Strona główna serwisu
"Sueddeutsche Zeitung": Niemcy i Włochy za nowym systemem azylowym UE

"Sueddeutsche Zeitung": Niemcy i Włochy za nowym systemem azylowym UE

• Niemcy i Włosi chcą nowej polityki UE wobec uchodźców
• Celem jest stworzenie "unijnego systemu przesiedleń"
• Każdy kraj UE miałby przyjąć rocznie określoną liczbę uchodźców
Granica Węgier z Serbią Granica Węgier z Serbią ()
Niemcy i Włochy skierowały do KE list zawierający propozycje dot. nowej unijnej polityki wobec uchodźców - pisze "Sueddeutsche Zeitung". Osoby zasługujące na azyl powinny być "identyfikowane" w ich krajach ojczystych i przyjmowane przez UE.

Celem Niemiec i Włoch jest stworzenie "unijnego systemu przesiedleń". Osoby wcześniej uznane za zasługujące na status azylanta byłyby przesiedlane z krajów ich pochodzenia bezpośrednio do Unii Europejskiej, co pozwoliłoby im uniknąć niebezpiecznej, nierzadko kończącej się śmiercią, drogi w kierunku Europy. Każdy kraj UE miałby według tej propozycji przyjąć rocznie określoną liczbę uchodźców według wcześniej ustalonego klucza - czytamy w "SZ".

Szefowie MSW Niemiec i Włoch, Thomas de Maiziere i Angelino Alfano, skierowali list z propozycjami do Komisji Europejskiej.


Jak podkreśla redakcja, w najnowszych propozycjach nie ma mowy o "relokacji" imigrantów, czyli przemieszczaniu ich z niektórych krajów UE, takich jak Grecja, do innych krajów Wspólnoty. "Włosi dobrze wiedzą, że ten system nie działa. Od lat starają się o to, by inne kraje zainteresowały się (imigrantami, którzy przebywają w Włoszech) - bez powodzenia" - pisze "SZ".

Propozycje obu krajów przewidują ponadto reformę systemu dublińskiego, który nakłada na uchodźców obowiązek zarejestrowania się w pierwszym kraju UE, do którego dotarli. Obecny system hot spotów należy usprawnić tak, aby wyeliminować możliwość składania wniosków o azyl w kilku krajach równocześnie, co ma miejsce obecnie.

Berlin i Rzym opowiadają się tez za jednolitym europejskim systemem wydalania imigrantów, którzy nie są prześladowani, lecz przyjeżdżają do Europy z powodów ekonomicznych. W tym celu należy wzmocnić współpracę z krajami pozaeuropejskimi, w tym szczególnie z krajami afrykańskimi.


Problemy dotyczące imigrantów omawiane będą w najbliższy poniedziałek na szczycie UE-Turcja.
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (383)
Nie zgadzam się z opinią
13
Zgadzam się z opinią
1899
~leon gosc 2016-03-05 (16:49) 2 godziny i 55 minut temu

zmuszanie inne kraje do przyjmowania imigrantow to czysta DYKTATURA

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 16

Nie zgadzam się z opinią
9
Zgadzam się z opinią
1443
~HALL 2016-03-05 (17:03) 2 godziny i 41 minut temu

Z Francję nie idzie już się dogadać to z Włochami próbują ;-)

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 7

Nie zgadzam się z opinią
11
Zgadzam się z opinią
1406
~aaaa345890 2016-03-05 (16:59) 2 godziny i 45 minut temu

Stałe kwoty....przymusowo....a, jeśli jakiś kraj nie chce u siebie imigrantów muslimów to co......

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 8