Strona główna serwisu
"Sunday Telegraph": Rosja jest oskarżana o finansowanie partii w Europie

"Sunday Telegraph": Rosja jest oskarżana o finansowanie partii w Europie

• Rosja jest oskarżana jest o potajemne finansowanie partii w Europie
• Amerykański wywiad ma przeprowadzić dochodzenie na temat sposobów infiltrowania partii przez Rosję
Władimir Putin Władimir Putin ()
Władze Wielkiej Brytanii ostrzegają zaś przed nową zimną wojną w sytuacji, gdy Kreml chce dzielić i rządzić w Europie - odnotowuje gazeta będąca niedzielnym wydaniem dziennika "Daily Telegraph".

Jak pisze "Sunday Telegraph", Kongres USA polecił dyrektorowi wywiadu USA Jamesowi Clapperowi sprawdzić kwestię potajemnego finansowania przez Rosję europejskich partii politycznych w ciągu ostatnich 10 lat.

Sprawa zainicjowania przeglądu pokazuje rosnące obawy Waszyngtonu dotyczące determinacji, z jaką Moskwa chce wykorzystać brak jedności w Europie w celu podkopania NATO, zablokowania amerykańskich programów obrony przeciwrakietowej oraz spowodowania cofnięcia sankcji gospodarczych, jakie nałożono na Rosję po aneksji ukraińskiego Krymu - pisze gazeta.


Amerykańskie działania nadeszły w momencie, gdy wysocy przedstawiciele brytyjskiego rządu poinformowali "Sunday Telegraph" o rosnących obawach, iż nowa zimna wojna toczy się w Europie, a Rosja ingeruje w sprawy państw europejskich na większą i głębszą skalę niż wcześniej myślano.

"Naprawdę mamy do czynienia z nową zimną wojną - poinformowało źródło rządowe. - W całej UE widzimy niepokojące dowody rosyjskich starań o zerwanie tkanki jedności europejskiej w całym szeregu ważnych kwestii strategicznych". "To sprytna gra. Istnieją niepisane zasady (w stosunkach) między państwami i te reguły w oczywisty sposób są naruszane przez stronę rosyjską" - oceniło źródło, nie precyzując co konkretnie ma na myśli.

Śledztwo amerykańskiego wywiadu ma określić, czy rosyjskie służby specjalne finansują europejskie partie polityczne i organizacje charytatywne z zamiarem "podkopania politycznej spójności", popierania agitacji przeciwko natowskiemu programowi obrony przeciwrakietowej i podkopania prób znalezienia alternatyw dla rosyjskich surowców energetycznych - czytamy w "Sunday Telegraph".


Przedstawiciele wywiadu nie mówią, które partie mogą być przedmiotem dochodzenia, ale najpewniej może chodzić o skrajnie prawicowe ugrupowania, w tym węgierski Jobbik, Złotą Jutrzenkę w Grecji, Ligę Północną we Włoszech oraz Front Narodowy we Francji, który w 2014 roku uzyskał od rosyjskiego banku 9 mln euro kredytu.

Rosyjskie działania mogły również wpłynąć na to, że w kwietniu odbędzie się w Holandii referendum w sprawie ewentualnego zablokowania bliższych relacji UE z Ukrainą - pisze "Sunday Telegraph".

Rośnie także chęć wpływania Rosji na politykę Wielkiej Brytanii w sytuacji, gdy Kreml przygląda się nadchodzącemu referendum w sprawie pozostania tego kraju w UE, a także po objęciu przez Jeremy'ego Corbyna przywództwa w Partii Pracy, co potencjalnie może osłabić UE - podały źródła, które cytuje anonimowo brytyjska gazeta.
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (89)
Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
35
~Ceny ropy naftowej... 2016-01-18 (06:07) 22 godzin i 51 minut temu

... na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają, a kończący się tydzień będzie już trzecim z kolei, gdy cena surowca zniżkowała. Baryłka ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku jest wyceniana na 30,5 dolara, po zniżce o 66 centów, czyli 2,1 proc. Niemal dokładnie tyle samo kosztuje surowiec na londyńskiej giełdzie. - Niższe ceny ropy nadal będą w centrum uwagi rynków, bo już w przyszłym tygodniu spodziewane jest zniesienie sankcji nałożonych na Iran - mówi Ric Spooner, główny analityk CMC Markets w Sydney. - Dla rynków kluczowe teraz będzie, jak szybko Iran wprowadzi na rynek większe ilości ropy - dodaje. Już w poniedziałek mogą być zniesione sankcje krajów Zachodu nałożone wcześniej na Iran za jego program nuklearny. To pozwoli Irańczykom na zwiększenie eksportu ropy. Iran jest piątym, największym dostawcą ropy z OPEC. W tym tygodniu ropa w USA staniała już o 7,7 proc.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
29
~obserwator 2016-01-18 (07:48) 21 godzin i 10 minut temu

Teraz zaczną się niespodziewane i dziwne zgony osób pośredniczących w kontaktach służb z organizacjami

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
8
Zgadzam się z opinią
29
~rubel znowu w dół 2016-01-18 (06:01) 22 godzin i 57 minut temu

Niepokojące informacje otrzymali Rosjanie z moskiewskiej giełdy. Rubel poważnie stracił na wartości w stosunku do euro i dolara. Piątek był kolejnym dniem przeceny rosyjskiej waluty. Przed chwiejnym kursem rubla ostrzegają niemal wszyscy rosyjscy eksperci. Część spodziewa się nawet bicia kolejnych rekordów, dotąd nienotowanych na moskiewskiej giełdzie. Według piątkowych notowań, za jednego dolara trzeba zapłacić 77 rubli i 73 kopiejki, a za jedno euro - 85 rubli. Tylko w ciągu jednego dnia kurs rosyjskiej waluty spadł w stosunku do dolara o ponad 1,5 rubla, a w stosunku do euro - o 2,5 rubla. Jak podkreślają analitycy giełdowi, przecena ma bezpośredni związek ze spadkiem cen ropy. Dodają, że niepokój inwestorów budzi zapowiedź zdjęcia zachodnich sankcji z Iranu i powrót irańskiej ropy na światowe rynki.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3