Prezydent Nicolas Sarkozy swój unijny sukces okupił dużymi ustępstwami na rzecz Polski. Irlandia głosuje do skutku. .
Jeżeli Irlandia zmieni zdanie i Traktat z Lizbony zostanie tam przyjęty, również w Polsce będzie ratyfikowany - zapewnił szef Kancelarii Prezydenta Piotr Kownacki. .
Prezydent Francji Nicolas Sarkozy w wystąpieniu podsumowującym francuskie przewodnictwo w UE powiedział we wtorek, że zrobił wiele dla Polski, apelując jednocześnie do tego - jak to określił - "dużego kraju" o poczucie odpowiedzialności w Unii. .
Prezydent Francji Nicolas Sarkozy kolejny raz apelując we wtorek do prezydenta Lecha Kaczyńskiego o podpisanie ratyfikacji Traktatu z Lizbony podkreślił, że Polska ma nie tylko prawa, ale i obowiązki w UE z racji tego, że jest jednym z sześciu największych krajów w Unii. .
Irlandia wyraziła w sobotę oczekiwanie, że do czerwca, jeszcze przed ewentualnym powtórnym referendum w sprawie Traktatu Reformującego UE, otrzyma od Brukseli formalne gwarancje, rozwiewające zastrzeżenia wyborców wobec tego dokumentu. .
Rada Krajowa Sojuszu Lewicy Demokratycznej zaapeluje do prezydenta o podpisanie Traktatu Lizbońskiego - poinformował w "Salonie Politycznym Trójki" wiceprzewodniczący partii, Jerzy Szmajdziński. Jego zdaniem, brak podpisu Lecha Kaczyńskiego to "zostawianie Polski w ogonie Europy". .
- Chcemy renegocjacji warunków przystąpienia Polski do Unii Europejskiej - mówili na konferencji prasowej w Sejmie liderzy nowej partii "Naprzód Polsko" - europoseł Dariusz Grabowski i prezes ugrupowania Janusz Dobrosz. .
Prezydencki minister Michał Kamiński przyznał, że premier Donald Tusk odniósł sukces podczas dwudniowego szczytu UE w Brukseli poświęconemu głównie pakietowi klimatyczno-energetycznemu. .
Prezydent Lech Kaczyński ocenił na wspólnej konferencji z Donaldem Tuskiem, że szczyt Unii Europejskiej zakończył się "niewątpliwie naszym sukcesem". W takim samym tonie o szczycie wypowiadał się Donald Tusk. - Niektórzy z was sądzili, że my się pozabijamy na szczycie, ale jak widzicie, obaj jesteśmy w dobrych nastrojach i mamy poczucie dobrze wykonanej pracy - podkreślił premier. .
Bogaty w turbulencje okres francuskiego przewodnictwa w UE zmienił nastrój i zakłócił równowagę w Europie - ocenia "Frankfurter Allgemeine Zeitung". "Francuski prezydent Nicolas Sarkozy musiał tańczyć równocześnie na wielu weselach. To zresztą odpowiada jego naturze" - ocenia "FAZ". .
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski powiedział, że premier Donald Tusk osiągnął olbrzymi sukces w trakcie negocjacji nad pakietem klimatyczno-energetycznym. Dodał, że będzie mógł powiedzieć więcej niż "yes, yes yes". To aluzja to okrzyku radości premiera Kazimierza Marcinkiewicza po szczycie UE w sprawie budżetu UE w 2005 roku. .
Prezydent Lech Kaczyński uważa, że obecność jego i premiera Donalda Tuska na szczycie UE w Brukseli "bardzo wzmocniła" Polskę. - Szczególnie przy rokowaniach dotyczących pakietu klimatycznego - dodał. .
Traktat lizboński ma wejść w życie do końca 2009 r. Irlandczycy, którzy odrzucili go w referendum, zagłosują raz jeszcze. Nie za darmo - pisze "Gazeta Wyborcza". .
Żaden kraj nie sprzeciwił się zaproponowanym przez francuskie przewodnictwo propozycjom wniosków końcowych dotyczących Traktatu z Lizbony, przewidującym m.in. utrzymanie zasady: jeden kraj, jeden komisarz - poinformowały Polską Agencję Prasową źródła francuskie na marginesie trwającego w czwartek szczytu UE w Brukseli. .
Nikt nie ma prawa pouczać polskiego prezydenta - powiedział prezydencki minister Michał Kamiński, odnosząc się do słów prezydenta Francji Nicholasa Sarkozy'ego na temat ratyfikacji Traktatu z Lizbony. Zdaniem Kamińskiego prezydent Sarkozy nie mówił wprost do Lecha Kaczyńskiego, ale "bardziej ogólnie". .
- Ataki na tych, którzy odważają się powiedzieć "nie" traktatowi są atakami na samą istotę UE - powiedział eurosceptyczny prezydent Czech Vaclav Klaus w Bukareszcie. .
Kwestia Traktatu Lizbońskiego stała się powodem zdecydowanej wymiany zdań na szczycie UE między Lechem Kaczyńskim a prezydentem Francji Nicolasem Sarkozym, który - jak podaje Polska Agencja Prasowa powołując się na polskie źródła - miał apelować, by polski prezydent "nie krył się za plecami Irlandii". .
Lech Kaczyński powiedział, że jest najwyższym przedstawicielem RP jest prezydent i poprosił "o respektowanie tego faktu". Jak powiedział Donald Tusk wskazał mu w samolocie specjalnym inną kabinę niż ta, w której zazwyczaj siedzi w czasie podróży. Tłumaczył, że zdziwiło go to. - Premier poczuł się gospodarzem w moim samolocie - dodał prezydent. .
Bez polskiej delegacji rozpoczął się w czwartek po godz. 15.00 szczyt Unii Europejskiej, na którym szefowie państw i rządów mają ostatecznie zadecydować, jak wyjść z impasu w sprawie Traktatu Lizbońskiego, a także potwierdzić wolę walki ze zmianami klimatycznymi i recesją gospodarczą. .
Irlandia ma znaleźć takie rozwiązanie, by Traktat z Lizbony mógł zostać przyjęty do czasu zakończenia mandatu obecnej Komisji Europejskiej (KE) jesienią 2009 roku - wynika z projektu dokumentu, który będzie podstawą dyskusji na rozpoczynającym się w czwartek dwudniowym szczycie UE w Brukseli. .
chcę wyslać
Zrobiłeś unikalne zdjęcie,
napisałeś ciekawą
wiadomość?
Wyślij je do nas lub załóż
własne konto, na którym
je opublikujesz.
Najlepsze materiały
publikujemy na stronie głównej serwisu.
Pogoda długoterminowa
dodane przez: Internauta WP24
Prognoza pogody
dodane przez: Internauta WP24
