Strona główna serwisu
Wypadek szybowca na Lubelszczyźnie; 2 osoby w szpitalu

Wypadek szybowca na Lubelszczyźnie; 2 osoby w szpitalu

Szybowiec spadł na terenie lotniska w miejscowości Radawiec w woj. lubelskim. Dwie osoby, które znajdowały się w szybowcu zostały przewiezione do szpitala - poinformowała policja. Ze wstępnych informacji przekazanych przez lekarza biorącego udział w akcji ratowniczej wynika, że stan ofiar jest ciężki.
- Do wypadku doszło około godz. 9:00 rano. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że ranni to 39-letni instruktor i 17-letni kursant - powiedział Jacek Deptuś z zespołu prasowego komendy wojewódzkiej policji w Lublinie.

Szkoleniowiec był doświadczonym pilotem, jego uczeń to kursant z klasy o profilu szybowcowym. Nie był to jego pierwszy lot.

Dwuosobowy szybowiec szkoleniowy Bocian runął na ziemię zaraz po starcie z lotniska. Szybowiec mógł wznieść się na wysokość 250 metrów i wówczas prawdopodobnie nie wypięła się lina holownicza. Maszyna została ściągnięta w dół i się rozbiła.


Bociany od wielu dziesięcioleci służą do podstawowych szkoleń pilotażu. Są uważane za jedne z bezpieczniejszych typów szybowców.

Członkowie Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych już zakończyli oględziny rozbitego szybowca "Bocian".

- Załoga szybowca wykonywała tzw. "przerwanie ciągu" - tłumaczy zastępca przewodniczącego komisji pułkownik Andrzej Pussak. Ćwiczenie przewiduje nabranie wysokości do około 100 - 200 metrów. Następnie kursant powinien się wylądować pod wiatr na lotnisku. Manewr zakończył się jednak niepowodzeniem. Jak wyjaśnił Pussak - lina, którą wyciąga się szybowiec do góry, wbiła się w skrzydło i zaklinowała w szybowcu. - Pilot był zatem częściowo lub nawet kompletnie pozbawiony sterowania poprzecznego - dodał pułkownik.


Teraz komisja ma 30 dni na opublikowanie wstępnego raportu. Przyczyny zdarzenia będą znane najwcześniej za kilka tygodni. Poszkodowani mężczyźni przebywają w lubelskich szpitalach.
PAP, Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione. IAR

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (21)
Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~Reszel 2009-08-02 (02:17) 20 godzin i 1 minutę temu

Trzymaj się Karol, jakoś się z tego wyliżesz chociaż wiemy, że nie będzie łatwo.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~asf 2009-08-01 (14:21) 7 godzin i 57 minut temu

taka jest nazwa miejscowości

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~andygre 2009-08-01 (13:03) 9 godzin i 15 minut temu

Jaka wyciagarka. Pilot z tej wyciagarki musialby wyjsc z "wyciagarki"..... Radawiec nie jest w gorach....

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~kb 2009-08-01 (12:28) 9 godzin i 50 minut temu

Jak zwykle zawiódł człowiek bo nie zastosował się do procedur. Nie wyczepienie szybowca z wyciągarki to żadna tragedia. W takim wypadku wyciągarkowy powinien odciąć linę. Pytanie dlaczego tego nie zrobił i kto mu dał uprawnienia do ciągnięcia.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 4

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~Maya 2009-08-01 (11:56) 10 godzin i 22 minut temu

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~Jakuib 2009-08-01 (11:28) 10 godzin i 50 minut temu

Bocian jest bardzo dobrym szybowcem szkolnym,konstrukcja drewniana bardzo wytrzymała,mocniejsza niż laminaty co potwierdza ponad trzydziestoletnia eksploatacja i tysiące wyszkolonych pilotów.Ale wszystko ma swój początek i koniec.Ze względu na wiek i fatalny stan techniczny tych szybowców powinny miec zakaz wykonywania lotów szkolnych.Zakład remontowy w Krośnie gwarantował wysoką jakość przeglądów i napraw szybowców drewnianych ale juz go nie ma od kilku lat i tak na prawde nikt tego nie robi.Wsztscy wiemy doskonale ze obecne przeglądy sa na papierze a płacimy za pieczątki ze względu na wysokie koszty faktycznych przeglądów i napraw.Mamy pierwsze skutki.Mechanicy są fatalnie opłacani i jest tak ze w niektórych jednostkach jest jeden mechanik który obsługuje jednego dnia pięc samolotów i szybowców na papierze a czynności rozpisuje się w czasie a sprzęt jest jaki jest.Oczywiście nasz ULC doskonale o tym wie ale jest mocno zajęty wprowadzaniem nowego prawa i przepisów które doprowadziły do pozbycia się ponad połowy doświadczonego personelu technicznego.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 8

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~Maria 2009-08-01 (10:36) 11 godzin i 42 minut temu

Myślę ze nasze sądownictwo nareszcie zajmie się właściwie mordercami na drogach.Ustanowic surowe prawo za wykroczenia drogowe i nie tylko wszelkie przejawy bestialstwa.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1