Strona główna serwisu
Trybunał Konstytucyjny: wojna na przecieki

Trybunał Konstytucyjny: wojna na przecieki

• Niekorzystne dla PiS orzeczenie TK doprowadzi do kryzysu oraz zaostrzenia wojny między władzą a opozycją - pisze "Rzeczpospolita"
Środa była sądnym dniem w polskiej polityce. Bomba wybuchła jeszcze o północy, gdy bliski PiS portal wpolityce.pl opublikował niemal 300-stronicowy projekt wyroku Trybunału. Wynikało z niego, że sędziowie jeszcze przed rozprawą przygotowali orzeczenie, które nie zostawia suchej nitki na ustawie PiS. Portal podlewał to politycznym sosem: „Już od dwóch tygodni niektórzy politycy Platformy Obywatelskiej i inni przedstawiciele establishmentu III RP wzajemnie przesyłają sobie, poprawiają i komentują projekt orzeczenia, jakie ma wydać Trybunał Konstytucyjny" - napisano, nie podając jednak żadnych konkretów.

Donos za wyciek

Wyciek projektu orzeczenia to wydarzenie bez precedensu w historii TK. Tylko raz, w 1997 r., taki dokument wyniósł pracownik TK, za co został zwolniony. - Projekt wyroku Trybunału Konstytucyjnego krąży gdzieś między politykami Platformy. To jest sytuacja kompromitująca poważną instytucję państwową - oburzał się szef Klubu PiS Ryszard Terlecki.


Wedle posłanki PiS Małgorzaty Wassermann przygotowanie projektu wyroku przed naradą sędziów to rzecz niespotykana w świecie prawniczym. - To jest nie tylko kwestia odpowiedzialności dyscyplinarnej, ale przede wszystkim karnej - stwierdziła.

Reprezentujący Platformę podczas rozprawy przed TK wiceszef partii Borys Budka przekonywał: - Tylko wyjątkowo nieodpowiedzialny polityk może twierdzić, że wyrok TK powstaje w ciągu kilku chwil na naradzie sędziów bezpośrednio po rozprawie.

Oburzał się też: - To oszczerstwo i insynuacja ze strony PiS, jakoby jakikolwiek poseł PO otrzymał wcześniej projekt orzeczenia.


Politycy Platformy sugerują, że odpowiedzialność za wyciek może ponosić jeden z sędziów kojarzonych z PiS. - Wiemy przecież, jakie są powiązania kapitałowe tegoż portalu z parlamentarzystami z Klubu PiS. Jeśli posłowie PiS szukają źródła przecieku z TK, to powinni poszukać go być może we własnych szeregach - oświadczył rzecznik PO Jan Grabiec.

Posłowie Platformy złożyli do prokuratury doniesienie w sprawie przecieku.

A Andrzej Rzepliński polecił podjęcie wewnętrznego postępowania sprawdzającego w sprawie przecieku. - To element wojny hybrydowej przeciw Trybunałowi - stwierdził.

Uzasadnienie popołudniowego wyroku różniło się od przecieku, którym okazała się wstępna wersja sprzed dziesięciu dni. Jedno jednak nie uległo zmianie - Trybunał zakwestionował najważniejsze założenia ustawy PiS.

Jednak instytucje kontrolowane przez tę partię - a to w tej chwili niemal wszystkie organy naczelne państwa - zamierzają orzeczenie TK bojkotować. Wedle polityków PiS Trybunał nie miał prawa oceniać tej ustawy w składzie 12 sędziów i z pominięciem kolejności rozpatrywania spraw.


Mimo to powołani niedawno w skład TK sędziowie z nadania PiS w rozprawie uczestniczyli. Złożyli nawet zdania odrębne, a to znaczy, że traktowali wtorkowe i środowe posiedzenia jak pełnoprawną rozprawę.

Rzecznik rządu Rafał Bochenek poinformował, że rząd wyroku nie opublikuje. Tyle tylko, że wedle części ekspertów wyroki TK mają moc powszechnie obowiązującą nawet bez ich ogłoszenia przez rząd w Dzienniku Ustaw.

Pozostaje kompromis

To znaczy, że znaleźliśmy się w sytuacji najpoważniejszego kryzysu konstytucyjnego w najnowszych dziejach Polski. Z jednej strony jest wspierany przez opozycję i środowiska prawnicze Trybunał. Z drugiej - kontrolujący wszystkie najważniejsze instytucje państwa obóz PiS.

Po uchyleniu ustawy o TK sędziowie otworzyli sobie drogę do badania pozostałych kontrowersyjnych ustaw przyjętych po wyborach.


A władza tych kolejnych orzeczeń także nie zamierza drukować i się do nich stosować. - Prezes Rady Ministrów nie jest upoważniony do oceny, czy coś jest wyrokiem, czy nie jest - stwierdził wiceprezes TK Stanisław Biernat. Jego zdaniem przez ostatnie miesiące TK jest „niszczony".

Nie ma dobrego rozwiązania prawnego, które umożliwiałoby wyjście z tego pata. Kompromis jest możliwy wyłącznie na płaszczyźnie politycznej. W poniedziałek na łamach „Rzeczpospolitej" jego pomysł rzucił prawnik i europoseł PiS Kazimierz Michał Ujazdowski.

Według niego najpierw prezes Rzepliński powinien dopuścić do orzekania wszystkich pięcioro sędziów wybranych przez PiS. W odpowiedzi PiS potwierdziłby wybór trzech sędziów wybranych pod koniec rządów PO, których prezydent nie chciał dotąd zaprzysiąc. Wreszcie wszystkie siły polityczne miałyby przygotować nową ustawę o TK.

Ale PO i Nowoczesna odrzuciły ofertę Ujazdowskiego. Według naszych ustaleń opozycja sądzi, że skorzysta na zaostrzeniu konfliktu między PiS a Trybunałem. Pamiętać bowiem należy, że na PiS w sprawie TK coraz silniej naciskają partnerzy zagraniczni. Na posiedzeniu w piątek i sobotę swą krytyczną opinię w tej sprawie zatwierdzi Komisja Wenecka. Respektowania jej ustaleń przez PiS oczekują USA i UE. Szef Klubu PiS Ryszard Terlecki oświadczył wczoraj jednak: - Nie ma takiej możliwości, by jakiekolwiek państwo na świecie mogło narzucić Polsce cokolwiek w zakresie polskiego prawa.

2013


11 lipca

Do Sejmu trafia projekt ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Wniósł go prezydent Bronisław Komorowski, a napisali go sami sędziowie trybunału. Ustawa ma m.in. lepiej uregulować procedurę rozpoznawania spraw przed TK.

2015

12 maja

Tuż po pierwszej turze wyborów prezydenckich poseł PO Robert Kropiwnicki zgłasza poprawkę, która stanie się zarzewiem kryzysu. Na jej podstawie Sejm będzie mógł wybrać nie tylko trzech sędziów, którzy rozpoczną urzędowanie w listopadzie, ale też dwóch na miejsce tych, których kadencja upływa w grudniu.

25 czerwca

Sejm kończy prace nad ustawą, uwzględniając poprawkę Kropiwnickiego. 21 lipca ustawę podpisuje prezydent.

8 października

Dwa tygodnie przed wyborami parlamentarnymi Sejm wybiera pięciu sędziów. Rekomendują ich PO, PSL i SLD. Od żadnego zaprzysiężenia nie odbiera prezydent Andrzej Duda.

23 października

Na dwa dni przed wyborami PiS składa skargę na ustawę „czerwcową" do TK. Już po wyborach ją wycofuje.

17 listopada

Platforma składa skargę niemal identyczną z tą wycofaną przez PiS. Chce w ten sposób potwierdzić wybór przynajmniej trzech sędziów, bo się obawia, że PiS chce wymienić wszystkich pięciu.

19 listopada

Sejm uchwala głosami PiS nowelizację ustawy o TK. Umożliwia ponowne zgłaszanie kandydatur na pięciu sędziów obejmujących urząd w 2015 r.

19 listopada

Trybunał wyznacza na 3 grudnia rozprawę w sprawie skargi na ustawę „czerwcową". Wyrok zapadnie, zanim najnowsza nowelizacja wejdzie w życie. PiS decyduje się wybrać nowych sędziów w oparciu o inne przepisy.

25 listopada

Sejm głosami posłów PiS i Kukiz'15 podejmuje pięć uchwał „w sprawie stwierdzenia braku mocy prawnej" uchwał o wyborze pięciu sędziów TK przez Sejm poprzedniej kadencji.

26 listopada

PiS wprowadza poprawkę do regulaminu Sejmu, umożliwiającą wybór pięciu sędziów, zanim wejdzie w życie ustawa z 19 listopada.

2 grudnia

Sejm podejmuje uchwały o wyborze pięciu kandydatów PiS na sędziów. W środku nocy ślubowanie od czterech nowych sędziów przyjmuje Andrzej Duda. Piąty z nich musi czekać do 9 grudnia.

3 grudnia

Trybunał wydaje wyrok w sprawie ustawy „czerwcowej". Jego zdaniem wybór przez PO trzech sędziów „listopadowych" był legalny, a dwóch „grudniowych" już nie. Kancelaria Prezydenta odpowiada, że przyjęcie zaprzysiężenia od trzech sędziów z nominacji PO nie jest możliwe, bo stanowiska zostały obsadzone.

9 grudnia

Trybunał wydaje wyrok w sprawie ustawy z 19 listopada. Uznaje, że niekonstytucyjne są przepisy o ponownym wyborze sędziów.

15 grudnia

W reakcji na wyroki Trybunału PiS składa w Sejmie projekt „ustawy naprawczej". Zakłada, że Trybunał ma orzekać w pełnym składzie, a wyroki będą zapadać większością dwóch trzecich głosów.

22 grudnia

Mimo krytyki środowisk prawniczych Sejm przyjmuje ustawę, a w Wigilię nad ranem prace nad nią kończy Senat. 28 grudnia podpisuje ją prezydent.

24 grudnia

Szef MSZ Witold Waszczykowski występuje do Komisji Weneckiej z prośbą o opinię w sprawie zmian w Trybunale.

30 grudnia

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Gersdorf zaskarża „ustawę naprawczą" do TK. Wcześniej podobną skargę składa PO.

2016

12 stycznia

Prezes TK Andrzej Rzepliński dopuszcza do orzekania dwóch sędziów wybranych przez PiS.

8 lutego

Do Polski przybywa delegacja Komisji Weneckiej. Trzy tygodnie później wycieka projekt jej stanowiska. Wynika z niego, że Trybunał został zablokowany, co narusza podstawowe wartości demokracji.

12 lutego

Trybunał na 8 i 9 marca wyznacza rozprawę dotyczącą „ustawy naprawczej". Oznacza to, że nie ma zamiaru się do niej stosować, bo zgodnie z tą ustawą powinien kierować się kolejnością wnoszonych spraw.

Wiktor Ferfecki, Rzeczpospolita

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (388)
Nie zgadzam się z opinią
195
Zgadzam się z opinią
3183
asmiech 2016-03-10 (08:05) 8 godzin i 11 minut temu

PiS łamie prawo i depcze demokrację. Kiedyś za to odpowiedzą przed Trybunałem Stanu. Dość niszczenia Polski i Polaków!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 7

Nie zgadzam się z opinią
70
Zgadzam się z opinią
3030
~sam 2016-03-10 (08:19) 7 godzin i 57 minut temu

Chciałbym podziękować 10 sędziom TK , za pozapolityczne orzeczenie . Widać , że ta 10 . mimo że przy powoływaniu ich na sędziów TK mieli również poparcie PiS-u , wydali obiektywny wyrok. Widać , że to są autorytety prawne , a nie jak ta 2 pozostałych sędziów ,którzy autorytetami nie są , za to są aparatczykami PiS i to miernymi , ale wiernymi. Właśnie w tym przypadku widać , jakich prawników należy wybierać na sędziów TK.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 5

Nie zgadzam się z opinią
59
Zgadzam się z opinią
2948
~Ciemny 2016-03-10 (09:00) 7 godzin i 16 minut temu

Pani waserman , TK nie pisze projektu wyroku na kolanie , tak jak wy wszystkie ustawy !

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 4

Nie zgadzam się z opinią
55
Zgadzam się z opinią
2929
~Ciemny lud nie kupi tego 2016-03-10 (08:55) 7 godzin i 21 minut temu

Tu nie ma przypadku , znowu wyciek - to świadome działanie PiS - insynuacje , wycieki , wszędzie spisek , cały świat przeciwko PiS - śmiechu warte !

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
29
Zgadzam się z opinią
2147
~Brumby 2016-03-10 (09:18) 6 godzin i 58 minut temu

Pisowskie cymbalki na haslo z Komitetu Centralnego-z samego gabinetu malego satrapy odebraly signal i...huzia na Jozia!KT jest przeciez niepotrzebny,odpowiednio przeszkolone poczciwe pisiane duszyczki naprawde tak"mysla"-bo tak maja przykazane-tresura w rodzaju wynalezionej przez"ojca"Tadeusza(z piekla rodem)w pelnej krasie!Nie rozumie ludek pokorny,ze wlasnie dlatego wielkie demokracje sady jak TK trzymaja,bo politycy takiego bata na swoje grzbiety potrzebuja.Gdyby np taki sad dzialal w Niemczech,to Hitler dostalby po lapach zaraz na poczatku-i historia Europy bylaby calkiem inna.To samo w Sojuzie-dyktatura Lenina ,a w szczegolnosci Stalina bylaby starta w proch a "slonce ludzkosci"zgniloby w tiurmie.Sad Najwyzszy,Trybunal Konstytucyjny i Trybunal Stanu sa ostatnia barykada chroniaca obywatela od szalenstw politykow!Tylko rozhisteryzowana tluszcza,podobna do tej bolszewickiej moze krzyczec:precz z Trybunalem,niech zyje kaczka!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
33
Zgadzam się z opinią
2140
~zaq 2016-03-10 (09:21) 6 godzin i 55 minut temu

Niebawem PiS sam wycieknie z Polskiej polityki.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
33
Zgadzam się z opinią
2071
~Abc 2016-03-10 (09:08) 7 godzin i 8 minut temu

PiS to zakłamane karły nieudactwa polskiego. Katobolszewia.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
23
Zgadzam się z opinią
1593
~gosc 2016-03-10 (10:26) 5 godzin i 50 minut temu

jak nie było pisowców to nic nie wyciekło!!! można odpowiedzieć samemu kto zrobił przeciek!!!!!!!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
18
Zgadzam się z opinią
1582
~ter 2016-03-10 (10:15) 6 godzin i 1 minutę temu

jak nie było tych sędziów z PiS-u, to nigdy nic nie wyciekło... jak nie był u władzy PiS, to też nic nie wyciekło z MSZ-u (projekt opinii Komisji Weneckiej)... ot i wszystko...

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
24
Zgadzam się z opinią
1583
~myszka 2016-03-10 (10:20) 5 godzin i 56 minut temu

Tępota pani Wasserman, brak wiedzy i twierdzenie, że przygotowanie projektu wyroku TK w świecie prawniczym przed posiedzeniem jest rzeczą niespotykaną -kompromituje ją. Podobna klepanie głupot jest znakiem rozpoznawczym całej tej formacji PIS.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
7
Zgadzam się z opinią
1554
~Slawcio 2016-03-10 (10:11) 6 godzin i 5 minut temu

Jak zwykle trwa tzw. "odwracanie kota ogonem". Wmawia nam się, że najważniejszy jest fakt wycieku orzeczenia a nie jego treść. Podkreślam, że treść jest ważniejsza. Wmawiano nam, że ważniejsze jest kto nagrywał u Sowy !!! Dla mnie ważniejsze były treści nagrań !!!! Wmawia nam się , że pod szyldem KOD-u maszerują lemingi itp. itd. Dla mnie ważniejsze jest o co walczą i czy mają rację. Festiwal odwracania naszej uwagi od spraw istotnych TRWA. Dyskredytuje się osoby i nie ich wypowiedzi lub czyny. Nie rozważa się czy coś mądrego powiedział tylko czy jego dziadek był w wermachcie albo tatuś w sb. Społeczeństwu rozumu nie przybędzie, ale żeby chociaż tę odrobinę, którą mają właściwie chcieli wykorzystywać. Proszę o to każdego ranka. Wiem, że niestety na głupotę lekarstwa nie ma.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
25
Zgadzam się z opinią
1555
~Bolek 2016-03-10 (08:03) 8 godzin i 13 minut temu

Wyciek,rzecz niedopomyslenia. Pierwszy raz cos takiego ma miejsce. Dziwne, ze w momencie gdy zasiadaja teraz sedziowie wybrani przez PiS

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
11
Zgadzam się z opinią
1535
~spy 2016-03-10 (10:33) 5 godzin i 43 minut temu

Od początku było wiadomo,że wyciek dokumentów z TK, to grubo szyta prowokacja pisiaków . To paskudna grupa ludzi,która pod płaszczykiem tego, że chce nam zrobić dobrze,niszczy Polskę.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
126
Zgadzam się z opinią
1618
~maruuu 2016-03-10 (07:37) 8 godzin i 39 minut temu

A kto wyniósł? Tych 2 sędziów - sługusów kaczynskiego, nikt inny.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 6

Nie zgadzam się z opinią
16
Zgadzam się z opinią
1494
~wer 2016-03-10 (09:24) 6 godzin i 52 minut temu

Co psiurki zarabiają za hejty 2,50

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
13
Zgadzam się z opinią
1485
~zigor 2016-03-10 (08:17) 7 godzin i 59 minut temu

szkoda że jaruzelski nie może wziąć za ryje to niedouczone towarzystwo trzymające władzę, nie widzą jaką szkodę robią polsce i polakom. jarek w końcu byłby internowany a tak to zachowuje się jak panienka chciał a nie mógł bo do tej samej bandy należał a swoich nie ruszali.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
97
Zgadzam się z opinią
1568
~Agent Bolek 2016-03-10 (07:55) 8 godzin i 21 minut temu

Panowie z PiS jaki wyciek! ja obywatel gorszego sortu jestem na tyle inteligentnym obywatelem że od tygodnia wiedziałem jaki będzie wyrok waszej Ustawy. Od początku wiedziałem że Lech Wałęsa nie jest agentem, a dokumenty są sfałszowane. I nie ........ że był wyciek kiedy będziecie przepraszać Prezydenta. Mojego Prezydenta na którego głosowałem z całą rodziną.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 7

Nie zgadzam się z opinią
13
Zgadzam się z opinią
1475
~keteim 2016-03-10 (08:16) 8 godzin temu

Nawet ślepy zauważy, że ,,bezstronni sędziowie TK,, z PIS byli źródłem....... Typowa zagrywka PIS -podrzucają zajączka po czym najgłośniej krzyczą by go gonić. Swoją drogą mamy rządzących którzy ,,lepiej znają prawo ,, niż prawnicy i konstytucjonaliści /nie tylko polscy/. W czasach stalinowskich też inne przymioty stanowiły o racji, prawie i jedynie słusznych działaniach...............

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
17
Zgadzam się z opinią
1468
~Olek 2016-03-10 (08:15) 8 godzin i 1 minutę temu

Pani Wasserman może zna się Pani na gotowaniu ? Bo na prawie napewno nie !

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
17
Zgadzam się z opinią
1465
~zen 2016-03-10 (08:51) 7 godzin i 25 minut temu

Komentarze takich prawników od "siódmej boleści" jak Waserman, Kempa, Jaki, Mularczyk i tp. gadów jest śmieszne. To tak jakby hydraulik /za przeproszeniem/ naprawiał mercedesa Też zna cokolwiek ale w szczegółach jest nogą.

odpowiedz

zgłoś do moderacji