więcej

dolnośląskie

Czy kupiłbyś pączki w Cukierni pod Trumienką?.

Polska Gazeta Wrocławska |  dodane 2010-01-05 (06:13) 4 lata 10 miesięcy 22 dni i 10 minut temu
drukuj

Cukiernię w starej kamienicy przy ul. Curie-Skłodowskiej 51 we Wrocławiu zna chyba każdy mieszkaniec okolicy. Świeżymi pączkami z różaną konfiturą przyciąga od początku lat sześćdziesiątych. Przez lata zakład frapował nie tylko smakiem, ale i nazwą. Działał bowiem pod szyldem "Cukiernia pod Trumienką" - ze względu na sąsiedztwo zakładu pogrzebowego.

- Cukierni z taką nazwą nie miało żadne miasto w Polsce - uśmiecha się Teresa Jakimowska, emerytka, która mieszka przy ul. Grunwaldzkiej, ale w cukierni już od kilkunastu lat kupuje czasem eklerki. - A jak ktoś pytał, mówiło się, że się idzie do "Trumienki", i każdy wiedział, że to zakład na Curie-Skłodowskiej, a nie nigdzie indziej.

Choć cukiernia wciąż istnieje, od kilkunastu lat już nie nosi tej nazwy. - W 1997 r., przed Kongresem Eucharystycznym, zaczął się remont elewacji kamienicy i musieliśmy zdjąć szyld - wspomina Waldemar Matra, pracownik cukierni. - A potem na taką nazwę nie chciała się już zgodzić administracja i mieszkańcy kamienicy.

Zakład działał więc przez krótki czas jako "Cukiernia pod Zajączkiem", od nazwiska właścicielki, Izabeli Zając. A teraz jest już po prostu "Cukiernią".

Jaka nazwa - Curie-Skłodowskiej czy Skłodowskiej-Curie?
Wielu wrocławian ma wątpliwości, która z form jest poprawna. Rozwiewa je prof. Bernard Jancewicz z komisji nazewnictwa ulic Towarzystwa Miłośników Wrocławia. - Poprawna forma to Curie-Skłodowskiej - tłumaczy. - Na całym świecie słynna Polka znana jest pod nazwiskiem Curie, dlatego zdecydowaliśmy, że to ten człon będzie w nazwie występował jako pierwszy. W Polsce jest jeszcze drugi zwyczaj, związany z dwuczłonowymi nazwiskami - krótsze nazwisko występuje zazwyczaj jako pierwsze. Dlatego mamy ul. Grota-Roweckiego czy Bora-Komorowskiego.

Przeczytaj więcej

(red)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 1 100%
nie 0 0%

W innych serwisach

Oficjalne wydanie internetowe: Polska - Gazeta Wrocławska


Opinie (17)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~Fanka z PWr 2013-06-12 (20:14) 1 rok 5 miesięcy 14 dni 10 godzin i 9 minut temu

Trumna to jest to.Obok jest Hert ale tam maja jakieś plastikowe te słodkie bułki a Trumience pewny smakowy odlot. Mniam, mniam

odpowiedz

0
0
~A 2010-01-05 (07:50) 4 lata 10 miesięcy 21 dni 22 godziny i 33 minuty temu

Curie
Najpierw Curie --- bo Maria była mężatką.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
0
~gość 2010-01-09 (10:41) 4 lata 10 miesięcy 17 dni 19 godzin i 42 minuty temu

cukiernia
Mają extra wyroby. Szczególnie smakowały w czasach studenckich, a to już minęło ponad 20 lat.

odpowiedz

0
0
~Juras 2010-01-05 (18:20) 4 lata 10 miesięcy 21 dni 12 godzin i 3 minuty temu

b.dobra cukiernia
jedna z najlepszych z kotrych jadlem slodycze a nazwa - wywoluje lekki dreszczyk i powoduje ze cukiernia ta jest zapamietywana

odpowiedz

0
0
~bea 2010-01-05 (16:32) 4 lata 10 miesięcy 21 dni 13 godzin i 51 minut temu

świetna cukiernia
Do dziś tam kupuję, to świetna cukiernia !! A nazwa też ma swoja tradycję, mnie to nie przeszkadza ;-)

odpowiedz

0
0
~JArek 2010-01-05 (13:51) 4 lata 10 miesięcy 21 dni 16 godzin i 32 minuty temu

Trumienka
Do dziś kupuję w Trumience drugie śniadanie.

odpowiedz

2
0
~Nico 2010-01-05 (11:58) 4 lata 10 miesięcy 21 dni 18 godzin i 25 minut temu

Cukierenkapod Trumienką
Studiowałam na Akademii Rolniczej. Zawsze tam kupowałam ciastka. Ta cukierenka ma cos z Rodziny Addamsów jest boska.

odpowiedz

1
0
~mgr inż. X 2010-01-05 (09:14) 4 lata 10 miesięcy 21 dni 21 godzin i 9 minut temu

dla mnie to zawsze będzie "cukiernia pod trumienką"
Studiowałem na Politechnice pod koniec lat 90-tych. Często tam zaglądaliśmy z koleżankami. Zazwyczaj to my (faceci) zajadaliśmy się, bo kobiety bały się kalorii. Pozdro dla właścicieli lokalu i znajomych z uczelni.

odpowiedz

1
0
~napoleonka 2010-01-05 (09:02) 4 lata 10 miesięcy 21 dni 21 godzin i 21 minut temu

Trumienka, Śmietnik itp
W Krakowie Nowej Hucie na osiedlu "Zgody" całe lata funkcjonowała cukiernia, która nosiła nieoficjalną nazwę "śmietnik". Przez cały okres funkcjonowania okoliczni mieszkańcy używali nazwy śmietnik, która jasno określała cukiernie. Aby była jasność to była bardzo dobra cukiernia. a nieoficjalna nazwa wynikała z faktu, ze przed cukiernią faktycznie znajdował sie w tym miejscu prawdziwy śmietnik.

odpowiedz

0
0
~wrocławianka 2010-01-05 (08:55) 4 lata 10 miesięcy 21 dni 21 godzin i 28 minut temu

dlaczego nie...
jestem rodowitą wrocławianką, chociaż przygnało mnie bliżej Warszawy... przecież ta nazwa była wspaniała...pączki "pod trumienką" a nie w trumnie... co się komu nie podobało...pojęcia nie mam... u nas zawsze głupki zajmują się ważnymi sprawami ... dlatego tak mamy...

odpowiedz

0
0
~chełmianka 2010-01-05 (08:53) 4 lata 10 miesięcy 21 dni 21 godzin i 30 minut temu

Czy kupiłabym?
Jak mieliby pyszne pączki napewno kupiłabym,a nazwa-no cóż oryginalna.

odpowiedz

0
0
~Lukrecjan 2010-01-05 (08:49) 4 lata 10 miesięcy 21 dni 21 godzin i 34 minuty temu

Cukiernia POD TRUMIENKĄ
Znam tą cukiernię.Będąc na studiach często biegałem tam po fantastyczne pączki.To znany lokal we Wrocławiu .

odpowiedz

1
0
~smakosz 2010-01-05 (08:47) 4 lata 10 miesięcy 21 dni 21 godzin i 36 minut temu

Kupowałem tam :) Jak studiowałem na PWR ..
..to chodziliśmy tam na ciacha :) naprawdę SUPER! Polecam

odpowiedz

1
0
~ewa 2010-01-05 (08:39) 4 lata 10 miesięcy 21 dni 21 godzin i 44 minuty temu

pan profesor pewnie nie uważał na lekcjach polskiego
mnie uczono, że kolejność nazwisk nie jest "po uważaniu", ale kobiety przy imieniu mają najpierw nazwisko rodowe, a potem mężowskie (może być jeszcze po kilku mężach - primo voto, voto secundo). A więc Maria Skłodowska, po mężu Curie = Maria Skłodowska-Curie. Inaczej można być pewnym, że pan Skłodowski ożenił się z Francuzką Marią Curie. W co zresztą na Zachodzie niektórzy wierzą (patrz film Młody Einstein, gdzie młoda Maria Curie mieszka w Paryżu i przyjmuje zaloty Einsteina). Skoro nawet Polacy mają mętlik w tej sprawie, to kto będzie dbał o prawdę.

odpowiedz

0
0
kama75 2010-01-05 (08:14) 4 lata 10 miesięcy 21 dni 22 godziny i 9 minut temu

heheheh
fantastyczna nazwa!! pewnie że bym zjadła i nawet 100 pączków!! niebanalna nazwa to połowa sukcesu!

odpowiedz

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Polski misjonarz uwolniony z rąk porywaczy
dodane 2014-11-26 (14:27) 15 godzin i 56 minut temu

PO: czy Jacek Sasin chce likwidować szkoły w centrum Warszawy?
dodane 2014-11-26 (14:24) 15 godzin i 59 minut temu

Rosyjskie samoloty nad Ukrainą. Przez granicę jedzie broń
dodane 2014-11-26 (13:46) 16 godzin i 37 minut temu

Mężczyzna zginął pod kołami Pendolino podczas jazdy testowej
dodane 2014-11-25 (17:49) 1 dzień 12 godzin i 34 minuty temu

Rosja po raz kolejny przestrzega Ukrainę przed dążeniem do NATO
dodane 2014-11-25 (17:15) 1 dzień 13 godzin i 8 minut temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.