Strona główna serwisu
Joanna Stanisławska

oprac.Joanna Stanisławska

Słynna dziennikarka o Wałęsie: to próżny ignorant

Słynna dziennikarka o Wałęsie: to próżny ignorant

Ten wywiad przeszedł do historii. Jednak zarówno przeprowadzająca go dziennikarka, jak i jej rozmówca żałowali, że do niego doszło. Ona nazywała go próżnym, pretensjonalnym, pewnym siebie ignorantem, on ją - namolną kobietą. Kulisy słynnej rozmowy Lecha Wałęsy z Orianą Fallaci odkrywa po latach felietonista "Polityki" Daniel Passent w swojej najnowszej książce "Passa".
Fallaci spotkała się z przywódcą "Solidarności" w marcu 1981 r. W mieszkaniu państwa Wałęsów spędziła dwa dni, sobotę i niedzielę. Jak ujawnia Passent, z którym legendarna dziennikarka i pisarka była zaprzyjaźniona, rozmowa przebiegała z dużymi trudnościami i przedwcześnie się zakończyła. "Drugiego dnia, w niedzielę, rodzina już ubrana do kościoła, czeka i grzeje się, a Fallaci ani myśli kończyć. Wreszcie do akcji wkroczyła Danuta Wałęsowa, szczegółów nie będę opisywał, w każdym razie wywiad został przerwany, a Wałęsa powiedział do Fallaci: 'Widzi pani - takie są Polki'" - relacjonuje w nowej książce, która właśnie się ukazała nakładem Wydawnictwa Czerwone i Czarne.

"Mogłam napisać, że Wałęsa nie jest OK"

Passent zdradza, że włoska dziennikarka, choć była całkowicie po stronie "Solidarności", samym Wałęsą nie była zachwycona. Żeby nie zaszkodzić Wałęsie i nie przyłączyć się do nagonki na przewodniczącego "Solidarności", w swoim wywiadzie nie wspomniała o tym jednak ani słowem. "
Wałęsa nie podobał mi się jako człowiek, ale stałam - podobnie jak wielu innych - wobec ogromnego dylematu: albo przysłużyć się Rosjanom i napisać, że Wałęsa nie jest OK, albo pomóc walce o odzyskanie demokracji i napisać, że Wałęsa jest w porządku. Wybrałam to drugie wyjście i nie miałam racji Oriana Fallaci
Wałęsa nie podobał mi się jako człowiek, ale stałam - podobnie jak wielu innych - wobec ogromnego dylematu: albo przysłużyć się Rosjanom i napisać, że Wałęsa nie jest OK, albo pomóc walce o odzyskanie demokracji i napisać, że Wałęsa jest w porządku. Wybrałam to drugie wyjście i nie miałam racji" - mówiła po latach swojemu przyjacielowi Fallaci.


Był to jedyny raz, kiedy odstąpiła od swojej zasady, żeby pisać wszystko, jak było - samą prawdę. "On był wtedy taki pewny swego, taki nadęty, że powiedział mi: 'Zobaczy pani, że ja zostanę prezydentem'. 'Co on wygaduje?' - pomyślałam i nigdy nie włączyłam tego do wywiadu, bo to miał być dobry, antykomunistyczny, antyrosyjski wywiad. Nazajutrz, kiedy znów z nim rozmawiałam, powiedziałam: 'Słuchaj, Lechu, wczoraj powiedziałeś coś, co mam nagrane, ale wolałabym to pominąć, bo wygląda śmiesznie i pretensjonalnie'. 'Jakie śmiesznie? Jakie pretensjonalne? Masz napisać, co ci mówię: że będę prezydentem!' - uniósł się. I wiesz co? Nie napisałam tego, nie napisałam, żeby go zezłościć i żeby mu nie zaszkodzić, bo to by go ośmieszyło; żeby Rosjanie, żeby wszyscy traktowali go poważnie. I nie miałam racji. Koniec. Kropka" - opowiadała dziennikarka Passentowi.

Fallaci stwierdziła po latach, że była zbyt surowa wobec Mieczysława F. Rakowskiego, wówczas wicepremiera w rządzie Wojciecha Jaruzelskiego, z którym również przeprowadziła w 1981 r. wywiad i zbyt wyrozumiała wobec Wałęsy. "Z wiekiem muszę przyznać, że czasem byłam nawet za surowa. I jeżeli mówię, że Rakowski zdobył sobie moje uznanie, to należy to traktować poważnie. Jak wiadomo, nie byłam zwolenniczką komunistów, i kiedy mogłam - pisałam przeciwko nim. On był wówczas członkiem partii i tego nie taił. Mówił, że jest komunistą czy usiłuje nim być, ale był inteligentny, uczciwy, kulturalny. Myślę, że wówczas go nie doceniłam. I przeciwnie - byłam zbyt łagodna wobec pana Wałęsy" - mówiła.

Zdradziła, że kiedy pytali ją, czy żałuje sposobu, w jaki napisała jakiś wywiad, odpowiadała natychmiast: "Tak, wywiadu z Lechem Wałęsą". "I to nie później, ale od razu, nazajutrz po jego opublikowaniu. Ponieważ
"Kiedy pytali mnie, czy żałuję sposobu, w jaki napisałam jakiś wywiad, odpowiadałam natychmiast: 'Tak, wywiadu z Lechem Wałęsą'. I to nie później, ale od razu, nazajutrz po jego opublikowaniu. Ponieważ jedyny raz nie zaufałam swojemu instynktowi, który jest niezawodny, zwierzęcy, jak u dzika, który węszy za truflami' Oriana Fallaci
jedyny raz nie zaufałam swojemu instynktowi, który jest niezawodny, zwierzęcy, jak u dzika, który węszy za truflami" - uważała Fallaci.


Zdaniem dziennikarki Wałęsa był próżnym, pretensjonalnym, pewnym siebie ignorantem. Tak napisała o nim w opublikowanym w 2005 r. "Wywiadzie z sobą samą": "Nasza epoka pozbawiona jest przywódców" - pisała Fallaci - "Kiedy się pomyśli, że pijak Jelcyn był carem, a ignorant Wałęsa symbolem wolności, uginają się nogi pod człowiekiem".

"Powiedziałem Orianie Fallaci, że mam ją gdzieś"

Były prezydent nie pozostawał jej dłużny. - Powiedziałem Orianie Fallaci, że mam ją gdzieś - mówił w 2008 r. na antenie Radia Zet, spytany o rozmowę ze słynną pisarką i dziennikarką. -
Fallaci bardzo zależało na wywiadzie, a ja miałem wielki strajk i nie mogłem z nią rozmawiać. Ona wszystkie argumenty złożyła i ostatni argument to: "Panie, jak Pan śmie, ja tyle książek napisałam, z królami rozmawiałam - nikt mi nie odmawiał, a Pan mi odmawia", a ja powiedziałem Orianie Fallaci, że nie czytałem żadnej jej książki i mam ją gdzieś Lech Wałęsa
Fallaci bardzo zależało na wywiadzie, a ja miałem wielki strajk i nie mogłem z nią rozmawiać. Ona wszystkie argumenty złożyła i ostatni argument to: "Panie, jak Pan śmie, ja tyle książek napisałam, z królami rozmawiałam - nikt mi nie odmawiał, a Pan mi odmawia", a ja powiedziałem Orianie Fallaci, że nie czytałem żadnej jej książki i mam ją gdzieś - wspominał Wałęsa. - Później się zgodziłem i mi dołożyła - dodawał były prezydent.

Włoska dziennikarka bardzo ostro krytykowała islam, mówiła nawet o konieczności wypędzenia muzułmanów z Europy. Jako dziennikarka Oriana Fallaci stała się znana po opublikowaniu wywiadów z największymi postaciami światowej polityki, między innymi z ajatollahem Chomeinim, Willym Brandtem, Henrym Kissingerem, Jaserem Arafatem czy Lechem Wałęsą. Była też korespondentką wojenną włoskich gazet na Bliskim Wschodzie.

W filmie Andrzeja Wajdy w legendarną dziennikarkę wcieliła się Maria Rosaria Omaggio, która zastąpiła Monicę Bellucci. Włoska aktorka jest łudząco podobna do Fallaci. Specjalnie na potrzeby filmu Andrzeja Wajdy zdobyła od siostrzeńca Fallaci jej futro z norek, magneton, na który słynna dziennikarka nagrywała swoje wywiady, a także kamerę wideo, która zarejestrowała wywiad z Lechem Wałęsą. Udało jej się także zamówić u kolekcjonera ulubione papierosy pisarki, od lat już nie będące w sprzedaży. Ponadto aktorka przestudiowała dokładnie mimikę i gestykulację swojej bohaterki. Na początku stycznia sceny z jej udziałem nakręcono w studio przy ulicy Chełmskiej w Warszawie.


Joanna Stanisławska, Wirtualna Polska
wp.pl

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (1867)
Nie zgadzam się z opinią
25
Zgadzam się z opinią
359
~Adi 2012-01-21 (21:19) 53 minut temu

"Jest w naszej Ojczyźnie bohater, którego zasługi wyprzedzają dokonania Bartoszewskiego o lata świetlne. To profesor Witold Kieżun. Prawdziwy profesor. Nie z łaski nadania przez Niemców za szorowanie kolanami po Berlinie. Gdy Bartoszewski siedział bezpiecznie w Biurze Propagandy profesor Kieżun walczył w Oddziale Specjalnym Harnaś, gdzie między innymi sam jeden wziął do niewoli kilkunastu Niemców wraz z ich bronią i amunicją. Witold Kieżun został odznaczony Krzyżem Virtuti Militari przez samego Bora Komorowskiego. Po upadku Powstania uciekł z transportu wiozącego go do obozu. Natychmiast nawiązał kontakt z AK. A co robił Bartoszewski? Ano dalej siedział w tym swoim Wydziale Propagandy - tym razem w Krakowie. Gdy w skutek zdrady - Witolda Kieżuna aresztowało NKWD nie ujawnił żadnych nazwisk. Zesłany do sowieckiego łagru na pustyni Kara-Kum. Przeżył jeszcze później katownię UB. Dziś profesor Witold Kieżun to ekonomista, prawnik, inżynier znany na całym świecie od Burkina Faso po Kanadę - od Burundi po USA. Skomponował też wiele utworów fortepianowych. Prawdziwy Człowiek Renesansu. Nie wyzywa też takich jak ja od bydła. Zapyta, ktoś - dlaczego zatem profesor Kieżun jest prawie nieznany. Dlaczego jego imienia nie wspomni żadne medium ubekistańskie? Otóż właśnie. Profesor Witold Kieżun miał czelność popierać Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. A to zbrodnia niesłychana."

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 37

Nie zgadzam się z opinią
8
Zgadzam się z opinią
264
~ja&ja 2012-01-19 (17:30) 4 godziny i 42 minut temu

I oto mamy prawdę o Wałęsie kapusiu i ignorancie , który - jak sam się chwali - nie przeczytał żadnej książki...Z czsem POznamy prawdę o Tusku , Komorowskim & Co...

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
14
Zgadzam się z opinią
247
antyklerykator 2012-01-19 (15:17) 6 godzin i 55 minut temu

Wajda wali w trylogię - "Człowiek z marmuru", "Człowiek z żelaza" i "Człowiek z buraka".

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 11

Nie zgadzam się z opinią
15
Zgadzam się z opinią
179
~wlda 2012-01-19 (13:11) 9 godzin i 1 minutę temu

a co my mamy teraz za wolność?. Głupich przyczyn katastrofy samolotu nie mogą ustalić bo Polska jest przesiąknięta agenturą rosyjską. a co my mamy teraz za wolność jeżeli na listach wyborczych są ludzie podstawiani przez partie. Jaki ja mam wybór? żaden. nie mam pracy, same długi i kłopoty z zębami bo choć jestem ubezpieczony to nie stać mnie na dopłatę do leczenia. dorabiam na czarno żebym mógł coś zjeść i moja rodzina bo komornik by mi zabrał całą pensję. Komuno wróć!, przynajmniej jawnie będę wiedział na czym stoję i czego oczekiwać. Nie pamiętam ale wiem, że w tedy nie pracować nie można było, był dentysta w każdej szkole a głodny nie chodziłem i w du...ie miałem słodycze, miałem rozmowę z rodzicami i czas na to. kredytów nie dawali i człowiek nie miał trosk i zmartwień. rodziny się spotykały na imieninach prawie co tydzień. teraz widuje moją kuzynkę z bloku obok raz na rok bo nie ma czasu, bo trzeba tyrać na żywność, żeby przetrwać. Sr.m na waszą wolność i demokrację złodzieje i cwaniaki. Politykierzy, głąby i mafijne, niekompetentne żydowskie buraki.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 18

Nie zgadzam się z opinią
16
Zgadzam się z opinią
180
~krzysiek 2012-01-19 (10:57) 11 godzin i 15 minut temu

przecież to były nierób,wszyscy zapomnieli że on przychodził do pracy w stoczni przychodzić przychodził i tyle

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 6

Nie zgadzam się z opinią
13
Zgadzam się z opinią
165
~ben 2012-01-19 (13:04) 9 godzin i 8 minut temu

jak zwykle frekwencję w kinach napędzą obowiązkowe wycieczki dzieciaków ze szkół, i tak Wajda kolejny raz zrobi "kasowy" film

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 5

Nie zgadzam się z opinią
13
Zgadzam się z opinią
160
~antybolo 2012-01-19 (12:09) 10 godzin i 3 minuty temu

Prostak prosty jak drut po zawodówie...Przecież ten cham matury by nie zdał, zero wiedzy, możliwości intelektualne marne, tępy łeb, tylko talent do cwaniakowania. Do teraz się dziwię, jak takie 0 mogło być prezydentem Polski, no tak demokracja sracja...W normalnym kraju co najwyżej cinkciarzem lub taksówkarzem by mógł być.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
7
Zgadzam się z opinią
151
~widz 2012-01-19 (11:02) 11 godzin i 10 minut temu

Czytam komentarze i najwięcej wyrażeń Wałęsie to (cytuję!): burak, buc, prostak, chamidło, kłamca, oszust, złodziej, nadęty bufon, pustak. Bardzo rzadko: symbol Solidarności, właściwie tylko jedno takie określenie znalazłem. Zadziwiające zjawisko, że tak nisko upadł ten człowiek w oczach Polaków.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 15

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
142
~Kreczmar 2012-01-21 (11:01) 11 godzin i 11 minut temu

jak czytam że wałęsa wykłada w szkołach wyższych to ogarnia mnie smiech. Pytam: co wykłada ? Teorię przekrętu wkrętaka,czy może praktyczne żeglowanie milicyjna motorówką ?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 9

Nie zgadzam się z opinią
10
Zgadzam się z opinią
132
~muminka 2012-01-19 (10:17) 11 godzin i 55 minut temu

Walesa to prostak no dali mu Nobla. Do dziś nie wiem dlaczego?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 5

Nie zgadzam się z opinią
24
Zgadzam się z opinią
137
~Kolo wróżbita 2012-01-19 (11:55) 10 godzin i 17 minut temu

Już w 80 roku wiedziałem, że z nim jest coś nie teges, który normalny podpisywałby porozumienia sierpniowe wieśniackim 30 cm długopisem ze "złotym" łańcuszkiem i fotografią papieża. Takie gówniane długopisy sprzedawali w budach podczas odpustów, wstyd było na to patrzeć a co dopiero wziąć do ręki.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 6

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
115
~pierdoła 2012-01-19 (10:49) 11 godzin i 23 minut temu

Jako chłopaczyna usłyszałem powiedzenie -" Największy kram, jak się z chama zrobi pan."No, cóż przysłowia madrością narodu, a dowody ...można spojrzec w lustro, w ekran telewizora, do gazety ...sporo tego ...

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
15
Zgadzam się z opinią
114
~my 2012-01-19 (10:08) 12 godzin i 4 minuty temu

Pozwólmy TUSKOWI aby poszedł na bezrobocie bez prawa do zasiłku . Niech zobaczy jak zyja inny ludzie bez pracy i srodków do zycia . On żyje z naszych pieniedzy trfoni je na lewo i prawo . To jest czas wielki aby go rozliczyć z nieudolnego rzadzenia naszym krajem . On i jemu inni podobni jak Wałęsa Buzek Komorowski to darmozjady RP.Panu Jaruzelskiemu powinni umyć bnogi i wypić wodę . pozdrawiam Jaruzelskiego i życze mu wszystkiego dobrego . Bo za jego rzadów był spokój i praca. Były szkoły ,szpitale,świetlice dla dzieci . Nie było żebractwa jak jest teraz. Rząd TUSKA potrafi tylko żebrać na ulicy w telewizji. Wszędzike wpłać ,daj , pomóż to przewodnie hasła ostatnich rządółw począwszy jak prezydentem był Wałęsa. od niego wszystko się zaczęło. Likwidowanie stoczni, szkół,szpitali.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 5

Nie zgadzam się z opinią
12
Zgadzam się z opinią
111
~goga 2012-01-18 (17:39) 4 godziny i 33 minut temu

Nie tylko ignorant ale też ciężki zakuty łeb po 2 tygodniowych kursach elektryków w stoczni, pyszałek a dodatkowo wybitnie 2 niewychowany kmiot sterowany z 2 miejsca przez cwaniaków. I taki człowiek, który chwalił się w telewizji że nie wie co mu podsuwają do podpisu kierował 40 milionowym narodem. Hańba!!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 6

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
94
~emeryt 2012-01-19 (13:33) 8 godzin i 39 minut temu

najbardzie boli to że Wałęsa miał puścić w skarpetkach cwaniaków a puścił robotników ,ktorzy zawierzyli Solidarności a teraz ledwo ledwo dychają

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
9
Zgadzam się z opinią
100
~Paweł 2012-01-19 (10:30) 11 godzin i 42 minut temu

Wałęsa służył jako marionetka tych ugadanych co przewrót zrobili. To osobnik który jest niezwykle plastyczny, zdolny do modelowania wedle potrzeb tamtego okresu, wystarczyło mu wmówić że to dzięki niemu tworzy się nowa wolna polska... a egocentryzm zrobił swoje. Ta demokracja to efekt współpracy komunistów z żydami w latach 80-tych. To była całkowicie kontrolowana według ułożonego scenariusza operacja.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
5
Zgadzam się z opinią
96
~660r 2012-01-17 (20:40) 1 godzinę i 32 minut temu

Najwiekszy zdrajca Solidarnosci i Polski i polakow

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 5

Nie zgadzam się z opinią
5
Zgadzam się z opinią
94
~kryspin 2012-01-18 (11:53) 10 godzin i 19 minut temu

Wajda kręcił człowieka z żelaza, z marmuru, a teraz może uda mu się ukręcić człowieka z goowna. Powodzenia.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 6

Nie zgadzam się z opinią
7
Zgadzam się z opinią
92
~Andi 2012-01-19 (13:03) 9 godzin i 9 minut temu

W latach solidarności Polskę spotkały 2 nieszczęścia: 1. Ktoś wmówił Wałęsie , że jest wielkim człowiekiem 2. To ,że on w to uwierzył

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
7
Zgadzam się z opinią
92
~sierpowy 2012-01-17 (23:57) 22 godzin i 15 minut temu

Od razu się na nim poznała że to tępy i zarozumiały bufon. Na szczęście ludzie to zauważyli i jest Boluś na smietniku historii. Ostatnia próba powrotu na prezydenta skończyła się 1, 6 % oddanych głosów.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 4