więcej

Jakub Janiszewski zadaje pytanie: kto w Polsce ma HIV?.

Ewa Koszowska

Logo dostawcy  WP.PL |  aktualizacja 2013-06-28 (14:26) 1 rok 4 miesiące 28 dni 19 godzin i 11 minut temu
drukuj
Jakub Janiszewski
Politycy się nie interesują HIV, bo to zbyt mały problem, a nie sposób sprawdzić, czy nie jest większy, bo właśnie nie interesują się nim politycy. Jak się nie chce zobaczyć HIV, to się go nie zobaczy

Jakub Janiszewski

- Nikt nie wie tego, ile osób umarło na AIDS, a w karcie zgonu mieli wpisane coś innego. To jest zagadka. Może się zdarzyć tak, że zgony, które nastąpiły w Polsce z rozmaitych przyczyn były związane z AIDS, tylko ktoś tego w porę nie stwierdził i nie zlecił testu - mówi w wywiadzie dla Wirtualnej Polski Jakub Janiszewski, autor książki "Kto w Polsce ma HIV?". Tymczasem Ministerstwo Zdrowia, gdy przychodzi do rozmowy o polskiej epidemii HIV/AIDS informuje: "Mamy sukces! Stworzyliśmy skuteczne instytucje, dobre rozwiązania systemowe, gęstą sieć organizacji pozarządowych. Radzimy sobie" - dodaje i idzie spać.

Ewa Koszowska: 15 tysięcy zakażonych w Polsce, kilka tysięcy leczonych najnowocześniejszymi środkami - tyle stwierdzają oficjalne dane. Tymczasem Niemcy mają 73 tysiące zakażonych, Francja 160 tysięcy, a Włochy 150 tysięcy. Statystyki wyglądają nieźle.

Jakub Janiszewski: Niekoniecznie. Ze statystyk wynika tylko tyle, ile przypadków wykrywamy. Te dane nie dotyczą tak naprawdę tego, ile osób jest zakażonych, tylko ile osób zdiagnozowano. To raczej opowiada o naszym modelu testowania, niż o liczbie zakażonych obywateli.

Jak wygląda zbieranie danych, na podstawie których takie statystyki powstają?

Z jednej strony robimy mało testów, a z drugiej strony jesteśmy na pierwszym miejscu w Europie, jeśli chodzi o późne diagnozy. Trzeba się bardzo pochorować w Polsce, żeby ten test ktoś doradził Jakub Janiszewski
- Instytucją, która zajmuje się zbieraniem wszystkich danych i podliczaniem statystyk jest Państwowy Zakład Higieny przy Narodowym Instytucie Zdrowia. Jeżeli popatrzymy na to, jak wędruje zgłoszenie każdego przypadku, to są dwa źródła. Pierwszym jest laboratorium, które wykonuje test. Drugim miejscem, skąd te dane również mogą pochodzić, jest lekarz, który taki test zleca. Laboratorium nie ma możliwości, żeby przepytać człowieka, który się bada o to, w jaki sposób się zakaził. Może to zrobić tylko lekarz. Ale wielu lekarzy tego nie robi, z prostej przyczyny. Na druku, który wypełniają nie ma po prostu pytania o drogi zakażenia. W związku z tym chociaż robimy testy, to tak naprawdę ludzie, którzy się tym testom poddają w ogóle nas nie interesują. Tymczasem to bardzo ważne by wiedzieć, kto jak się zakaził. Dopiero wówczas możemy sensownie planować prewencję, zastanowić się, do kogo powinna być adresowana. Dopiero wtedy wiemy, gdzie choroba szerzy się najszybciej. Ale to nie koniec polskich paradoksów. Ponieważ HIV jest obciążony stygmatem, toteż by bronić zakażonych ludzi przed piętnowaniem, postawiono na anonimowość zgłoszeń - bez imienia i nazwiska, tylko inicjały, wiek i województwo. Koniec końców, może się zdarzyć tak, że parę zgłoszeń tej samej osoby trafi do PZH. W efekcie, polskie dane można zarówno pomnożyć, jak i podzielić, co bardzo utrudnia ich interpretację.

Panuje opinia, że w Polsce szybko udało się sytuację opanować, między innymi dlatego, że w latach 80., gdy o epidemii nic nie wiedziano, u nas był stan wojenny i zamknięte granice. A gdy je już otworzono, zdążyliśmy się przygotować.

- Może i była to prawda na początku lat dziewięćdziesiątych, ale od tamtego czasu minęło wiele lat. To prawda, mamy w Polsce lekarzy zakaźników, którzy są bardzo dobrze wykształceni, reprezentują światowy poziom. Problem jest gdzie indziej. Całość systemu opieki zdrowotnej nie jest wyczulona na HIV. Jeżeli trafisz do lekarza pierwszego kontaktu, to on testu nie zleci. Zleci go lekarz ostatniego kontaktu, czyli zakaźnik, do którego trafia się w bardzo zaawansowanym stanie. Mamy bardzo dużo przypadków z tzw. późną diagnozą. To są już bardzo chore osoby, u których rozwinęło się AIDS. To jest właśnie dowód tego, jak bardzo jesteśmy nieskuteczni. Z jednej strony robimy mało testów, a z drugiej strony jesteśmy na pierwszym miejscu w Europie, jeśli chodzi o późne diagnozy. Trzeba się bardzo pochorować w Polsce, żeby ten test ktoś doradził.


Tak jak 29-letnia Ania, której historię opisujesz?

Nikt nie wie tego, ile osób umarło na AIDS, a w karcie zgonu mieli wpisane coś innego. To jest zagadka Jakub Janiszewski
- Ania w 2010 roku zmarła na AIDS w jednym z łódzkich szpitali. Zanim trafiła do szpitala na oddział zakaźny była odsyłana z kwitkiem. Dostawała antybiotyki, które oczywiście nie działały. Kiedy wreszcie trafiła na oddział dość szybko zlecono jej test i oczywiście okazało się, że jest pozytywna. Niestety włączono ją do leczenia antyretrowirusowego zbyt późno. Pożyła jeszcze tydzień i zmarła.

Przyczyną bezpośrednią jej śmierci było zatrzymanie krążenia. Przyczyna wtórną - zapalenie płuc, a wyjściową AIDS. Czy w każdym przypadku śmierci to AIDS/HIV jest wykryte? W ilu przypadkach w karcie zgonu nie ma o tym słowa?

- Nikt nie wie tego, ile osób umarło na AIDS, a w karcie zgonu mieli wpisane coś innego. To jest zagadka. Może się zdarzyć tak, że zgony, które nastąpiły w Polsce z rozmaitych przyczyn były związane z AIDS, tylko ktoś tego w porę nie stwierdził i nie zlecił testu. Czy rzeczywiście wiemy, ile osób umiera w Polsce na AIDS? Jedynym sposobem na to, żeby naprawdę to stwierdzić, jest zwiększenie testowania, zachęcanie do testowania przez lekarzy, a nie stawianie tylko na to, że ten pacjent zgłosi się sam z siebie do Punktu Diagnostyczno-Konsultacyjnego.

Jej matka obwinia system. Jak to możliwe, że 25 lat po tym, jak zarejestrowano pierwszy przypadek AIDS, młoda kobieta umiera na chorobę, o której wszystko wiadomo?

- Dobre pytanie. Ja się matce Ani nie dziwię. Gdy ktoś bliski umiera nam w taki sposób, w sumie dość nagle, w nieco tajemniczych okolicznościach, z absolutnie zaskakującą diagnozą - to zawsze wini się lekarzy. Naturalny odruch. Kłopot polega na tym, że w tym wypadku klientka służby zdrowia - młoda, heteroseksualna osoba - w ogóle nie pasowała do profilu wyimaginowanego chorego. Nie była ani gejem, ani narkomanem. I to najczęstszy scenariusz tzw. późnych diagnoz. Ktoś, kto w życiu nie pomyśli o tej chorobie jako swoim problemie. Słyszałem o przypadku 67-letniego człowieka. Starszy mężczyzna, który zgłosił się do punktu w Zachodniej Polsce w dość poważnym stanie. Wynik okazał się pozytywny. Żona zmarła parę lat wcześniej na ciężkie zapalenie płuc, co też jest symptomatyczne. Ten mężczyzna też zmarł wkrótce po diagnozie.

Tymczasem zakażają się nawet aktywiści a jeden czarnoskóry mężczyzna - Simon Mol zakaża całą masę wykształconych młodych kobiet, studiujących na najlepszym uniwersytecie w kraju.

Wprowadziliśmy prawo penalizujące używanie narkotyków i wyczyściliśmy ulice z narkomanów. Nie widać ich, zeszli do podziemia. Zakażają się dalej Jakub Janiszewski
- Co dobrze pokazuje, że HIV to poważna sprawa. Fakt, że w latach 80., potem 90. działo się dużo, powstały liczne międzynarodowe stowarzyszenia aktywistów nie oznacza wcale, że w ich gronie do nowych zakażeń nie dochodziło. To jest pokrętna choroba, wiąże się z takimi aspektami psychiki ludzkiej, które z trudem poddają się kontroli i nawet ludzie bardzo świadomi mogą się nie stosować do zasad, które sami promują czy wyznają. Faktycznie, to uderzające, gdy dotyka kogoś, kto teoretycznie uczestniczy w jakimś ruchu, który ma zapobiegać zakażeniom, a sam się zakaża. Ja myślę, że to pokazuje, że nie jesteśmy tak racjonalni, jak byśmy chcieli i nie zawsze zachęcanie do zmiany zachowań ryzykownych przynosi rezultaty.


Był jednak czas, że szczerze wierzyłeś w to, że jesteśmy bezpieczni?

- Myślę, że wszyscy w to kiedyś do pewnego stopnia wierzyliśmy. Pod koniec lat dziewięćdziesiątych Polska była wciąż wymieniana jako kraj, który doskonale sobie radzi. Szybko wprowadziliśmy leczenie antyretrowirusowe i to napawało otuchą. Wydawało się, że w kwestii HIV w Polsce się dużo dzieje i pewnie tak było. Myślę, że ksiądz Arkadiusz Nowak w roku 2000, kiedy odbierał nagrodę ONZ Poverty Award w pełni na nią zasłużył. Ta nagroda była za konkretną rzecz - za udostępnienie leczenia. Tymczasem myśmy ją chyba potraktowali jako dowód doskonałości całego systemu. I odpuściliśmy. W efekcie mamy dzisiaj potężny stygmat, mnóstwo lęku i zero prewencji. Dobrze to widać na przykładzie polskiej polityki narkotykowej. Wprowadziliśmy prawo penalizujące używanie narkotyków i wyczyściliśmy ulice z narkomanów. Nie widać ich, zeszli do podziemia. Zakażają się dalej. Może nawet bardziej, bo w sytuacji lęku przed wymiarem sprawiedliwości trudniej im szukać pomocy, trudniej także tworzyć programy, które mogłyby im pomóc, jak choćby wymiana igieł i strzykawek. Oni nie boją się HIV tak bardzo jak policji. I to jest koszmar naszej sytuacji. Gdy spojrzeć na zakażenia seksualne, też jest fatalnie. Edukacji seksualnej nie ma w ogóle. Ruch gejowski niby jakoś tam istnieje, ale nie wydaje się szczególnie przejęty sprawą HIV. A homofobia szerzy się w najlepsze, czego doskonałym dowodem jest niedawne pobicie Roberta Biedronia. Polska rzeczywistość prawna, medyczna, społeczna pracuje na to, żeby było coraz więcej nowych zakażeń. Nie mniej, tylko więcej.


Czy to dlatego postanowiłeś napisać swoją książkę?

Klimat, który panuje w Polsce wokół tej choroby i wszystkiego co się z nią wiąże sprawia, że łatwiej o niej w ogóle nie myśleć i starać się uciec od problemu, niż ochronić swoje zdrowie Jakub Janiszewski
- Miedzy innymi dlatego. Jestem gejem i nie ukrywam tego. Moją książkę napisałem właśnie z tej perspektywy. Wśród gejów niby HIV był zawsze bardziej obecny, ale tutaj też działają stereotypy i przesądy. Więc przez wiele lat myślałem, że mężczyźni zakażeni HIV to jakieś dziwolągi. Pewnie się puszczają, łażą po parkach, po jakichś pikietach i dworcach - to potem mają wirusa, nic w tym dziwnego. Pewnie są pokręceni. A potem nagle się okazało, że to może być równie dobrze ktoś z kim spotykam się na randce, normalny człowiek, zwyczajny, bardzo bliski. Słyszysz, że jest zakażony i nie wiesz co robić, jak się zachować, co na dobrą sprawę myśleć. Spotkały mnie takie sytuacje w życiu, nie jest to przyjemne doświadczenie. Sam nie jestem plusem, co równocześnie dowodzi, że zawsze mamy szansę na to, żeby zakażenia uniknąć. Ale od momentu kiedy HIV stał się dla mnie "realnym człowiekiem", a nie pojęciem z podręcznika czy ulotki widzę, że to, czy się ktoś zakaża, nie zależy tylko od chęci, dobrej woli, czy wiedzy. Powtórzę raz jeszcze: klimat, który panuje w Polsce wokół tej choroby i wszystkiego co się z nią wiąże sprawia, że łatwiej o niej w ogóle nie myśleć i starać się uciec od problemu, niż ochronić swoje zdrowie. I to właśnie kontakt z ludźmi zakażonymi dał mi tę świadomość. Wszystkie moje przeświadczenia, stereotypy i mniemania wywróciły się do góry nogami. Ludzie zakażeni HIV to w Polsce bardziej różnorodna grupa niż komukolwiek mogłoby się wydawać.


Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 302 83.66%
nie 59 16.34%

Przeczytaj też

Państwo edukuje gejów, czyli kontrowersyjna akcja przeciw AIDS

aktualizacja 2013-11-18 (09:14) 1 rok 8 dni i 23 minuty temu

66-letni Stephen Crohn popełnił samobójstwo, bo męczyła go jego nadludzka odporność na HIV i AIDS

dodane 2013-09-16 (14:42) 1 rok 2 miesiące 9 dni 18 godzin i 55 minut temu

Ostre słowa o gejach. Spotkaniu patronował Rzecznik Praw Dziecka

dodane 2013-04-21 (19:50) 1 rok 7 miesięcy 4 dni 13 godzin i 47 minut temu

Samozwańczy terapeuta skazany za zarażenie 16 osób HIV

dodane 2013-03-22 (16:10) 1 rok 8 miesięcy 3 dni 17 godzin i 27 minut temu

materiał wideo

W USA wyleczono dziecko urodzone z wirusem HIV

dodane 2013-03-04 (08:28) 1 rok 8 miesięcy 22 dni 1 godzinę i 9 minut temu
materiał wideo

Pacjenci umierają, ale nie stać ich na leczenie - film

dodane 2012-12-02 (03:56) 1 rok 11 miesięcy 24 dni 5 godzin i 41 minut temu

Usłyszała, że jest zakażona wirusem HIV. "Świat mi się zawalił"

dodane 2012-11-30 (20:13) 1 rok 11 miesięcy 26 dni 13 godzin i 24 minuty temu

W innych serwisach

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (476)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

23
141
~sebcio123 2013-06-26 (22:03) 1 rok 4 miesiące 30 dni 11 godzin i 34 minuty temu

Mieszkam w Warszawie na 12 piętrze,mieszkanie 105m2-klimatyzowane,auto Seat Leon[czarny metalik,aluminiowe felgi,sportowa rura wydechowa oraz skórzane siedzenia]garażowany na 2 piętrze.A to całe dobro wyszło za rządów P0.I rzadna choroba mi nie strzaszna .Jakieś pytania ma plebs?0dpowiem na karzde....

odpowiedz

pokaż 48 ukrytych odpowiedzi

5
3
~Pacewicz 2013-10-11 (20:13) 1 rok 1 miesiąc 14 dni 13 godzin i 24 minuty temu

Najbardziej narażeni na AIDS są kibole. Bo w czasie krwawych bójek dochodzi do kontaktu z krwią.

odpowiedz

8
1
~lek med 2013-09-30 (20:42) 1 rok 1 miesiąc 26 dni 12 godzin i 55 minut temu

Tkwimy w pułapce liberalizmu. Prawa obywatelskie uniemożliwiają skuteczny nadzór nad tą chorobą (i innymi chorobami zakaźnymi również). Obecnie lekarz nie ma prawa, zlecić badania w kierunku HIV bez zgody pacjenta, o ile nie jest to bezpośrednio uzasadnione względami medycznymi. Z tego powodu badania wykonuje się dopiero w przypadku nawracających ciężkich zakażeń, w sepsie lub zakażeń atypowych występujących w przebiegu rozwiniętego już wówczas AIDS. Postawiona w tym momencie diagnoza stanowi jedynie alibi dla lekarzy wobec niepowodzenia terapii, bo dla chorych jest już zwykle za późno. A swoją drogą poraża mnie możliwa do wyobrażenia skala problemu. Mamy obecnie wszelkie warunki dla rozwoju epidemii HIV - prostytucja w kraju w rozkwicie, rozwiązłość młodego pokolenia, migracje: zarobkowe (w tym prostytucyjne), turysyczne, traktowanie powyższych tematów i problemu HIV jako tabu. Mam wrażenie, że po latach swoistej psychozy, ludzie oswoili się z obecnością AIDS, ale funkcjonuje ona w świadomości jako problem odległy - w USA, Afryce, za wschodnią granicą.. ale przecież nie w Polsce, nie u mnie..

odpowiedz

10
2
~anbty rząd i tuskiowie 2013-06-29 (18:42) 1 rok 4 miesiące 27 dni 14 godzin i 55 minut temu

Jak zwyklerząd nic nie widzi tylko włąsne kieszenia pełne kasy to by widzieli chciwi i pazerni jak zawsze nic dodać pijawki jak zwykle aż ich to siegnie wtedy się ruszą jak tusk taki sam nieroba a kurczy się jego żądy za suknie żony i jego wyprawki które dostaje pytam za co za nic wstyd tuskowie nierobo wynocha do łopaty

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

6
4
~pedro 2013-07-07 (18:30) 1 rok 4 miesiące 18 dni 15 godzin i 7 minut temu

W Polsce AIDS uważane było za chorobę narkomanów ,prostytutek czy osoby homoseksualne w katolickim kraju choroba ta była wstydliwa i formą kary za nie przyzwoite zachowanie.

odpowiedz

49
8
~xxxy 2013-06-26 (22:44) 1 rok 4 miesiące 30 dni 10 godzin i 53 minuty temu

Głodna jestem a w lodówce pusto (i w portfelu) co mam zrobić? :/

odpowiedz

pokaż 9 ukrytych odpowiedzi

11
1
~kiedyś 2013-06-29 (19:39) 1 rok 4 miesiące 27 dni 13 godzin i 58 minut temu

pamiętam- 20 lat temu ,w dużym mieście,w dużym szpitalu pacjentkom przed porodem wykonywano test na wirusa HIV,wszystkim bez wyjątku po przyjęciu . Czy teraz w 2013 r. jest tak samo? Chyba nie a szkoda.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

8
17
~dawio 2013-06-29 (18:59) 1 rok 4 miesiące 27 dni 14 godzin i 38 minut temu

Dymam ile wlezie, na coś trzeba umrzeć, czy to będzie hiv, żółtaczka, rak, czy 500 innych chorób.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

7
0
~przypuszczam 2013-06-29 (21:12) 1 rok 4 miesiące 27 dni 12 godzin i 25 minut temu

Jak by się zajęła władza tym problemem mogło by wyjść na jaw ile ludzi na świeczniku go ma i się leczy po cichu. Motłoch mógłby wyczaić te rodzinki.

odpowiedz

19
1
~krakowianka 2013-06-29 (19:10) 1 rok 4 miesiące 27 dni 14 godzin i 27 minut temu

A czy rząd widzi jakikolwiek problem zwykłych Kowalskich ? Ta banda dba tylko o swoją kiesę , gdzieś ma Polskę i dobro Narodu. To raczej NIERZĄD !

odpowiedz

14
2
~bill 2013-06-29 (17:17) 1 rok 4 miesiące 27 dni 16 godzin i 20 minut temu

A HCV ? Zarażonych ok. 1 mln. i co?

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

11
10
~radek 2013-06-29 (18:25) 1 rok 4 miesiące 27 dni 15 godzin i 12 minut temu

ja miałem wielu partnerów i nic mi nie jest, zawsze uzywam prezerwatywy. pozdrawiam

odpowiedz

13
2
~NN 2013-06-26 (23:41) 1 rok 4 miesiące 30 dni 9 godzin i 56 minut temu

Zielona wyspa, tygrys Europy .... Ciekawe,że na mapie Europy wizy do USA mają Polska, Ukraina i Białoruś... Widać jak jesteśmy postrzegani.... Dzięki P. ministrze spraw zagranicznych....Podobno państwa Unii powinny być traktowane na równi...Węgrzy, Czesi, Estonia, Litwa, Łotwa bez wiz...

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

7
3
~Robert 2013-06-29 (17:53) 1 rok 4 miesiące 27 dni 15 godzin i 44 minuty temu

Czegos takiego jak Rzad w Polsce nie ma , jest natomiast banda zlodzieji zwiazana z komunistami ktorzy zostali na stolkach dzieki Agentowi Bolek, Komunisci w Polsce dobrze sie maja, bezczelnie spychajac nas na dno. Moze w koncu za to kiedys zaplaca i zamiast lisci beda wisiec komunisci

odpowiedz

10
3
~zbiornik 2013-06-29 (17:18) 1 rok 4 miesiące 27 dni 16 godzin i 19 minut temu

bo bzykac trzeba wiedziec kogo i z kim !!!Za kase da kazdemu i to bez gumy ,ktora Nie chroni w 100% a burdele (domowki) rozprzestrzeniaja sie jak zaraza

odpowiedz

4
3
bogusialisiak 2013-06-29 (17:13) 1 rok 4 miesiące 27 dni 16 godzin i 24 minuty temu

ortografia sie kłania :(((((

odpowiedz

6
0
~hmm 2013-06-29 (17:08) 1 rok 4 miesiące 27 dni 16 godzin i 29 minut temu

Przemysl wykonczyli teraz zabieraja sie za przyrost naturalny

odpowiedz

8
2
~sch60 2013-06-29 (16:55) 1 rok 4 miesiące 27 dni 16 godzin i 42 minuty temu

Poczekajmy aż zacznie umierać się na ulicach , wówczas będzie z górki .

odpowiedz

22
10
~figa 2013-06-27 (00:00) 1 rok 4 miesiące 30 dni 9 godzin i 37 minut temu

Ech, bo najlepiej żyć cnotliwie jednak. Męża nie zdradzać, a mąż żony, wtedy można spać spokojnie, ale ludzie jak głupie psy muszą ruchać się z kim popadnie, a potem zapadają na HIV-a. Natura sama wzięła się za ludzką moralność, bo jak widać uważa, że poligamia nie jest korzystna dla gatunku ludzkiego. Mam męża i nie jestem bynajmniej starą dewotką, w ogóle jestem niewierząca, ale po co zdradzać stałego partnera? Pomijając już ryzyko złapania jakiejś francy to zwyczajnie by mi się nie chciało. Lepszy znany chłop w domu niż jakieś fagasy z niejasnym pochodzeniem. Ludzie opamiętajcie się, seks to tylko seks, fizjologia jak z robieniem kupy czy siku- trzeba to robić dla zdrowia, ale bliskość, czułość, zaufanie znanego, sprawdzonego człowieka jest o stokroć ważniejsza niż seks, który jest tylko dodatkiem do związku.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

43
5
~asd 2013-06-26 (21:22) 1 rok 4 miesiące 30 dni 12 godzin i 15 minut temu

Mam inne pytanie. Przed współżyciem, prosiłeś/aś parthera/partnerke o zrobienie testu na hiv ?

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Ewa Koszowska

Ewa Koszowska - Wydawca serwisu Pogoda.wp.pl oraz reporterka Serwisu Wiadomości Wirtualnej Polski. Zajmuje się problematyką społeczno-polityczną. Wcześniej pisała do działu krajowego tygodnika "Przekrój". Współpracowała także z Biuletynem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego "Sprawy Nauki". Była reporterką Radia Polska Live.

Najważniejsze wiadomości

Mężczyzna zginął pod kołami Pendolino podczas jazdy testowej
dodane 2014-11-25 (17:49) 15 godzin i 48 minut temu

Rosja po raz kolejny przestrzega Ukrainę przed dążeniem do NATO
dodane 2014-11-25 (17:15) 16 godzin i 22 minuty temu

20 złotych za głos? W Płocku rusza śledztwo
dodane 2014-11-25 (18:05) 15 godzin i 32 minuty temu

Zatrzymano 2 osoby ws. zabójstwa Jarosława Ziętary
dodane 2014-11-25 (10:03) 23 godziny i 34 minuty temu

Kalisz atakuje Millera: to zamach na demokrację
dodane 2014-11-25 (09:09) 1 dzień i 28 minut temu

"Wpadka" służb specjalnych. SWW zdekonspirowana?
dodane 2014-11-25 (08:10) 1 dzień 1 godzinę i 27 minut temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.

Komentują dla nas

Łukasz Warzecha Łukasz Warzecha

Łukasz Warzecha: dobry gambit Jarosława Kaczyńskiego

Deklaracja Jarosława Kaczyńskiego, że wybory należałoby powtórzyć, to odważny ruch. Przecież według....

Jan Stanisławski Jan Stanisławski

Kto straci, a kto zarobi na awarii PKW? Radca prawny dla WP: sprawa skończy się w sądzie

Szef Krajowego Biura Wyborczego Kazimierz Czaplicki powiedział, że wobec firmy Nabino, która....

Joanna Stanisławska Joanna Stanisławska

Dr Witold Sokała: mogło mieć miejsce celowe unieważnianie głosów

Chcę jasno powiedzieć, że ogłoszone przez Państwową Komisję Wyborczą wyniki uważamy za nieprawdziwe....

Adam Parfieniuk Adam Parfieniuk

40 dni bez Kim Dzong Una. Jak Korea Północna radziła sobie bez swojego dyktatora?

40 dni - tyle trwała absencja Kim Dzong Una, dyktatora Korei Północnej. Przez ten czas światowe....

Tomasz Otłowski Tomasz Otłowski

"Libia spełnia już kryteria państwa upadłego". To rosnący problem także dla Europy

Libia, jako państwo, w szybkim tempie rozpada się na naszych oczach i przekształca w "czarną dziurę"....

Aleh Barcewicz Aleh Barcewicz

Mieszkańcy Doniecka przerażeni: zaczyna się tu prawdziwa wojna domowa

Puste ulice, myśliwce i helikoptery nad głowami oraz rebelianci, rabujący sklepy i porywający ich....

Agnieszka Niesłuchowska Agnieszka Niesłuchowska

Czarnecki i Gawkowski o rozmowach PiS-SLD: nie ma szans na koalicję

Choć SLD i PiS mówią jednym głosem w sprawie skrócenia kadencji samorządów i domagają się rozpisania....

Ewa Koszowska Ewa Koszowska

Dr Władysław Bułhak: rosyjskim szpiegiem jest być może nasz własny komputer

W każdej chwili może do nas wjechać dowolna liczbą Rosjan z obwodu królewieckiego (Kaliningradu)....

Jarosław Marczuk Jarosław Marczuk

Relacja z Mariupola dla WP.PL. "Kto miał uciec, już to zrobił. Pozostali przestali się przejmować"

- Jak jesteś z Polski, to prawdy nie napiszesz - mówi mieszkanka ukraińskiego Mariupola i dodaje, że....

Katarzyna Kwiatkowska Katarzyna Kwiatkowska

Doniecki separatysta dla WP.PL: jeśli wybuchnie wojna domowa, będzie to wina Kijowa

Kilkanaście osób rannych, siedem wziętych do niewoli - to smutny bilans poniedziałkowych wydarzeń w....

Jadwiga Staniszkis Jadwiga Staniszkis

Jadwiga Staniszkis dla WP.PL: nowe zagrożenie i brak liderów

Obrona przez atak, z traktowaniem - rzeczywistych i wyimaginowanych (jak dziś, w związku z....

Marcin Bartnicki Marcin Bartnicki

Jacek Durkalec dla WP.PL: w Szwecji i Finlandii nie ma jednoznacznego poparcia dla wejścia do NATO

Zarówno fińska, jak i szwedzka opinia publiczna nie jest przekonana, że wejście do NATO jest....

Anna Kalocińska Anna Kalocińska

Te problemy dotyczą wielu matek. Psycholog Agnieszka Stein radzi, jak sobie z nimi radzić

O problemach związanych z macierzyństwem i o tym, jak je rozwiązywać rozmawiamy z psycholog i....

Robert Cheda Robert Cheda

Trzeci Majdan. Jaka jest realna siła ukraińskich nacjonalistów?

Ukraińscy nacjonaliści nie wygrali wyborów parlamentarnych, ale mocno zaznaczają obecność na scenie....

Aneta Wawrzyńczak Aneta Wawrzyńczak

Żonę tanio kupię - jak dysproporcja płci napędza handel żywym towarem w Chinach

Wiele z nich trafia do burdeli, choć prostytucja w Państwie Środka jest surowo karana, ale - co....

Tomasz Bednarzak Tomasz Bednarzak

Oczy Zachodu zwrócone na rozmowy z Iranem. Konsekwencje mogą być poważne

Dziś uwagi całego Zachodu nie skupiała ani Ukraina, ani Państwo Islamskie, lecz gorączkowe rozmowy....

Bogdan Góralczyk Bogdan Góralczyk

Geostrategiczna rozgrywka: Atlantyk czy Pacyfik?

Czy na naszych oczach świat wkracza w nową zimną wojnę, której osiami sporu są Atlantyk i Pacyfik....

Małgorzata Gorol Małgorzata Gorol

Szwecja uznała Palestynę. Pójdą za nią inne kraje?

Szwecja uznała w czwartek państwowość palestyńską i rozgniewała tym samym Izrael, który natychmiast....

Wiesław Dębski Wiesław Dębski

Wiesław Dębski: oto przyczyny porażki SLD

Czy ktoś może mi powiedzieć dlaczego cała Polska nagle pochyla się z troską nad Państwową Komisją....

Michał Staniul Michał Staniul

Nowy prezydent Zambii wywołał dyskusję o sytuacji białych w Afryce

Kiedy niedawno (i na niedługo, bo trzy miesiące) prezydentem Zambii, państwa w Afryce....

Dominika Leonowicz Dominika Leonowicz

Zmiany, które wprowadziły chaos do szkół

Podręcznik pisany na kolanie, zmiany wprowadzane w pośpiechu, a to wszystko pewnie za sprawą wyborów....

Andrzej Pągowski Andrzej Pągowski

Pągowski w Wirtualnej Polsce komentuje rzeczywistość

Andrzej Pągowski - Absolwent PWSSP w Poznaniu, Wydział Plakatu, dyplom u prof. Waldemara Świerzego....