Strona główna serwisu
Rosja ostrzega USA: użyjemy siły, by zapobiec naruszaniu rozejmu w Syrii

Rosja ostrzega USA: użyjemy siły, by zapobiec naruszaniu rozejmu w Syrii

• Będziemy odpowiadać zbrojnie na naruszanie rozejmu w Syrii - ostrzegła Rosja
• Rosja zaproponowała USA spotkanie ws. mechanizmu kontroli rozejmu
• Jeśli nie otrzyma odpowiedzi, zapowiedziała użycie siły od 22 marca
• W następstwie akcji każdego dnia giną ludzie - powiedział gen. Rudskoj
Rosja ostrzegła USA, że już może w trybie jednostronnym zacząć odpowiadać zbrojnie na naruszanie rozejmu w Syrii, jeśli Amerykanie nie zechcą skoordynować zasad kontroli wstrzymania działań zbrojnych.

Rosyjskie MSZ oceniło zarazem, że porozumienie o rozejmie, które weszło w życie 27 lutego, jest w zasadzie respektowane.

Rosja i USA, które współprzewodniczą Międzynarodowej Grupie Wsparcia Syrii, dotychczas nie były w stanie porozumieć się w sprawie warunków zapobiegania wszelkim przypadkom naruszania rozejmu.


- Zarazem szczegółowy monitoring wskazuje, że wiele milicji bojowników (w Syrii) odchodzi od przestrzegania rozejmu, narusza go i nie tylko nie dystansuje się od Frontu al-Nusra, lecz przeciwnie, współpracuje z nim - głosi oświadczenie MSZ.

Front al-Nusra i Al-Kaida, uznane za ugrupowania terrorystyczne, nie zostały objęte uzgodnionym przez USA i Rosję rozejmem, dlatego mogą być kontynuowane ataki przeciwko tym organizacjom.

Strona rosyjska zaproponowała USA przeprowadzenie jak najszybciej spotkania w celu omówienia porozumienia dotyczącego mechanizmu kontroli rozejmu w Syrii; zastrzegła, że przy braku odpowiedzi Rosja będzie działać sama.


Szef głównego zarządu operacyjnego sztabu generalnego sił zbrojnych Rosji generał Siergiej Rudskoj powiedział, że rosyjsko-amerykańskie konsultacje przeprowadzone 18 marca w Ammanie wyjawiły brak gotowości USA do merytorycznego omówienia kontroli rozejmu w Syrii.

- Opóźnianie wejścia w życie ustalonych zasad reagowania na naruszanie zawieszenia działań zbrojnych w Syrii jest nie do przyjęcia. W następstwie prowokacyjnych akcji i ostrzałów każdego dnia giną tam ludzie - powiedział Rudskoj.

Zaznaczył, że jeśli Rosja nie otrzyma odpowiedzi USA na swoje propozycje w sprawie kontroli zawieszenia broni, jest gotowa od 22 marca, do stosowania w trybie jednostronnym siły przeciw zbrojnym ugrupowaniom systematycznie naruszającym rozejm w Syrii. Przypomniał, że Rosja skierowała do Amerykanów stosowne propozycje 25 lutego.

- Przy braku reakcji USA na te propozycje Federacja Rosyjska przystąpi od 22 marca do jednostronnego stosowania zasad przewidzianych w porozumieniu - powiedział.

Zdaniem generała Rudskiego spotkanie delegacji Rosji i USA mogłoby się odbyć w Moskwie lub w innym dogodnym miejscu.


W reakcji na rosyjskie sugestie cytowany przez agencję Reuters przedstawiciel władz amerykańskich powiedział, że wszelkie uwagi Rosji dotyczące naruszania rozejmu obowiązującego od trzech tygodni w Syrii zostały już załatwione w sposób konstruktywny.

- Widzieliśmy doniesienia mediów na temat obaw Rosji dotyczących naruszania rozejmu. Ktokolwiek czyni takie uwagi, musi być niedoinformowany, gdyż sprawy te były już omawiane szczegółowo i w dalszym ciągu są omawiane w sposób konstruktywny - powiedział w Genewie agencji Reuters niewymieniony z nazwiska przedstawiciel władz USA.

W ubiegłym tygodniu na temat zawieszenia broni w Syrii oraz konieczności lepszego skoordynowania działań na rzecz jego utrzymania rozmawiali szefowie dyplomacji Rosji i USA: Siergiej Ławrow i John Kerry. Uzgodnili, że potrzebne jest "pogłębienie współpracy" między Rosją a USA oraz lepsza koordynacja działań, także w sferze wojskowej, w Syrii, aby można było dopilnować respektowania zawieszenia broni i zapobiegać łamaniu rozejmu.

Rosyjski MSZ potwierdził, że ustalono, iż Kerry złoży roboczą wizytę w Moskwie w tym tygodniu. Głównym tematem rozmów ma być sytuacja w Syrii.

PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (204)
Nie zgadzam się z opinią
105
Zgadzam się z opinią
577
~Outsider 2016-03-21 (16:29) 5 godzin i 39 minut temu

Rosja wcale nie musi udawać mocarstwa, bo nim jest. Podobnie jak USA i Chiny. Oni między sobą rozdadzą kart Nowego Porządku Świata.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 15

Nie zgadzam się z opinią
10
Zgadzam się z opinią
211
~mis 2016-03-21 (16:18) 5 godzin i 50 minut temu

JA SIĘ ZAPYTAM CO ROBI ONZ nic!!!!!!!! wiec po co ta organizacja

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
25
Zgadzam się z opinią
215
~piko 2016-03-21 (16:43) 5 godzin i 25 minut temu

USA potrafią tylko bałagan zrobić ale do posprzątania już nie.

odpowiedz

zgłoś do moderacji