Strona główna serwisu
Ochotnicze oddziały obrony w każdej gminie

Ochotnicze oddziały obrony w każdej gminie

W ciągu trzech lat w Polsce może powstać ochotnicza armia. W razie zagrożenia jej członkowie mają być gotowi do działania w kilka godzin - czytamy w "Rzeczpospolitej".
Generał Bogusław Pacek po kilku miesiącach analiz przygotował koncepcję budowy Gwardii Krajowej, która ma wspierać zawodową armię. W przyszłym tygodniu ma ją zaakceptować minister obrony.

Według założeń generała w przypadku wybuchu wojny członkowie Gwardii nie podlegaliby mobilizacji, ale służyli w lokalnych oddziałach Gwardii. Składające się z ochotników oddziały mają powstać w powiatach i gminach. Dowodzić będą nimi oficerowie rezerwy powołani przez wojskowe komendy uzupełnień. Później rekrutację do oddziałów prowadziłaby już sama Gwardia.

Główną rolę w szkoleniu gwardzistów pełniłyby organizacje proobronne, które realizowałyby program przygotowany przez wojsko. Armia miałaby kontrolować jakość szkolenia. - Program szkolenia jest już gotowy - mówi "Rzeczpospolitej" gen. Pacek.


Gwardziści mieliby być uzbrojeni głównie w broń lekką, np. karabiny i granatniki przeciwpancerne. Broń miałaby być magazynowania w najbliższej jednostce wojskowej lub w specjalnym pomieszczeniu przy komendzie policji. Na początku byłaby to broń wycofywana z wojska.

Armia na razie nie komentuje rozwiązań przygotowanych przez Packa. - Na razie jest to jedynie koncepcja - mówi nam jeden z oficerów.

Z pewnym dystansem do pomysłu podchodzi też Grzegorz Matyasik, szef stowarzyszenia Obrona Narodowa. Ma nadzieję, że to "przyspieszenie nie jest związane tylko z kampanią wyborczą", a koncepcja ta będzie realizowana.


- Nie znamy wielu szczegółów, więc trudno powiedzieć, jak w rzeczywistości będzie wyglądała ta formacja. Biorąc pod uwagę wyposażenie, mam nadzieję, że nie stanie się ona złomowiskiem wojsk operacyjnych - mówi Matyasik.

Podobne formacje działają od wielu lat m.in. w Izraelu, Wielkiej Brytanii, Estonii, Stanach Zjednoczonych. Generał Pacek przyznaje, że tworząc swoją koncepcję, czerpał z rozwiązań duńskich, estońskich, a przede wszystkim szwedzkich. W Szwecji w skład działającej od 75 lat organizacji Hemvarnet wchodzi ok. 20 tys. ochotników (armia zawodowa liczy ok. 22 tys. osób). Liczy 40 batalionów i podlega dowództwu armii, ale na czele oddziałów gwardii stoją oficerowie rezerwy.

- Naszym głównym zadaniem jest ochrona obiektów wojskowych, np. lotnisk, ale także portów i infrastruktury ważnej dla funkcjonowania państwa: ujęć wody, radiostacji TV - opisuje por. Patrycjusz Kosmowski, od 25 lat oficer tej formacji. Gwardziści Hemvarnetu na wyposażeniu mają karabinki automatyczne szwedzkie AK 4 B, łącznościowcy zaś pistolety Glock 88, kompanie szybkiego reagowania m.in. wyrzutnie granatników. Na stanie oddziału może być też karabin maszynowy, granatniki przeciwpancerne, karabin wyborowy. Członkowie organizacji mogą przechowywać lekką broń w domu (jest ona w odpowiedni sposób zabezpieczona) albo w magazynach gwardii.

- W razie potrzeby w ciągu czterech godzin jesteśmy gotowi do działania - mówi Kosmowski.

Marek Kozubal, Rzeczpospolita

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (215)
Nie zgadzam się z opinią
34
Zgadzam się z opinią
375
~Ślónzok 2015-10-16 (08:21) 3 godziny i 23 minut temu

Taki pomysł to trzeba było realizować znacznie wcześniej - rządzicie 8 lat i zaczynacie się martwić o obronność Państwa na 5 minut przed wyborami??? Przecież to śmieszne! Gwardia Narodowa jest potrzebna, ale rządom PO-PSL już podziękujemy - niech ją organizuje ktoś bardziej wiarygodny.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 9

Nie zgadzam się z opinią
22
Zgadzam się z opinią
252
~tmoty 2015-10-16 (08:25) 3 godziny i 19 minut temu

popieram jak najbardziej, nikt lepiej nie obroni swojej ziemi niż jej ludzie!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 6

Nie zgadzam się z opinią
25
Zgadzam się z opinią
201
~sierżant 2015-10-16 (08:20) 3 godziny i 24 minut temu

i bardzo dobrze!!!!!! Musimy być czujni i gotowi!!!!!!!!!!!!!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 5