więcej

Jamie Stokes: cała prawda o Enigmie.

Jamie Stokes

Logo dostawcy  WP.PL |  dodane 2013-03-29 (06:00) 1 rok 7 miesięcy 24 dni 16 godzin i 11 minut temu
drukuj
Maszyna szyfrująca Enigma
To tak naprawdę prosta historia. Polak wpadł na genialne rozwiązanie mające na celu ochronę Polski. Brytyjczyk podpatrzył to rozwiązanie i wymyślił maszynę, która pozwalała je wykorzystać w genialny, nowy sposób.

Jamie Stokes

Trzy rzeczy są pewne w życiu: śmierć, podatki i komentarze o Enigmie pod każdym moim artykułem. Podobnie jak w przypadku śmierci i podatków, nie mogę zrobić nic, aby tym komentarzom zapobiec. Mógłbym ćwiczyć 12 godzin dziennie, unikając przy tym jakiejkolwiek pracy, a i tak nie uniknąłbym ani podatków ani śmierci. Mógłbym napisać o mej miłości do wspaniale przyrządzonych gołąbków, a i tak komuś udałoby się połączyć ten temat z kryptoanalizą w czasach II Wojny Światowej.

Przeczytaj tekst w oryginale

Przeczytaj także wcześniejsze felietony Jamiego

Nie zrozumcie mnie źle, nie mam nic przeciw czytaniu o Enigmie - to jedna z najbardziej fascynujących historii II Wojny Światowej. Co mnie jednak w tych komentarzach dziwi, to to, że zawsze wychodzą one z jednego z dwóch założeń: albo, że nigdy nie słyszałem o polskim udziale w rozszyfrowaniu Enigmy albo, że słyszałem, ale celowo nie dołączam na końcu każdego napisanego przeze mnie zdania frazy "Polska rozwiązała Enigmę".

A więc - słyszałem o polskim udziale w rozszyfrowaniu Enigmy. Marian Rejewski, Polak, był pierwszą osobą na świecie, której udało się odczytać wiadomość zaszyfrowaną przez niemiecką maszynę. Wykonał wspaniałą pracę, będącą jednym z najbardziej znaczących przykładów zastosowania matematyki w dziejach. Gratulacje. Czy komentujących satysfakcjonuje takie oświadczenie? Nie. Dlaczego? Bo komentującym raczej nie o to chodzi.

Cechą charakterystyczną wszystkich komentarzy o Enigmie jest to, że zawierają dużo wykrzykników. Innymi słowy - są przepełnione złością. Mniej lub bardziej wychyla się z nich przeświadczenie, że Wielka Brytania jakoś Polskę w sprawie Enigmy oszukała. To smutne, bo historia o polsko-brytyjskiej współpracy nad rozszyfrowaniem Enigmy powinna być czymś, co nas łączy, a nie dzieli.

Napiszę to jeszcze raz, na wypadek, gdyby ktoś nie odczytał tego za pierwszym razem: to Polak pierwszy rozszyfrował Enigmę. Niestety, nie był to koniec historii, ani nawet koniec jej początku. Pojawiły się dwa problemy. Po pierwsze, metoda Rejewskiego była bardzo sprytna, jednak odczytywanie wiadomości za jej pomocą wymagało bardzo dużo czasu. Biorąc pod uwagę zbliżającą się z wielkim hałasem niemiecką armię, był to pewien minus. Drugi problem wynikał z faktu, że Niemcy ciągle ulepszali Enigmę i używali jej w różny sposób. A to oznaczało, że rozszyfrowywanie wiadomości trwało jeszcze dłużej.

Prawie każdy kod może zostać złamany, potrzeba do tego jednak ogromnej liczby małych kroków. Osiągnięcie Rejewskiego polegało na znalezieniu sposobu na ominięcie wielu z nich, co pozwalało na rozkodowanie zaszyfrowanych wiadomości w ciągu kilku godzin, nie zaś w ciągu kilku setek lat, które byłyby pewnie potrzebne zwykłemu człowiek zaopatrzonemu w kartkę papieru i długopis. Nawet jednak ta metoda wymagała, by ktoś lub coś wykonywało wiele bardzo szybkich kalkulacji. W tym miejscu historia robi się naprawdę interesująca.

Jeśli pomysł maszyny, która bardzo szybko potrafi wykonywać wiele prostych kroków wydaje ci się znajomy, to pewnie dlatego, że właśnie na taką maszynę patrzysz. To właśnie to, co robią komputery. Rejewski potrzebował zatem komputera. Niestety, warszawski sklep Saturna nie był jeszcze wtedy otwarty. Wpadł na pomysł stworzenia zasilanej prądem maszyny podobnej do komputera (nazwał ją „bombą kryptologiczną”) i zbudował takich sześć. W końcu zabrakło mu jednak części i… czasu.

Metoda Rejewskiego została zaprezentowana w Wielkiej Brytanii i Francji jakieś trzy tygodnie przed wybuchem wojny. Wkrótce potem Francja zajęła się swoimi własnymi problemami z Niemcami, Brytyjczycy natomiast wykorzystali polskie pomysły i zbudowali operację wywiadowczą, która skróciła wojnę o kilka lat. Może was to zaskoczy, ale istnieją też całkiem bystrzy Angole, jeden z nich – Alan Turing zbudował coś, co nazwał „bombą” do złamania Enigmy. Wiem, że wielu z was się to nie spodoba, ale bomba Turinga była lepsza od bomby Rejewskiego. Wykonywała pracę szybciej i można ją było dostosowywać do zmian wprowadzanych w Enigmie przez Niemców.

To tak naprawdę prosta historia. Polak wpadł na genialne rozwiązanie mające na celu ochronę Polski. Brytyjczyk podpatrzył to rozwiązanie i wymyślił maszynę, która pozwalała je wykorzystać w genialny, nowy sposób. Bez pomysłu, maszyna nie zostałaby zbudowana. Bez maszyny, pomysł byłby bezużyteczny. Nie ma kogo wytykać palcami, nie ma co węszyć spisku ani się oburzać.

Jamie Stokes specjalnie dla Wirtualnej Polski

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 98 46.23%
nie 114 53.77%

Przeczytaj też

80 lat temu polscy matematycy złamali szyfr Enigmy

dodane 2012-12-31 (10:05) 1 rok 10 miesięcy 22 dni 12 godzin i 6 minut temu

Senat walczy o prawdę o Enigmie i pamięć o polskich kryptologach

dodane 2012-10-08 (11:05) 2 lata 1 miesiąc 14 dni 11 godzin i 6 minut temu

W innych serwisach

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (193)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

4
0
~edek 2013-12-03 (21:35) 11 miesięcy 19 dni i 36 minut temu

Anglicy i Francuzi mogli wspólnie z Polakami zakończyć II wojnę światową we wrześniu 1939r. albo nawet wcześniej. Wystarczyłoby, żeby uderzyli na Niemcy tak jak nam to obiecywali. To ich polityka ustępstw wobec Hitlera umożliwiła mu zbrojenia i doprowadziła do wybuchu wojny i śmierci milionów ludzi. Kłamali w 1939, potem wraz z Amerykanami sprzedali nas w Teheranie, oddając przy tym pół Polski Związkowi Radzieckiemu. Związek Radziecki współpracował początkowo z Hitlerem (pakt Ribbentrop-Mołotow) przeprowadzając IV rozbiór Polski. Wielcy k***a zwycięzcy, którzy najpierw rozpętali wojnę. Polscy żołnierze walczyli z Niemcami we wszystkich armiach. W nagrodę okradziono nas z niepodległości i terytorium (straciliśmy 70tys. km^2), a żołnierze którzy nie walczyli u boku Rosjan nie mogli wrócić do kraju, bo byli tam mordowani lub zamykani w więzieniach. Gdyby dzisiaj sytuacja się powtórzyła, zostalibyśmy sami, jak we wrześniu 1939r.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

2
0
~szczepanskilukasz81 2013-12-01 (12:58) 11 miesięcy 21 dni 9 godzin i 13 minut temu

Jezeli Polacy zlamali kod i z tego co mi wiadomo stworzyli pierwsze maszyny dekryptujace enigme to nalezy im sie znacznie wieksze uznanie niz to ktore mozna zauwazyc w Brytyjsich filmach dokumentalnych. Przekazanie dokumentacji i informacji Aliantom bylo na prawde ruchem godnym uznania, ktore jednak w historii nie zostalo docenione nleznie.

odpowiedz

0
3
~enigma 2013-11-02 (14:09) 1 rok 20 dni 8 godzin i 2 minuty temu

tu znalazlem taki komentarz Polacy owszem zlamali enigme (jedna z jej wersji) i pokazali wszystkim zainteresowanym ze da sie, ale wszyscy zapominaja o tym ze niemcy po pewnym czasie calkowicie zmienili enigme co spowodowalo ze praca polakow stala sie bezuzyteczna, i tutaj wchodzi wlasnie bletchley park w ktorym polacy, brytyjczycy, oraz ludzie z paru innych czesci swiata pracowali nad zlamaniem nowej wersji enigmy (co w linku zostalo zaprezentowane jako "people from all around the world"). Wiec nie mozna powiedziec ze polacy nie mieli zadnego znaczenia tutaj, jak rowniez polacy nie byli jedynymi ktorzy enigme zlamali, tak na prawde w dalszej czesci wojny znaczenie polakow przy kryptoanalizie enigmy bylo znikome (kilku polakow pracujacych w bletchley park w porownaniu do kilku tysiecy brytyjczykow). a pamietajmy ze polacy odszyfrowali enigme ok 1932 po ostniej zmienie w maszynie wiecj ...

odpowiedz

3
1
~sorka 2013-11-02 (14:01) 1 rok 20 dni 8 godzin i 10 minut temu

Przepraszam ale wymienione tylo jedno nazwisko Marian Rejewskia zapomniano jeszcze tylko o 2 ważnych nazwiskach w chistori polski a także enigmy kolejne nazwisko ktore powino sie pojawic to : Henryk Zygalski i Jerzy Różycki

odpowiedz

9
0
~colo 2013-04-14 (03:15) 1 rok 7 miesięcy 8 dni 18 godzin i 56 minut temu

Polacy zaczęli pracować od momentu kiedy Niemcy ja wdrażali. I dzięki temu z nasłuchu radiowego mieliśmy fragmenty kodowanych tekstów przed zakodowaniem. Dzięki geniuszowi 3 matematyków. złamania kodu dokonał zespół kryptologów, a w szczególności trójka poznańskich matematyków; Marian Rajewski, Jerzy Różycki oraz Henryk Zegalski . W skład Biura Szyfrów rozpracowywującego "Enigmę" wchodzili także oficerowie; ppłk Gwido Langer oraz kpt. Maksymilian Ciężki, inżynierowie; Antoni Paluch, Leonard Danielewicz i Ludomir Danielewicz, oraz mechanicy Czesław Butlewski i Edward Fokczyński. Turing w zmechanizował procesy dekryptażu opracowane przez Rajewskiego. Zrobił coś, co było prekrursorem komputera! Fakt że ich bomba była szybsza. Ale porównenie tego typu jest nadużyciem i wprowadzaniem w bład. Anglicy samodzielnie kilka lat pracowali nad złamaniem Enigmy i nic nie wskórali. I raczej przy ówczesnym stanie wiedzy szans nie mieli. Nie mieli bowiem fragmentów tekstow przed zaszyfrowaniem. A dzięki Polsce, dostali gotowe metody dekryptażu. Niemcy rozwijali Enigmę, między innymi duplikujac wałki. Podwoili zatem mechanizm, którego zasada działania pozostała ta sama! Porównujac wkład Anglików i Polaków w rozszyfrowanie Enigmy to tak jakby porównać wyjście po piwo do najbliższego sklepu z wyprawa na K2.

odpowiedz

18
40
~Figa 2013-03-29 (10:37) 1 rok 7 miesięcy 24 dni 11 godzin i 34 minuty temu

Polacy zwykle przeceniają swoje zasługi. Większość uważa np. że kilkuset polskich pilotów OBRONIŁO ANGLIĘ i uratowało ją przed inwazją Hitlera ! Oczywiście 3 polskie dywizje - "zdobyły" Berlin, a gdyby nie Polacy - to Monte Cassino broniło by się do dzisiaj !!!

odpowiedz

pokaż 6 ukrytych odpowiedzi

14
94
~polak 2013-03-29 (09:00) 1 rok 7 miesięcy 24 dni 13 godzin i 11 minut temu

Nasi sobie przypisują, ale prawda jest taka że to Anglicy opracowali enigmę

odpowiedz

pokaż 11 ukrytych odpowiedzi

0
1
~Ania 2013-04-09 (18:00) 1 rok 7 miesięcy 13 dni 4 godziny i 11 minut temu

Film o Enigmie: Scenariusz: Tom Stoppard – urodzony w Czechach Żyd Producent: Mick Jagger (The Rolling Stones), Enigma widoczna w filmie pochodzi z jego zbiorów, sam wystąpił w filmie w 34 min. 50 sek.

odpowiedz

3
1
~analityk 2013-04-08 (16:56) 1 rok 7 miesięcy 14 dni 5 godzin i 15 minut temu

Tak wiec co rusz mamy nowe powody do oburzenia; a to Enigma, a to wykrywacz min, a to kamizelka kuloodporna, Monte Casino, itd. Wrzeszczymy, wolamy o pomste do nieba, psioczymy na Zydow (np. scenarzysta filmu o Enigmie) i nic tym na arenie miedzynarodowej nie osiagamy. Autor tych felietonow tez pisze w ktoryms miejscu, ze Polacy nic zrobic nie moga (chodzilo, zdaje sie o doniesienia w 2012 jakiegos brukowca angielskiego). A POLACY MOGA! Trzeba sie tylko uczyc od Rosjan! Nalezy wykupic istotne pakiety paru odpowiednich angielskojezycznych rozglosni radiowych i telewizyjnych i dyktowac tresci. To wszystko. Powodzenia!

odpowiedz

6
0
prawda ludzka 2013-04-07 (01:42) 1 rok 7 miesięcy 15 dni 20 godzin i 29 minut temu

Wlasnie odkrylem, ze na Wyspach okolo 5 mln Anglikow nigdy!!! nie bylo w pracy, nawet jednego dnia. Pewnie moje odkrycie Anglicy rozwina i ulepsza, w tym sa dobrzy, i poradnik "Jak byc bez pracy cale zycie" zostanie zaprezentowany angielskiemu "spoleczenstwu" oraz jako program obowiazkowy zostanie wprowadzony do szkol i przedszkoli, zgodnie z angielska zasada wiernosci prawdzie. Zrzekam sie juz dzis praw do mojego odkrycia, chcialbym natomiast zaznaczyc, iz bylbym szczesliwy, gdyby ta idea i angielski wynalazek zostala rozpropagowana po swiecie. Uwazam tez, ze powinniscie otworzyc Angielskie, zeby nie bylo niejasnosci, chociaz pomysl polski, Muzeum Bezrobocia. Eksponatow u was dostatek. Dziekuje.

odpowiedz

74
4
~slav 2013-03-29 (11:17) 1 rok 7 miesięcy 24 dni 10 godzin i 54 minuty temu

Nie Panie Stockes to nie jest cała prawda o enigmie to jest tylko Pańska i angielska "prawda" .Jak już redaktorku widzisz z innych odpowidzi Twój mądry krajan nic nie musiał tam podpatrywać tylko to dostał to raz . Dwa pisanie że ktoś kto tylko coś ulepszył jest ważnijeszy od tego kto na wynalazek wpadł jest znowu przykładem waszeh chorej angielskiej mani wyższości bo idąc tym torem myślenia to że Szkot James Watt wynalazł silnik parowy jest nic nie warte bo inni ten silnik przecież ulepszyli a potem idąc torem dalej wymyślili silnik spalinowy. Tylko dlaczego dział w Edynburskim muzeum upamiętniający Watta jest tak rozbudowany? Przecież potem były o niebo lepsze maszyny , wydajniejsze niż to co wynalazł. Pana wybiórczość jest żałosna bo nie rozumie Pan różnicy pomiędzy wynalazcą i póżnijszym rozwojem tego wynalazku. Wg Pańskiej teorii to wszystko to co brytole ulepszyli jest ważniejsze od tych którzy faktycznie coś wymyślili i wynaleźli . A dziwi się Pan że Polacy tak na was reagują ? To proszę poczytać historię jakimi jesteści sojusznikami , jak się wywiązaliście ze swoich koalicyjnych zobowiązań , jak potraktowaliście Sosabowskiego i Maczka który pracował jako barman w Edynburgu bo uznaliście że nei należą mu się przywileje emerytalne za czas służby w waszym wojsku , tak samo potraktowaliscie lotników z 303 twierdząc że emerytura im się za czas służby w waszym wojsku nie należy. To jest szczyt hipokryzji. I Ty się jeszcze człowieku dziwisz ? Jeśli jeszcze się dziwisz to obejrzyj wasz film na temat enigmy gdzie Polak jest przedstawiony jako Niemiecki szpieg a o fakcie polskiego wkładu w rozszyfrowanie enigmy nie ma słowa !!! To jest typowy obraz brytyjskiej pseudo rzeczywistości. I wie Pan jaka jest podstawowa różnica pomiędzy Polakiem a Brytolem ? Polak jest tak zaradny i przedsiębiorczy że wszędzie sobie poradzi ,wy tego nigdy nie osiągnięcie i mówię to na podstawie tego co widzę i słyszę od Brytoli po 8 latach życia na Twojej wyspie.

odpowiedz

pokaż 7 ukrytych odpowiedzi

12
23
~Nicki 2013-03-29 (10:54) 1 rok 7 miesięcy 24 dni 11 godzin i 17 minut temu

Herezje! To Polak wynalazł koło, to Polak pierwszy poleciał w kosmos, to Polacy stworzyli cywilizację, gdyby nie Polacy to ludzkość nadal tkwiłaby w epoce kamienia łupanego, A kopernik była kobietą i na dodatek Polką!

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

6
0
~lwiczka 2013-04-06 (10:13) 1 rok 7 miesięcy 16 dni 11 godzin i 58 minut temu

To tak samo jakby ktos powiedzial ze,to nie Niemiec Benz wynalazl samochod tylko,Japonczycy bo produkuja 150 000 co pol roku.Panie Stokes jak czytam panska wypowiedz to sie wcale nie dziwie ze Amerykanie przypisuja sobie stworzenie komputera.No w koncu to w USA jest Dolina Krzemowa.

odpowiedz

11
0
~antar 2013-04-04 (21:17) 1 rok 7 miesięcy 18 dni i 54 minuty temu

To tak samo jak w sprawie polskich lotników broniących Anglię. W rocznicę tych walk Polaków nawet nie zaproszono na uroczystość "ku czci". To cała prawda o Anglikach i ich historycznej prawdomówności. Gdyby Hitler był Anglikiem też miałby wielu zwolenników. Zwłaszcza po utracie Kolonii Indyjskich.

odpowiedz

9
1
~Herman 2013-03-29 (10:31) 1 rok 7 miesięcy 24 dni 11 godzin i 40 minut temu

a wystarczy zawsze prawdę pisać i nie wywyższać się ale kłamstwo zawsze stoi wyżej od prawdy.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

21
1
~kotfilemon 2013-03-29 (11:04) 1 rok 7 miesięcy 24 dni 11 godzin i 7 minut temu

Tak, ale na studiach uczą o maszynie Turinga a o Rejewskim ani słowa. Dziwne skoro maja podobne zasługi.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

5
12
~wacus 2013-03-29 (10:48) 1 rok 7 miesięcy 24 dni 11 godzin i 23 minuty temu

to Polacy wymyslili swiat i odkryli Ameryke .....choc nic z tego nie wynika. Polacy maja tak malo osiagniec ze te ktore maja sa gotowi sa bronic az do upadlego wiec polacy uwazaja ze Enigma to My,tylko My i wylacznie My. Wszyscy wiedzieli o Enigmie i wszyscy starali sie deszyfrowac jej depesze ale polacy sadza ze byli jedyni

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

11
2
~adam.kozorez 2013-03-30 (19:43) 1 rok 7 miesięcy 23 dni 2 godziny i 28 minut temu

Po szczegółowej rejestracji (co mnie jeszcze bardziej zirytowało ) napiszę parę słów . Anglicy przypisują sobie złamanie kodu enigmy . Jakim prawem ????????????. To że ukradli ( tak mówię dosłownie UKRADLI) wszystkie szczegóły dotyczące kodu stworzonych przez naszych POLSKICH matematyków ( bo nie był to tylko Rejewski ) ale i jeszcze sobie w z sposób chamski przypisali sobie zasługi .Autor Jamie Stokes sam mówi że to pomysł polski pozwolił na czytanie enigmy . Ale nie dostarczająco szybko .Anglik Alan Turining Dopracował tą maszynę deszyfrującą(i chwała mu za to ) i powstała końcowa wersja .Ale nikt nie wspomniał że bez polskich matematyków,którzy pierwsi na świecie czytali enigmę ( może i wolno ale czytali )Anglicy byli by daleko za jaskiniowcami a tak ogólnie dla mojego temperamentu (byli by głeboko w DUPIE).To też strasznie mnie bulwersuje że Anglicy przypisują sobie wszystkie zasługi a gdzie by byli gdyby nie Polacy i inne narody walczące w drugiej wojnie światowej za Anglię . Gdzie Polscy piloci ( gdzie Czesi ) to tylko Słowianie którzy wyróżnili się w walkach o ich wyspę . Poczytajcie sobie ile zezszczeleń mieli Polacy a ile angole , to dopiero sobie uświadomicie kto był asem a kto nie . I właśnie mnie to dobija . Na koniec wspomnę tylko o Jałcie gdzie nas sprzedali ja BYDŁO w interesie wielkiej brytani .Tak że jedźcie do angli i nasuwajcie w ich knajpach na zmywaku i podnoście stopę życiową dla nich . Wiem to są gorzkie słowa ale niestety prawdziwe .Możecie mnie pociągnąć do odpowiedzialności karnej ,ale nie ścierpię kłamstwa i obłudy . Adam.

odpowiedz

9
12
~JA_JO 2013-03-29 (11:19) 1 rok 7 miesięcy 24 dni 10 godzin i 52 minuty temu

Ten wniosek jest tak oczywisty, że dziwi mnie fakt zaprzeczania temu. Przez nieuków, oczywiście. Dodam jeszcze, że Sztab Generalny WP doskonale zdawał sobie sporawę, że nie dadzą rady podołać zadaniu, więc zaprezentował pomysł sojusznikom. Natomiast całą pracę w wykorzystaniu i ulepszeniu Enigmy wykonali ANGLICY. Co nie podlega jakimkolwiek komentarzom.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

149
4
~Aquarius90 2013-03-29 (09:20) 1 rok 7 miesięcy 24 dni 12 godzin i 51 minut temu

Jami Stokes - piszesz prawdę; ale znów tylko część prawdy i to chyba oburza najbardziej. Nie studiowałem historii złamania kodów Enigmy, aczkolwiek jest to fascynująca historia. I trudno jest przecenić jej znaczenie dla dalszych działań wojennych i ostatecznego zwycięstwa nad hitleryzmem. Jednakże nie piszesz, że: 1. Było sobie w Polskim wywiadzie niejakie Biuro Szyfrów 2. Było sobie w tym BS trzech polskich matematyków: Marian Rejewski, Henryk Zygalski i Jerzy Różycki, którzy w pracy zespołowej doszli do złamania szyfrów i wymyślili sposób na deszyfrację, czyli ostatecznie "bombę kryptologiczną" 3. Że ich praca trwała wiele lat i wybuch II wojny światowej nie przerwał tej pracy - zostali przeniesieni z Polski do Francji. 4. Że Turing nie musiał niczego "podpatrywać". Polska wersja bomby kryptograficznej została przekazana wywiadom Wielkiej Brytanii i Francji jeszcze przed wybuchem wojny. Turing maszynę tę udoskonalił i za to też cześć mu i chwała, gdyż jego udoskonalenie przyspieszyło proces deszyfracji. 5. Nie piszesz również tego, że jest to piękny przykład współpracy trzech koalicyjnych wywiadów, który przyniósł wielki sukces. Praca była więc zespołowa i nie można pominąć lub umniejszyć wkładu żadnej z osób działającej w tym projekcie. Niewątpliwą i przełomową zasługą Mariana Rejewskiego jest jego praca analityczna, która stanowiła podstawę naukową budowy bomby kryptologicznej. Nie bez znaczenia są "płachty Zygalskiego". Polska bomba kryptologiczna pozwalała w 15 min. rozszyfrować tzw. kody dzienne i przekazać je do służb deszyfrażowych. Na tej podstawie deszyfrowanie każdej z depesz zajmowało nie więcej niż 2 godziny. Taka organizacja pracy zachowana została po wybuchu wojny. Utworzono najpierw pod Paryżem ośrodek "Bruno", a po klęsce Francji przeniesiono do Algerii i utworzono działający tam ośrodek "Cadix". To z tego ośrodka otrzymywał Londyn złamane kody dzienne, które pozwalały na deszyfrowanie depesz niemieckich. I to należało napisać w felietonach. Pisanie półprawd jest gorsze od kłamstw. Jak widzisz obyłem się bez wykrzykników.

odpowiedz

pokaż 8 ukrytych odpowiedzi

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Jamie Stokes

Jamie Stokes - jest Anglikiem, pisarzem i felietonistą. Mieszka w Polsce już od kilku lat, ale, jak większość obcokrajowców, ciągle ma problemy ze zrozumieniem wielu dziejących się tu rzeczy.

Najważniejsze wiadomości

Tysiące domów na Podlasiu bez prądu
dodane 2014-11-22 (08:41) 13 godzin i 30 minut temu

materiał wideo

PiS: przedstawimy analizę ws różnicy między exit polls a wynikami wyborów
dodane 2014-11-21 (13:40) 1 dzień 8 godzin i 31 minut temu

materiał wideo

Wyniki wyborów w sejmikach wojewódzkich
dodane 2014-11-21 (13:05) 1 dzień 9 godzin i 6 minut temu

Rosyjskie pociski spadają na Ukrainę. Artyleryjski ostrzał
dodane 2014-11-21 (13:02) 1 dzień 9 godzin i 9 minut temu

Grzegorz Schetyna w "Sueddeutsche Zeitung": UE musi mieć nowe sankcje dla Rosji
dodane 2014-11-21 (07:13) 1 dzień 14 godzin i 58 minut temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.

Komentują dla nas

Adam Parfieniuk Adam Parfieniuk

40 dni bez Kim Dzong Una. Jak Korea Północna radziła sobie bez swojego dyktatora?

40 dni - tyle trwała absencja Kim Dzong Una, dyktatora Korei Północnej. Przez ten czas światowe....

Aneta Wawrzyńczak Aneta Wawrzyńczak

Żonę tanio kupię - jak dysproporcja płci napędza handel żywym towarem w Chinach

Wiele z nich trafia do burdeli, choć prostytucja w Państwie Środka jest surowo karana, ale - co....

Aleh Barcewicz Aleh Barcewicz

Mieszkańcy Doniecka przerażeni: zaczyna się tu prawdziwa wojna domowa

Puste ulice, myśliwce i helikoptery nad głowami oraz rebelianci, rabujący sklepy i porywający ich....

Marcin Bartnicki Marcin Bartnicki

Prof. Piotr Kruszyński oburzony skalą kompromitacji PKW: to jakiś koszmar!

- Jako prawnik nie mogę stwierdzić, czy wybory zostały sfałszowane, bo nie mam na to żadnych....

Tomasz Otłowski Tomasz Otłowski

"Libia spełnia już kryteria państwa upadłego". To rosnący problem także dla Europy

Libia, jako państwo, w szybkim tempie rozpada się na naszych oczach i przekształca w "czarną dziurę"....

Jan Stanisławski Jan Stanisławski

Kto straci, a kto zarobi na awarii PKW? Radca prawny dla WP: sprawa skończy się w sądzie

Szef Krajowego Biura Wyborczego Kazimierz Czaplicki powiedział, że wobec firmy Nabino, która....

Ewa Koszowska Ewa Koszowska

Dr Władysław Bułhak: rosyjskim szpiegiem jest być może nasz własny komputer

W każdej chwili może do nas wjechać dowolna liczbą Rosjan z obwodu królewieckiego (Kaliningradu)....

Agnieszka Niesłuchowska Agnieszka Niesłuchowska

Czarnecki i Gawkowski o rozmowach PiS-SLD: nie ma szans na koalicję

Choć SLD i PiS mówią jednym głosem w sprawie skrócenia kadencji samorządów i domagają się rozpisania....

Dominika Leonowicz Dominika Leonowicz

Zmiany, które wprowadziły chaos do szkół

Podręcznik pisany na kolanie, zmiany wprowadzane w pośpiechu, a to wszystko pewnie za sprawą wyborów....

Małgorzata Gorol Małgorzata Gorol

Szwecja uznała Palestynę. Pójdą za nią inne kraje?

Szwecja uznała w czwartek państwowość palestyńską i rozgniewała tym samym Izrael, który natychmiast....

Michał Staniul Michał Staniul

Nowy prezydent Zambii wywołał dyskusję o sytuacji białych w Afryce

Kiedy niedawno (i na niedługo, bo trzy miesiące) prezydentem Zambii, państwa w Afryce....

Bogdan Góralczyk Bogdan Góralczyk

Geostrategiczna rozgrywka: Atlantyk czy Pacyfik?

Czy na naszych oczach świat wkracza w nową zimną wojnę, której osiami sporu są Atlantyk i Pacyfik....

Andrzej Pągowski Andrzej Pągowski

Pągowski w Wirtualnej Polsce komentuje rzeczywistość

Andrzej Pągowski - Absolwent PWSSP w Poznaniu, Wydział Plakatu, dyplom u prof. Waldemara Świerzego....

Robert Cheda Robert Cheda

Trzeci Majdan. Jaka jest realna siła ukraińskich nacjonalistów?

Ukraińscy nacjonaliści nie wygrali wyborów parlamentarnych, ale mocno zaznaczają obecność na scenie....

Tomasz Bednarzak Tomasz Bednarzak

Najmniej liczni i najbardziej elitarni. Snajperzy GROM odsłonili kulisy swej niebezpiecznej służby

Snajperzy GROM-u to trzymana w najściślejszej tajemnicy, najmniej liczna i chyba najbardziej....

Jarosław Marczuk Jarosław Marczuk

Relacja z Mariupola dla WP.PL. "Kto miał uciec, już to zrobił. Pozostali przestali się przejmować"

- Jak jesteś z Polski, to prawdy nie napiszesz - mówi mieszkanka ukraińskiego Mariupola i dodaje, że....

Anna Kalocińska Anna Kalocińska

Te problemy dotyczą wielu matek. Psycholog Agnieszka Stein radzi, jak sobie z nimi radzić

O problemach związanych z macierzyństwem i o tym, jak je rozwiązywać rozmawiamy z psycholog i....

Łukasz Warzecha Łukasz Warzecha

Łukasz Warzecha: dobry gambit Jarosława Kaczyńskiego

Deklaracja Jarosława Kaczyńskiego, że wybory należałoby powtórzyć, to odważny ruch. Przecież według....

Wiesław Dębski Wiesław Dębski

Wiesław Dębski: oto przyczyny porażki SLD

Czy ktoś może mi powiedzieć dlaczego cała Polska nagle pochyla się z troską nad Państwową Komisją....

Jadwiga Staniszkis Jadwiga Staniszkis

Jadwiga Staniszkis dla WP.PL: nowe zagrożenie i brak liderów

Obrona przez atak, z traktowaniem - rzeczywistych i wyimaginowanych (jak dziś, w związku z....

Joanna Stanisławska Joanna Stanisławska

Prof. Piotr Kruszyński oburzony skalą kompromitacji PKW: to jakiś koszmar!

- Jako prawnik nie mogę stwierdzić, czy wybory zostały sfałszowane, bo nie mam na to żadnych....

Katarzyna Kwiatkowska Katarzyna Kwiatkowska

Doniecki separatysta dla WP.PL: jeśli wybuchnie wojna domowa, będzie to wina Kijowa

Kilkanaście osób rannych, siedem wziętych do niewoli - to smutny bilans poniedziałkowych wydarzeń w....