więcej

Pogarda dla "motłochu spod krzyża" pogrąży Palikota?.

Michał Sutowski

Logo dostawcy  wp.pl  | dodane 2010-08-26 (10:10)

fot. PAP

drukuj

Pogarda dla "zacofanego motłochu" - tradycjonalistów spod krzyża pozwala "oświeconemu inteligentowi" Palikotowi poczuć się lepiej. Ale może utopić jego całkiem sensowne pomysły na realny liberalizm w Polsce - pisze Michał Sutowski z "Krytyki politycznej" w felietonie dla Wirtualnej Polski.

Czy Janusz Palikot zbuduje własną partię czy tylko straszy Donalda Tuska? A może to wszystko przysłowiowy pic na wodę i poseł z Biłgoraja pracowicie poszerza elektorat Platformy o nową, wyluzowaną klasę średnią? To wszystko szczegóły. Naprawdę liczy się co innego. Gra toczy się o to, czy walkę o świeckie państwo i realny liberalizm w kulturze zawłaszczą ironiczni libertarianie czy zrobi to socjaldemokratyczna lewica. W pierwszym przypadku czeka nas kolejna estetyczna wojna elity z "motłochem".

Palikot ma oczywiście rację gdy mówi, że wielu ludzi w Polsce nie ma swej reprezentacji politycznej. Na przykład ci, którzy dość mają ideologicznego terroru "kompromisu” katolików liberalnych z fundamentalistami, jaki legł u podstaw III RP. Religia w szkołach, wychowanie seksualne na podwórku, aborcja w piwnicy, nieruchomości w Kościele, taca bez podatku, import samochodów też. Do tego biskupi w roli speców od ginekologii, homoseksualizmu i mrożenia zarodków, o przepraszam, mordowania dzieci. No i jeszcze przemocy domowej, alkoholizmu kobiet i „noszenia swego krzyża”…

Chyba wystarczy. Palikot powiedział to wszystko wprost, dołożył jeszcze testament życia i związki partnerskie – "kulturowa” lewica w zasadzie gotowa. Czy to wielka zasługa? Niewielka – grunt pod jego pomysły przez ostatnie dwadzieścia lat kładły przede wszystkim feministki i kilkoro intelektualistów, może jeszcze Unia Pracy. Poza nimi mało komu chciało się "kopać z koniem”. Ani liberałowie z "Gazety Wyborczej” ani lewica partyjna z SLD nie mieli ochoty na "wojny kulturowe” z Kościołem, który aż do roku 2004 był im bardzo potrzebny. Ktoś musiał z ambony prowadzić owieczki do Unii.

W końcu jednak do Unii weszliśmy, "Wyborcza" zauważyła wreszcie, że subtelni katolicy z krakowskiej ulicy Wiślnej są w naszym polskim Kościele… mało reprezentatywni. A SLD, jak przeszedł do opozycji, przypomniał sobie, że katolickie państwo narodu polskiego to jednak ideał wrogiej im opcji. A potem był Smoleńsk i cyrk wawelski, wreszcie histeryczny spektakl pod krzyżem. Nawet polskie społeczeństwo ma ograniczoną cierpliwość - skrzyknęło się więc kilka tysięcy internautów i postanowiło pokazać, że są dla krzyża lepsze miejsca niż Pałac Prezydencki i Krakowskie Przedmieście. Palikot po prostu wyczuł sytuację i ruszył do ataku. Ma spore szanse powodzenia. To chyba dobrze?

Niedobrze. Cała masa sensownych haseł i pomysłów, jakie mogłyby przynieść Polsce minimum liberalnej przyzwoitości, podszyta jest tu elitarną pogardą dla zacofanej masy. Jako człowiek inteligentny, Palikot rozumie zapewne – dzięki Gombrowiczowi – że spór klasowy Syfona z Miętusem, "obrońcy wartości” z "prześmiewcą” niczego nie zmienia. Pozwala poczuć się lepszym oświeconemu inteligentowi i okazać pogardę "chamowi”, który "z natury rzeczy” ma być zacofańcem i tradycjonalistą. A co z "chamem”? Przykuje się do krzyża, w końcu łaskawie da się wynieść policji spod Pałacu, może zniknie nam z oczu - ale na pewno się nie nawróci na Oświecenie.

"Akcja Krzyż” była dobrą odtrutką na katolicką celebrę, nachalnie obecną w sferze publicznej ostatnich dwudziestu lat. "Jaja z krzyża" (a nawet "jaja na krzyżu”, vide Nieznalska) są dobre na happening – nie mogą być jednak podstawą lewicowej polityki emancypacyjnej. Walka o świeckie państwo, cywilizowaną politykę zdrowotną, liberalną edukację itd. ma służyć rozwiązywaniu problemów społecznych a nie kreowaniu podziału na radosną, wyzwoloną elitę i zacofany motłoch. Obok symbolicznego – koniecznego – upodmiotowienia, legalizacja aborcji ma dać ubogim kobietom te same możliwości, z których dziś de facto korzystają klientki szwedzkich klinik, a nie służyć upokarzaniu zniedołężniałych "obrończyń życia”. Celem wprowadzenia związków partnerskich (małżeństw homoseksualnych?) są godne i równe warunki życia wszystkich ludzi a nie apopleksja abp. Michalika. Edukacja seksualna w szkołach, refundacja antykoncepcji i prawo do eutanazji mają zwiększyć szanse decydowania każdego człowieka o własnym życiu – a nie wywołać rumieńce u redaktorów "Frondy”.

Świeckość państwa i jego dobrze pojęty, kulturowy liberalizm, mają dziś niezłą prasę, dobrą jak nigdy. O tym, czy wesprą one słabszych czy raczej podniosą na duchu silniejszych, zdecyduje nie tylko atmosfera, ale i "drugie skrzydło”. Podatek liniowy (wizja Palikota) czy bezpłatne przedszkola i żłobki? Bez socjalnego wymiaru, który realnie broni przed dyskryminacją, nie wydobędziemy się z błędnego koła estetycznej wojny polsko-polskiej. Bez włączenia do systemu ubogich, wykluczonych i sfrustrowanych będziemy musieli wrócić na stare barykady. Niegdyś Adam Michnik kontra Okopy Świętej Trójcy, dziś Palikot przeciw Krzyżakom… Jeśli za walkę o świeckie państwo i liberalizm nie zabierze się lewica, na placu boju pozostaną nam odizolowane getta: miejskie, polityczne i symboliczne. Kwestią układu sił pozostanie, kto kogo w nich będzie zamykał.

Michał Sutowski specjalnie dla Wirtualnej Polski
oceń
162
101
Podziel się

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


  • Skomentuj
  • WP.PL
  • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN
Ocena: 0 [0]
~piet [2010-09-02 20:52]

Ten niewykształcony motłoch spod krzyża niech idzie
najpierw do szkoły, a potem do pracy!!!! To wałkjonie i nieroby..

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: 0 [0]
~jerzy [2010-09-07 07:05]

Nareszcie
jakiś felieton , który rozmiem. Dobrze, ze WP zrezygnowała z Pani niby profesor Staniszkis. Jadzia jest bardzo dobra ze swoją filozofią sieci, na jarmark albo pod krzyż. Najwyzszy czas aby myślący ludzie, zrezygnowali z jej usług.Dobrze doradza Kaczyńskim i cześć jej za to. Pomijam Olejnik i TVN 24 bo do nich już nikt nie chce przychodzić , a muszą z czegoś żyć. Ciekawe czym się ta Olejnik będzie zajmować jak zabraknie Palikota?

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~kayak [2010-09-07 02:52]

Ja też pogardzam
tymi maluczkimi , którzy hańbią krzyż jaki przynależy do całego chrześcijaństwa. Nie ma miejsca w moim sercu dla tych bałwochwalców struganego patyka. Gdzie hierarchia tego kościoła katolickiego by powstrzymać tych bluźnierców koczujących na placu?

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
kogito [2010-08-26 12:02]

WIELU POLITYKÓW
Pogardza ludźmi ...czas na okręgo jednomandatowe.

odpowiedz

pokaż 77 ukrytych odpowiedzi

Ocena: 0 [0]
~pc [2010-09-01 10:02]

W moim SEDESIE jest napis PIS
Tam ich mam

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~agla [2010-08-30 11:41]

żal....
tak....określenie katolików jako ciemnogrodu jest bardzo obiektywnym spojrzeniem na sprawę... nazwanie obrończyń życia niedołężnymi również. trwa propaganda na ludzi wiary... Gdy homoseksualista mówi chcemy prawo adoptować dzieci to media ich popierają przecież nic w tym złego.... kiedy ja chcę bronić tego co dla mnie ważne jestem wyśmiana i nazwana motłochem. i gdzie tu ta równość wzniośle głoszona w hasłach lewicowców??? próbujecie stłamsić katolików i pokazać im, że nasze miejsce jest w podziemiu.... Kościół nikogo nie zmusza do swoich poglądów ale głośno wypowiada się w sprawach w których każdy ma prawo się wypowiedzieć...tak na prawdę spójrzcie kto jest w tym państwie dyskryminowany bo na pewno nie "oświeceni" liberałowie...

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~MONIA [2010-08-26 08:45]

WALKA Z KRZYŻEM JESZCZE NIGDY NIKOMU NIE WYSZŁA
na dobre. To tylko perspektywa czasu. Bóg jest Panem Nieba, na ziemi rządzi szatan i cała sfora jego pomazańców, odrzucających krzyż, opluwających katolików, głoszących liberalizm i piękne hasła o wyższości swojej "nowoczesności" nad "ciemnotą" ludzi wierzących. Wszystko do czasu, jak niewolnictwo, faszyzm, komunizm - liberalizm i kapitalizm też upadną, bo są dziełem tego samego twórcy - szatana. Wszystko do czasu. Bóg ma swoją własną strategię, panowie bezbożnicy tego nie pojmują, bo zaślepia ich pycha i służą złemu panu.

odpowiedz

pokaż 55 ukrytych odpowiedzi

Ocena: 0 [0]
~Ewa [2010-08-29 17:19]

A autor tekstu lepszy?
"mrożenia zarodków, o przepraszam, mordowania dzieci" Ta ironia niby pogardliwa nie jest?

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~sedesik [2010-08-29 11:30]

Walka z krzyzem
faktycznie, rzadk komu wychodzi na dobre, ale rzady kosciola katolickiego zawsze rujnuja spoleczenstwa.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~soc [2010-08-28 13:55]

nie .nie pograzy.miazdzaca wiekszosc tez odbiera to jako
zalosny polityczny cyrk .a kosciul pakujac sie w polityke ,kase i wladze coraz bardzie i szybciej traci

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~ja [2010-08-26 08:22]

nie "tradycjonalistów spod krzyża" tylko fanatyków i ekstremistów nie szanujacych prawa
Jak ja sobie na środku A4 krzyż postawię - bo ktoś tam zginął i zażądam postawienia pomnika to też pozwolą mi tam kilka m-cy siedzieć, czy policja weźmie mnie za szmaty i wywali? A te wrzaskuny nawet same tam krzyża nie postawiły. To zrobili harcerze. Jednak awanturnicy mają w odbycie harcerzy i Kościół - nie pozwolą im decydować. Zamiast tego sami wzięli w posiadanie symbol zadumy i spokoju robiąc wokół niego niesmaczną szopkę. Nie dość, że ukradli cudzy krzyż, to jeszcze "odwalają" samowolę budowlaną a wszyscy w koło boja się coś z tym zrobić, "bo krzyż". Pomijam to, że "obrońcy" nie są zdolni do jakiejkolwiek konstruktywnej dyskusji a jedynie do powtarzania niczym mantry kilku zdań. Zupełnie pominę to, że niektórzy wykazują widoczne cechy dysfunkcji umysłowych a jednak pchają się przed kamerę dukając kilka słów... Tak więc nie szukajmy problemów u Palikota, tylko u ludzi nie szanujących prawa.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

Ocena: 0 [0]
~janpol [2010-08-26 13:19]

Gorsi od Goebbelsa
Może byście tak gnojki wreszcie puścili mój post. Skoro wolno publikować opinie typu ..."dymać krzyż"... to chyba moglibyście tez puścić moje opinie. Chyba nie są gorsze! jeżeli nie to zacznę jakąś akcje z dołączaniem zrzutów ekranowych z tekstem ..."twoja opinia pokarze się za kilka minut"...

odpowiedz

pokaż 9 ukrytych odpowiedzi

Ocena: 0 [0]
Realista101 [2010-08-26 08:00]

Czas na państwo neutralne światopoglądowo!!
Państwo przyjazne dla wszystkich, a nie tylko wybranych chłopaków w sukienkach z torbami po cukrze na głowie. Polski nie stać by małą grupę tak finansować kosztem pozostałych. Kosztem biednienia społeczeństwa. W ciągu 20 lat państwo wydało na kościół ponad 50 mld zł. Jest to ponad 10% naszego zadłużenia. Czas odsunąć ich od kasy.

odpowiedz

pokaż 9 ukrytych odpowiedzi

Ocena: 0 [0]
~s [2010-08-26 14:42]

FASZYSTA
obojętne czy z pod znaku swastyki czy sierpa i młota

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: 0 [0]
~s [2010-08-26 15:23]

FASZYSTA
Tak się zaczynał faszyzm.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Magic [2010-08-26 15:18]

Jak sam piszesz ...
... to ultras, a radykalizm w żadną stronę nie jest wskazany. Problem w tym że nasze państwo usiłuje regulować wszystko i wszystkich, jako antidotum na rzekome polskie cwaniactwo i skłonność do nierespektowania prawa. A to mrzonka, mamy po prostu za dużo zdrowego rozsądku by respektować przepisy wyssane z palca, bo nie ma szans, by przepisy nadążyły za życiem - dlatego należy ustalać jasne, klarowne zasady i tyle. Na gmatwaninie przepisów zarabiają tylko kombinatorzy i prawnicy.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Mann [2010-08-26 15:16]

Co za bełkot. Co znaczy całkiem sensowne pomysły na
realny liberalizm w Polsce? chyba raczej realny socjalizm - bo Palikot żadnego programu ekonomicznego nie ma.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Mann [2010-08-26 15:16]

Co za bełkot. Co znaczy całkiem sensowne pomysły na
realny liberalizm w Polsce? chyba raczej realny socjalizm - bo Palikot żadnego programu ekonomicznego nie ma.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
Jean Jack Palesky [2010-08-26 12:52]

Błąd w logice tego tekstu polega również i na tym, że Palikot nie gardzi ludźmi
... lecz głęboko pogardza oczadziałą z nienawiści tłuszczą i motłochem. Pogardza osobnikami bezbrzeżnie i bezgranicznie głupimi, którzy wymachując krzyżem niczym cepem, próbują wymusić na normalnej części społeczeństwa zgodę na realizację swoich chorych, psychopatycznych wizji, prawdopodobnie nie zdając sobie przy tym sprawy, że stali się cynicznie wykorzystywanym narzędziem w rękach sfrustrowanych ciągłymi przegranymi wyborczymi członków partii politycznej zwanej PiS. Niestety...

odpowiedz

pokaż 11 ukrytych odpowiedzi

Ocena: 0 [0]
~qvc [2010-08-26 15:13]

Tak trzymaj Palikot! Nie daj sie takim opiniom jak ta,
autora ww. artykułu. Gonić tych "krzyżaków" jak w 1410! I nie zatrzymywać sie jak wtedy! Wygnać to-to z kraju!

odpowiedz

Szukaj w serwisie

Michał Sutowski

Michał Sutowski - sekretarz redakcji Krytyki Politycznej, politolog, absolwent MISH UW.

reporter wp24 chcę wyslać

Zrobiłeś unikalne zdjęcie,
napisałeś ciekawą
wiadomość?

Wyślij je do nas lub załóż
własne konto, na którym
je opublikujesz.

Najlepsze materiały
publikujemy na stronie głównej serwisu.

Komentują dla nas

Piotr Gabryel Piotr Gabryel

Piotr Gabryel: kompromitacja PO

Jak się nie ma, co się lubi, to się lubi, co się ma - zapewne z takiego założenia wychodzi znaczna....

Marta Tychmanowicz Marta Tychmanowicz

Czesław Miłosz zerwał z Polską - rozpoczął się festiwal nienawiści

15 maja 1951 roku Czesław Miłosz, wówczas urzędnik polskiej dyplomacji w Paryżu, ogłasza zerwanie z....

Janina Paradowska Janina Paradowska

Paradowska: Kaczyński nie może spokojnie patrzeć na to, co robi Ziobro

Janusz Palikot powinien poważniej zastanowić się nad trwałością pozycji Leszka Millera, a Jarosław....

Jamie Stokes Jamie Stokes

Sprytna Ukraina ma paranormalną świnię. A Polska?

Jestem zaskoczony, że trwało to tak długo, ale klisza zwierzęcia-medium pojawiła się w końcu....

Piotr Czerwiński Piotr Czerwiński

Ogłoszono datę wyjścia Zielonej Wyspy z kryzysu

Dzień Dobry Państwu albo dobry wieczór. W Irlandii przyszedł maj. Drzewa wesoło uginają się od....

Lech Wałęsa Lech Wałęsa

Lech Wałęsa: zamiast ciszy szubienice i wiece

Kolejnej rocznicy trudnego i bolesnego dla całego narodu wydarzenia nie możemy uczcić w ciszy i....

Aleh Barcewicz Aleh Barcewicz

"Oskarżony o przestępstwa bezkarnie podróżuje po UE"

"Europejskim liderom brakuje jaj" - taką bezpardonową opinię wyraził w wywiadzie prezydent Białorusi....

Jadwiga Staniszkis Jadwiga Staniszkis

Kaczyński ogłasza rozejm. To wywoła tylko ironiczne komentarze

Skuteczniejszym sposobem zapewnienia spokoju na Euro byłoby podjęcie się przez opozycję mediacji (i....

Igor Janke Igor Janke

Bez Tomaszewskiego PiS-owi w Łodzi byłoby trudniej

Tomaszewski ma prawo wstępować i działać gdzie chce, a nawet uzasadniać, że to wszystko trzyma się....

Wiesław Dębski Wiesław Dębski

Wiesław Dębski: czego politycy nie zrobią dla wzrostu słupków

Jak ci politycy nas - wyborców - zupełnie nie rozumieją. Wydaje im się, że wystarczy zrobić jakieś....

Joanna Stanisławska Joanna Stanisławska

Ludwik Dorn tłumaczy, dlaczego Kaczyński nie nadaje się na premiera

- Niepokojem napawają jego konfliktowość, szukanie wrogów w najbliższym otoczeniu, zarządzanie....

Tomasz Otłowski Tomasz Otłowski

To będzie początek końca NATO?

Po co nam NATO? - zastanawiają się coraz częściej niektórzy członkowie paktu. Choć na oficjalnych....

Paulina Piekarska Paulina Piekarska

Arłukowicz - minister na zakręcie

Był już celebrytą i gwiazdą lewicy. Teraz stał się głównym wrogiem pacjentów i lekarzy. Triumfalny....

Michał Sutowski Michał Sutowski

"Barbarzyńcy" zasiedli w polskim parlamencie

"Cywilizacyjny" wróg prawicy, ich "barbarzyńcy" nie dobijają się już do wrót twierdzy, ale zajęli....

Elżbieta Radziszewska Elżbieta Radziszewska

To zdarzyło się naprawdę - zginęło nawet pół miliona osób

Ta tragedia wydarzyła się naprawdę. Zabijano całe rodziny. Po wojnie pamięć o tym zatarła się..

Agnieszka Niesłuchowska Agnieszka Niesłuchowska

"Wałęsa ma zaćmę na oczach, to polityczna głupota"

Lech Wałęsa wywołał burzę słowami skierowanymi pod adresem związkowców „Solidarności”....

Anna Kalocińska Anna Kalocińska

Po katastrofie smoleńskiej Konstytucja RP zdała egzamin. Teraz wymaga zmian?

Można mówić o wielu niedomaganiach państwa w obliczu katastrofy smoleńskiej, ale nie o tym, że....

Katarzyna Kwiatkowska Katarzyna Kwiatkowska

"Czerwona kartka dla Ukrainy" - problemy przed Euro 2012

Nadal nie wiadomo, kto stoi za eksplozjami w ukraińskim Dniepropietrowsku, gdzie zostało rannych 30....

Piotr Czerski Piotr Czerski

Boleść Palikota. Bezlitośnie został wyszydzony

Na temat Anti-Counterfeiting Trade Agreement w ciągu minionego tygodnia napisano w Polsce....

Waldemar Kuczyński Waldemar Kuczyński

Państwo nie może być "wołowate"

Od kiedy pojawił się pomysł likwidowania Trzeciej Rzeczpospolitej i zastępowania jej Czwartą, mocno....

Dominika Leonowicz Dominika Leonowicz

Jarosław Kaczyński proponuje nową lokalizację dla pomnika Lecha Kaczyńskiego

Jarosław Kaczyński zaproponował w Warszawie nową lokalizację dla pomnika Lecha Kaczyńskiego. Czy....

Anna Korzec Anna Korzec

Nie mogła uwierzyć, gdy zobaczyła ten przelew!

112 tys. zł - taka kwota wpłynęła na konto Kasi Wolińskiej w Fundacji Normalna Przyszłość po....