więcej

Obwód Kaliningradzki - rosyjski "niezatapialny lotniskowiec" u granic Polski. Zobacz infografikę.

Logo dostawcy  WP.PL |  dodane 2014-04-01 (08:14) 3 miesiące 27 dni 2 godziny i 3 minuty temu
drukuj


Ćwiczenia wojsk w Obwodzie Kaliningradzkim we wrześniu 2013 roku
Ćwiczenia wojsk w Obwodzie Kaliningradzkim we wrześniu 2013 roku opinie
Leżący u polskich granic Obwód Kaliningradzki w czasach zimnej wojny był jednym z najbardziej zmilitaryzowanych obszarów Związku Radzieckiego. Dziś również jest miejscem stacjonowania poważnych sił, w tym większości Floty Bałtyckiej, i pełni dla Moskwy rolę "niezatapialnego lotniskowca". Jak ten potencjał wypada w porównaniu z naszą armią?



Gdy w czasie zaostrzania się kryzysu ukraińskiego Rosja prężyła militarne muskuły, Władimir Putin zarządził niespodziewane manewry wojskowe, w których udział wzięły również siły rozmieszczone w Obwodzie Kaliningradzkim. W ćwiczeniach zorganizowanych niedaleko polskiej granicy udział wzięło 3,5 tys. żołnierzy, którzy trenowali nie tylko działania obronne, ale także ofensywne.

Obwód Kaliningradzki od zawsze widziany był przez wielu ekspertów i polityków jako bezpośrednie zagrożenie militarne dla Polski. W najbardziej koszmarnym scenariuszu, to stamtąd nastąpiłoby pierwsze uderzenie. Napięcie co jakiś czas podsycają doniesienia o rozlokowaniu na jego obszarze pocisków balistycznych Iskander, które miałyby być odpowiedzią na plany umieszczenia nad Wisłą elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej.

Dziś na terytorium obwodu stacjonuje co najmniej kilkanaście tysięcy rosyjskich żołnierzy, których trzon stanowią brygada i pułk zmechanizowany, brygada piechoty morskiej, dwie brygady rakietowe i brygada artylerii.

Na siły powietrzne składają się stosunkowo nowoczesne myśliwce Su-27 i bombowce Su-24, zdolne do przenoszenia broni nuklearnej, choć na przestrzeni ostatnich lat pojawiały się spekulacje o ich rzekomo kiepskim stanie technicznym. Ostatnio Kreml ogłosił plany rozmieszczenia w kaliningradzkich bazach nowoczesnych Su-30SM.

W Obwodzie Kaliningradzkim rozlokowana jest także większość sił Floty Bałtyckiej, na którą łącznie składa się kilkadziesiąt okrętów wojennych. Niemniej należy zwrócić uwagę, że ich stan techniczny pozostawia wiele do życzenia. Lwia część jednostek ma po 25 lat i więcej, nowych okrętów jest zaledwie kilka. Dla uczciwości trzeba jednak dodać, że polska marynarka, będąca obecnie najbardziej zaniedbaną formacją naszych sił zbrojnych, jest w nie lepszym stanie.

Zobacz również: NATO kontra Rosja - porównanie potencjałów militarnych

(tbe)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 163 13.3%
nie 1063 86.7%

Przeczytaj też

54 z 67 jednostek marynarki ukraińskiej zmieniło banderę - twierdzi rosyjskie ministerstwo obrony

dodane 2014-03-22 (17:55) 4 miesiące 5 dni 16 godzin i 22 minuty temu

Rosyjskie media: Kaliningrad przygotowuje się do życia w warunkach blokady

dodane 2014-03-14 (10:00) 4 miesiące 14 dni i 17 minut temu

Władimir Putin dementuje doniesienia o Iskanderach w Kaliningradzie

aktualizacja 2013-12-19 (16:17) 7 miesięcy 8 dni 18 godzin i 1 minutę temu

MSZ: plany rozmieszczenia rakiet Iskander niepokojące, ale doniesienia są przesadzone

aktualizacja 2013-12-16 (22:03) 7 miesięcy 11 dni 12 godzin i 14 minut temu

Rosja buduje nowoczesny radar przy granicy z Polską

aktualizacja 2011-02-21 (16:34) 3 lata 5 miesięcy 6 dni 17 godzin i 43 minuty temu

W innych serwisach

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (1428)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

51
30
~robi 2014-04-01 (11:18) 3 miesiące 26 dni 22 godziny i 59 minut temu

Ale bzdety piszecie jak zwykle. Lotniskowiec piszecie w fotka zwykłego poduszkowca :D Niezatapialny. Znawcy jaz z koziej d..py torba.

odpowiedz

pokaż 9 ukrytych odpowiedzi

2
0
~Kw 2014-04-01 (16:44) 3 miesiące 26 dni 17 godzin i 33 minuty temu

Walczyć za polskę ?????!!!! A tusek z Kaczyńskim i niech se wezmą bronka do pomocy hahaha

odpowiedz

1
2
~skunks 2014-04-01 (16:43) 3 miesiące 26 dni 17 godzin i 34 minuty temu

Nie ma na tej ziemi rzeczy niezatapialnych.

odpowiedz

6
3
~br 2014-04-01 (16:16) 3 miesiące 26 dni 18 godzin i 1 minutę temu

ten lotniskowiec jest zasilany z gniazdka na brzegu za pomoca kabla , jego zasieg okresla dlubosc tego kabla i rachunki za prad

odpowiedz

3
3
~./. 2014-04-01 (16:16) 3 miesiące 26 dni 18 godzin i 1 minutę temu

zwykłym dynamitem można wysadzić, co za brednie

odpowiedz

7
8
~LCF 2014-04-01 (15:58) 3 miesiące 26 dni 18 godzin i 19 minut temu

Ja tan bym się bił. Im więcej zabiję tym lepiej - więcej miejsca w przyrodzie. I jest mi wszystko jedno czy to ruskie czy jakieś inne.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

4
5
~boolo 2014-04-01 (16:15) 3 miesiące 26 dni 18 godzin i 2 minuty temu

i gdzie jest ten lotniskowiec??

odpowiedz

6
2
~ROMAN 2014-04-01 (16:12) 3 miesiące 26 dni 18 godzin i 5 minut temu

Polska powinna przekopać kanał do Elblaga przez półwysep mierzeji Wislanej. To żadne koszty a korzyści ogromne. Dość pętania się u sowietów. Postawić cięzki sprzęt refulery i kopać. Najwyzszy czas. Tu popieram PIS. Elbląg powinien wreszcie stanąć na nogi.

odpowiedz

3
5
~dariusz 2014-04-01 (16:10) 3 miesiące 26 dni 18 godzin i 7 minut temu

Nie da się zatopić to trzeba spalić. Oni nie raz się usmażyli w tych trumnach.

odpowiedz

1
4
~zab 2014-04-01 (16:06) 3 miesiące 26 dni 18 godzin i 11 minut temu

Mam nadzieje że ten lotniskowiec przypłynął po nasze elity polityczne , by przetransportować ich w głąb Syberii ,ku uciesze narodu Polskiego.

odpowiedz

6
3
~fotyg 2014-04-01 (16:02) 3 miesiące 26 dni 18 godzin i 15 minut temu

polska bedzie rosyjska i dobrze POpaprancy na kałkaz i w łagry !!!

odpowiedz

5
2
~Giez 2014-04-01 (16:02) 3 miesiące 26 dni 18 godzin i 15 minut temu

Titanic co prawda nie lotniskowiec ale za to również był 'niezatapialny"

odpowiedz

5
4
~Carina 2014-04-01 (15:57) 3 miesiące 26 dni 18 godzin i 20 minut temu

Titanic też był nie zatapialny a szybko zobaczył dno.Nasz rząd jest specem od rozpierniczenia wszystkiego co dobre więc nie widzę tu jakiegokolwiek zagrożenia

odpowiedz

4
2
~PANISKO 2014-04-01 (15:51) 3 miesiące 26 dni 18 godzin i 26 minut temu

Królewiec, Obwód Królewiecki... Sowietów i komunistów cenzura na takie słowa jak "sowiecki" - dlaczego? Mamy tutaj "radziecką poprawność". Warto o tym wiedzieć, że terminologia "radziecka" została zainicjowana przez takich zwolenników Polski sowieckiej jak Marchlewski i Dzierżyński w 1919 r., a potem była używana przez Komunistyczną Partię Polski, "Nowe Widnokręgi" Wandy Wasilewskiej, Związek Patriotów Polskich, PZPR i PRL. W tamtych czasach powszechnie jeszcze używano terminologii "sowieckiej" która opierała się na zwyczajnych i ogólnie przyjętych w kulturze zachodnio­europejskiej - z przedwojenną Polską włącznie - zwrotach językowych.

odpowiedz

26
3
~poz_now 2014-04-01 (15:48) 3 miesiące 26 dni 18 godzin i 29 minut temu

Rosyjska kolonia nad Bałtykiem! Na tym terenie nigdy nie było Rosji i Rosjan. Po wybiciu Prusów ziemie te były wszystkich dookoła, tylko nie Moskali!

odpowiedz

10
3
~ak 2014-04-01 (15:47) 3 miesiące 26 dni 18 godzin i 30 minut temu

Tytanik też był niezatapialny jak długo i tak będzie teraz i na wieki wieków amen

odpowiedz

7
0
~gdziejestzbyszek 2014-04-01 (15:46) 3 miesiące 26 dni 18 godzin i 31 minut temu

Albo połowa stoi w magazynach, albo wojska jest wiecej. 15 tys ludzi nie jest w stanie obsłuzyc tyle sprzetu.... no chba ze w pojazdach opancerzonych zezdza tylko kierowcy ;).

odpowiedz

3
4
~Marek 2014-04-01 (15:46) 3 miesiące 26 dni 18 godzin i 31 minut temu

Rosjanie nazywaja go Kenigsberg a nie Kaliningrad,zawsze byl zmilitzryzowany,wiec po co ten krzyk?

odpowiedz

39
3
~Do głąbów 2014-04-01 (12:57) 3 miesiące 26 dni 21 godzin i 20 minut temu

Tytuł jest przewrotny, bo lotniskowcem jest OBWÓD KALININGRADZKI, a nie pływająca jednostka. Rozumiecie gimbusy?

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

4
3
~Logik 2014-04-01 (15:42) 3 miesiące 26 dni 18 godzin i 35 minut temu

Wyjście jest proste - ZROBIĆ REFERENDUM W KALININGRADZIE PRZEDTEM OBIECUJĄC GRUSZKI NA WIERZBIE I.... PO KRZYKU !!! BĘDZIEMY MIEĆ ANEKSJĘ !! Aha, zapomniał bym - TO NIEMCY MAJA ZROBIĆ TO REFERENDUM A NIE BIEDNA, ZACOFANA I GŁUPAWA WŁADZA PL.

odpowiedz

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Tomasz Siemoniak: musimy być przygotowani na najgorsze
dodane 2014-07-28 (09:27) 50 minut temu

materiał wideo

Wiktor Osiatyński: Polska powinna wypowiedzieć konkordat
dodane 2014-07-28 (08:01) 2 godziny i 16 minut temu

materiał foto

Pągowski Wirtualnie
dodane 2014-07-28 (08:30) 1 godzinę i 47 minut temu

Autokar z dziećmi zapalił się na autostradzie A1
dodane 2014-07-28 (09:04) 1 godzinę i 13 minut temu

Sondaż IBRiS Homo Homini: wielka premia za zjednoczenie dla PiS
dodane 2014-07-28 (04:15) 6 godzin i 2 minuty temu

"Newsweek": sekta w cieniu bazyliki
dodane 2014-07-28 (08:55) 1 godzinę i 22 minuty temu

więcej wiadomości

reporter wp24 chcę wysłać

Zrobiłeś unikalne zdjęcie,
napisałeś ciekawą
wiadomość?

Wyślij je do nas lub załóż
własne konto, na którym
je opublikujesz.

Najlepsze materiały
publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy w kontekście ostatnich wydarzeń na Ukrainie czujesz się bezpiecznie w Polsce?

liczba oddanych głosów: 11448