więcej
Pokaż Ukraińcom, że jesteś z nimi! 1059076solidarnych Solidarni z Ukrainą

mazowieckie

Julita Wójcik, autorka "Tęczy": Tęcza, zwłaszcza ta spalona, ma być symbolem opamiętania.

Anna Kalocińska

Logo dostawcy  WP.PL |  dodane 2013-11-12 (13:46) 5 miesięcy 6 dni 16 godzin i 45 minut temu
drukuj
zobacz galerię
Dla mnie „Tęcza” oznacza pomyślność w ważnym przedsięwzięciu i jest uśmiechem bogini spółdzielczości (podkreśla sposób jej powstawania czyli Spółdzielnię Rękodzieła Artystycznego "Tęcza")

Julita Wójcik

- Jestem wstrząśnięta – tak Julita Wójcik, autorka popularnej „Tęczy” znajdującej się na placu Zbawiciela w Warszawie, komentuje w rozmowie z Wirtualną Polską podpalenie instalacji podczas Marszu Niepodległości. Straty oszacowano na ponad 70 tys. zł. Nie było to pierwsze zniszczenie instalacji.

Kiedy narodził się pomysł stworzenia „Tęczy”, którą jeszcze do wczoraj można było zobaczyć na placu Zbawiciela w Warszawie?

Julita Wójcik: - Tęcza powstała jako instalacja na murach byłego klasztoru kamedułów na Wigrach w 2010 roku. W miejscu tym mieścił się Dom Pracy Twórczej. 2010 był ostatnim rokiem działania tej instytucji, gdyż w 2011 została zwrócona Kościołowi przez ministra kultury. Tęcza była tam znakiem pomyślności w ważnym przedsięwzięciu i nadzieją. Na Suwalszczyźnie tworzyła Maria Konopnicka, więc przywołałam wówczas także jej wiersz: "A kto Ciebie śliczna tęczo /siedmiobarwny pasie/ namalował na tej chmurce /jakby na atlasie?".

Co symbolizuje „Tęcza”?

- Wiele rzeczy, jednak najlepiej jest gdy nie symbolizuje nic, a pojawia się po deszczu wraz z pierwszymi promieniami słońca. Taką tęczą miała być moja instalacja na placu Zbawiciela w Warszawie. Nikt nie złości się na tęczę na niebie.

Przez niektóre osoby „Tęcza” kojarzona jest ze środowiskiem LGBT (lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transseksualnych), którego symbolem jest tęczowa flaga. Gorący temat, zarzewie licznych sporów. Nie miała Pani wcześniej wątpliwości czy właśnie taki symbol stawić w stolicy?

- Symbolem LGBT jest flaga w tęczowych kolorach, a nie każda tęcza. Tęcza była też symbolem wielu różnych rzeczy i działań... jak na przykład w czasach PRL-u była symbolem spółdzielczości. Przywołując tu niektóre z innych przypisywanych tęczy symboli to: w czasach, starożytnych traktowano tęczę jako znak niebios, Grecy przyjmowali, że tęcza to uśmiech bogini Iris, Irlandczycy mawiają, że na końcu tęczy leży dzban złota, Indianie wierzą, że jest ona mostem pomiędzy życiem i śmiercią, Księga Rodzaju mówi, że tęcza jest potwierdzeniem przymierza pomiędzy Bogiem i życiem na Ziemi. Dla mnie „Tęcza” oznacza pomyślność w ważnym przedsięwzięciu i jest uśmiechem bogini spółdzielczości (podkreśla sposób jej powstawania czyli Spółdzielnię Rękodzieła Artystycznego "Tęcza"). Jest także niezaprzeczalnym symbolem tolerancji, dlatego nie dziwi fakt przybrania jej kolorów przez środowiska LGBT jako swój symbol walki o tolerancję.

Nie myśli sobie Pani czasem: „To, co stworzyłam, podsyca naturalne podziały w polskim społeczeństwie. Gdybym tworzyła instalację raz jeszcze, stworzyłabym inną”?

- Nie. Tęcza, zwłaszcza ta spalona, ma być symbolem opamiętania.

11 listopada, podczas obchodów Narodowego Święta Niepodległości, „Tęcza”, po raz kolejny spłonęła, choć została naprawiona zaledwie kilka dni wcześniej. Jak pani przyjęła te doniesienia?

- Podobnie jak wiele osób, jestem wstrząśnięta.

Czy nie uważa Pani, że ze względu właśnie na te powstające konflikty „Tęcza” powinna zostać zastąpiona jakąś niekontrowersyją instalacją? Przecież od czerwca 2012 kiedy stanęła na placu Zbawiciela już kilka razy była podpalana.

- Istnienie sztuki w przestrzeni społecznej jest konfliktem? Gdy po raz pierwszy „Tęcza” została zrealizowana w Domu Pracy Twórczej na Wigrach, stała tam przez sześć miesięcy bez żadnego uszczerbku. Kolejne cztery miesiące w 2011 roku spędziła w Brukseli, nikt jej tam nie podpalił. Raczej dziwi fakt, dlaczego w Warszawie jest inaczej.

Czy dostaje Pani listy od osób niezadowolonych z faktu istnienia tej instalacji? Zdarzają się pogróżki?

- Dostaję jedynie pozytywne listy. Teraz głównie związane z jej odbudową. Dyskurs negatywny toczy się poprzez media i anonimowe wpisy. Nikt z zadowolonych z faktu podpalenia „Tęczy” nie jest zainteresowany rozmową ze mną. Prawdopodobnie interesują się jedynie politycznymi aspektami i efektami, jakie mogą dla siebie osiągnąć dzięki wywołanemu fermentowi.

Z czyich funduszy naprawiana jest „Tęcza”?

- Obecnie Miasta Stołecznego Warszawa.

„Bufetowa wydała na jej renowację („Tęczy” – przyp. red.) 100. 000 !! Ile głodnych dzieci, by się za to wykarmiło ale ona woli promocje pedalstwa i fajerwerki” – pisze na Facebooku poseł PiS Bartosz Kownacki. Ten wpis – choć obrazoburczy – dobrze oddaje reakcje części społeczeństwa. Czy nie uważa Pani, że te pieniądze – zamiast na naprawę „Tęczy” – mogłyby być przeznaczone na inne cele?

- Przede wszystkim było to 64 tys. zł wydanych na pracę kilkunastu osób. Zakup materiałów był niewielką częścią tego wydatku. Najwięcej dostali ludzie za pracę, co w czasie kryzysu nie jest bez znaczenia. Uważam, że sztuka współczesna zasługuje na swoje miejsce w społeczeństwie, nie jest zbędna tylko dlatego, że można kwoty na nią wydane przeznaczyć na coś innego. To podpalacze niszczą wspólne mienie jakim jest „Tęcza”, znając wartość choćby ostatniej odbudowy, która wyniosła 64 tys. zł; niszczą świadomie.

Jak powstawała „Tęcza”?

- Spółdzielnia Rękodzieła Artystycznego Tęcza przygotowuje kwiaty na „Tęczę” (zwykle jest to około 20 tysięcy kwiatów w sześciu kolorach: czerwonym, pomarańczowym, żółtym, zielonym, niebieskim i fioletowym). A jak powiedział jeden z jej stałych uczestników, Mikołaj, podczas kolejnego jej działania w Zachęcie: „To będzie najdłużej działająca spółdzielnia na świecie”. Wszyscy, choć spodziewali się kolejnego zniszczenia „Tęczy”, przyszli aby ją odnowić. Ostatnie październikowe warsztaty w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie miały do przygotowania aż 22 tysiące kwiatów. Przyszło tak wielu chętnych, ze warsztaty spółdzielni były o jeden dzień krótsze. Kwiaty zostały nawleczone na druciki w ciągu czterech, a nie przewidzianych na to pięciu dni. Zawłaszcza sobota, była takim bardzo rodzinnym dniem, było tez wielu obcokrajowców, którzy włączyli się w proces odbudowy „Tęczy”.

Jaka instalacja mogłaby zastąpić „Tęczę” na placu Zbawiciela? I czy myśli pani o stworzeniu takiej, żeby zakończyć spory między Polakami o tę instalację?

- „Tęcza” miała być taką instalacją. Jest radosna jak z rysunku dziecka. Bardziej pozytywna nie mogła być.

Anna Kalocińska, Wirtualna Polska


Polub wiadomości.wp.pl na Facebooku

oceń
tak 53 5.27%
nie 952 94.73%

Przeczytaj też

Stanisław Janecki: "Grób Nieznanej Tęczy - nowe miejsce kultu w Warszawie"

aktualizacja 2013-11-13 (10:02) 5 miesięcy 5 dni 20 godzin i 29 minut temu

Hanna Gronkiewicz-Waltz podsumowała skutki zamieszek z 11 listopada

aktualizacja 2013-11-12 (12:40) 5 miesięcy 6 dni 17 godzin i 51 minut temu

materiał wideo

Rosyjskie media o incydentach przed ambasadą FR w Warszawie

dodane 2013-11-11 (20:50) 5 miesięcy 7 dni 9 godzin i 41 minut temu
materiał wideo

Premier Donald Tusk przeprasza warszawiaków za burdy w Dniu Niepodległości

aktualizacja 2013-11-12 (00:13) 5 miesięcy 7 dni 6 godzin i 18 minut temu

Organizator Marszu Niepodległości: rozwiązanie marszu bez znaczenia dla bezpieczeństwa

aktualizacja 2013-11-11 (22:21) 5 miesięcy 7 dni 8 godzin i 10 minut temu

"Marsz Niepodległości" w stolicy został rozwiązany

dodane 2013-11-11 (19:20) 5 miesięcy 7 dni 11 godzin i 11 minut temu

materiał foto

Zniszczenia po zamieszkach w Warszawie

dodane 2013-11-11 (17:01) 5 miesięcy 7 dni 13 godzin i 30 minut temu
materiał foto

Zamieszki na ulicach Warszawy

dodane 2013-11-11 (16:40) 5 miesięcy 7 dni 13 godzin i 51 minut temu

Szef Młodzieży Wszechpolskiej: Marsz Niepodległości - to nie marsz dla widowni teatrów

dodane 2013-11-08 (21:45) 5 miesięcy 10 dni 8 godzin i 46 minut temu

W innych serwisach


Opinie (549)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
1
gosc wyjatkowy 2014-04-12 (22:46) 6 dni 7 godzin i 45 minut temu

Klubowicze Teczy -teraz dla niepoznaki Zorzy-nazwa sie zmienia d0 oglupienia ;''nie mam pana plaszcza,/co pan mi zrobi?'' Komuno zywy TRUPIE-kto cie ukatrupi- zombi- w sercu CHRZESCIJANSKIEJ EUROPY ?!!!! A TA idiotka-to tylko udaje,czy na prawde-bo nie wiem?

odpowiedz

0
1
~vv 2014-03-02 (00:17) 1 miesiąc 17 dni 6 godzin i 14 minut temu

Na razie tęcza, ale mamy zmienić na zorza....

odpowiedz

4
13
~Przyjacel 2013-12-07 (18:22) 4 miesiące 11 dni 12 godzin i 9 minut temu

Tecza jest znakiem ze Bog jest pojednany z czlowiekiem , ze ludzi nie zapomnial. Zobaczyc jak papiez niemiecki byl w Auschwitz co sie na niebie pojawilo !!!. Przypadek ?

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

20
3
~nikos 2013-12-21 (12:57) 3 miesiące 28 dni 17 godzin i 34 minuty temu

jak się Gronkiewicz tak podoba tęcza to niech ją odbuduje ale za swoją kasę i postawi w Wawrze w ogródku

odpowiedz

24
4
~man010 2013-12-05 (17:03) 4 miesiące 13 dni 13 godzin i 28 minut temu

mam propozycje dla tej autorki tego "dzieła", aby razem z bufetową pomalowały swoje brochy w kolorach tęczy i wystawiły je do publicznego oglądu, miejsce i czas najbardziej dogodny dla tego typu wielbicieli. Będzie to bardzo praktyczne, bo można to ruchome"dzieło" pokazywać w dowolnym miejscu. Amatorów nie powinno brakować, a bufetowa i ta "twórczyni" będą na pewno usatysfakcjonowane.

odpowiedz

27
4
~kasia 2013-11-30 (12:29) 4 miesiące 19 dni 18 godzin i 2 minuty temu

Jak można coś tak ohydnego stawiać w tak pięknym miejscu?Gdzie jest konserwator zabytków?A pani Gronkiewicz nie ma innych wydatków?

odpowiedz

8
0
~mysz 2013-11-22 (21:41) 4 miesiące 27 dni 8 godzin i 50 minut temu

Ja też jestem wstrząśnięty ... ale nie zmieszany.

odpowiedz

12
3
~hlegionista 2013-11-20 (14:58) 4 miesiące 29 dni 15 godzin i 33 minuty temu

... "opamiętania "?? dla kogo ?? dla rozszalałego rządu ,który chce ciągle więcej kosztem biedoty i zamulonych studentów którzy, słuchają obiecywanek rządu niczym guru , czy ludzi demolujących co się da tzw. podjudzaczy ( ze służb specjalnych)??

odpowiedz

4
0
~dziecko 2013-11-20 (10:46) 4 miesiące 29 dni 19 godzin i 45 minut temu

Co wiecie o Bogdanie Jańskim?

odpowiedz

26
3
~myśl 2013-11-18 (20:41) 5 miesięcy 9 godzin i 50 minut temu

Ile można by dzieci za to wyżywić! Po co komu zniszczone, więdnące kwiaty i kontrowersyjny symbol? A poza tym - co stoi na przeszkodzie temu, aby uhonorować kontrowersje społeczne pozostawiając symboliczną spaloną tęczę? Tylko - czy w ogóle Plac Zbawiciela to miejsce dla takich igrzysk? Ani nazwa, ani sąsiedztwo szanowanego i zabytkowego kościoła nie są odpowiednie. Myślę że władze miasta wykazują się tutaj brakiem smaku, sensu i oceny realiów, a ponadto wykazują karygodną rozrzutność w gospodarowaniu pieniędzmi publicznymi. Wyraz zupełnej niedojrzałości politycznej i emocjonalnej oraz nieprzydatności do rządzenia. Brak umiejętności tzw. salomonowych rozwiązań. Upór godny osła, nie polityka i władzy.

odpowiedz

22
3
~Lester 2013-11-18 (12:32) 5 miesięcy 17 godzin i 59 minut temu

Wyraźnie widać, że na poglądy artystki ma duży wpływ kasa. Ona nie ma nic przeciwko temu aby raz do roku tę tęczę robić i trudno się jej dziwić :))) Dzięki temu ma i sławę i pieniądze. Ale to nie od niej powinno zależeć gdzie staje artystyczna instalacja, która budzi takie kontrowersje. Ciekaw jestem co by miała do powiedzenia wraz ze swoją protektorką gdyby inny artysta ustawił przed ratuszem napis z kwiatów CHWDHGW???? I też opowiadał że jest to - było nie było - przesłanie miłości...

odpowiedz

6
26
~Onufry Lubin 2013-11-16 (19:36) 5 miesięcy 2 dni 10 godzin i 55 minut temu

Organizator marszu powinien za szkody zapłacić, w kominiarkach idzie się na rozbój a nie manifestować, a mowa o "organizacji młodzieży wszechpolskiej" to OBRAZA dla Prawdziwej Młodzieży Polskiej. A ten kto zaakceptował Trasę pochodu wokół Ambasady Rosyjskiej to Głupiec bez wyobraźni, podobno Szef młodzieży "wszechpolskiej?????" nie godził się na zmianę trasy, to kto w Tm Kraju rządzi???, następnym razem bo jesteśmy Wolnym Krajem tylko masówka na placu defilad otoczona Policją / po wpłaceniu kaucji np 250000 PLN / i finito a nie spacery po mieście z burdami.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

19
4
~ciekawy 2013-11-18 (10:32) 5 miesięcy 19 godzin i 59 minut temu

A dlaczego autorka tak koniecznie CHCE iść na konfrontację? Przecież dobrze zdaje sobie sprawę, że zawsze będzie to się już kojarzyło jednoznacznie! Dlaczego ludzie innej orientacji SĄ TAK NIE TOLAERANCYJNI? Dlaczego dla tych ludzi nie liczą się uczucia innych?

odpowiedz

19
59
~Przemek 2013-11-13 (15:33) 5 miesięcy 5 dni 14 godzin i 58 minut temu

Zal mi strasznie kiedy wypowiedzi ludzi sa tak przepelnione hamstwem i nienawiscia... pewnie przynajmniej polowa z was nazywa siebie katolikami (jak to prawdziwi Polacy - Bog, Honor, Ojczyzna)... milosc i szcunek dla blizniego? - bzdura! nie u nas. Moze warto przypomniec sobie czego symbolem jest ta biedna tecza w Starym Testamencie? I jeszcze tylko jedno: nie odbudowywalbym tej instalacji, ale zakonserwowal to co z niej zostalo, teraz niesie jeszcze waniejszy przekaz. P.S: przepraszam za brak polskich znakow.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

39
3
~zbycho 2013-11-15 (15:49) 5 miesięcy 3 dni 14 godzin i 42 minuty temu

Tęcza, którą Pani zaprojektowała ma 6 kolorów, o czym sama Pani wprost wspomina w rozmowie. Natomiast zwyczajowo w kulturze przyjęta jest tęcza siedmiobarwna, o czym też Pani wspomina cytując Konopnicką. Tęcza sześciobarwna jest od przeszło ćwierć wieku kojarzona ze środowiskiem LGBT, więc ktoś tu komuś na siłę mydli oczy.

odpowiedz

63
162
~Pan Sułek 2013-11-12 (15:10) 5 miesięcy 6 dni 15 godzin i 21 minut temu

Tęcza jest w Starym Testamencie widomym znakiem przymierza jakie zawarł Pan Bóg z Noem po potopie, po zakończeniu którego na nieboskłonie rozpiął On właśnie tęczę.Najlepiej jak by ta spalona tęcza została taka jak jest teraz,całkowicie zniszczona, żeby zawsze było widać ile w nas,Polakach jest zapiekłej nienawiści do nas samych przecież.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

31
5
~Mikołaj 2013-11-14 (17:15) 5 miesięcy 4 dni 13 godzin i 16 minut temu

Wylansować się na konfliktowych instalacjach jest teraz prościej niż na artystycznej twórczości. Np p. Julia Curyło namalowała "Baranki Boże" i było głośno (ile odrazy we mnie wzbudziła). O tęczy też jest głośno. A tęcza to taki delikatny temat. Może artystka niech się rozbierze i pilnuje ubrania w dowolnym miejscu - też będzie głośno.

odpowiedz

13
1
~Korona z moheru 2013-11-14 (16:01) 5 miesięcy 4 dni 14 godzin i 30 minut temu

No pewnie ! i co jeszcze ?! ,Julita Wójcik = Bogdan Adamiec = "...rewelacyjny pomysł!..." .

odpowiedz

84
6
~tadeusz 2013-11-13 (23:19) 5 miesięcy 5 dni 7 godzin i 12 minut temu

Po potopie Pan Bóg ukazał tęczę piękną, wspaniałą. Każda tęcza ukazująca się po deszczu jest piękna, wspaniała. Natomiast tęcza postawiona na Placu ZBAWICIELA jest brzydka i ohydna. Stoi jak straszydło. Jak konserwator zabytków mógł zezwolić, żeby coś takiego stało przy zabytkowym pięknym kościele i przy pięknych domach? Krzyż przeszkadzał. Trzeba go było schować do kościoła. A taka ohyda nie przeszkadza.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

54
8
~WojciechTTT 2013-11-14 (08:21) 5 miesięcy 4 dni 22 godziny i 10 minut temu

" Tęcza była też symbolem wielu różnych rzeczy i działań... jak na przykład w czasach PRL-u była symbolem spółdzielczości. Przywołując tu niektóre z innych przypisywanych tęczy symboli to: w czasach, starożytnych traktowano tęczę jako znak niebios, Grecy przyjmowali, że tęcza to uśmiech bogini Iris, Irlandczycy mawiają, że na końcu tęczy leży dzban złota, Indianie wierzą, że jest ona mostem pomiędzy życiem i śmiercią, Księga Rodzaju mówi, że tęcza jest potwierdzeniem przymierza pomiędzy Bogiem i życiem na Ziemi. Dla mnie „Tęcza” oznacza pomyślność w ważnym przedsięwzięciu i jest uśmiechem bogini spółdzielczości" Super, a swastyka to hinduski symbol szczęścia, słowiański słońca itd. To co, malujemy wszędzie swastyki? Zgodnie z rozumowaniem przedstawionym w artykule nie byłoby w tym nic złego. Co za hipokryzja.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Anna Kalocińska

Anna Kalocińska - reporter serwisu Wiadomości Wirtualnej Polski. Z Wirtualną Polską związana od 2008 roku dzięki wygranej w konkursie "Grasz o staż". Współpracowała m.in. z "Rzeczpospolitą" i polsko-niemieckim magazynem "Region".

Najważniejsze wiadomości

71. rocznica powstania w getcie warszawskim
dodane 2014-04-19 (02:38) 3 godziny i 53 minuty temu

Tomasz Siemoniak: obecność wojskowa USA w Polsce będzie rosnąć
dodane 2014-04-19 (05:25) 1 godzinę i 6 minut temu

MSZ Rosji: USA próbują "wybielić" władze w Kijowie i grozić sankcjami
dodane 2014-04-18 (17:30) 13 godzin i 1 minutę temu

XXI Centralna Droga Krzyżowa
dodane 2014-04-18 (20:55) 9 godzin i 36 minut temu

Nabożeństwo Męki Pańskiej w Watykanie: pieniądz nowym wcieleniem szatana
dodane 2014-04-18 (18:00) 12 godzin i 31 minut temu

Iran pręży muskuły
dodane 2014-04-18 (14:54) 15 godzin i 37 minut temu

więcej wiadomości

reporter wp24 chcę wysłać

Zrobiłeś unikalne zdjęcie,
napisałeś ciekawą
wiadomość?

Wyślij je do nas lub załóż
własne konto, na którym
je opublikujesz.

Najlepsze materiały
publikujemy na stronie głównej serwisu.