więcej

łódzkie

Pierwsza w tym roku trąba powietrzna nad Polską - wideo.

WP.PL, TVN Meteo, PAP, Twoja Pogoda |  dodane 2013-05-31 (13:46) 1 rok 2 miesiące 20 dni 20 godzin i 27 minut temu
drukuj

W okolicach Sieradza zaobserwowano w czwartek pierwszą w tym roku trąbę powietrzną w Polsce. Lej sięgnął powierzchni ziemi około 10 km na południe od Sieradza w województwie łódzkim w gminie Burzenin. Zjawisko można zobaczyć na filmie nagranym przez naocznego świadka.

Długi weekend nie rozpoczął się dla nas pomyślnie. Łowcy Burz informują, że groźne komórki burzowe rozciągały się od Dolnego Śląska, przez Wielkopolskę, aż do Małopolski. W rejonie Sieradza w województwie łódzkim zauważono z kolei trąbę powietrzną. Wirowała przez kilka minut, po czym rozmyła się, pozostawiając po sobie widoczne ślady w postaci powalonych drzew.

Według mieszkańców, trąba powietrzna pojawiła się między polami uprawnymi a kompleksem leśnym w rejonie wsi Redzeń Drugi.

Na lokalnym internetowym serwisie informacyjnym pojawiły się wpisy naocznych świadków. - Trąba powietrzna przeszła po polach na Redzeniu Drugim. Dziękować Bogu, że do domów nie doszła, tylko przeszła obok. Drzewa połamane jak zapałki. Wyrwało z korzeniami ogromny dąb. Widok przerażający - pisze Internautka Ona.

Internautka Spinka opowiada: - Widziałam wszystko chwilkę po przejściu trąby. Przejeżdżałam tamtędy i widok był przerażający! Drzewa po jednej stronie lasu leżały powalone, jakby wcale nie było tego lasu. Droga była nieprzejezdna, przez kilkanaście metrów leżały na niej połamane ogromne drzewa. Straszny widok, dobrze że nikomu nic się nie stało.

Do podobnego zjawiska pogodowego doszło również w województwie małopolskim, gdzie trąba powietrzna przeszła przez trzy miejscowości: Śmiłowice, Gruszów i Pławowice. Strażacy byli wzywani do interwencji na terenie powiatu łącznie 65 razy. Trąba powietrzna przeszła przez teren, gdzie stały domy mieszkalne i budynki mieszkalne, więc skala zniszczeń jest ogromna.

Sezon na trąby powietrzne dopiero się rozpoczyna, swoje apogeum osiągnie w lipcu i sierpniu. Najbardziej narażone na tego typu zjawiska są województwa wschodnie, południowe i centralne. Nad morzem z kolei częste są przypadki trąb wodnych, czyli morskich tornad.

W ciągu ostatniej doby strażacy 916 razy wyjeżdżali do usuwania skutków burz, którym towarzyszyły intensywne opady deszczu, silny wiatr, a miejscami grad - poinformował rzecznik komendanta głównego straży pożarnej Paweł Frątczak.

Jak podkreślił Frątczak, strażacy m.in. usuwali z dróg setki powalonych drzew, zabezpieczali folią i plandekami uszkodzone dachy, wypompowywali wodę z budynków.

Zobacz więcej w serwisie pogoda.


(evak, ap)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 12 75%
nie 4 25%

Przeczytaj też

Nawałnice nad Polską: zerwane dachy, powalone drzewa

aktualizacja 2013-05-31 (10:40) 1 rok 2 miesiące 20 dni 23 godziny i 33 minuty temu
materiał wideo

Tornado przeszło przez Rosję - film

dodane 2013-05-26 (05:55) 1 rok 2 miesiące 26 dni 4 godziny i 18 minut temu

materiał foto

Gradobicie nad Polską

dodane 2013-05-03 (19:14) 1 rok 3 miesiące 17 dni 14 godzin i 59 minut temu

W innych serwisach

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (539)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

5
1
~danutamazan@wp.pl 2013-06-05 (01:28) 1 rok 2 miesiące 16 dni 8 godzin i 45 minut temu

Czytałam tu opinię, że Pan Bóg jest tu winien. Nie to człowiek człowiekowi tworzy ten los. Właśnie przez nie szanowanie przyrody, przez chęć zysku jeden na drugim, przez nienawiść itp. To człowiek, a nie Bóg jest winien wszystkiemu.Te próby jądrowe pod ziemią, w powietrzu itd. szkoda słów. Nikt z nas chyba się nie spodziewał, że człowiek nawojuje tyle złego na tym świecie. A szkoda, przyroda jest piękna i trzeba o nią dbać, przecież Bóg ją nam dał, lecz nie potrafimy jej szanować.

odpowiedz

2
0
~kaska 2013-06-04 (09:09) 1 rok 2 miesiące 17 dni 1 godzinę i 4 minuty temu

No właśnie sadzimy drzewa albo wycinamy byłam teraz na spacerze Łódź/Lutomierska miejscowość Wrząca jak się jedzie od Łodzi na Wrzącą skręca się w lewą stronę w ul.Wrzosową i tam w jednej alejce ktoś kupił działkę leśną i wyciął wszystkie drzewa ok 100 więc co tu mówić nikt tego nie kontroluje ludzie wycinają całe lasy i zalewają betonem.

odpowiedz

4
1
~jo 2013-06-04 (08:35) 1 rok 2 miesiące 17 dni 1 godzinę i 38 minut temu

Jaki kraj taka trąba :) . Chłopaki się amarykańskich filmów naoglądali...... Toż to był mały wirek!

odpowiedz

20
25
~pytający 2013-05-31 (16:03) 1 rok 2 miesiące 20 dni 18 godzin i 10 minut temu

Przecież człowiek tego kataklizmu nie robi , więc Bóg pozwala na zniszczenia i zabijania jak to jest to chyba ten Bóg jest strasznie niemiłosierny. Dlaczego pozwala na zniszczenia skoro jest samym dobrem .Jeżeli człowiek miałby taką moc żeby temu zapobiec i tego nie uczynił byłby nazwany strasznym zbrodniarzem.

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

0
0
~hej 2013-06-04 (00:17) 1 rok 2 miesiące 17 dni 9 godzin i 56 minut temu

polski jest tak trudny jak chinski, Polak uczy sie chinskiego pomijajac pismo w 2-3lata i nie ma akcentu wogole. Duzo slow podobnych np moj, le bin go la, niech wymowi l z kreska Amerykanin czy Niemiec, a W Chinskim jest w wymowie, szy tez itd tylko slowa maja od 1 do 3-4 liter. Pismo tez opanujesz jesli lubisz ten jezyk. Wszytskiego mozan sie nauczyc i czytac Chinska gazete,, ogladac filmy i rozmawiac, niektorzy powiedza niemozliwe, a jednak. Ja mowie polski, niemiecki i kantonski z poludnia chin a zeby naucyzc sie kantonskiego musialem zacyzac nauke ang troche i po szkole 2 letniej w CHinach mowie jezykiem co ma 5-6tonow tyle ze tak szczerze ta tonacja uzywaja z 3 a reszta z kontekstu wyciaga sie. Pociesze was faktem ze takie Amerykanin czy Niemeic uczyc sie chinskiego, kantonskiego potrzebuje okolo 10lat, a wiec nie jest az tak zle...

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

1
0
~Ciha 2013-06-03 (23:24) 1 rok 2 miesiące 17 dni 10 godzin i 49 minut temu

Cezik to musi przerobic!

odpowiedz

8
3
~fd 2013-06-01 (08:22) 1 rok 2 miesiące 20 dni 1 godzinę i 51 minut temu

Wszystko żeście zaqinportowali. Dlaczego za Komuny nic takiego nigdy w Polsc e nie było ??????

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

0
0
~ona123 2013-06-03 (23:07) 1 rok 2 miesiące 17 dni 11 godzin i 6 minut temu

http://kalisz.naszemiasto.pl/artykul/galeria/1876862,w-powiecie-kaliskim-trwa-szacowanie-strat-po-czwartkowej,id,t.html#1d18dd9f0fbaa5af,1,3,12 Tutaj to są dopiero straty. Niektóre sięgają pół miliona!

odpowiedz

0
0
~antek 2013-06-03 (22:58) 1 rok 2 miesiące 17 dni 11 godzin i 15 minut temu

jedna wiecej trąba u nas w kraju to przejdzie i tak niezauwazona bo trąb to u nas i tak tyle ze nikt niepoliczy

odpowiedz

19
7
~anonim 2013-06-01 (09:46) 1 rok 2 miesiące 20 dni i 27 minut temu

w trzeciej sekundzie filmu wiadomo, że polak .Musiał rozpocząć od ja pierdole.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

8
0
~Ola z Betonu 2013-06-03 (22:49) 1 rok 2 miesiące 17 dni 11 godzin i 24 minuty temu

I dlatego warto sadzić drzewa i dbać o lasy ,gdyż w naturalny sposób chronią wsie miasteczka i miasta a takze drogi przed huraganami .Szkoda powyrywanych drzew ale natura tak to sprytnie urządziła , że człowiek może te drzewa wykorzystać i posadzić nowe .Popatrzcie ile ludzi będzie miało pracę i kasę przy zagospodarowaniu tego drewna. Natura jest cudowna i mądra .Jeżeli dbamy o przyrodę to wszystko jest OK.

odpowiedz

2
0
~Ola z Betonu 2013-06-03 (22:20) 1 rok 2 miesiące 17 dni 11 godzin i 53 minuty temu

I dlatego warto sadzić drzewa i dbać o lasy ,gdyż w naturalny sposób chronią wsie miasteczka i miasta a takze drogi przed huraganami .Szkoda powyrywanych drzew ale natura tak to sprytnie urządziła , że człowiek może te drzewa wykorzystać i posadzić nowe .Popatrzcie ile ludzi będzie miało pracę i kasę przy zagospodarowaniu tego drewna. Natura jest cudowna i mądra .Jeżeli dbamy o przyrodę to wszystko jest OK.

odpowiedz

18
1
terefere44kuku 2013-06-02 (10:34) 1 rok 2 miesiące 18 dni 23 godziny i 39 minut temu

Ja w tv...i nie tylko. widzę polskie trąby codziennie. Ale najwiecej tych trab jest w W-wie przy ul Wiejskiej. A najwiekszą trąbą jest...ten, któremu cisnienie do władzy wywaliło gały i ma "wytrzeszcz".

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

1
0
~olo 2013-06-03 (21:47) 1 rok 2 miesiące 17 dni 12 godzin i 26 minut temu

gdzie to się przed tym schowac, nie ma zadnych systemów ostrzegania ani zadnej ochrony przed tym, jak zniszczy taka trąba majątek całego życia to ten złodziej donald nawet nie pomoze...

odpowiedz

5
0
~KOKO1 2013-06-03 (21:15) 1 rok 2 miesiące 17 dni 12 godzin i 58 minut temu

TO NIE BYŁA TRĄBA, TO MARIAN NIE PODPISAŁ DEKLARACJI O SEGREGACJI ŚMIECI I PALIŁ JE W PIECU, AŻ SIĘ KOTŁOWOŁO.

odpowiedz

0
0
~Z drogi 2013-06-03 (21:00) 1 rok 2 miesiące 17 dni 13 godzin i 13 minut temu

Podobne zjawisko widziałem jak się nie myle we środe przed długim weekendem w okolicach Kryniczna (okolice Wrocławia), ale było to tak daleko, że nie było sensu filmowania - nic by nie było widać.

odpowiedz

4
15
~Ferdek 2013-06-01 (10:42) 1 rok 2 miesiące 19 dni 23 godziny i 31 minut temu

Niestety ale ja również wstydzę się często za Polaków i przebywając za granicą nie rozmawiam po polsku

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

3
5
~Kurt 2013-06-02 (19:34) 1 rok 2 miesiące 18 dni 14 godzin i 39 minut temu

To jest nic w porównaniu do Stanów Zjednoczonych.

odpowiedz

6
3
~maciex302 2013-05-31 (15:53) 1 rok 2 miesiące 20 dni 18 godzin i 20 minut temu

Co to za muzyczka w tle?

odpowiedz

pokaż 7 ukrytych odpowiedzi

0
0
~bb 2013-06-01 (15:24) 1 rok 2 miesiące 19 dni 18 godzin i 49 minut temu

cwiec a lipcu siepniu sa traby pow w pol ska

odpowiedz

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Tomasz Siemoniak: Kreml złamał umowę regulującą stosunki z NATO
dodane 2014-08-21 (07:11) 3 godziny i 2 minuty temu

Małgorzata Kidawa-Błońska: notowania są złe. PO mobilizuje siły
dodane 2014-08-21 (08:38) 1 godzinę i 35 minut temu

Wiesław Dębski: skoro Paweł Graś zabiera głos, to rzecz musi być poważna
dodane 2014-08-20 (14:30) 19 godzin i 43 minuty temu

Noworodek w oknie życia we Wrocławiu
dodane 2014-08-21 (07:42) 2 godziny i 31 minut temu

Zaginęła 15-letnia Angelika. Widziałeś ją?
dodane 2014-08-20 (20:03) 14 godzin i 10 minut temu

więcej wiadomości

reporter wp24 chcę wysłać

Zrobiłeś unikalne zdjęcie,
napisałeś ciekawą
wiadomość?

Wyślij je do nas lub załóż
własne konto, na którym
je opublikujesz.

Najlepsze materiały
publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy obawiasz się, że wirus Ebola dotrze do Polski?

liczba oddanych głosów: 5363