więcej

"Jestem chory na schizofrenię i chcę o tym opowiedzieć".

Piotr, Internauta wp.pl |  dodane 2009-04-08 (18:06) 5 lat 5 miesięcy 23 dni 14 godzin i 17 minut temu
drukuj


"Jestem chory na schizofrenię i chcę o tym opowiedzieć"
opinie
Żyję obok was. Pod stałą kontrolą lekarza, z kiepską rentą. Jestem chory na schizofrenię i chcę o tym opowiedzieć. Ta choroba wyklucza - wszędzie, gdzie się pojawiam jestem opatrzony plakietką "chory psychicznie". Chorzy na schizofrenię mają problemy ze znalezieniem pracy - ta choroba działa jak klątwa. Wszędzie zamykają się przed tobą drzwi.

Obecnie jestem absolwentem uczelni wyższej. Podjąłem studia tuż po pierwszym epizodzie choroby. Ukończyłem je z wynikiem pozytywnym. Potem było poszukiwanie pracy. Zawsze zakończone niepowodzeniem, bo renta, bo nie ta niepełnosprawność co trzeba, bo na pół etatu nikt nie chce przyjąć.

Jestem chory na schizofrenię i opowiem wam o tej chorobie.

Pierwszy epizod zaczyna się gwałtownie lub bardzo powoli. Jeżeli dana osoba ma jakąkolwiek wiedzę z zakresu psychologii zdoła zgłosić się do lekarza, zanim epizod się "rozkręci". Gdy trafisz do lekarza nie za bardzo wiesz, co powiedzieć i od czego zacząć. Mówisz jak się czujesz, że dostajesz leki. Po jakimś czasie epizod wygasa. Potem pozostajesz pod opieką lekarza, ciągle na lekach. Nie są to "legalne dragi", są to leki takie same jak na zaburzenia neurologiczne, urologiczne, astmę. Powoli wraca chęć do życia. Budujesz plany.

Nagle okazuje się, że będąc szczerym wobec siebie "jestem chory", nie możesz być szczery wobec innych. Choroba wyklucza. Wszędzie, gdzie pójdziesz z plakietką psychicznie chory, drzwi się zamykają.

Ludzie chorzy, których widuję czasem, cierpią nadzwyczaj często na depresję, która pojawia się w miarę jak piętrzą się trudności. Mają problemy ze znalezieniem pracy. Choroba ciąży na nich jak klątwa, jak skaza, której nie da się wymazać. Trzy lata w remisji, pięć, dziesięć - to nic nie znaczy dla kogoś, kto zwyczajnie boi się chorych albo się nimi brzydzi...
Czasem jeszcze kogoś bawi choroba psychiczna - jakże okrutna to postawa, ale jakże łatwa do przyjęcia.

Doszedłem do wniosku, że to jednak sprawa bardzo prywatna - jak wybrana religia, orientacja seksualna, poglądy. I tak powinna być traktowana. Wszyscy mamy takie same prawa i obowiązki. Wszyscy mamy jedno życie - musimy je wykorzystać jak najpełniej.

A jakie jest Twoje zdanie na temat dyskryminacji osób chorych psychicznie? Wypowiedz się!

Piotr

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 293 95.75%
nie 13 4.25%

W innych serwisach

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (340)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~usi 2014-05-11 (00:11) 4 miesiące 21 dni 8 godzin i 12 minut temu

schizofrenia schizofrenię też mam problemy tego typu zwane jako zaburzenia schizo typowe. Wszystko gra, lecze się i inne rzeczy próbuje robić nie jest lekko a staram się malutkimi kroczkami szukać pracy choć z drugiej strony rozumiem skąd bierze się opór osób nie chorujących na tego typu schorzenie ale wymagałbym od nich większego zrozumienia ale po prostu jesteśmy zbyt zachłanni i chciwy i ulegamy pokusą przed co nie budzi się w nas zwyczaje dobro, mało jest empatii czyli zwyczajnego humanizmu. Obarczać osoby chore czy zdrowe też nie jest właściwe bo każdy z nas ma inną świadomość, dlatego sądzę że przy leczeniu schizofreni dla pacjenta niezbędna jest oczywiście własna inicjatywa i nie tylko leki czy psychoterapia a relax, wiara, silna wola czyli stawianie kontry naszym pokusą oraz pomoc innych osób i alternatywne metody leczenia a co się tyczy osób zdrowych niezbędna na początku powinna być lekturą związana z tą chorobą bo oni zero pojęcia nie mają skąd różne zachowania u mnie czy kogoś i nie potrzebne nerwy. Ja nigdy się nie poddam a dla początku uświadomienia tych czym np. są głosy. Głosy to nawet zdrwoy człowiek ma ale nie w takiej intensywność i treści. Głoś inaczej mocna intensywna myśl jest niczym innym jak naszym ukrytym powodem, który gdzieś głęboko się w nas zakiereszował. Są to nasze ambicje, cele, marzenia a nawet nasza chęć jacy chieliśmy by być czy np. ktoś załóżmy nie chodził do kościoła zbytnio i często tak sterotypowo mówił o sobie, że nie praktykujący ale w głębi serce czuł, że to nie właściwe lecz ulegał znajomym i wszytko grało bo w miarę panowała równowaga w organizmie i jakoś spokojnie sobie z tym dawał radę lecz to wszytko gdzieś zostawało i przy np nadmiernym stresie,który jest normalnie występuje w depresji itp. taki głosik się otwiera w nim bo podświadomość zaczyna szaleć i osoba taka, która nie ogarnia rzeczywistości nie dość, że ją to męczy to zaczyna ta myśl nią owładnąć i w późniejszych fazach może to się przeobrazić w urojenia czy omamy i sęk w tym jak walczyć. Ano po pierwsze próbować, druga sprawa gdy zacznie się leczyć i lepiej sobie uświadomi swoje ukryte powody i wtedy może zacząć walczyć na poważnie. Jest to bardzo trudne i wymaga wiele pracy, poświęcenia ale za nic świecie w tym wypadku nie dać się przestraszyć, że jest to nieosiągalne a czasami walnąć o stół i iść dalej z nerwem na twarzy no i po trzecie szukać miłości w świecie, szukać pasji, szukać sibie no i nie popadać w skrajności bo nic nie jest jednoznaczne. Dodałbym do tego jeszcze suplementacje, dietę, spacerki, ziółka- polecam ashwagande z brahmi. Kortyzol w nadmiarze naprawdę jest niebezpieczny, dlatego trochę adrenaliny nie zaszkodzi aby zrównoważyć stres w organizmie- skoki na bungee czy pójść do wesołego miasteczka a na deser sex czyli trochę testosteronu. Ogólnie nie lubię zasad funkcjonowania w naszym kraju czy w większości państw na świecie ale nie jest to takie złe. Państwo w Polsce powinno np. w rządzie powinna nastąpić zmiana pokoleń a nie ma co liczyć na jakieś dofinansowania czy wspomożenie szpitali psychiatrycznych. Oni mają cele zazwyczaj formalnie akceptowane przez społeczeństwo a jacy obywatele takie państwo.

odpowiedz

12
3
~brat schizofrenika 2009-04-08 (22:44) 5 lat 5 miesięcy 23 dni 9 godzin i 39 minut temu

Prawda o schizofrenii
Tak się składa , że ja znam osobiście jednego schizofrenika . Jest nim mój brat . Jest na rencie inwalidzkiej . Staje przed orzecznikiem w ZUS co 3 lata i dostaje rentę . Jak myślicie dlaczego dostaje ? Ano dostaje rentę dlatego , że renta jest mniejszym ciężarem finansowym dla skarbu państwa niż stały pobyt w szpitalu . Poza tym do leków nowej generacji , które nie są refundowane przez państwo organizm w wielu przypadkach się przyzwyczaja . A wtedy to taki chory jest już rośliną . Czy z schizofreni można się wyleczyć - nie . Czy ze schizofrenią leczoną stale lekami można żyć . Na pewno tak , ale nikomu ze zdrowych nie życzę takiego losu . Czy schizofrenik może pracować . Tak może pracować ale pod stałym nadzorem osób trzecich . I nie oczekujcie , że on zaakceptuje swoją chorobę i bedzie stale dobrowolnie brał leki . Takie rozumowanie to można włożyć między bajki . Choremu na schiozofrenię trzeba stale podawać leki i dopilnowywać aby je wzioł . Chory potrafi was przebiegle oszukać i nie wziąść leków . Chorzy na zchizofrenię potrafią zaskoczyć wyjatkową pamięcią , przenikliwością i logiką w myśleniu . Czy zatrudnił bym w swojej firmie schizofrenika ? Nie - ponieważ jest to za duży ciężar dla pracodawcy . aha i prosze mi nie zażucać egoizmu i tym podobnych . Gdyby nie ja brat nie trafił by do lekarza . Nie miał by renty inwalidzkiej . Może by siedział w więzieniu i nie wykluczone , że mógł by już nieżyć . Na razie bogu dziękuję , że choroba brata się nie pogłebia a trwa już 25 lat . Kto tego nie przeżył - nie zrozumie . Śmieszą mnie błędne i czysto teoretyczne stanowiska wielu osób w tej sprawie . Dla rodziny jest to ciężar , często nie do udźwignięcia .

odpowiedz

pokaż 6 ukrytych odpowiedzi

1
0
~abc 2014-04-21 (22:38) 5 miesięcy 10 dni 9 godzin i 45 minut temu

akurat tutaj ,że Mają problemy ze znalezieniem pracy to myślę , że to nie jest tylko problem przez schizofrenię, znam ludzi którzy są zdrowi, silni po studiach z pasją i też tej pracy nie mają,

odpowiedz

0
3
~mars 2014-03-20 (22:09) 6 miesięcy 11 dni 10 godzin i 14 minut temu

jeśli jest ktoś chory na zchizofremie to sie siada i rozwiązuje krzyżówki i ustąpi z biegiem czasu

odpowiedz

0
3
~mars 2014-03-20 (22:06) 6 miesięcy 11 dni 10 godzin i 17 minut temu

ja terz tak miałem wlewali mi jakieś krople i wyglądało na zchizofremie a jestem zdrowy

odpowiedz

0
2
~dobromir 2014-03-17 (15:49) 6 miesięcy 14 dni 16 godzin i 34 minuty temu

Wszedzie jest holera zlo to jak czlowiek niema oglupiec.

odpowiedz

0
1
~shizo 2014-03-17 (15:42) 6 miesięcy 14 dni 16 godzin i 41 minut temu

Ludzie piszcie prawdę ,do czego ten głos was zmusza .Czego ten glos chce od ludzi.

odpowiedz

0
0
~AnonimowyInternauta 2014-02-25 (19:35) 7 miesięcy 6 dni 12 godzin i 48 minut temu

Schizofrenia to nie wyrok, ludzie którzy są pod stałą kontrolą i systematycznie przyjmują leki przeciw psychotyczne (neuroleptyki) niczym się nie różnią od przeciętnego zdrowego człowieka. Jak każde uprzedzenie społeczne negatywnie wpływa na takie osoby. Schizofrenia jest chorobą nad którą można zapanować.

odpowiedz

4
12
~łukasz 2013-02-11 (00:28) 1 rok 7 miesięcy 21 dni 7 godzin i 55 minut temu

Powiem tak jeśli ktoś jest rzeczywiście chory na schizofrenię to nie jest w stanie ani logicznie myśleć, ani studiować, ani pracować; jeśli ktoś tak twierdzi tzn, że została źle postawiona diagnoza.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

3
0
~zagubiona 2013-02-22 (12:53) 1 rok 7 miesięcy 9 dni 19 godzin i 30 minut temu

tez jestem chora psychicznie , inaczej postrzegane świat , chyba , juz sama nie wiem , ładna , mądra , bardzo inteligentna , spontaniczna , niezrownwazona , wiecznie na prochach , odstrasza choroba , nad która nie panuje , ja sie poddalam , będzie , co będzie , w końcu lekarze wiedza lepiej , każdego dnia cieżko sie z tym godzić , coraz bardziej sie wykluczam i otwarcie mowie o chorobie , jestem tym zmęczona , dawniej dusza towarzystwa , dzis .. sama nie wiem , chyba juz mi sie akumulator życia wyczerpał , za duzo naraz ...

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

1
0
~Krakers 2013-09-20 (15:52) 1 rok 11 dni 16 godzin i 31 minut temu

Też mam podobno f 20 i dobrze mi z tym lekko mówiac mam to w dupie co lekarze mówią i co myśla inni.gdy tylko skonczy sie zasiłek 6 miechów koincze leczenie,szukam pracy i zaczynam życ jak wczesniej. Ps.Dziekuje lekarza,państwu za roczny płatny urlop przydał sie.

odpowiedz

0
1
~gosc 2013-07-12 (20:36) 1 rok 2 miesiące 19 dni 11 godzin i 47 minut temu

maja szereg organizacji do pomocy, w remisji, rodziny pacjentow, zainteresowani pomocą wariatom ect to na nie alienować to jest okrutne i obrzydliwe te tępaki psychiatryczne nabijają się i osmieszaja i dla siebie zalatwiaja albo glowa w piasek na strusia

odpowiedz

5
0
~aaaa 2013-07-07 (13:52) 1 rok 2 miesiące 24 dni 18 godzin i 31 minut temu

nie dyskryminuje chorych ,ale mam w rodzinie schizofrenika i uwierzcie mi teraz to pragne umrzec niz tak zyc ,moje zycie to koszmar

odpowiedz

7
0
~mama 2013-06-28 (18:44) 1 rok 3 miesiące 3 dni 13 godzin i 39 minut temu

Jestem matka osoby podejrzanej o schiz. Bierze leki w zastrzykach , ale diagnozy oficjalnej nie ma. Pracuje ,dba o siebie i dom w którym sam mieszka.( jest estetą) pływa i biega. Bardzo dużo czyta . Studia ukończył w terminie Pierwszy epizod miał 2 lata temu i znalazł się w szpitalu . Wypisany bez diagnozy- na lekach. Jedynie co mnie martwi to brak kogoś bliskiego. Nie szuka drugiej połówki, bo się leczy. Oczywiście nie dopuszcza myśli , że jest chorym. Leki przepisane bierze , ma obiecane kolejne , stopniowe zmniejszenia z dawki . Jednak jako matka drżę o niego i jego przyszłość .

odpowiedz

14
0
~moni 2012-12-12 (01:57) 1 rok 9 miesięcy 20 dni 6 godzin i 26 minut temu

Znam jednego schizofrenika, ktorego zostawila zona. Nie oceniam jej, bo nie znalam ich sytuacji w domu, ale musze powiedziec, ze jest to czlowiek pogodny, zawsze usmiechniety i ma cudowny charakter. Nigdy tez nie spotkalam tak przystojnego faceta jak on. Niestety pomimo leczenia ma te swoje stany, ze raz zartuje, jest bardzo troskliwy i kochany. Innym razem siedzi jak oslupialy i jego ekspresja twarzy mi pokazuje, ze jest poirytowany, gdy chce z nim porozmawiac, lub chocby usiasc w tym samym pokoju. Czasami slyszy glosy i prowadzi z nimi konwersacje albo ma omamy wzrokowe, ale tylko wtedy, gdy zastrzyk miesieczny przestaje dzialac. Nigdy bym nie pomyslala zeby bac sie tego czlowieka albo go traktowac jako dziwaka lub chorego psychicznie. Jest inteligentny, ma bogaty zasob slownictwa i wszechstronna wiedze. Jedynie te zmienne nastroje kilka razy w ciagu dnia, izolacja i przy tym malomownosc moga sugerowac, ze cos jest nie tak. Nigdy bym nie pozwolila aby ktos w mojej obecnosci traktowal go z politowaniem albo jak chorego. Uwazam, ze powinnismy otworzyc nasze serca na takie osoby zamiast zyc w wyimaginowanym swiecie. Pomozmy tym ludziom zyc tak jak sami bysmy pragneli.

odpowiedz

5
4
~... 2009-04-08 (23:38) 5 lat 5 miesięcy 23 dni 8 godzin i 45 minut temu

czy
coś tam o psychologi wiem to znaczy ze jestem chory psychicznie? Oo

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

2
6
~Milena50 2009-04-09 (00:51) 5 lat 5 miesięcy 23 dni 7 godzin i 32 minuty temu

Hitler! Heil!

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

9
5
~Zygfryd z Andrychowa 2012-06-28 (16:48) 2 lata 3 miesiące 3 dni 15 godzin i 35 minut temu

Pracowałem ponad 30 lat w służbie zdrowia. Cały czas w pogotowiu ratunkowym. Zapewniam,że nie jedno widziałem i różnymi chorobami miałem styczność. Schizofrenia jest chorobą jak każda inna,ale ma podłoże neurologiczne. W żadnym wypadku nie należy jej traktować jako choroby psychiatrycznej.Schizofrenik najczęście jest więżniem samego siebie.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

10
0
~nefrettete 2011-02-10 (13:29) 3 lata 7 miesięcy 21 dni 18 godzin i 54 minuty temu

tez jestem chora na schizofrenie tylko ze jestem mlodsza i juz mam przesrane w zyciu...

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

12
3
~frank 2009-04-09 (02:08) 5 lat 5 miesięcy 23 dni 6 godzin i 15 minut temu

pieklo
schizofrenia to psychiczne pieklo mam kolege ktory stracil prace czul sie tak jak by mu ktos umarl dlugo to trwalo poszedl do lekarza psychiatry ten przepisal leki po ktorych zaczol slyszec glosy omamy sluchowe urojenia mial pojawily sie mysli samobojcze bole w centralnym ukladzie nerwowym bole w klatce piersiowej mial wytrzeszczone oczy paraliz nerwu twarzowego uczucie zmeczenia niechec do wykonywania jakich kolwiek czynnosci prosze pomyslec ze to wszystko przez leki ci lekarze oni nie maja czym leczyc oni tych pacjentow truja i maja to gdzies swoja prace traktuja w sposob biznesowy tylko nieliczni sie przejmuja gdyby nie poszedl do lekarza bylby normalny i zdrowy leki psychotropowe to leki ktore niszcza czlowieka nie rozumie naukowcow ktorzy nie potrafia wynalesc odpowiednich lekow na uklad nerwowy a potrafia wynalesc lek na erekcje pracia a biora za to duze pieniadze czlowiek ktory choruje na schizofrenie jest po prostu w piekle dlatego nie ktorzy z nich popelniaja samobojstwo zazywajac te leki to tak jakby zazywac narkotyki po ktorych sie umiera tak te leki uzalezniaja czlowieka kiedy pacjent ich nie bierze pojawiaja omamy sluchowe urojenia lenki wielkie szpitale psychiatryczne wygladaja jak obozy koncentracyjne jezeli czlowiek uda sie do lekarza psych to juz nigdy nie bedzie zdrowy taka jest prawda na tym koncze bo napisalbym prace doktorancka na ten temat

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

14. premier III Rzeczypospolitej wygłosiła exposé
dodane 2014-10-01 (10:05) 22 godziny i 18 minut temu

Bronisław Komorowski: dobre expose
dodane 2014-10-01 (11:40) 20 godzin i 43 minuty temu

Dreamliner zawrócił do Warszawy. Na pokładzie zmarł pasażer
dodane 2014-09-30 (20:11) 1 dzień 12 godzin i 12 minut temu

Telewizja Trwam ukarana karą 50 tys. zł za nawoływanie do niszczenia Tęczy
dodane 2014-09-30 (15:21) 1 dzień 17 godzin i 2 minuty temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy zamierzasz zapoznać się z treścią expose Ewy Kopacz?

liczba oddanych głosów: 5982