Strona główna serwisu
Pierwsza w tym roku trąba powietrzna nad Polską -​ wideo

Pierwsza w tym roku trąba powietrzna nad Polską -​ wideo

W okolicach Sieradza zaobserwowano w czwartek pierwszą w tym roku trąbę powietrzną w Polsce. Lej sięgnął powierzchni ziemi około 10 km na południe od Sieradza w województwie łódzkim w gminie Burzenin. Zjawisko można zobaczyć na filmie nagranym przez naocznego świadka.
Długi weekend nie rozpoczął się dla nas pomyślnie. Łowcy Burz informują, że groźne komórki burzowe rozciągały się od Dolnego Śląska, przez Wielkopolskę, aż do Małopolski. W rejonie Sieradza w województwie łódzkim zauważono z kolei trąbę powietrzną. Wirowała przez kilka minut, po czym rozmyła się, pozostawiając po sobie widoczne ślady w postaci powalonych drzew.

Według mieszkańców, trąba powietrzna pojawiła się między polami uprawnymi a kompleksem leśnym w rejonie wsi Redzeń Drugi.

Na lokalnym internetowym serwisie informacyjnym pojawiły się wpisy naocznych świadków. - Trąba powietrzna przeszła po polach na Redzeniu Drugim. Dziękować Bogu, że do domów nie doszła, tylko przeszła obok. Drzewa połamane jak zapałki. Wyrwało z korzeniami ogromny dąb. Widok przerażający - pisze Internautka Ona.


Internautka Spinka opowiada: - Widziałam wszystko chwilkę po przejściu trąby. Przejeżdżałam tamtędy i widok był przerażający! Drzewa po jednej stronie lasu leżały powalone, jakby wcale nie było tego lasu. Droga była nieprzejezdna, przez kilkanaście metrów leżały na niej połamane ogromne drzewa. Straszny widok, dobrze że nikomu nic się nie stało.

Do podobnego zjawiska pogodowego doszło również w województwie małopolskim, gdzie trąba powietrzna przeszła przez trzy miejscowości: Śmiłowice, Gruszów i Pławowice. Strażacy byli wzywani do interwencji na terenie powiatu łącznie 65 razy. Trąba powietrzna przeszła przez teren, gdzie stały domy mieszkalne i budynki mieszkalne, więc skala zniszczeń jest ogromna.

Sezon na trąby powietrzne dopiero się rozpoczyna, swoje apogeum osiągnie w lipcu i sierpniu. Najbardziej narażone na tego typu zjawiska są województwa wschodnie, południowe i centralne. Nad morzem z kolei częste są przypadki trąb wodnych, czyli morskich tornad.


W ciągu ostatniej doby strażacy 916 razy wyjeżdżali do usuwania skutków burz, którym towarzyszyły intensywne opady deszczu, silny wiatr, a miejscami grad - poinformował rzecznik komendanta głównego straży pożarnej Paweł Frątczak.

Jak podkreślił Frątczak, strażacy m.in. usuwali z dróg setki powalonych drzew, zabezpieczali folią i plandekami uszkodzone dachy, wypompowywali wodę z budynków.

Zobacz więcej w serwisie pogoda.
WP.PL, TVN Meteo, PAP, Twoja Pogoda

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (539)
Nie zgadzam się z opinią
37
Zgadzam się z opinią
148
~end 2013-05-31 (14:54) 10 godzin i 51 minut temu

to kara za glosowanie na POrąbanców

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 9

Nie zgadzam się z opinią
40
Zgadzam się z opinią
107
~kara boza 2013-05-31 (15:02) 10 godzin i 43 minut temu

Pan Bog kara za ryzego bandyte, rezydenta bulla i przestepcza organizacje.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 5

Nie zgadzam się z opinią
7
Zgadzam się z opinią
67
~tośka 2013-05-31 (15:52) 9 godzin i 53 minut temu

Żeby tak tuskowi nad łbem się zrobiła trąba i mu ten łeb ukręciła.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2