więcej

USA: mamy nowe informacje ws. zaginionego malezyjskiego samolotu.

PAP, IAR, ABC News |  aktualizacja 2014-03-14 (05:45) 5 miesięcy 13 dni 15 godzin i 11 minut temu
drukuj


Samolot Malaysia Airlines opinie video
Poszukiwania malezyjskiego samolotu mogą zostać rozszerzone na Ocean Indyjski. Zapowiedział to rzecznik Białego Domu Jay Carney. Jedncześnie informator Associated Press zapewnia: po zniknięciu z cywilnych radarów, należący do Malaysia Airlines, Boeing 777 wysyłał słabe sygnały, które przez kilka godzin odbierały satelity komunikacyjne.

Zdaniem rzecznika Białego Domu, poszukiwania mogą zostać rozszerzone dzięki "nowym informacjom". Stany Zjednoczone konsultują się w tej sprawie z zagranicznymi partnerami.

Wysoki rangą urzędnik Pentagonu w rozmowie z ABC News powiedział, że w rejon, w którym mógł się rozbić samolot, został wysłany niszczyciel USS Kidd. Ma on dotrzeć na miejsce w ciągu 24 godzin.

Boeing 777 linii Malaysian Airlines, lecący ze stolicy Malezji Kuala Lumpur do Pekinu, zniknął z ekranów radarów w nocy z piątku na sobotę naszego czasu. Na pokładzie było 239 osób. Do tej pory nie natrafiono na żaden ślad samolotu.

"WSJ" napisał wcześniej, że według amerykańskich śledczych lotniczych i agentów bezpieczeństwa maszyna mogła lecieć łącznie przez pięć godzin. Powodem tych podejrzeń są dane pobierane automatycznie i wysłane na ziemię z silników Boeinga 777 w ramach rutynowego programu monitorowania. Gazeta powołuje się na dwie osoby zaznajomione z tą sprawą.

Oznacza to, że samolot mógł przelecieć dodatkowo 3,5 tys. km, potencjalnie docierając do Pakistanu czy miejsc na Oceanie Indyjskim - podaje "WSJ".

Według gazety amerykańscy agenci antyterrorystyczni badają trop, mówiący o tym, że pilot lub inna osoba znajdująca się na pokładzie zmieniła kurs samolotu i celowo wyłączyła transpondery, by Boeing 777 nie został wykryty przez radary.

Jednak wysoki rangą przedstawiciel Malaysia Airlines powiedział agencji Reutera, że dane takie nie istnieją, a inny przedstawiciel dodał, że nic o nich nie wie. Rzeczniczka firmy Rolls-Royce, która produkuje silniki, nie skomentowała na razie doniesień amerykańskiej gazety.

Satelity odbierały sygnał

Z kolei z relacji informatora AP wynika, że samolot wysyłał słabe sygnały. Nie były to szczegółowe dane. System, w który wyposażone są te samoloty może w ten sposób przesyłać dane o aktualnym stanie technicznym maszyny.

Jednak, jak zaznacza anonimy informator AP, Malaysia Airlines nie wykupiły takiej usługi. I podkreśla: ich samolot nadal był zdolny do nawiązywania łączności z satelitami i wysyłał regularne sygnały w odstępie około godziny.

Źródła: PAP, IAR, ABC News


(ib, bart, ks)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 162 87.1%
nie 24 12.9%

Przeczytaj też

Ekspert dla WP.PL: wszystko wskazuje na celowe działanie pilota Boeinga 777

aktualizacja 2014-03-14 (13:51) 5 miesięcy 13 dni 7 godzin i 5 minut temu

System chińskich satelitów będzie szukał Boeinga 777

aktualizacja 2014-03-12 (09:06) 5 miesięcy 15 dni 11 godzin i 50 minut temu

Ojciec Chińczyka z zaginionego boeinga słyszał sygnał w jego komórce

dodane 2014-03-11 (21:26) 5 miesięcy 15 dni 23 godziny i 30 minut temu

Interpol: zniknięcie boeinga - nie wskutek aktu terroru; CIA tego nie wyklucza

dodane 2014-03-11 (20:46) 5 miesięcy 16 dni i 10 minut temu

Zaginiony malezyjski Boeing 777. Służby mają coraz więcej wątpliwości

dodane 2014-03-10 (17:58) 5 miesięcy 17 dni 2 godziny i 58 minut temu

W innych serwisach


Opinie (307)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

17
7
~NoNie 2014-03-13 (20:16) 5 miesięcy 14 dni i 40 minut temu

Nie dziwi was, że USA angażuje się w to wszystko? Pewnie jakaś nowa rakieta podczas testu lekko zeszła z kursu.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

4
2
~zeb 2014-03-13 (20:31) 5 miesięcy 14 dni i 25 minut temu

Trza wysłać niejakiego dr Laska, on sprawę wyjaśni tak jak trza!!!

odpowiedz

1
0
~vanda 2014-03-13 (20:30) 5 miesięcy 14 dni i 26 minut temu

we have to go back!

odpowiedz

10
0
~u w a g a !!!!!! 2014-03-13 (20:30) 5 miesięcy 14 dni i 26 minut temu

Co próbowano wywieźć z Polski, kto budził prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości w środku nocy, na jakiej podstawie prawnej służby Izraelskiego MOSSAD przejęły na prawie całą noc lotnisko Okęcie. Dlaczego w imieniu obywateli USA pracowników stacji telewizyjnej FOX oraz radia Merkury interweniowała ambasada Izraela oraz naczelny rabi gazety Rzeczpospolita – Weiss . Balonikami akcji Las Smoleński władze chciały odwrócić uwagę od tego co się działo na lotnisku Okęcie ,media skoncentrowały się na zagrożeniach ruchu powietrznego i bezpieczeństwa Polski jakie spowodowała akcja Lasu Smoleńskiego. Wszystkie media w Polsce pominęły info na temat wielkiego przekrętu jaki miał miejsce na lotnisku Okęcie. Co chciano wywieźć z Polski ? Czy były to znowu cenne okazy zbiorów kultury Polskiej, przekazane panu Glennowi Beckowi przez pierwszego rabina Polski? Czy raczej część kasy obiecanej Izraelowi, drogocenne i ważne okazy objęte zakazem wywozu? Czy raczej wzorem Baksika i spółki worki skrzynie z pieniędzmi? Jedno jest pewne: służba graniczna oraz celna na lotnisku Okęcie zatrzymała a następnie aresztowała członka grupy zespołu filmowego, który odwiedził Polskę. Grupa pana Glenna Becka, redaktora amerykańskiej TV Fox oraz radia Mercury została zatrzymana i zrewidowana przez Polskie służby graniczne; jeden z członków amerykańskiej grupy TV FOX został zatrzymany i aresztowany. Informacji o tym zdarzeniu trudno szukać w mediach Polskich. Głośno o nich wśród pracowników lotniska Okęcie, odpowiednie restrykcje spotkały cały zespól zmiany służby granicznej oraz celnej. Pisze o tym także sam Glenn Beck na swym blogu, cyta

odpowiedz

1
1
~iga 2014-03-13 (20:30) 5 miesięcy 14 dni i 26 minut temu

lezy na dnie Oceanu Indyjskiego w pobliżu Malediwów

odpowiedz

2
0
~lizol 2014-03-13 (20:30) 5 miesięcy 14 dni i 26 minut temu

A on w ogóle wystartował?

odpowiedz

2
0
~baju baju 2014-03-13 (20:29) 5 miesięcy 14 dni i 27 minut temu

Skoro te informacje pochodzą z USA to znaczy, że ma żadnych nowych informacji (zwłaszcza tych prawdziwych).

odpowiedz

0
1
~lot 2014-03-13 (20:29) 5 miesięcy 14 dni i 27 minut temu

Pic na wodę fotomontaż ! i tyle.

odpowiedz

2
0
~znowu bełkot 2014-03-13 (20:28) 5 miesięcy 14 dni i 28 minut temu

"rzeczniczka firmy rolls royce która produkuje silniki", kto produkuje te silnika ta rzecznika czy ta firma???

odpowiedz

6
0
~li 2014-03-13 (20:28) 5 miesięcy 14 dni i 28 minut temu

A podobno satelita wie co czytasz na ławeczce w parku, hehe

odpowiedz

4
0
~rolski 2014-03-13 (20:28) 5 miesięcy 14 dni i 28 minut temu

proponuje rozszerzc na ocean spokojny barany!!!! XXI wiek elektronika wszedzie i nie moga namierzyc samolotu pffffff skandal!

odpowiedz

8
8
~bonia 2014-03-13 (20:23) 5 miesięcy 14 dni i 33 minuty temu

taaaa,beda rozszerzac poszukiwania a sami najpierw samolot porwali ,od momentu utraty lacznosci samolot byl sledzony przez radar cywilny jeszcze przez godzine a przez wojskowy przez 4 godz.uzywali samolotu AWACS do porwania go,takiego co zaglusza radar

odpowiedz

18
0
~ttt 2014-03-13 (20:23) 5 miesięcy 14 dni i 33 minuty temu

Dziwne. Bez transpondera też musiał go ktoś zauważyć. To po co te radary się kręcą?

odpowiedz

8
5
~Amerykanin 2014-03-13 (20:21) 5 miesięcy 14 dni i 35 minut temu

Moim zdaniem samolot jest na Krymie. Powinniśmy go odzyskać za wszelką cenę. Myślę, że NATO nas poprze przy ataku z Europy.

odpowiedz

25
2
~anthonov 2014-03-13 (20:21) 5 miesięcy 14 dni i 35 minut temu

Szkoda ludzi

odpowiedz

0
0
~nr1 2014-03-13 (20:20) 5 miesięcy 14 dni i 36 minut temu

[1]

odpowiedz

14
4
~zet 2014-03-13 (20:17) 5 miesięcy 14 dni i 39 minut temu

zostal porwany

odpowiedz

8
3
~pilot 2014-03-13 (20:17) 5 miesięcy 14 dni i 39 minut temu

Czyli czym sa te nowe informacje w sprawie samolotu???

odpowiedz

2
5
~lila 2014-03-13 (20:17) 5 miesięcy 14 dni i 39 minut temu

Samolot ten zderzył się z wojskowym USA lecącym w stronę europy / czytaj KRYMU ,UKRAINY/

odpowiedz

4
7
~dobrze poinformowany 2014-03-13 (20:16) 5 miesięcy 14 dni i 40 minut temu

cia lapy precz od Chin.

odpowiedz

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Ukraińskie wojska utraciły kontrolę nad Nowoazowskiem
dodane 2014-08-27 (20:11) 45 minut temu

materiał wideo

Kolejni "zabłąkani" rosyjscy żołnierze na Ukrainie
dodane 2014-08-27 (18:40) 2 godziny i 16 minut temu

Sąd w Woroneżu przedłużył areszt dla ukraińskiej pilotki
dodane 2014-08-27 (17:04) 3 godziny i 52 minuty temu

Dramatyczny apel matki porwanego dziennikarza
dodane 2014-08-27 (18:48) 2 godziny i 8 minut temu

Dr Sergiusz Trzeciak i prof. Kazimierz Kik o powakacyjnym wystąpieniu premiera
dodane 2014-08-27 (13:33) 7 godzin i 23 minuty temu

więcej wiadomości

reporter wp24 chcę wysłać

Zrobiłeś unikalne zdjęcie,
napisałeś ciekawą
wiadomość?

Wyślij je do nas lub załóż
własne konto, na którym
je opublikujesz.

Najlepsze materiały
publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy turyści powinni płacić za pomoc ratowników górskich?

liczba oddanych głosów: 6573