więcej

Kampania wrześniowa dzień po dniu.

wp.pl |  aktualizacja 2009-09-01 (08:22) 5 lat 2 miesiące 23 dni 12 godzin i 38 minut temu
drukuj


7.09.1939 roku

Major Henryk Sucharski podejmuje decyzję o kapitulacji Westerplatte. Brak nadziei na szybkie wsparcie Francji i Anglii, straty w ludziach i stale rosnąca liczba rannych doprowadziły do tej dramatycznej decyzji.

7-10.09.1939 roku

Obrona Wizny. Nazywana jest „Polskimi Termopilami”. Przeciwko niemieckiej armii liczącej 42 tys. żołnierzy stanęło 720 żołnierzy polskich. Polskimi siłami dowodził Władysław Raginis, a niemieckimi Heinz Guderian.

8-28.09.1939 roku

Obrona Warszawy. Armią „Warszawa” dowodził Walerian Czuma, niemiecką IV Dywizją Pancerną Hans Georg Reinhardt. Starty ludności wyniosły ponad 10 tys. zabitych i ok. 50 tys. rannych, wojska 2 tys. zabitych i 16 tys. rannych. Zniszczeniu uległo 10% budynków. Brak wody, żywności i amunicji zmusiły dowództwo obrony Warszawy do zaprzestania dalszego oporu.

9-18.09.1939 roku

Bitwa nad Bzurą (Kutnem). Największa bitwa podczas wojny obronnej Polski. Miała trzy fazy: natarcie Polaków na Stryków, natarcie Polaków na Łowicz i odwrót w kierunku Warszawy, podczas którego polskie siły uległy rozbiciu. Armią „Pomorze” dowodził gen. gen. Władysław Bortnowski, "Poznań" gen. Tadeusz Kutrzeba przeciwko niemieckim VIII i X Armii z Grupy Armii Południe ("Sd") pod dowództwem Gerda von Rundstedta i Johannesa Blaskowitza.

14-29.09.1939 roku

Obrona twierdzy Modlin. Polskimi wojskami dowodził gen. Wiktor Thomm. Zdobycie twierdzy przez wojska niemieckie (dowódca Adolf Strauss i Hermann Hoth) zostało spowodowane brakiem amunicji, żywności i wody oraz wyczerpania polskiej załogi Twierdzy Modlin.

17.09.1939 roku

Inwazja Armii Czerwonej. Rosyjskie wojska zaatakowały Polskę na mocy tajnego protokołu do paktu Ribbentrop-Mołotow. Polski rząd opuścił granice po otrzymaniu wiadomości o wkroczeniu Armii Czerwonej. Prezydent Ignacy Mościcki w orędziu do narodu wyraźnie określił działania sowieckie jako akt agresji. Plan inwazji opracował szef Sztabu Generalnego Armii Czerwonej komandarm Borys Szaposznikow.

17-20.09.1939 roku

I bitwa pod Tomaszowem Lubelskim. Polskimi armiami „Kraków” i „Lublin” dowodził gen. Tadeusz Piskor. Wszystkie próby wyrwania się z niemieckiego okrążenia zakończyły się klęską i doprowadziły dowódcę armii „Lublin” do podpisania kapitulacji.

22-27.09.1939 roku

II bitwa pod Tomaszowem Lubelskim. Naprzeciw niemieckiego VII Korpusu Armijnego stanął polski Front Północny pod dowództwem gen. Stefana Dąb-Biernackiego. Pomimo początkowych sukcesów nie zdołano utrzymać zdobytych pozycji. Nie powiodły się również plany opanowania Tomaszowa. Oddziały polskie przeszły w okolice Krasnobrodu gdzie stoczono jeszcze jedną bitwę. Nie przyniosła ona jednak wymiernego sukcesu. 26 września podpisano akt kapitulacji.

2-5.10.1939 roku

Bitwa pod Kockiem. Ostatnia bitwa wojny obronnej Polski. Samodzielna Grupa Operacyjna "Polesie" pod dowództwem gen. Franciszka Kleeberga walczyła przeciw XIV Korpusowi Zmotoryzowanemu pod dowództwem gen. Gustawa von Wietersheima. Zadaniem Polaków była osłona od północy sił koncentrujących się we wschodniej części Polski oraz osłona Polesia. Niestety armia "Polesie", została zorganizowana w połowie września z nadwyżek rezerwistów i ochotników, więc nie była w stanie utrzymać dłużej swojej pozycji.

Korzystano ze źródeł: Encyklopedia PWN, Wikipedia, PAP, IAR

(jks)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 22 88%
nie 3 12%

Przeczytaj też

Tusk: niech pamięć będzie tarczą przeciw kolejnej wojnie

aktualizacja 2009-09-01 (18:48) 5 lat 2 miesiące 23 dni 2 godziny i 12 minut temu

Kombatant września '39: mania wielkości nas gubi

dodane 2009-09-01 (08:38) 5 lat 2 miesiące 23 dni 12 godzin i 22 minuty temu

Uroczystości rocznicowe - jak będą wyglądać, kto przyjedzie do Gdańska?

dodane 2009-08-31 (18:50) 5 lat 2 miesiące 24 dni 2 godziny i 10 minut temu

"Historia stała się argumentem w rywalizacji państw"

dodane 2009-08-31 (03:20) 5 lat 2 miesiące 24 dni 17 godzin i 40 minut temu

Polacy są dumni z wkładu w pokonanie Trzeciej Rzeszy

dodane 2009-08-31 (02:50) 5 lat 2 miesiące 24 dni 18 godzin i 10 minut temu

Czy Rosja odda zagrabione zabytki?

dodane 2009-08-31 (00:05) 5 lat 2 miesiące 24 dni 20 godzin i 55 minut temu

"Rosja zawsze starała się zepsuć historię Polski"

dodane 2009-08-30 (21:05) 5 lat 2 miesiące 24 dni 23 godziny i 55 minut temu

Gdyby druga wojna światowa nie wybuchła...

dodane 2009-08-31 (09:21) 5 lat 2 miesiące 24 dni 11 godzin i 39 minut temu

W innych serwisach

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (86)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
w.o.l.f.1 2009-09-01 (10:46) 5 lat 2 miesiące 23 dni 10 godzin i 14 minut temu

Wrzesień 39 - krwawa łaźnia
Zafundowana Polakom i Polsce przez polski rząd i naczelnego wodza..... Co do faktów - zakłady PZL przez całe lato /a przecież groziła WOJNA!!/ pracowały tylko 3 dni w tygodniu a połowę załogi odesłano "na urlop". Wszystkie PZL 24 do ostatniego dnia wysyłano jedynie na eksport... Łosie zamiast od pierwszego dnia podjąć bombardowanie niemieckich kolumn zostały "uziemione" decyzją polityczną... Zbrodnicza, głupia decyzja o ładowaniu w taśmy PZL 11 tylko niewielkiej części amunicji /o ile dobrze pamiętam na 30 s ognia/ ze względu na "zużywające się części karabinów maszynowych"... Polskie wojska broniące się o 8km od centralnej składnicy uzbrojenia, nie dostały ani jednej sztuki broni czy amunicji - bo... Bo nie było "kwitu"!!! Broń i amunicję zaczęto wydawać wycofującym się, rozbitym wojskom.... Niemcom się przydała.. Centralny magazyn paliw - tak tajny, że Niemcy go nie zbombardowali, bo o nim nie wiedzieli - nienaruszony wpadł w Niemieckie ręce - a nasze nieliczne wyposażenie zmotoryzowane, porzucano z braku paliwa... Armia Poznań - jakimś cudem przeoczona i ominięta przez Niemców - mogła uderzyć na skrzydło i plecy atakujących i wspomóc załamującą się obronę - pomimo próśb i nalegań dowodzącego - rozkazem naczelnego wodza stała w miejscu.. Aż do czasu gdy nakazano jej się wycofywać - tylko, że za nią już byli Niemcy... Odwód naczelnego wodza - min. czołgi r35 - posłużył jako eskorta 17 września i nie wziął udziału w walkach. Wystarczy przeczytać CO razem z wodzuniem poszło na Rumunię i zrozumiemy czemu Polski Żołnierz miał do walki tylko karabin i bagnet.. Karabin p-panc UR - skądinąd broń znakomita - tyle, że tak tajna, iż prawie nikogo nie przeszkolono w jego obsłudze i nie stworzono taktyki użycia.. I można by tak długo......

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

0
0
~mak 2009-09-01 (09:13) 5 lat 2 miesiące 23 dni 11 godzin i 47 minut temu

paranoja do potęgi
Mam dość rozdrapywania starych ran, żyjmy teraźniejszością i przyszłością, jesteśmy Narodem od ponad tysiąca lat i nie potrzebujemy szukać własnej tożsamości. Świętujmy zwycięstwa, a nie klęski, radujmy się z naszych zalet, kształtujmy nowe pozytywne cechy, budujmy, a nie płaczmy nad tym co było i minęło. Przecież jest tak wiele rzeczy z których możemy być dumni.

odpowiedz

pokaż 13 ukrytych odpowiedzi

0
0
~Patryjota 2012-03-28 (09:28) 2 lata 7 miesięcy 27 dni 11 godzin i 32 minuty temu

Małolaci nie wiedzą bo nowy program nauczania uczy ich że najgorszem złem dla polski był hitler i że wywołał II wojne światową podczas gdy dziś już wiemy że to nie była napaść niemiec na polskę ale dwóch najpotężniejszych armii ówczesnego świata.Zresztą na maturze sam w 1999rďťż miałem pytanie "Błędy dowództwa wojska polskiego w kampanii wrześniowej"????? Jakie k..wa błędy? to był CUD że Polska oparła się tak zmasowanemu atakowi aż 35 dni

odpowiedz

1
0
~maj 2011-06-04 (14:57) 3 lata 5 miesięcy 20 dni 6 godzin i 3 minuty temu

Nie widziałem jeszcze tak niechlujnego opisu kampanii wrześniowej,mierna znajomość historii , ogólniki niepełne,nieścisłe daty.Opis bitwy pod Kockiem żenada.Wynikało by z tego że S.G.O. Polesie toczyła bitwę obronną tymczasem inicjatywa była w rękach Polaków zadanie : przebicie sobie drogi do Stawów i na Kielecczyznę.Nie dziwi mnie że w tym kraju jest tak jak jest jeśli się nie zna historii własnej ojczyzny.Jeśli się czegoś nie wie i nie umie lepiej się za to nie brać. Historyk z zamiłowania.

odpowiedz

1
0
~jandalf 2009-09-01 (09:46) 5 lat 2 miesiące 23 dni 11 godzin i 14 minut temu

Twierdza MODLIN
skapitulowała 29.09.1939 a nie jak piszecie 03.09 jest pewna różnica generalnie z tego co napisaliscie wynika, ze obrona w 1939 roku to była złąosna i beznadziejna a tak nie było pozdr i zachęcam do nauki apotem do pisania

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

0
0
~??? 2009-09-01 (10:38) 5 lat 2 miesiące 23 dni 10 godzin i 22 minuty temu

mundury
nie za bardzo się znam, ale mundury i hełmy wyglądają mi na pierwszowojenne ....??? Czy ktoś wie więcej ...??

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
1
~jas 2009-09-01 (09:58) 5 lat 2 miesiące 23 dni 11 godzin i 2 minuty temu

a Polacy w Cieszynie Czeskim to nie wojna??? wypomina sie ruskim że weszli na zachodnią Białoeuś i Ukrainę a jak wcześniej Polacy z Niemcamii zrobili rozbiór Czech to sie zapomina????

odpowiedz

pokaż 6 ukrytych odpowiedzi

0
0
~mar234 2009-09-01 (19:32) 5 lat 2 miesiące 23 dni 1 godzinę i 28 minut temu

A gdzie........
... bardzo ważna potyczka pod KROJANTAMI. Tam 1 szwadron 18 Pułku Ułanów Pomorskich ostro pogonił hitlerowców. Epizod KAMPANII, ale bardzo ważny w historii tego Pułku. CZEŚĆ PAMIĘCI TYCH UŁANÓW!!!

odpowiedz

0
0
~67Andrzej 2009-09-01 (18:18) 5 lat 2 miesiące 23 dni 2 godziny i 42 minuty temu

Mój dziadek był w SGO NAREW
Był ulanem, porucznikiem rezerwy. Wrócił z wojny do domu w listopadzie 39. Przemykał się między strefą bolszewicką a obszarem zajętym przez Niemców. Otarł się o Katyń, na szczęście uratowala go chytrość bolszewików i wykupił się zegarkiem jak ich oddział został otoczony.

odpowiedz

0
0
~sojkris 2009-09-01 (09:52) 5 lat 2 miesiące 23 dni 11 godzin i 8 minut temu

uderzenie na Berlin w 1939
TYLKO PROSTY POTĘŻNY CIOS z nie atakowanej Wielkopolski na Berlin mógł zakończyć sukcesem tą wojnę . Tego się oni nie spodziewali. Ci co przepisują tu komunistyczne encyklopedie niech napiszą ,że mieliśmy potężną 5-tą kolumnę /tak jak dziś komunistów prorosyjskich oraz kupę tzw polskich uchodźców w Niemczech. / Atakowali nas od południa tzn z Zakopanego wraz ze Słowakami , od północy z Prus i od wschodu / ten bratobójczy cios w plecy. /

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

0
0
~gość 2009-09-01 (10:42) 5 lat 2 miesiące 23 dni 10 godzin i 18 minut temu

"po stronie polskiej dywizja piechoty - po stonie niemieckiej dywizja pancerna"
tak według opisu wyglądały wszystkie bitwy kampani wrześniowej . Czy mieliśmy jakieś szanse ???

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
alo 2009-09-01 (10:19) 5 lat 2 miesiące 23 dni 10 godzin i 41 minut temu

A miało ich być 400..
W chwili wybuchu wojny polski czołg 7 TP stanowił jedną z najbardziej udanych konstrukcji w zakresie broni pancernej. Czołg 7 TP posiadał szereg rozwiązań niespotykanych w innych wozach tej klasy w tamtym okresie, jak peryskop odwracalny konstrukcji Rudolfa Gundlacha, czy zastosowanie silnika Diesla. 7 TP ustępował wyraźnie jedynie niemieckiemu czołgowi PzKpfw IV, głównie pod względem opancerzenia. Był to jednak najcięższy czołg niemiecki w momencie rozpoczęcia wojny, a jego masa przekraczała 20 ton. Klasyfikowany był jako czołg średni, jednak stanowił względnie niewielką część sił niemieckich sił pancernych. We wrześniu 1939 Wehrmacht posiadał 211 egzemplarzy tych czołgów wszystkich wersji (wliczając czołgi dowódców, wyposażone w karabiny maszynowe i atrapę armaty).

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~warjusz 2009-09-01 (10:50) 5 lat 2 miesiące 23 dni 10 godzin i 10 minut temu

wojna obronna
A gdzie data 17 września i wejście sowietow do Polski. Tam też dochodziło do walk w strefie przygranicznej. Ciągle się o tym zapomina.

odpowiedz

0
0
~ja 2009-09-01 (09:22) 5 lat 2 miesiące 23 dni 11 godzin i 38 minut temu

kampania????
chyba wojna obronna! kampania wrzesniowa to nazewnictwo niemieckie

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~MADE IN POLAND 2009-09-01 (10:41) 5 lat 2 miesiące 23 dni 10 godzin i 19 minut temu

KU PAMIĘCI
NIE RZUCIM ZIEMI,SKĄD NASZ RÓD. NIE DAMY POGRZEŚĆ MOWY, POLSKI MY NARÓD,POLSKI LUD, KRÓLEWSKI SZCZEP PIASTOWY. NIE DAMY,BY NAS GNĘBIŁ WRÓG. TAK NAM DOPOMÓŻ BÓG! TAK NAM DOPOMÓŻ BÓG! DO KRWI OSTATNIEJ KROPLI Z ŻYŁ BRONIĆ BĘDZIEMY DUCHA, AŻ SIĘ ROZPADNIE W PROCH I PYŁ KRZYŻACKA ZAWIERUCHA. TWIERDZĄ NAM BĘDZIE KAŻDY PRÓG. TAK NAM DOPOMÓŻ BÓG! TAK NAM DOPOMÓŻ BÓG! NIE BĘDZIE NIEMIEC PLUŁ NAM W TWARZ, NI DZIECI NAM GERMANIŁ, ORĘŻNY WSTANIE HUFIEC NASZ, DUCH BĘDZIE NAM HETMANIŁ. PÓJDZIEM,GDY ZAGRZMI ZŁOTY RÓG, TAK NAM DOPOMÓŻ BÓG! TAK NAM DOPOMÓŻ BÓG! Bogarodzica dziewica, Bogiem sławiona Maryja, U twego syna Gospodzina matko zwolona, Maryja! Zyszczy nam, spuści nam. Kyrieleison. Twego syna Krciciela zbożny czas, Usłysz głosy, napełni myśli człowiecze. Słysz modlitwę, jenże cię prosimy. O o, dać raczy, jegoż prosimy: Daj na świecie zbożny pobyt, Po żywocie rajski przebyt. Kyrieleison. Narodził się nas dla syn boży. W to wierzy, człowiecze zbożny, Iż przez trud Bog swoj lud Odjął diabłu strożą. Przydał nam zdrowia wiecznego, Starostę skował pkielnego, Śmierć podjął, wspomionął Człowieka pirwego. Jenże trudy cirpiał bezmiernie, Jeszczeć był nie przyśpiał zawiernie, Aliż sam Bog zmartwychwstał. Adamie, ty boży kmieciu, Ty siedzisz u Boga <w> wiecu, Donieś nas swe dzieci, Gdzież krolują anjeli. Tam radość, tam miłość, tam widzenie Tworca Anjelskie bez końca, Tuć się nam wzjawiło diable potępienie. Ni śrzebrem, ni złotem nas diabłu odkupił, Swą mocą zastąpił. Ciebie dla, człowiecze, dał Bog przekłoć sobie Bok, ręce, nodze obie, Krew świętą swą z boku na zbawienie tobie. Wierzże w to, człowiecze, iż Jezu Kryst prawy Cirpiał za nas rany, Swą świętą krew przelał za nas krześcijany. O duszy o grzesznej sam Bog pieczą ima, Diabłu ją odejma, Gdzież to sam przebywa, tu ją k sobie przyjma. Już nam czas, godzina, grzechow się kajaci, Bogu chwałę daci, Ze wszemi siłami Boga miłowaci. Maryja dziewica, prosi syna twego, Krola niebieskiego, Aby nas uchował ode wszego złego. Wszytcy święci, proście, Nas grzeszne wspomożcie, Bysmy z wami byli, Jezu Krysta chwalili. Tegoż nas domieści, Jezu Chryste miły, Bysmy z tobą byli, Gdzie się nam radują już niebieskie siły. Amen, amen, amen, amen, amen, amen, Amen, tako Bog daj, Bysmy poszli wszytcy w raj, Gdzież krolują anjeli. W HODZIE POLAKOM, KTÓRZY WŁASNĄ KREW, WŁASNE ŻYCIE ODDALI ZA WOLNĄ POLSKĘ I ZA WOLNOŚĆ POLAKÓW; Panie świeć nad ich duszami Polak

odpowiedz

0
0
~ania 1956 2009-09-01 (10:39) 5 lat 2 miesiące 23 dni 10 godzin i 21 minut temu

obrona Lwowa 1939
mój ojciec tam był walczył z niemcami a póżniej z rosjanami uciekł z sowieckiego pociągu wiozącego polskich oficerów w głąb Rosji

odpowiedz

0
0
~Ziomek 2009-09-01 (10:36) 5 lat 2 miesiące 23 dni 10 godzin i 24 minuty temu

Egzekucja
Dlaczego nikt nie pisze o pierwszej masowej egzekucji na ziemiach Polski w małej Wielkopolskiej wsi Torzeniec?

odpowiedz

0
0
~zdziwiony 2009-09-01 (10:35) 5 lat 2 miesiące 23 dni 10 godzin i 25 minut temu

A walki nad Narwią?
Przecież tam z kierunku Grajewa, w Prostkach była granica, już trzeciego dnia wojny były wojska niemieckie i toczono z nimi zacięte walki, np. pod Wizną. Hubal idąc z Suwałk na pomoc Warszawie przedzierał się przez tereny zajęte przez Niemców, między innymi przez Jedwabne.

odpowiedz

0
0
~M 2009-09-01 (09:34) 5 lat 2 miesiące 23 dni 11 godzin i 26 minut temu

Atak na Westerplatte rozpoczął się o 4:48!
ignoranci

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

1
0
~Wieniawa 2009-09-01 (10:23) 5 lat 2 miesiące 23 dni 10 godzin i 37 minut temu

trochę pracy nie zaszkodzi
Drodzy autorzy - nawet jeśli to nei ma być nic poważnego, jedynie kilka migawek i "haseł" wrzesniowych to wypadałoby najpierw cokolwiek poczytać! Numery dywizji pisze się cyframi arabskimi, tak jak armii - ale to blotka. - Józef Unrug - generał? Dowódca PMW był wiceadmirałem. - Modlin kapitulował dzień po Warszawie 28 września, - posycję mławską opuszczono na rozkaz... to tak z brzegu...

odpowiedz

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Będą kłopoty z wynikami wyborów? PKW znów przetestuje system
dodane 2014-11-24 (14:37) 6 godzin i 23 minuty temu

materiał wideo

Koniec procesu Sławomira Nowaka w sprawie zegarka
dodane 2014-11-24 (11:47) 9 godzin i 13 minut temu

Prawie 40 proc. Niemców za uznaniem aneksji Krymu przez Rosję
dodane 2014-11-24 (11:19) 9 godzin i 41 minut temu

Andrzej Biernat: PiS uzna wybory dopiero, jak je wygra
dodane 2014-11-24 (08:47) 12 godzin i 13 minut temu

Prof. Kazimierz Kik: głosy nieważne to ukryty protest
dodane 2014-11-23 (14:34) 1 dzień 6 godzin i 26 minut temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy powinno się unieważnić wybory samorządowe?

liczba oddanych głosów: 16878