środowisko naturalne prof. Mirosław Piotrowski


Mało kto o tym wie, bo w podręcznikach się o tym nie pisze, że przy KE powołano komitety robocze, zwane też grupami roboczymi. Przed siedmiu laty lekko zaszantażowaliśmy szefa KE, pana Barroso, że jeśli nie poda nam wykazu tych komitetów, to będziemy głosowali przeciwko niemu, a akurat brakowało mu niewiele głosów, by zostać przewodniczącym Komisji. Przypuszczaliśmy, że komitetów jest ok. 300. W przesłanym przez niego wykazie figurowały dokładnie 3094 komitety robocze, które mają własną linię budżetową, sekretariat, ekspertów. Wśród tych komitetów znalazły się m.in. komitet ds. nagięcia banana, osobne komitety odpowiadały za windy w UE, za etykietowanie tekstyliów, za dobre samopoczucie zwierząt. Tak było w ubiegłej kadencji, jednak również w obecnej szefowi KE brakowało głosów i na naszą prośbę o aktualną listę komitetów roboczych odpowiedział: "ależ oczywiście, zreformowaliśmy się, komitetów jest mniej". Jest ich równo tysiąc.

Kto pracuje w tych komitetach?

- Są to eksperci zajmujący się niemal wszystkimi dziedzinami życia społecznego. Zaprasza się tam wiele osób także z uniwersytetów. W poprzedniej kadencji parlamentu, gdy doszło do scysji pomiędzy szefem KE Barroso, a ówczesnym przewodniczącym parlamentu Josepem Borrellem, przewodniczący PE powiedział mu w złości: "panie Barroso, jak pan śmie nas pouczać, skoro pan powołał pięć osobnych komitetów do spraw etykietowania".


Polub wiadomości.wp.pl na Facebooku

oceń
tak 299 47.24%
nie 334 52.76%

Przeczytaj też

Bruksela chce zabrać dzieciom misie i balony?

dodane 2011-10-13 (04:30) 2 lata 6 miesięcy 5 dni 23 godziny i 41 minut temu

Tusk jedzie do Brukseli - spotka się z Van Rompuyem

dodane 2011-09-09 (15:30) 2 lata 7 miesięcy 9 dni 12 godzin i 41 minut temu

Zarobią 1,5 mln zł - w Polsce jest ich 54...

dodane 2011-06-30 (15:05) 2 lata 9 miesięcy 19 dni 13 godzin i 6 minut temu
materiał foto

W tych przepisach PRL nadal trwa

dodane 2011-06-15 (10:42) 2 lata 10 miesięcy 3 dni 17 godzin i 29 minut temu

materiał foto

Takiego absurdu świat nie widział!

dodane 2011-03-18 (14:52) 3 lata 1 miesiąc 13 godzin i 19 minut temu

Komisja Europejska pozywa Polskę do trybunału

dodane 2011-02-16 (16:50) 3 lata 2 miesiące 2 dni 11 godzin i 21 minut temu

W PE wciąż zatrudnionych jest mało Polaków

dodane 2011-02-02 (15:55) 3 lata 2 miesiące 16 dni 12 godzin i 16 minut temu

Cztery słonie mogą zginąć przez przepis UE

dodane 2011-01-20 (19:40) 3 lata 2 miesiące 29 dni 8 godzin i 31 minut temu

W innych serwisach

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (911)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

4
0
~grace 2013-09-10 (09:38) 7 miesięcy 8 dni 18 godzin i 33 minuty temu

nastepnym krokiem powinna byc ustawa nakazujaca mezczyznom obciac genitalia zeby kobiety nie czuly sie dyskryminowane, a kobietom nakazac obciac persi zeby mezczyzni nie czuli sie dyskryminowani

odpowiedz

11
0
~Vlad 2013-09-06 (22:28) 7 miesięcy 12 dni 5 godzin i 43 minuty temu

Idąc tym tokiem myślenia Hiszpania, Francja, Niemcy i Szwecja także nie mają dostępu do morza

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

7
1
~Olo 2013-09-07 (16:06) 7 miesięcy 11 dni 12 godzin i 5 minut temu

Głupota ludzka NIE ZNA GRANIC, pewnie dla tego, w UE granic brak. Ciekawe, jak to jest z "demokratycznym" wyborem naszych reprezentantów w UE - im głupszy tym lepszy ?

odpowiedz

11
0
~kbukala1 2013-09-06 (22:19) 7 miesięcy 12 dni 5 godzin i 52 minuty temu

Polska nie ma dostępu do morza natomiast Węgry wg. UE mają.

odpowiedz

14
0
~antyue 2013-09-06 (20:20) 7 miesięcy 12 dni 7 godzin i 51 minut temu

i macie pazerne ludzie te miliony euro które idą nie do waszych a urzedniczych kieszeni macie drugie zsrr.

odpowiedz

161
24
~Smutna prawda 2011-09-08 (14:36) 2 lata 7 miesięcy 10 dni 13 godzin i 35 minut temu

Pamiętam jeszcze jak chodziłem do liceum,a miałem już ukończone 18 lat i było wtedy głosowanie o przystąpienie Polski do unii europejskiej. Tylko ja z całej klasy byłem przeciw i głosowałem przeciw akcesji. Najbardziej przykre jest to,że nawet mój nauczyciel z historii zachęcał żebyśmy wszyscy głosowali na TAK. Pamiętam jeszcze jego słowa "jak Polska nie wejdzie do unii to będziemy zadupiem Europy"- dużo się nie zmieniło, a wręcz jest raczej jeszcze gorzej. Polacy rozbijają się po całej Europie i wielu jeszcze chce opuścić ten kraj do czego dążą świadome rządy. Teraz kiedy spotykam znajomych,którzy sobie ze mnie szydzili,że to ja byłem takim odludkiem głosując na NIE, teraz stwierdzają,że miałem rację.

odpowiedz

pokaż 12 ukrytych odpowiedzi

14
3
~leo 2013-09-06 (18:34) 7 miesięcy 12 dni 9 godzin i 37 minut temu

siedzi tam sitwa darmozjadów. Ostoja narodowych nieudaczników, urzedujacych na koszt ludzi pracy. a wąska grupa ludzi manipuluje tym gronem osób. Stąd te paradoksy i głupota przepisów. Taka Europa to Europa chora strukturalnie i bez perspektyw rozwoju. Tam jest zło, ktore ten kryzys wywołało, gdyż jest to zaplanowana operacja zdominowania Europy przez panstwa wiodące i podporzadkowania w sposób uragajacy demokracji narodów małych i słabych. Tam doprowadza sie do zadłuzania i przejmuje sie całe sektory i nacje z ludzi robiac niewolników, bez perspektyw na przyszłość i przyzwoite życie w państwie prawa. To trzeba przerwać i zmienić ten destrukcyjny trend bezprawia i zapaść cywilizacyjną, która chce zafundować polakom Bruksela.

odpowiedz

6
0
~maciek.klucznik.9 2013-09-06 (17:31) 7 miesięcy 12 dni 10 godzin i 40 minut temu

TAK DZIAŁA WIDZIALNA RĘKA REGULACYJNA PAŃSTWA. Kiedy takie zasady zaczyna się stosować w gospodarce, to nie dziwota że kryzys i wszystko plajtuje, bo kąt nagięcia banana staje się ważniejszy niż zarabianie pieniędzy, czyli najważniejsza rzecz w gospodarce rynkowej.

odpowiedz

19
2
~Gigunia 2013-07-26 (01:01) 8 miesięcy 24 dni 3 godziny i 10 minut temu

Cóż wojna nic nie dała a co więcej Niemcy musieli nam zwrócić Śląsk i Pomorze więc próbują inaczej. Jednego im nie można odmówić - konsekwencji.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

5
1
~me 2013-09-06 (13:40) 7 miesięcy 12 dni 14 godzin i 31 minut temu

już niedługo - wyślemy tam takiego jednego z Kaszub i cała ta "junia" splajtuje - nie wiem jak inni, ale ja w niego wierzę

odpowiedz

11
1
~końcówka 2013-09-06 (12:21) 7 miesięcy 12 dni 15 godzin i 50 minut temu

Najbardziej mi się podoba ten temat: "Rola i znaczenie cyrku w Unii Europejskiej". Tylko bym to "w" wyrzuciła. :)

odpowiedz

44
2
reeeeffrrr 2011-09-12 (08:36) 2 lata 7 miesięcy 6 dni 19 godzin i 35 minut temu

Sprawa jest czysto biznesowa - to nowa metoda miękkich podbojów gospodarczych i sposób na eliminację konkurencji. Takie np. żarówki - one są energooszczędne ale TYLKO w czasie i to długotrwałego świecenia. Gdyby zostało policzone (a nie zostało) przed wprowadzeniem restrykcyjnych nakazów jaki jest koszt w tym i ekologiczny użytkowania tych żarówek-świetlówek - to okazałoby się najprawdopodobniej, że żarówka tradycyjna jest będzie przyjazna środowisku. Podobnie się ma rzecz z globalnym ociepleniem. Inne idiotyzmy - krzywizny ogórka i prostota banana - marchewka jako owoc, mają bo muszą mieć soje podłoże biznesowe by nie rzec korupcyjne. fsd

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

22
3
~człek 2012-12-23 (10:04) 1 rok 3 miesiące 26 dni 18 godzin i 7 minut temu

Polska była pod zaborami, zabory ustąpiły, Polska była pod okupacją, wygraliśmy z niemcami, Polska była w komunizmie, po jakimś czasie komunizm padł, Polska trafiła do unii, wnioski nasuwają się same ;)

odpowiedz

31
1
davyjohn 2012-10-12 (15:09) 1 rok 6 miesięcy 6 dni 13 godzin i 2 minuty temu

Świetny wywiad, rzadko na wp.pl spotyka się temat, który można przeczytać od deski do deski z zainteresowaniem, w dodatku bez błędów :) Aż dziwi przeważająca liczba głosów "in minus"!

odpowiedz

7
0
~fb - stop.zsre 2012-10-12 (13:57) 1 rok 6 miesięcy 6 dni 14 godzin i 14 minut temu

UE absurdem stoi ! fb.com/stop.zsre

odpowiedz

1
1
lechom 2011-10-26 (15:54) 2 lata 5 miesięcy 23 dni 12 godzin i 17 minut temu

Europejskie tumany rozwala ta unie w krotkim czasie,gdyby durnota miala wysokosc mielibysmy Himalaje nad morzem,wydakje sie ze to pparanoja ch Tumany doszly do wladzy,gdyby durnota parlamentu europejskiego miala wysokosc,mielibysmy Himalaje nad morzem ot co!!!!!!!!!

odpowiedz

19
5
~Rychu 2011-10-26 (11:35) 2 lata 5 miesięcy 23 dni 16 godzin i 36 minut temu

Gdzie mnie przesadzili, czyżby w kosmos ? Tę całą Unię należy jak najszybciej wysadzić z siodła i rozpieprzyć, gdyż Ci ludzie na czele z Baroso są lekko mówiąc stuknięci. Ludzie w Unii głodują, a Ci przywódcy się zabawiają i biorą ciężkie pieniądze za fanabele tych nijakich, ani to Pan, ani to Pani. Tym tropem już u nas w Polsce wykiełkowali tacy jak Palikot, Biedroń,Grodzka i im podobni i te Unijne fanabele lansują w Polsce. Chorych trzeba leczyć, a jak są nieuleczalni to trzeba ich trzymać w izolatkach by nie rozsiewali zarazy umysłowej na innych. To co ci ludzie lansują i propagują to jest zaraza umysłu. Historia już zna takie czasy gdzie do głosu dochodzili znierównoważeni umysłowo i kończyło sie to końcem np.ery rządów Rzymian. Byli potężni i władali dużym obszarem świata, ale gdy tylko w okresie kiedy rzadzili ludzie umysłowo zdrowi i silni fizycznie. Jest wiele takich przykładów w dziejach ziemi i ludzkości że jak tylko do głosu i władzy dochodzili znierównoważeni umysłowo to ZAWSZE kończyło się nieszczęsciem dla niewinnych tej sytuacji ludzi. To co słychac i widać należy jak najszybciej przeciąć ten wrzód, gdyż czeka nas niechybna śmierć i to w pełni życia.

odpowiedz

11
3
~... 2011-10-21 (21:40) 2 lata 5 miesięcy 28 dni 6 godzin i 31 minut temu

stop UE

odpowiedz

14
3
~walec ! 2011-10-03 (16:09) 2 lata 6 miesięcy 15 dni 12 godzin i 2 minuty temu

NIECH sobie mózgi poprostują , bo nie spełniają unijnych NORM !!!!!

odpowiedz

27
5
~lol 2011-09-08 (17:32) 2 lata 7 miesięcy 10 dni 10 godzin i 39 minut temu

uwolniłem się od jednej komuny i trafiłem do drugiej :(

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Marcin Bartnicki

Marcin Bartnicki - dziennikarz Wirtualnej Polski. Wcześniej pisał dla dzienników lokalnych - "Nowości" i "Express Bydgoski", był redaktorem tygodnika "7 dni Toruń". Autor publikacji naukowych z zakresu socjologii i badania mediów. Interesuje się dziennikarstwem śledczym.

Najważniejsze wiadomości

71. rocznica powstania w getcie warszawskim
dodane 2014-04-19 (02:38) 1 godzinę i 33 minuty temu

materiał wideo

Motolotnia uderzyła w dom. Nie żyją pilot i pasażer
dodane 2014-04-18 (20:51) 7 godzin i 20 minut temu

MSZ Rosji: USA próbują "wybielić" władze w Kijowie i grozić sankcjami
dodane 2014-04-18 (17:30) 10 godzin i 41 minut temu

XXI Centralna Droga Krzyżowa
dodane 2014-04-18 (20:55) 7 godzin i 16 minut temu

Nabożeństwo Męki Pańskiej w Watykanie: pieniądz nowym wcieleniem szatana
dodane 2014-04-18 (18:00) 10 godzin i 11 minut temu

Iran pręży muskuły
dodane 2014-04-18 (14:54) 13 godzin i 17 minut temu

więcej wiadomości

reporter wp24 chcę wysłać

Zrobiłeś unikalne zdjęcie,
napisałeś ciekawą
wiadomość?

Wyślij je do nas lub załóż
własne konto, na którym
je opublikujesz.

Najlepsze materiały
publikujemy na stronie głównej serwisu.

Komentują dla nas

Dominika Leonowicz Dominika Leonowicz

Jak zmienił się polski Kościół od śmierci Jana Pawła II?

Czy pamiętamy o Janie Pawle II, czy tej pamięci nie przyćmiewa papież Franciszek i czy rzeczywiście....

Wiesław Dębski Wiesław Dębski

Wiesław Dębski: nasza klasa polityczna szykuje się do emigracji

Cicho, sza, powolutku, krok za krokiem, nasza klasa polityczna (sorry, ale tak się ją nazywa)....

Tomasz Otłowski Tomasz Otłowski

Wybory w Afganistanie bez znaczenia dla talibów. Szykują wielką ofensywę, by odzyskać władzę

Wybory prezydenckie w Afganistanie miały zaskakująco spokojny przebieg. Najprawdopodobniej dlatego....

Anna Kalocińska Anna Kalocińska

Co mówią gesty Władimira Putina?

- Władimir Putin jest świetnie wyszkolony w mowie ciała. W jego wystąpieniach nie ma nic....

Andrzej Pągowski Andrzej Pągowski

Pągowski w Wirtualnej Polsce komentuje rzeczywistość

Andrzej Pągowski - Absolwent PWSSP w Poznaniu, Wydział Plakatu, dyplom u prof. Waldemara Świerzego....

Piotr Gabryel Piotr Gabryel

Piotr Gabryel: teoria o zamachu najbardziej szkodzi Kaczyńskiemu?

Można przypuszczać, że do niedawna, gdy rosła liczba Polaków, którzy uważają, że w Smoleńsku....

Tomasz Bednarzak Tomasz Bednarzak

Jewgen Worobiow dla WP.PL: drugiego Krymu nie będzie

Separatyści wykorzystują ludność cywilną, kryjąc się za jej plecami. W tej sytuacji ukraińscy....

Agnieszka Niesłuchowska Agnieszka Niesłuchowska

Anna Maria Dyner dla WP.PL: Chiny będą stawiać Putinowi warunki

Telewizyjny show z udziałem Władimira Putina to coś, do czego prezydent zdążył Rosjan przyzwyczaić....

Jarosław Marczuk Jarosław Marczuk

Reportaż z Doniecka dla WP.PL: kim naprawdę są prorosyjscy separatyści na wschodzie Ukrainy?

Czy separatyści ze wschodu Ukrainy to agenci rosyjskiego wywiadu lub podkupieni przez nich....

Aneta Wawrzyńczak Aneta Wawrzyńczak

Krymska tęsknota za ZSRR. Półwysep wciąż żyje wspomnieniem radzieckiej potęgi

Prorosyjskie sentymenty na Krymie nie są tajemnicą, jednak na półwyspie jest także sporo nostalgii....

Marcin Bartnicki Marcin Bartnicki

Piotr Konieczny dla WP.PL: Rosja, Ukraina i Polska są celami ataków informatycznych

Polska nie jest obecnie zagrożona atakiem informatycznym ze strony Rosji, celem takich działań mogą....

Ewa Koszowska Ewa Koszowska

Prof. Idzi Panic dla WP.PL: na twarzy człowieka z Całunu Turyńskiego nie widać złości

Wiadomo, że człowiek na całunie został ukrzyżowany. Badania genetyczne potwierdzają, że krew ma 2000....

Jan Stanisławski Jan Stanisławski

Mirosław Pęczak dla WP.PL: to dlatego skini nienawidzili punków

Kim byli bikiniarze? Skąd wzięli się hipisi oraz gitowcy? Dlaczego skini nienawidzili punków....

Katarzyna Kwiatkowska Katarzyna Kwiatkowska

Premier Siergiej Aksjonow i jego kozacka świta. Dzięki nim Rosja steruje Krymem?

Choć na Krymie jest ich około pięciu tysięcy, to w obecnym kryzysie odgrywają jedną z kluczowych....

Jadwiga Staniszkis Jadwiga Staniszkis

Prof. Jadwiga Staniszkis: do namysłu przed kanonizacją Jana Pawła II

Znów czytam "Dzienniki" Mirona Białoszewskiego pisane jeszcze w czasach komunizmu. Świat sprowadzony....

Waldemar Kuczyński Waldemar Kuczyński

Waldemar Kuczyński: Czy przetrwa "Samostijnaja Ukraina"?

Jak realnie wygląda dziś problem Ukraiński? Ano tak; czy i w jakim kształcie terytorialnym przetrwa....

Joanna Stanisławska Joanna Stanisławska

Sondaż WP.PL: Platforma już na tym nie zyska

Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w drugiej połowie kwietnia na Prawo i Sprawiedliwość....

Łukasz Warzecha Łukasz Warzecha

Łukasz Warzecha: Smoleńsk: nie ufam polskiemu państwu

"Gdybym ja była prezydentem Rosji i słyszała, że zamordowałam polskiego prezydenta, to robiłabym....

Michał Staniul Michał Staniul

Ludobójstwo w Rwandzie to nie był nagły wybuch nienawiści, ale starannie zaplanowana zbrodnia

Dokonane 20 lat temu ludobójstwo w Rwandzie było czymś więcej niż nagłym wybuchem plemiennej....