Strona główna serwisu
Papież odprawił mszę w sanktuarium Matki Bożej z Guadalupe

Papież odprawił mszę w sanktuarium Matki Bożej z Guadalupe

Papież Franciszek odprawił w sobotę po południu tamtejszego czasu mszę w stołecznej bazylice Matki Bożej z Guadalupe
• Jest to największe sanktuarium na świecie
• W mszy uczestniczyły dziesiątki tysięcy ludzi
Homilię papież poświęcił cierpiącym, bezdomnym, zepchniętym na margines i - jak mówił - "wszystkim, którzy czują, że nie mają godnego miejsca na ziemi".

- Bóg rozbudza ich nadzieje - podkreślił Franciszek w sanktuarium, upamiętniającym objawienia maryjne z 1531 roku, pierwsze oficjalnie uznane przez Kościół. Wśród cierpiących wymienił rodziców i dziadków, którym świat przestępczy "wydarł" dzieci i wnuki.

Następnie papież mówił o potrzebie wznoszenia "sanktuarium życia, wspólnot, społeczeństw i kultur" i zauważył, że w tej budowie nikt nie może zostać na zewnątrz, gdyż wszyscy są w nim "niezbędni". Zwłaszcza ci - podkreślił - którzy "zazwyczaj się nie liczą", bo "nie pasują do okoliczności" lub "nie wnoszą koniecznego kapitału".


Franciszek przypomniał o losie ludzi młodych bez przyszłości, osób starszych, nieszanowanych i zapomnianych, o rodzinach potrzebujących niezbędnego minimum do życia.

Papież powiedział, że wierni nie mogą dać się pokonać przez ból i smutek; muszą - wskazywał - osuszać łzy innym i im towarzyszyć.

- Wspomóż więźniów, przebacz temu, kto cię zranił, pociesz zasmuconego, bądź cierpliwy wobec innych - apelował papież mówiąc o uczynkach miłosierdzia.


Franciszek długo modlił się przed wizerunkiem Matki Bożej - patronki obu Ameryk, wykonanym na płótnie z agawy.

Do sanktuarium, odwiedzanego co roku przez kilkanaście milionów osób, przybył wśród tłumów wiernych, którzy pozdrawiali go na całej trasie przejazdu z nuncjatury.

W niedzielę Franciszek uda się do położonego niedaleko stolicy Meksyku miasta Ecatepec, gdzie odprawi mszę na otwartym terenie, który może pomieścić 400 tysięcy osób. Po powrocie do miasta Meksyk papież złoży wizytę w szpitalu pediatrycznym. Odwiedzi tam między innymi oddział hematologii i onkologii.

Zobacz także: Oczy Matki Bożej z Guadalupe [Pixel]

PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (23)
Nie zgadzam się z opinią
15
Zgadzam się z opinią
37
~psychomanipulacja 2016-02-14 (10:09) 12 godzin i 2 minuty temu

Tylko dlaczego " modlitwy" te "modlitwy" kościelne dziwnym trafem przynoszą odwrotny efekt!. - rozwarstwienie społeczne postępuje - kryzys postępuje - cywilizacja jest bliżej III wojny światowej niż za czasów zimniej wojny!!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 4

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
3
~oljol52 2016-02-14 (15:38) 6 godzin i 33 minut temu

W niektórych komentarzach widać jak ludzie są zawiedzeni Bogiem.Ludzie się modlą -a Bóg jest głuchy,ale,czy znają Boga? aby go tak osądzać.Bóg stworzył ludzi i dał im wolną wolę,nie stworzył niewolników.To człowiek wybiera między dobrem a złem.To człowiek poprzez zerwanie więzi z Bogiem,wybiera zło.To zło ma wpływ na życie innych ludzi.To nie Bóg jest winny,jak pijak jedzie samochodem i zabije,to nie Bóg jest winny jak przywódcy kraju wywołają wojnę i zginą niewinni ludzie,to nie Bóg jest winien,jak złodziej okradnie drugiego człowieka itd.To jest działanie szatana,bo jak człowiek nie zna Boga,to otwiera furtkę do jego działania.Na ziemi rządzi szatan poprzez człowieka,dlatego mamy tyle zła.Na szczęście każdy człowiek indywidualnie odpowiada za swoje życie.Zycie na ziemi jest krótką chwilą wstępu do życia wiecznego,dlatego starajmy się tak żyć aby móc cieszyć się radością życia wiecznego.Tam nie będzie cierpienia,bólu,zła.Bóg pragnie naszego szczęścia również tu na ziemi,dlatego prośmy go o ochronę przed złem i jego obecność w naszym życiu a ujrzymy prawdziwe cuda i przemiany jakie będziemy odczuwać.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
7
~M43 2016-02-14 (11:06) 11 godzin i 5 minut temu

Czyżby Papież był w Licheniu?

odpowiedz

zgłoś do moderacji