Strona główna serwisu
Jamie Stokes

Jamie Stokes

Jamie Stokes: cała prawda o Enigmie

Jamie Stokes: cała prawda o Enigmie

Trzy rzeczy są pewne w życiu: śmierć, podatki i komentarze o Enigmie pod każdym moim artykułem. Podobnie jak w przypadku śmierci i podatków, nie mogę zrobić nic, aby tym komentarzom zapobiec. Mógłbym ćwiczyć 12 godzin dziennie, unikając przy tym jakiejkolwiek pracy, a i tak nie uniknąłbym ani podatków ani śmierci. Mógłbym napisać o mej miłości do wspaniale przyrządzonych gołąbków, a i tak komuś udałoby się połączyć ten temat z kryptoanalizą w czasach II Wojny Światowej.
Przeczytaj tekst w oryginale

Przeczytaj także wcześniejsze felietony Jamiego

Nie zrozumcie mnie źle, nie mam nic przeciw czytaniu o Enigmie - to jedna z najbardziej fascynujących historii II Wojny Światowej. Co mnie jednak w tych komentarzach dziwi, to to, że zawsze wychodzą one z jednego z dwóch założeń: albo, że nigdy nie słyszałem o polskim udziale w rozszyfrowaniu Enigmy albo, że słyszałem, ale celowo nie dołączam na końcu każdego napisanego przeze mnie zdania frazy "Polska rozwiązała Enigmę".


A więc - słyszałem o polskim udziale w rozszyfrowaniu Enigmy. Marian Rejewski, Polak, był pierwszą osobą na świecie, której udało się odczytać wiadomość zaszyfrowaną przez niemiecką maszynę. Wykonał wspaniałą pracę, będącą jednym z najbardziej znaczących przykładów zastosowania matematyki w dziejach. Gratulacje. Czy komentujących satysfakcjonuje takie oświadczenie? Nie. Dlaczego? Bo komentującym raczej nie o to chodzi.

Cechą charakterystyczną wszystkich komentarzy o Enigmie jest to, że zawierają dużo wykrzykników. Innymi słowy - są przepełnione złością. Mniej lub bardziej wychyla się z nich przeświadczenie, że Wielka Brytania jakoś Polskę w sprawie Enigmy oszukała. To smutne, bo historia o polsko-brytyjskiej współpracy nad rozszyfrowaniem Enigmy powinna być czymś, co nas łączy, a nie dzieli.

Napiszę to jeszcze raz, na wypadek, gdyby ktoś nie odczytał tego za pierwszym razem: to Polak pierwszy rozszyfrował Enigmę. Niestety, nie był to koniec historii, ani nawet koniec jej początku. Pojawiły się dwa problemy. Po pierwsze, metoda Rejewskiego była bardzo sprytna, jednak odczytywanie wiadomości za jej pomocą wymagało bardzo dużo czasu. Biorąc pod uwagę zbliżającą się z wielkim hałasem niemiecką armię, był to pewien minus. Drugi problem wynikał z faktu, że Niemcy ciągle ulepszali Enigmę i używali jej w różny sposób. A to oznaczało, że rozszyfrowywanie wiadomości trwało jeszcze dłużej.


Prawie każdy kod może zostać złamany, potrzeba do tego jednak ogromnej liczby małych kroków. Osiągnięcie Rejewskiego polegało na znalezieniu sposobu na ominięcie wielu z nich, co pozwalało na rozkodowanie zaszyfrowanych wiadomości w ciągu kilku godzin, nie zaś w ciągu kilku setek lat, które byłyby pewnie potrzebne zwykłemu człowiek zaopatrzonemu w kartkę papieru i długopis. Nawet jednak ta metoda wymagała, by ktoś lub coś wykonywało wiele bardzo szybkich kalkulacji. W tym miejscu historia robi się naprawdę interesująca.

Jeśli pomysł maszyny, która bardzo szybko potrafi wykonywać wiele prostych kroków wydaje ci się znajomy, to pewnie dlatego, że właśnie na taką maszynę patrzysz. To właśnie to, co robią komputery. Rejewski potrzebował zatem komputera. Niestety, warszawski sklep Saturna nie był jeszcze wtedy otwarty. Wpadł na pomysł stworzenia zasilanej prądem maszyny podobnej do komputera (nazwał ją „bombą kryptologiczną”) i zbudował takich sześć. W końcu zabrakło mu jednak części i… czasu.

Metoda Rejewskiego została zaprezentowana w Wielkiej Brytanii i Francji jakieś trzy tygodnie przed wybuchem wojny. Wkrótce potem Francja zajęła się swoimi własnymi problemami z Niemcami, Brytyjczycy natomiast wykorzystali polskie pomysły i zbudowali operację wywiadowczą, która skróciła wojnę o kilka lat. Może was to zaskoczy, ale istnieją też całkiem bystrzy Angole, jeden z nich – Alan Turing zbudował coś, co nazwał „bombą” do złamania Enigmy. Wiem, że wielu z was się to nie spodoba, ale bomba Turinga była lepsza od bomby Rejewskiego. Wykonywała pracę szybciej i można ją było dostosowywać do zmian wprowadzanych w Enigmie przez Niemców.

To tak naprawdę prosta historia. Polak wpadł na genialne rozwiązanie mające na celu ochronę Polski. Brytyjczyk podpatrzył to rozwiązanie i wymyślił maszynę, która pozwalała je wykorzystać w genialny, nowy sposób. Jamie Stokes
To tak naprawdę prosta historia. Polak wpadł na genialne rozwiązanie mające na celu ochronę Polski. Brytyjczyk podpatrzył to rozwiązanie i wymyślił maszynę, która pozwalała je wykorzystać w genialny, nowy sposób. Bez pomysłu, maszyna nie zostałaby zbudowana. Bez maszyny, pomysł byłby bezużyteczny. Nie ma kogo wytykać palcami, nie ma co węszyć spisku ani się oburzać.

Jamie Stokes specjalnie dla Wirtualnej Polski

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (189)
Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
154
~Aquarius90 2013-03-29 (09:20) 19 godzin i 40 minut temu

Jami Stokes - piszesz prawdę; ale znów tylko część prawdy i to chyba oburza najbardziej. Nie studiowałem historii złamania kodów Enigmy, aczkolwiek jest to fascynująca historia. I trudno jest przecenić jej znaczenie dla dalszych działań wojennych i ostatecznego zwycięstwa nad hitleryzmem. Jednakże nie piszesz, że: 1. Było sobie w Polskim wywiadzie niejakie Biuro Szyfrów 2. Było sobie w tym BS trzech polskich matematyków: Marian Rejewski, Henryk Zygalski i Jerzy Różycki, którzy w pracy zespołowej doszli do złamania szyfrów i wymyślili sposób na deszyfrację, czyli ostatecznie "bombę kryptologiczną" 3. Że ich praca trwała wiele lat i wybuch II wojny światowej nie przerwał tej pracy - zostali przeniesieni z Polski do Francji. 4. Że Turing nie musiał niczego "podpatrywać". Polska wersja bomby kryptograficznej została przekazana wywiadom Wielkiej Brytanii i Francji jeszcze przed wybuchem wojny. Turing maszynę tę udoskonalił i za to też cześć mu i chwała, gdyż jego udoskonalenie przyspieszyło proces deszyfracji. 5. Nie piszesz również tego, że jest to piękny przykład współpracy trzech koalicyjnych wywiadów, który przyniósł wielki sukces. Praca była więc zespołowa i nie można pominąć lub umniejszyć wkładu żadnej z osób działającej w tym projekcie. Niewątpliwą i przełomową zasługą Mariana Rejewskiego jest jego praca analityczna, która stanowiła podstawę naukową budowy bomby kryptologicznej. Nie bez znaczenia są "płachty Zygalskiego". Polska bomba kryptologiczna pozwalała w 15 min. rozszyfrować tzw. kody dzienne i przekazać je do służb deszyfrażowych. Na tej podstawie deszyfrowanie każdej z depesz zajmowało nie więcej niż 2 godziny. Taka organizacja pracy zachowana została po wybuchu wojny. Utworzono najpierw pod Paryżem ośrodek "Bruno", a po klęsce Francji przeniesiono do Algerii i utworzono działający tam ośrodek "Cadix". To z tego ośrodka otrzymywał Londyn złamane kody dzienne, które pozwalały na deszyfrowanie depesz niemieckich. I to należało napisać w felietonach. Pisanie półprawd jest gorsze od kłamstw. Jak widzisz obyłem się bez wykrzykników.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 8

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
111
~antysocjal 2013-03-29 (08:47) 20 godzin i 13 minut temu

hmmmm to troche uproszczona historia Enigmy - ale spoko - na uzytek kilku wierszy nie da sie zrobic tego lepiej. mam tylko jedno pytanie... dlaczego Wielka Brytania nie zaprosila Polski na defilade zwyciezcow?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 5

Nie zgadzam się z opinią
6
Zgadzam się z opinią
84
~Anglista 2013-03-29 (08:58) 20 godzin i 2 minuty temu

Czy to Anglicy w Jałcie i Teheranie sprzedali MORDERCY STALINOWI naszą ojczyznę???

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 6