Strona główna serwisu
Uchodźcy lokowani w Polsce nie będą mogli wyjechać do innego kraju

Uchodźcy lokowani w Polsce nie będą mogli wyjechać do innego kraju

Emigranci rozlokowani w Polsce według nowego europejskiego mechanizmu nie będą mogli legalnie przenieść się do żadnego innego kraju UE - zapowiedziała Bruksela. Ich marzenie o Niemczech może się nie ziścić.
Kryzys z imigrantami pogłębia się coraz bardziej Kryzys z imigrantami pogłębia się coraz bardziej ()
Większość uchodźców chce się jednak tam osiedlić. Obrazki z Węgier, gdzie emigranci nie zgadzali się na pobieranie odcisków palców i rejestrowanie ich w tym kraju, pokazują, jak trudno będzie zmusić ich do osiedlania się w niektórych państwach UE, szczególnie w biedniejszych i niechętnych im krajach Europy Środkowo-Wschodniej, takich jak Polska. Według unijnego planu nie będą oni mieli jednak nic do powiedzenia w tej sprawie. - Nie będzie prawa wyboru kraju docelowego - powiedziała Natasha Bertaud, rzeczniczka Komisji Europejskiej.

Imigrant zostanie w danym kraju zarejestrowany i zostaną pobrane od niego odciski palców. Jeśli dostanie prawo azylu, to pod z góry określonymi warunkami, i nie będzie mógł się przenieść do innego państwa UE. ? Tylko w ostateczności będziemy się odwoływać do przymusu - powiedziała rzeczniczka.

W praktyce imigrant będzie miał więc wybór między legalnym pobytem w wybranym dla niego kraju lub nielegalnym pobytem w kraju wybranym przez niego, co oznaczać będzie ryzyko deportacji.


Komisja Europejska szykuje ostatnie szczegóły planu przyjmowania uchodźców w UE. Przedstawi je w najbliższą środę przewodniczący KE Jean-Claude Juncker. Nieoficjalnie wiadomo, że mowa będzie o 160 tys. osób przebywających obecnie we Włoszech, Grecji lub na Węgrzech, z czego na Polskę przypadłaby liczba prawie 12 tys. osób. Bruksela podkreśla jednak, że decyzja w tej sprawie zapadnie większością głosów. Jeśli więc Polska nie zbuduje mniejszości blokującej, to kwoty mogą nam zostać narzucone. Zdaniem dziennika „Financial Times" Komisja chciałaby uniknąć takiego scenariusza, który oznaczałby otwarty konflikt w Europie. Rozważa więc możliwość nieuczestniczenia w programie pod warunkiem przekazania wsparcia finansowego.

Komisja planuje przyznanie każdemu przyjmującemu krajowi sumy 6 tys. euro na uchodźcę. Pozostałe koszty przyjęcia i integracji nowo przybyłych poniosą państwa członkowskie. Niemcy, które tylko w ciągu weekendu przyjęły około 20 tys. uchodźców, a w całym roku szykują się nawet na 800 tys. osób, szacują swoje wydatki na 6 mld euro. Połowa miałaby pójść do krajów związkowych na zapewnienie imigrantom zakwaterowania, a połowa zostanie zarezerwowana w budżecie federalnym na wypłatę zasiłków dla nich.

W ostatnich dniach najbardziej na napływ imigrantów została narażona granicząca z Austrią Bawaria. To kolebka CSU, partii siostrzanej dla CDU Angeli Merkel. Zaskakujące decyzje Berlina, który pozwolił na otwarcie granic dla uchodźców przebywających na Węgrzech, wywołały tam chaos organizacyjny i wzburzenie polityków. ? To była zła decyzja rządu federalnego ? powiedział Horst Seehofer, premier Bawarii, komentując wysłane przez Merkel zaproszenie dla uchodźców. W poniedziałek w Bawarii spodziewano się kolejnych kilku tysięcy przybyszów. < br/>
Austria zapowiedziała, że w najbliższych godzinach zrezygnuje z nadzwyczajnych udogodnień i wróci do unijnych procedur, według których uchodźcy muszą zostać zarejestrowani i pozostać w kraju przekroczenia granicy UE, czyli w tym wypadku na Węgrzech czy raczej w Grecji.
Anna Słojewska, Rzeczpospolita

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (829)
Nie zgadzam się z opinią
13
Zgadzam się z opinią
2556
~Rapa 2015-09-08 (03:51) 7 godzin i 55 minut temu

To są tylko pobożne życzenia. Jak tych ludzi nie zatrzymało morzę to zatrzymają ich jakieś unijne przepisiki. O święta naiwności...

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 36

Nie zgadzam się z opinią
15
Zgadzam się z opinią
2421
~aaaaaaa 2015-09-08 (06:57) 4 godziny i 49 minut temu

Ludzie pluja a w mediach kochajmy imigrantow..... co za bezsens

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 18

Nie zgadzam się z opinią
19
Zgadzam się z opinią
1398
~JanekTrzeci 2015-09-08 (05:06) 6 godzin i 40 minut temu

NIE chcemy żadnych ''uchodźców'' w Polsce !!!!!!!!!!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 6