Strona główna serwisu
Raport szwedzkich służb specjalnych: Rosja prowadzi przeciwko nam wojnę psychologiczną, celem są decydenci oraz opinia publiczna

Raport szwedzkich służb specjalnych: Rosja prowadzi przeciwko nam wojnę psychologiczną, celem są decydenci oraz opinia publiczna

• Rosja prowadzi przeciwko Szwecji wojnę psychologiczną - wynika z raportu SAPO
• Celem są decydenci oraz opinia publiczna - uważają szwedzkie służby specjalne
• Rosja chce podważyć zaufanie Szwedów do wybranych demokratycznie władz
• "Granica pomiędzy czasem pokoju a stanem wojny rozmyła się"
Rosja prowadzi przeciwko Szwecji wojnę psychologiczną, której celem są decydenci oraz opinia publiczna - wynika z ogłoszonego raportu szwedzkich służb specjalnych SAPO za 2015 rok.

Według autorów sprawozdania Rosja chce wpływać na podejmowane w Szwecji decyzje poprzez wspieranie ruchów ekstremistycznych, działania informacyjne oraz dezinformacje. "Celem wojny psychologicznej jest utrata zaufania społeczeństwa do wybranych demokratycznie władz" - stwierdzają eksperci.

Jako przykład manipulacji w sferze informacyjnej podano sfałszowanie listu podpisanego przez ministra obrony Szwecji Petera Hultqvista, w którym gratuluje on szwedzkiej firmie BAE Systems Bofors zdobycia kontraktu na dostawy broni Ukrainie. Według szwedzkich mediów fałszywka powstała w Petersburgu. Zanim szwedzki rząd zaprzeczył autentyczności listu, jego treść była wielokrotnie powielana i komentowana w mediach społecznościowych.


SAPO zauważa też bezpośredni związek między oficjalnym stanowiskiem władz Rosji a propagandą, która jest rozpowszechniana w Szwecji.

Co trzeci rosyjski dyplomata może być współpracownikiem służb specjalnych Rosji

W sprawozdaniu przypomina się, że działania rosyjskich władz wspierają media, będące coraz częściej ich narzędziem. Grupy medialne "RT" oraz "Sputnik" wchodzą w skład koncernu założonego przez prezydenta Władimira Putina, kontrolowane są przez Kreml.


Autorzy raportu stwierdzają, że aneksja Krymu przez Rosję dowiodła, iż nowoczesne uzbrojenie oraz społeczeństwo informacyjne sprawiają, że "granica pomiędzy czasem pokoju a stanem wojny rozmyła się".

Według SAPO co trzeci z 37 akredytowanych w Szwecji rosyjskich dyplomatów może być współpracownikiem służb specjalnych Rosji.

Szwedzkie służby specjalne w poprzednim sprawozdaniu, za 2014 rok, podały, że aktywność pracowników rosyjskiej ambasady wzrosła w Szwecji po wybuchu konfliktu na Ukrainie. Stwierdzono, że nielegalnie gromadzą oni informacje o szwedzkim wojsku, polityce, gospodarce, zaawansowanych technologiach, badaniach naukowych, a także o imigrantach politycznych.

PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (225)
Nie zgadzam się z opinią
18
Zgadzam się z opinią
208
~Antytroll ;) 2016-03-17 (19:18) 9 godzin i 33 minut temu

Zastanawiam się czy Polskie portale mogły by blokować komentarze wpisywane przez rosyjskich troli? Przecież to również jest wojna informacyjna. Może można to jakoś blokować po ip czy jakoś inaczej?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 5

Nie zgadzam się z opinią
17
Zgadzam się z opinią
60
~bohdan 2016-03-17 (19:17) 9 godzin i 34 minut temu

U nas taką dezinformację prowadzą dwa państwa: Rosja i Niemcy.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
40
Zgadzam się z opinią
24
~MAJA~~ 2016-03-17 (18:29) 10 godzin i 22 minut temu

Mają szwedzi szczęście,że Rosja nie chce prowadzić z nimi wojny "gorącej".Oni też mają swoich szpiegów w Rosji...i w czym problem?

odpowiedz

zgłoś do moderacji