Strona główna serwisu
Tak Polska ma podbić kosmos

Tak Polska ma podbić kosmos

• Państwowa agencja chce wystrzelić dwa satelity i stworzyć system śledzenia obiektów na orbicie - pisze "Rzeczpospolita"
• Kosmiczne plany ma też MON
Polska Agencja Kosmiczna POLSA ogłosiła w ostatnich tygodniach trzy przetargi, dzięki którym można się przekonać, jaką ma wizję naszej obecności w kosmosie.

To przełom, bo przez wiele miesięcy powołana we wrześniu 2014 r. agencja, nazywana polską NASA, była w fazie organizacyjnej. Nasze urządzenia na orbicie oznaczałyby nawiązanie konkurencji z krajami posiadającymi zaawansowane projekty satelitarne. Właśnie takie, również o zastosowaniu wojskowym, mają Włochy, Niemcy, Francja i Wielka Brytania.

Pierwszy przetarg dotyczy budowy satelity służącego do badania kosmosu. Drugi - wystrzelenia innego, który ma obserwować Ziemię metodą radarową. Trzeci - systemu śledzenia satelitów i tzw. kosmicznych śmieci. Na zderzenia z nimi mogłyby być narażone urządzenia wystrzelone na orbitę.


Według wiceprezesa Agencji gen. Lecha Majewskiego pierwszy z satelitów ma służyć wyłącznie celom naukowym. Obserwowałby kosmos w zakresie promieniowania ultrafioletowego.

Generał dodaje, że drugie z urządzeń na orbicie może mieć zastosowanie cywilne. Wylicza monitorowanie obszarów klęsk żywiołowych, planowanie przestrzenne, leśnictwo i rolnictwo. Posiadanie takiego satelity byłoby jednak bezcenne także z punktu widzenia sił zbrojnych. Powód? Obecnie wojsko jest skazane na pozyskiwanie danych satelitarnych z innych państw, m.in. włoskiego systemu COSMO-SkyMed. Naraża to siły zbrojne na ryzyko otrzymania niepełnych danych.

Dlatego budowę dwóch satelitów rozważa też MON. W odróżnieniu od urządzenia planowanego przez POLSA nie obserwowałyby Ziemi z wykorzystaniem radaru, lecz tradycyjną, optyczną metodą.


- Założenia projektu dotyczą nie tylko umieszczenia satelitów na orbicie, lecz także przygotowania stacji naziemnej. Ten kompleksowy system nie służyłby wyłącznie obronności - mówi Kamil Melcer z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR), które wykonało dla MON studium wykonalności projektu.

W porozumieniu z resortem obrony NCBiR w lipcu ogłosiło też inny konkurs. Dotyczy budowy systemu śledzenia na orbicie m.in. obcych satelitów.

Kiedy nasze satelity trafią na orbitę? Na to pytanie Polska Agencja Kosmiczna nie odpowiada. Jej przedstawiciele podkreślają, że przetargi nie dotyczą na razie budowy projektów, ale tylko studium ich wykonalności.

- Studia mogą dostarczyć cennych informacji na temat kondycji (potencjał, zasoby, kompetencje, potrzeby) i możliwości polskiego sektora kosmicznego. Mogą też być wstępem do realizacji projektów - wskazuje gen. Majewski.

Jeśli zaś chodzi o satelity wojskowe, nieoficjalnie wiadomo, że pierwszy z nich miałby powstać w ciągu pięciu lat. - Decyzje kierunkowe są po stronie MON - zastrzega jednak Kamil Melcer.


Wiktor Ferfecki

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (7)
Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
4
~Seba 2016-01-05 (16:18) 15 godzin i 59 minut temu

POLSA brakuje tylko T i mamy...

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
3
~R.Petru 2016-01-05 (16:10) 16 godzin i 7 minut temu

przecież Ziemia jest paska.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
0
~Gosc 2016-01-09 (16:43) 15 godzin i 34 minut temu

Luneta dla prezesa.

odpowiedz

zgłoś do moderacji