więcej

Obwód Kaliningradzki - rosyjski "niezatapialny lotniskowiec" u granic Polski. Zobacz infografikę.

Logo dostawcy  WP.PL |  dodane 2014-04-01 (08:14) 7 miesięcy 4 godziny i 28 minut temu
drukuj


Ćwiczenia wojsk w Obwodzie Kaliningradzkim we wrześniu 2013 roku
Ćwiczenia wojsk w Obwodzie Kaliningradzkim we wrześniu 2013 roku opinie
Leżący u polskich granic Obwód Kaliningradzki w czasach zimnej wojny był jednym z najbardziej zmilitaryzowanych obszarów Związku Radzieckiego. Dziś również jest miejscem stacjonowania poważnych sił, w tym większości Floty Bałtyckiej, i pełni dla Moskwy rolę "niezatapialnego lotniskowca". Jak ten potencjał wypada w porównaniu z naszą armią?



Gdy w czasie zaostrzania się kryzysu ukraińskiego Rosja prężyła militarne muskuły, Władimir Putin zarządził niespodziewane manewry wojskowe, w których udział wzięły również siły rozmieszczone w Obwodzie Kaliningradzkim. W ćwiczeniach zorganizowanych niedaleko polskiej granicy udział wzięło 3,5 tys. żołnierzy, którzy trenowali nie tylko działania obronne, ale także ofensywne.

Obwód Kaliningradzki od zawsze widziany był przez wielu ekspertów i polityków jako bezpośrednie zagrożenie militarne dla Polski. W najbardziej koszmarnym scenariuszu, to stamtąd nastąpiłoby pierwsze uderzenie. Napięcie co jakiś czas podsycają doniesienia o rozlokowaniu na jego obszarze pocisków balistycznych Iskander, które miałyby być odpowiedzią na plany umieszczenia nad Wisłą elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej.

Dziś na terytorium obwodu stacjonuje co najmniej kilkanaście tysięcy rosyjskich żołnierzy, których trzon stanowią brygada i pułk zmechanizowany, brygada piechoty morskiej, dwie brygady rakietowe i brygada artylerii.

Na siły powietrzne składają się stosunkowo nowoczesne myśliwce Su-27 i bombowce Su-24, zdolne do przenoszenia broni nuklearnej, choć na przestrzeni ostatnich lat pojawiały się spekulacje o ich rzekomo kiepskim stanie technicznym. Ostatnio Kreml ogłosił plany rozmieszczenia w kaliningradzkich bazach nowoczesnych Su-30SM.

W Obwodzie Kaliningradzkim rozlokowana jest także większość sił Floty Bałtyckiej, na którą łącznie składa się kilkadziesiąt okrętów wojennych. Niemniej należy zwrócić uwagę, że ich stan techniczny pozostawia wiele do życzenia. Lwia część jednostek ma po 25 lat i więcej, nowych okrętów jest zaledwie kilka. Dla uczciwości trzeba jednak dodać, że polska marynarka, będąca obecnie najbardziej zaniedbaną formacją naszych sił zbrojnych, jest w nie lepszym stanie.

Zobacz również: NATO kontra Rosja - porównanie potencjałów militarnych

(tbe)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 165 13.3%
nie 1076 86.7%

Przeczytaj też

54 z 67 jednostek marynarki ukraińskiej zmieniło banderę - twierdzi rosyjskie ministerstwo obrony

dodane 2014-03-22 (17:55) 7 miesięcy 9 dni 18 godzin i 47 minut temu

Rosyjskie media: Kaliningrad przygotowuje się do życia w warunkach blokady

dodane 2014-03-14 (10:00) 7 miesięcy 18 dni 2 godziny i 42 minuty temu

Władimir Putin dementuje doniesienia o Iskanderach w Kaliningradzie

aktualizacja 2013-12-19 (16:17) 10 miesięcy 12 dni 20 godzin i 25 minut temu

MSZ: plany rozmieszczenia rakiet Iskander niepokojące, ale doniesienia są przesadzone

aktualizacja 2013-12-16 (22:03) 10 miesięcy 15 dni 14 godzin i 39 minut temu

Rosja buduje nowoczesny radar przy granicy z Polską

aktualizacja 2011-02-21 (16:34) 3 lata 8 miesięcy 10 dni 20 godzin i 8 minut temu

W innych serwisach

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (1432)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

3
3
~boję się 2014-04-01 (16:54) 6 miesięcy 30 dni 19 godzin i 48 minut temu

...wygląda niczym Titanic .

odpowiedz

4
2
~jaro 2014-04-01 (16:50) 6 miesięcy 30 dni 19 godzin i 52 minuty temu

powinni skierować tą machinę na sejm ktoś tu wreszcie musi zrobić porządek!!!!!!

odpowiedz

3
3
~stach 2014-04-01 (16:50) 6 miesięcy 30 dni 19 godzin i 52 minuty temu

Niezatapialny jak kursk .

odpowiedz

20
3
~izpz 2014-04-01 (15:59) 6 miesięcy 30 dni 20 godzin i 43 minuty temu

Bardzo bym się zdziwił, gdyby w planach NATO na wypadek konfliktu z Rosją nie było opcji unieszkodliwienia i zajęcia obwodu w pierwszych dniach konfliktu (a jeżeli chodzi o atak lotniczy, w pierwszych godzinach). Siły morskie rozlokowane w tym miejscu są zupełnie bez znaczenia - w razie czego nie zdążyłyby nawet wyjść w morze - nawet flota o potędze całej US Navy zamknięta na Bałtyku nie miałaby szans w starciu z siłami powietrznymi NATO operującymi z baz lądowych (a dochodzą jeszcze pociski ziemia-woda). Siły w obwodzie to czynnik wyłącznie polityczny, a nie wojskowy. A już szczególnie, gdy mówimy np. o lotnictwie czy pociskach Iskander, szczególnie w kontekście stosowania głowic nuklearnych. Żaden wojskowy o zdrowych zmysłach nie umieści takiej broni (w warunkach realnego konfliktu) w zasięgu godziny marszu sił lądowych przeciwnika !

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

51
30
~robi 2014-04-01 (11:18) 7 miesięcy 1 godzinę i 24 minuty temu

Ale bzdety piszecie jak zwykle. Lotniskowiec piszecie w fotka zwykłego poduszkowca :D Niezatapialny. Znawcy jaz z koziej d..py torba.

odpowiedz

pokaż 9 ukrytych odpowiedzi

2
0
~Kw 2014-04-01 (16:44) 6 miesięcy 30 dni 19 godzin i 58 minut temu

Walczyć za polskę ?????!!!! A tusek z Kaczyńskim i niech se wezmą bronka do pomocy hahaha

odpowiedz

1
2
~skunks 2014-04-01 (16:43) 6 miesięcy 30 dni 19 godzin i 59 minut temu

Nie ma na tej ziemi rzeczy niezatapialnych.

odpowiedz

6
3
~br 2014-04-01 (16:16) 6 miesięcy 30 dni 20 godzin i 26 minut temu

ten lotniskowiec jest zasilany z gniazdka na brzegu za pomoca kabla , jego zasieg okresla dlubosc tego kabla i rachunki za prad

odpowiedz

3
3
~./. 2014-04-01 (16:16) 6 miesięcy 30 dni 20 godzin i 26 minut temu

zwykłym dynamitem można wysadzić, co za brednie

odpowiedz

7
8
~LCF 2014-04-01 (15:58) 6 miesięcy 30 dni 20 godzin i 44 minuty temu

Ja tan bym się bił. Im więcej zabiję tym lepiej - więcej miejsca w przyrodzie. I jest mi wszystko jedno czy to ruskie czy jakieś inne.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

4
5
~boolo 2014-04-01 (16:15) 6 miesięcy 30 dni 20 godzin i 27 minut temu

i gdzie jest ten lotniskowiec??

odpowiedz

6
2
~ROMAN 2014-04-01 (16:12) 6 miesięcy 30 dni 20 godzin i 30 minut temu

Polska powinna przekopać kanał do Elblaga przez półwysep mierzeji Wislanej. To żadne koszty a korzyści ogromne. Dość pętania się u sowietów. Postawić cięzki sprzęt refulery i kopać. Najwyzszy czas. Tu popieram PIS. Elbląg powinien wreszcie stanąć na nogi.

odpowiedz

3
5
~dariusz 2014-04-01 (16:10) 6 miesięcy 30 dni 20 godzin i 32 minuty temu

Nie da się zatopić to trzeba spalić. Oni nie raz się usmażyli w tych trumnach.

odpowiedz

1
4
~zab 2014-04-01 (16:06) 6 miesięcy 30 dni 20 godzin i 36 minut temu

Mam nadzieje że ten lotniskowiec przypłynął po nasze elity polityczne , by przetransportować ich w głąb Syberii ,ku uciesze narodu Polskiego.

odpowiedz

6
3
~fotyg 2014-04-01 (16:02) 6 miesięcy 30 dni 20 godzin i 40 minut temu

polska bedzie rosyjska i dobrze POpaprancy na kałkaz i w łagry !!!

odpowiedz

5
2
~Giez 2014-04-01 (16:02) 6 miesięcy 30 dni 20 godzin i 40 minut temu

Titanic co prawda nie lotniskowiec ale za to również był 'niezatapialny"

odpowiedz

5
4
~Carina 2014-04-01 (15:57) 6 miesięcy 30 dni 20 godzin i 45 minut temu

Titanic też był nie zatapialny a szybko zobaczył dno.Nasz rząd jest specem od rozpierniczenia wszystkiego co dobre więc nie widzę tu jakiegokolwiek zagrożenia

odpowiedz

4
2
~PANISKO 2014-04-01 (15:51) 6 miesięcy 30 dni 20 godzin i 51 minut temu

Królewiec, Obwód Królewiecki... Sowietów i komunistów cenzura na takie słowa jak "sowiecki" - dlaczego? Mamy tutaj "radziecką poprawność". Warto o tym wiedzieć, że terminologia "radziecka" została zainicjowana przez takich zwolenników Polski sowieckiej jak Marchlewski i Dzierżyński w 1919 r., a potem była używana przez Komunistyczną Partię Polski, "Nowe Widnokręgi" Wandy Wasilewskiej, Związek Patriotów Polskich, PZPR i PRL. W tamtych czasach powszechnie jeszcze używano terminologii "sowieckiej" która opierała się na zwyczajnych i ogólnie przyjętych w kulturze zachodnio­europejskiej - z przedwojenną Polską włącznie - zwrotach językowych.

odpowiedz

26
3
~poz_now 2014-04-01 (15:48) 6 miesięcy 30 dni 20 godzin i 54 minuty temu

Rosyjska kolonia nad Bałtykiem! Na tym terenie nigdy nie było Rosji i Rosjan. Po wybiciu Prusów ziemie te były wszystkich dookoła, tylko nie Moskali!

odpowiedz

10
3
~ak 2014-04-01 (15:47) 6 miesięcy 30 dni 20 godzin i 55 minut temu

Tytanik też był niezatapialny jak długo i tak będzie teraz i na wieki wieków amen

odpowiedz

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Nowy, niekorzystny dla Polski system decyzji w Unii Europejskiej
dodane 2014-11-01 (05:22) 7 godzin i 20 minut temu

materiał wideo

Dominikanin o sprawie Polańskiego
dodane 2014-11-01 (00:40) 12 godzin i 2 minuty temu

Nie masz odblasków? To dostaniesz mandat
dodane 2014-11-01 (06:12) 6 godzin i 30 minut temu

Kto zostanie sekretarzem generalnym Platformy Obywatelskiej?
dodane 2014-10-31 (07:05) 1 dzień 5 godzin i 37 minut temu

Mocne słowa Michała Kamińskiego: Jarosław Kaczyński to tchórz
dodane 2014-10-31 (08:45) 1 dzień 3 godziny i 57 minut temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Kto nagrał najśmieszniejszy spot wyborczy? Zobacz najbardziej komiczne spoty wyborcze

liczba oddanych głosów: 815