Strona główna serwisu
SLD wyrasta na poważnego rywala dla PiS

SLD wyrasta na poważnego rywala dla PiS

Starania rządowych specjalistów od propagandy przynoszą doraźny efekt. W najnowszym sondażu Wirtualnej Polski zyskuje zarówno premier, jak i jego rząd.
Donaldowi Tuskowi przybyło ocen pozytywnych (o 4%) i ubyło negatywnych (o 3%). Nadal jednak więcej jest osób, które oceniają premiera źle (44%) niż tych, którym to, co robi Donald Tusk się podoba (39%), ale różnica nie jest już tak znaczna, jak w sondażu sprzed dwóch tygodni. Ten wzrost (nawet tak źle dotąd oceniany rząd, zyskał teraz 4% pozytywnych ocen) to efekt kontrofensywy Donalda Tuska po wybuchu afery hazardowej. Dymisje w rządzie i zapowiedź walki z hazardem spodobały się opinii publicznej, a najbardziej skompromitowani politycy PO zniknęli z mediów, pokazując się ewentualnie, tak jak Zbigniew Chlebowski ze swoimi wywiadami, tylko na chwilę.

Sondaż WP pokazuje, że jeśli PO ma kłopoty, to w pierwszej kolejności zyskuje lewica, nie PiS Joanna Lichocka
Głośna "walka z hazardem”, przykrywa to, co dzieje się po cichu, a o czym pisze na przykład w ostatnich dniach "Rzeczpospolita": Ministerstwo Finansów zdejmuje właśnie codzienną kontrolę służby celnej z kasyn. Dotąd celnicy byli w kasynach codziennie kontrolując, czy na przykład nie pierze się tam brudnych pieniędzy. Teraz kontrola ma odbywać się raz na miesiąc. Przykrywa także i to, że rząd w swym pospiesznie forsowanym projekcie proponuje rozwiązania, które jak się wydaje, biznesmenom lobby hazardowego, którzy finansowali w przeszłości Platformę Obywatelską, zbytnio nie przeszkadzają. Przypomnę, że ze stenogramów z podsłuchów CBA wynikało, że obawiali się oni najbardziej dopłat i zależało im na niedopuszczeniu do wideoloterii.

Oba postulaty są w projekcie rządowym uwzględnione. Opinia publiczna niewiele jednak może się na ten temat dowiedzieć, bo znaczna część mediów mocno przyhamowała badanie tej afery, a największa partia opozycyjna starając się nie wejść kolejny raz w buty ugrupowania agresywnego, zachowuje się wstrzemięźliwie. PiS pokłada zapewne nadzieje, że sporo ujawnią prace komisji śledczej, ale mogą one być płonne, bo widać, że działania PO, prowadzą do tego, by komisja nie była narzędziem do wyjaśnienia czegokolwiek.


W tej sytuacji, gdy PO ma silną pozycję wynikającą z arytmetyki sejmowej i z jej zaplecza w znacznej części mediów, a PiS jest zablokowane w radykalniejszych działaniach groźbą wzmocnienia wizerunku partii awanturniczej i agresywnej, tworzy się wymarzone miejsce dla lewicy. Gdy PiS będzie punktował ostro Platformę, jej propagandziści każdy argument przykryją swą ulubioną grą w antyPiS, czemu dzielnie sekundować niestety będzie spora część dziennikarzy. SLD tego ograniczenia nie ma.

Komisja śledcza, przy sprzyjających okolicznościach i przemyślanej strategii SLD, może być dla lewicy niemal takim punktem odbicia, jakim stała się afera Rywina dla Jana Rokity i Zbigniewa Ziobro, dla PO i PiS. To szansa nie tylko dla Bartosza Arłukowicza, nowego, nieźle zapowiadającego się lidera lewicy, ale też dla samego, wstrząsanego dziś konfliktami SLD. Środowisko to musi jednak podjąć strategiczną decyzję – z PO, czy przeciw PO? Decyzja „przeciw” może pewnie kosztować koalicje w wielu miastach i sejmikach wojewódzkich, gdzie SLD zgodnie rządzi z Platformą, ale może też zaprocentować powrotem lewicy do pierwszej ligi w grze ogólnokrajowej. Jak wiadomo w SLD toczy się co do tego spór – są zwolennicy mniej lub bardziej cichej współpracy z PO, są i tacy, którzy upatrują sukcesu w zdecydowanej opozycji wobec Platformy.

Obecny sondaż pokazuje, że jeśli PO ma kłopoty, to w pierwszej kolejności zyskuje lewica, nie PiS. Poparcie dla PO i PiS spadło o 2%, ale dla SLD urosło o 3% i dziś partię Grzegorza Napieralskiego popiera 11% respondentów. To zresztą sygnał dla obu partii opozycyjnych – dla PiS to ostrzeżenie, bo SLD może się okazać silniejszym rywalem i większym zagrożeniem, niż to wydawało się dotąd.


Tymczasem zyskuje prezydent. O trzy punkty przybyło tych Polaków, którzy oceniają Lecha Kaczyńskiego zdecydowanie dobrze. Pisałam o tym już kilka miesięcy temu i powtórzę raz jeszcze – obecny prezydent ma całkiem realne szanse na reelekcje i wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że będzie niezwykle poważnym rywalem w drugiej turze dla Donalda Tuska. Ale ponieważ dziś zyskuje, w najbliższych dniach można spodziewać się kolejnej akcji harcowników Platformy mającej ośmieszyć głowę państwa. Przerabialiśmy to już tyle razy, że aż ciekawa jestem momentu, kiedy ten mechanizm jednak się zużyje i przestanie na Polaków działać. Być może już zaczął szwankować.

Joanna Lichocka specjalnie dla Wirtualnej Polski
wp.pl

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (382)
Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~ksut 2009-11-25 (20:09) 21 godzin i 56 minut temu

Te sondaże przeprowadzają ludzie Jaruzelskiego ,ludzie obudzcie się.Jakos przez 2-lata nikt do mnie nie zadzwonił. Co to za sondaż na 1000 obywateli , a małe miasteczka,wioski ich nie liczycie.PIS będzie mniał fajnych konkurentów.P.O,-pozbawiająca ludzi pracy i afewrzyści,a SLD niczym sie nie różni od P.O .Mają na swoim koncie ludzi pozbawionych życia.Papała,Olewnik i innych ,jak również takie sprawy które były poruszane w pr.Jaworowicz ,mało sie działo,ludzie przez tych polityków ziemie i niejednokrotnie traciłi majątki ,czy SLD już o tych rzeczach zapomniał .CZYŻBY OBYWATELE MIELI KRÓTKĄ PAMIEC.A Siwiec za przyzwoleniem Kwaśniewskiego jak obraził Jana Pawła||.Ci ludzie którzy są przeciw PIS jaki mają powód by ich nienawidzieć!,a ja wiem to ludzie byłych służb wojskowych, bo to oni się uwłaszczali na naszym polskim majątku ,no i jeszcze z tego majątku trochę zostało.Druga sprawa IPN i lustracja.Dlaczego Wałesa tak radykalnie skręcił w lewo ,aż to widać gołym okiem,boi sie komunistów,Kaczyński mówił prawdę.Dlaczego do sądu nie pozwie Macierewicza -bo wie że sprawę przegra.Wejśc na www.Wolna Polska i sprawy wygrywane przez Macierewicz.W latach 90 był min.MSWA i mniał dostęp do tajnych akt.Dlatego Wałęsa obalił rząd Olszewskiego.Cytat Wałęsy ,,trzeba ich wyrzucić,bo wiecie jak oni już daleko zaszli,,I jeszcze cytat Jaruzelskiego z gazey,,kto sieje burzę,będzie zbierał plon.Wałęsa się przestraszył i skręcił w lewo.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~Polka 2009-11-20 (13:31) 4 godziny i 34 minut temu

Pis-owcy sa adwokatami dla SLD. PIS to partia, u ktorej nienawisc jest nad logika. PIS w swej nienawisci do PO pomaga SLD. PIS swoim zachowaniem nie zabiera dla siebie wyborcow PO, a tylko jezeli juz ktos z wyborcow i to tych niezbyt pewnych odejdzie z PO, to recze Wam PIS-owcy, ze nie zaglosuja na was, albo nie pojda wcale. A tak na koniec, to PIS i PSL pchaja SLD w ramiona PO, lub odwrotnie. No tylko ten Napieralski, to pozal sie Boze!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~Teresa 2009-11-20 (10:39) 7 godzin i 26 minut temu

PO tylko udaje , że jest prawicą.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~zbych 2009-11-19 (23:57) 18 godzin i 8 minut temu

gdyby babcia była dziadkiem to by miała wąsy. sekta z poparciem 15 procent to w twoim mniemaniu poparcie śladowe rzędu 1,5 procent. Jesteś naprawdę cenki i z irasiadany.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~10 MILIARDÓW ZŁ 2009-11-19 (21:35) 20 godzin i 30 minut temu

KKOŚCIÓŁ STAŁ SIĘ OD ROKU 312 RELIGIĄ PAŃSTWOWĄ I DOMINUJĄCĄ RZYMU...OD TEGO CZASU KKLER ZACZĄŁ PRZEŚLADOWAĆ INNOWIERCÓW NAZYWAJĄC ICH "POGANAMI"... A KKOŚCIÓŁ ZACZĄŁ SIĘGAĆ PO WŁADZĘ POLITYCZNĄ I BOGACTWA MATERIALNE... BÓSTWA...TO STANY ŚWIADOMOŚCI...INDOKTRYNACJA... KASTY KAPŁAŃSKIE OD STAROŻYTNOŚCI WIEDZIAŁY O TYM I ZAWSZE DĄŻYŁY DO POLITYCZNEJ KONTROLI SPOŁECZEŃSTWA I JEGO "WYCHOWANIA".tj. MIĘDZY INNYMI OPANOWANIA SZKOLNICTWA.. O CHARAKTERZE I ZEPSUCIU KLERU PRAWDĘ PISAŁ IGNACY KRASICKI (1735 - 1801) BISKUP WARMIŃSKI...WARTO POCZYTAĆ KU PRZESTRODZE I DLA OTRZEŹWIENIA... Z KONKORDATU 50. tys. osób kkleru (30 tys. księża + 20 tys. zakonnice) kasują 10 miliardów zł rocznie od wszystkich podatników.... BOGATY KKLER – biedne społeczeństwo i państwo...

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
Grażyna 2009-11-19 (21:20) 20 godzin i 45 minut temu

coś się zacznie tam dziać - rywalizacja jest zdrowym napędzaniem działań pozytywnych by się pokazać z jak najlepszej strony.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~Władysław 2009-11-19 (21:09) 20 godzin i 56 minut temu

Ale będzie to kosztem Platformy figlarnie zwanej Obywatelską. I bardzo dobrze.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~p.m 2009-11-19 (18:55) 23 godzin i 10 minut temu

to na nich oddam swoj glos w nadchodzacych wyborach!PiS juz bylo-do bani

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
kael52 2009-11-19 (18:29) 23 godzin i 36 minut temu

Teraz popieram PIS.Lewica u mnie nie ma poparcia ,za cheć legalizacji związków homoseksualnych.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~murarz-tynkarz 2009-11-19 (16:15) 1 godzinę i 50 minut temu

Lichocka jest za cienka na umiejętne reklamowanie Kaczyńskich.Jest tak mało wiarygodna w swoich wypocinach jak TVP z którą podpisała diabelski kontrakt.Jak oglądałem tą kobicine w TVP to przechodziłem na inny kanał.Za co jej płaca fujary redaktorzy naczelni-ona dołuje każdy publikator.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~tylko Lewica! :) 2009-11-19 (16:14) 1 godzinę i 51 minut temu

Skoro SLD SAMOTNIE jest w stanie zagrozić PiS, to pomyślcie - Drodzy "Liderzy" Lewicy - że ZJEDNOCZONA LEWICA ma realne szanse sięgnąć po władzę. I do roboty, lenie, koniec kłótni, na których korzystają tacy leserzy i symulanci jak PiS czy PO - to niemal jedno i to samo.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~polobis 2009-11-19 (15:52) 2 godziny i 13 minut temu

lichocka najbardziej stronnicza i propisowska dziennikarka nie muszę nawet się domyśać dla kogo obecnie pracuje i nie wierzę w jej dobre intencje.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~polak 2009-11-19 (15:50) 2 godziny i 15 minut temu

a z komuna to niby ty walczyles smarku, a ci starsi (wtedy mieli po 40 50 lat to byli w zomo co za przyglup, ale to malolaty piszą takie bzdury

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~PoCo 2009-11-19 (15:49) 2 godziny i 16 minut temu

Po co jej płacicie za pot?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~slaw 2009-11-19 (15:44) 2 godziny i 21 minut temu

SLD jest jedyną demokratyczną partią w Polsce.Tylko ona jest w stanie pokonać kruchcianą prawicę

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~niania 2009-11-19 (15:39) 2 godziny i 26 minut temu

przecież piszę w nich tylko o tym, jak działa manipulacja, a gdyby ktoś nie zgadzał się z moją opinią to zawsze mógłby na nią odpisać.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~andrzejj 2009-11-19 (15:37) 2 godziny i 28 minut temu

poseł Brudziński w Radiu Maryja - Wszystkie Media, za wyjątkiem RM i G.P. częściowo TVP, leją tony wazeliny na PO. Tego samego dnia naczelny propagandzista w Radiu ZET i TVN występuje bredząc podobnie jak p.redaktor o totalnym wsparciu PO i gnębieniu PIS.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
z.e.h 2009-11-19 (15:32) 2 godziny i 33 minut temu

NA PREZIA........PRZECIEŻ NA TO ZASŁUGUJECIE.........RYSZARD KALISZ TEŻ JEST OK LUB CIMOSZEWICZ.........I TAK PÓŹNIEJ BĘDZIE PŁACZ I ZGRZYTANIE ZĘBÓW, ALE TO TAKI DURNY NARÓD.......OD CZASÓW I ROZBIORU SAM SRA NA SWÓJ KRAJ A PÓŹNIEJ PRETENSJA....OSTATNIE 20 LAT TO POTWIERDZAJĄ.......

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~MARIO 2009-11-19 (15:25) 2 godziny i 40 minut temu

PREZYDEN,OJCIEC RYDZYK,PREMIER GLĘP,MAR.SEJMU.PIERONEK ZASTĘPCY:GŁÓDZ,DZIWISZ,

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~Workomił Kangurek 2009-11-19 (15:24) 2 godziny i 41 minut temu

może nareszcie utrą nosa pis-ważniakom

odpowiedz

zgłoś do moderacji