Strona główna serwisu
We Francji potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia Ziką drogą płciową. Kobieta nie jest w ciąży i czuje sie dobrze

We Francji potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia Ziką drogą płciową. Kobieta nie jest w ciąży i czuje sie dobrze

• We Francji kobieta zaraziła się drogą płciową wirusem Zika - podała minister zdrowia
• Odbyła ona stosunek seksualny bez zabezpieczenia z mężczyzną, który wrócił z Brazylii
• Kobieta nie jest w ciąży i czuje się dobrze - podała minister Marisol Touraine
• Według WHO za "niemal 100 proc. zarażeń" chorobą odpowiadają komary
• Fala zakażeń wirusem Zika dotknęła ponad 30 państw
We Francji potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia wirusem Zika drogą płciową - poinformowała francuska minister zdrowia Marisol Touraine. Zakażona kobieta odbyła stosunek seksualny bez zabezpieczenia z mężczyzną, który wrócił z Brazylii.

Mieszkająca w aglomeracji paryskiej kobieta nie jest w ciąży i czuje się dobrze - zapewniła Touraine.

Według WHO za "niemal 100 proc. zarażeń" chorobą odpowiadają komary z rodziny Aedes aegypti. W literaturze fachowej wspomina się też o zakażeniach drogą płciową. O kilku takich przypadkach informowały ostatnio służby w USA.


Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) radzi turystom wracającym z krajów zagrożonych Ziką, by przez co najmniej cztery tygodnie po powrocie uprawiali seks tylko z użyciem prezerwatyw lub całkowicie powstrzymali się od stosunków seksualnych. Kilka tygodni temu korzystanie z prezerwatyw w obecnej sytuacji zaleciło francuskie ministerstwo zdrowia.

Naukowcy podejrzewają, że Zika ma związek z występowaniem mikrocefalii (małogłowia) u noworodków oraz z występowaniem rzadkiego schorzenia znanego jako zespół Guillaina i Barrego, który u osób z osłabionym układem odpornościowym może wywoływać paraliż, a w skrajnych przypadkach śmierć. U kobiet ciężarnych wirus może przedostać się do płodu, wywołać wady wrodzone i doprowadzić nawet do śmierci dziecka.

Fala zakażeń wirusem dotknęła ponad 30 państw, w tym najdotkliwiej Brazylię, gdzie odnotowano ponad 4,3 tys. mikrocefalii prawdopodobnie powiązanych z Ziką.


W ostatnim czasie pojawiły się doniesienia o stwierdzeniu obecności tego wirusa u europejskich turystów. Chodzi o dwoje Czechów, którzy podróżowali po Karaibach, a także o trzech Brytyjczyków, 10 Holendrów i Hiszpankę, którzy odwiedzili kraje Ameryki Południowej. Eksperci przewidują, że biorąc pod uwagę skalę występowania wirusa w Ameryce Południowej i częstotliwość zagranicznych podróży, w Europie najpewniej takich przypadków będzie przybywać.

WHO traktuje wirusa jako międzynarodowe zagrożenie. Poprzednio taki komunikat wydała w 2014 roku w związku z epidemią eboli.

Wirus Zika znany jest od 1947 roku, gdy został odkryty w Ugandzie. Jeszcze do zeszłego roku uważano, że nie ma on poważnych skutków dla zdrowia. Obecnie nie ma szczepionki przeciwko wirusowi.

PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (87)
Nie zgadzam się z opinią
36
Zgadzam się z opinią
193
~haha 2016-02-28 (09:57) 22 godzin i 46 minut temu

Oto i niespodziewany prezencik od imigrantów.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 4

Nie zgadzam się z opinią
33
Zgadzam się z opinią
188
~ed 2016-02-28 (11:00) 21 godzin i 43 minut temu

czarni najpierw u siebie ze zwierzętami współżyją a europejki lecą na nich jak muchy do gów...

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
19
Zgadzam się z opinią
131
~Józek 2016-02-28 (10:20) 22 godzin i 23 minut temu

mogła gościowi przed stosunkiem wacka spirytusem zdezynfekować

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 4