Strona główna serwisu
Rosja ostrzega USA: użyjemy siły, by zapobiec naruszaniu rozejmu w Syrii

Rosja ostrzega USA: użyjemy siły, by zapobiec naruszaniu rozejmu w Syrii

• Będziemy odpowiadać zbrojnie na naruszanie rozejmu w Syrii - ostrzegła Rosja
• Rosja zaproponowała USA spotkanie ws. mechanizmu kontroli rozejmu
• Jeśli nie otrzyma odpowiedzi, zapowiedziała użycie siły od 22 marca
• W następstwie akcji każdego dnia giną ludzie - powiedział gen. Rudskoj
Rosja ostrzegła USA, że już może w trybie jednostronnym zacząć odpowiadać zbrojnie na naruszanie rozejmu w Syrii, jeśli Amerykanie nie zechcą skoordynować zasad kontroli wstrzymania działań zbrojnych.

Rosyjskie MSZ oceniło zarazem, że porozumienie o rozejmie, które weszło w życie 27 lutego, jest w zasadzie respektowane.

Rosja i USA, które współprzewodniczą Międzynarodowej Grupie Wsparcia Syrii, dotychczas nie były w stanie porozumieć się w sprawie warunków zapobiegania wszelkim przypadkom naruszania rozejmu.


- Zarazem szczegółowy monitoring wskazuje, że wiele milicji bojowników (w Syrii) odchodzi od przestrzegania rozejmu, narusza go i nie tylko nie dystansuje się od Frontu al-Nusra, lecz przeciwnie, współpracuje z nim - głosi oświadczenie MSZ.

Front al-Nusra i Al-Kaida, uznane za ugrupowania terrorystyczne, nie zostały objęte uzgodnionym przez USA i Rosję rozejmem, dlatego mogą być kontynuowane ataki przeciwko tym organizacjom.

Strona rosyjska zaproponowała USA przeprowadzenie jak najszybciej spotkania w celu omówienia porozumienia dotyczącego mechanizmu kontroli rozejmu w Syrii; zastrzegła, że przy braku odpowiedzi Rosja będzie działać sama.


Szef głównego zarządu operacyjnego sztabu generalnego sił zbrojnych Rosji generał Siergiej Rudskoj powiedział, że rosyjsko-amerykańskie konsultacje przeprowadzone 18 marca w Ammanie wyjawiły brak gotowości USA do merytorycznego omówienia kontroli rozejmu w Syrii.

- Opóźnianie wejścia w życie ustalonych zasad reagowania na naruszanie zawieszenia działań zbrojnych w Syrii jest nie do przyjęcia. W następstwie prowokacyjnych akcji i ostrzałów każdego dnia giną tam ludzie - powiedział Rudskoj.

Zaznaczył, że jeśli Rosja nie otrzyma odpowiedzi USA na swoje propozycje w sprawie kontroli zawieszenia broni, jest gotowa od 22 marca, do stosowania w trybie jednostronnym siły przeciw zbrojnym ugrupowaniom systematycznie naruszającym rozejm w Syrii. Przypomniał, że Rosja skierowała do Amerykanów stosowne propozycje 25 lutego.

- Przy braku reakcji USA na te propozycje Federacja Rosyjska przystąpi od 22 marca do jednostronnego stosowania zasad przewidzianych w porozumieniu - powiedział.

Zdaniem generała Rudskiego spotkanie delegacji Rosji i USA mogłoby się odbyć w Moskwie lub w innym dogodnym miejscu.


W reakcji na rosyjskie sugestie cytowany przez agencję Reuters przedstawiciel władz amerykańskich powiedział, że wszelkie uwagi Rosji dotyczące naruszania rozejmu obowiązującego od trzech tygodni w Syrii zostały już załatwione w sposób konstruktywny.

- Widzieliśmy doniesienia mediów na temat obaw Rosji dotyczących naruszania rozejmu. Ktokolwiek czyni takie uwagi, musi być niedoinformowany, gdyż sprawy te były już omawiane szczegółowo i w dalszym ciągu są omawiane w sposób konstruktywny - powiedział w Genewie agencji Reuters niewymieniony z nazwiska przedstawiciel władz USA.

W ubiegłym tygodniu na temat zawieszenia broni w Syrii oraz konieczności lepszego skoordynowania działań na rzecz jego utrzymania rozmawiali szefowie dyplomacji Rosji i USA: Siergiej Ławrow i John Kerry. Uzgodnili, że potrzebne jest "pogłębienie współpracy" między Rosją a USA oraz lepsza koordynacja działań, także w sferze wojskowej, w Syrii, aby można było dopilnować respektowania zawieszenia broni i zapobiegać łamaniu rozejmu.

Rosyjski MSZ potwierdził, że ustalono, iż Kerry złoży roboczą wizytę w Moskwie w tym tygodniu. Głównym tematem rozmów ma być sytuacja w Syrii.

PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (204)
Nie zgadzam się z opinią
105
Zgadzam się z opinią
577
~Outsider 2016-03-21 (16:29) 19 godzin i 41 minut temu

Rosja wcale nie musi udawać mocarstwa, bo nim jest. Podobnie jak USA i Chiny. Oni między sobą rozdadzą kart Nowego Porządku Świata.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 15

Nie zgadzam się z opinią
10
Zgadzam się z opinią
211
~mis 2016-03-21 (16:18) 19 godzin i 52 minut temu

JA SIĘ ZAPYTAM CO ROBI ONZ nic!!!!!!!! wiec po co ta organizacja

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
25
Zgadzam się z opinią
214
~piko 2016-03-21 (16:43) 19 godzin i 27 minut temu

USA potrafią tylko bałagan zrobić ale do posprzątania już nie.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
19
Zgadzam się z opinią
167
~TP 2016-03-21 (16:23) 19 godzin i 47 minut temu

To posredni dowod na to kto tak naprawde chce pokoju w regionie, a kto to Cale g..no spowodowal aby nam zaszkodzic. Liczmy dalej na NATO, a daleko zajedziemy.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
32
Zgadzam się z opinią
166
~Ptasznik 2016-03-21 (16:42) 19 godzin i 28 minut temu

Największy kraj świata Rosja JEST MOCARSTWEM czy się to komu podoba czy nie, a udawanie że się tego nie dostrzega prowadzi do "kurzej ślepoty"!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
17
Zgadzam się z opinią
137
~Warszawiak 2016-03-21 (16:14) 19 godzin i 56 minut temu

Brawo Rosja, wygniesc jak pluskwy ISIS oraz innych anty rzadowych terrorystow w Syrii.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
26
Zgadzam się z opinią
145
~lew 2016-03-21 (16:22) 19 godzin i 48 minut temu

brawo rosja be amerykanie udaja silnych jak dodald cook

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
12
Zgadzam się z opinią
130
~Alternatywa 2016-03-21 (16:25) 19 godzin i 45 minut temu

FREEDOM po opuszczeniu Syrii przez Rosję od nowa zaczął wspierać ISIS , Al Kaidę i Turcję przeciw Asadowi. Zwiększył się też przerzut niewolników do Arabii Saudyjskiej. W Arabii Saudyjskiej nie ma uchodźców bo stają się po przekroczeniu granicy niewolnikami i są przez rząd krwawych Saudów sprzedawani. Dla Saudów to złoty interes.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
16
Zgadzam się z opinią
132
~adi 2016-03-21 (16:39) 19 godzin i 31 minut temu

i dobrze robi jak by w iraku tak zrobili to by nie było fali muzumanów na europe Rosji powinni my dziękować a nam sie mówi ze sa tacy zli a przez usa mamy same kłopoty

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
23
Zgadzam się z opinią
133
~Marta 2016-03-21 (16:36) 19 godzin i 34 minut temu

Brawo Rosjanie! Brawo! Pogonić tych zbójów amerykańskich z Syrii

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
18
Zgadzam się z opinią
116
~piotr 2016-03-21 (16:37) 19 godzin i 33 minut temu

Po co usa się wtrąca i wywołuje konflikty i wojny na świecie powinno tego Obame postawić przed międzynarodowym sądem i osadzić.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
12
Zgadzam się z opinią
105
~emil 2016-03-21 (16:12) 19 godzin i 58 minut temu

Dlaczego zachód tak bardzo chce zniszczyć prezydenta Syrii przecież to Alawita nie muzułmanin co tu jest grane chcą wykończyć potencjalnego sojusznika co jest grane jaki szmal tu się spodziewają działają na niekorzyść naszej cywilizacji

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
11
Zgadzam się z opinią
95
~LastManStanding 2016-03-21 (16:21) 19 godzin i 49 minut temu

Rosja byla tam pierwsza, amerykanie jak zwykle na wszystkim chca polozyc łape. Niech sie zabijaja europa nie powinna sie mieszac w ich wojenki

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
16
Zgadzam się z opinią
97
~der szpigel 2016-03-21 (16:39) 19 godzin i 31 minut temu

Moze senatorowie amerykanscy napisza list w sprawei przestrzergania demokracji przez PUTINA? Oooops zapomnialem ... oni tylko potrafia udawac mocarstwo w stosunku do krajow takich jak Poslka czy Wegry.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
7
Zgadzam się z opinią
82
~POLAK 2016-03-21 (16:39) 19 godzin i 31 minut temu

Rosjanie zainstalowali swoje granice za blisko Amerykanskich baz wojskowych...a wiec jest przygotowywana rrzolucja ONZ...jesli sie nie wycofaja, zostaną nałożone sankcje :)

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
24
Zgadzam się z opinią
98
~Oki 2016-03-21 (16:25) 19 godzin i 45 minut temu

Dobrze ze mamy taka Rosje , bo na wypadek powstania w RFN Faszystowskiego Hitleryzmu podobnie jak w 1933 roku z ta nowa Partia AfD i NPD jest juz taki poczatek zaflancowany....!!! A jak Rosji bedzie ten rozwoj zaduzo niebezpieczny , to bedzie na RFN Rosja tak jak na Syrie reagowala i nie pozwoli nigdy wiecej na powstanie w RFN na nowo Hitlerowskiego Faszyzmu !!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
7
Zgadzam się z opinią
25
~Wiktor1983 2016-03-21 (18:21) 17 godzin i 49 minut temu

Brawo Rosjanie :) jestem z wami !!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
20
~Ja 2016-03-21 (17:38) 18 godzin i 32 minut temu

Nie po to USA rozpętało wojnę w Syrii, żeby teraz bawić się w rozejmy, cel był prosty, obalić asada, wybudować bazy przed atakiem na Iran, a oprócz tego zorganizować migracje do ue

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
18
~Maniek 2016-03-21 (18:10) 18 godzin temu

USA narobiło burdlu na świecie i Władek musi po nich sprzątać.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
18
~ted 2016-03-21 (18:07) 18 godzin i 3 minuty temu

Przecież Amerykanom wcale nie zależy na pokoju w Syrii. Wszędzie sieją zamęt po to, aby dorwać się do ropy tak robi to teraz Turcja z ISIS. USA zagrożeniem światowego pokoju !!!!!!

odpowiedz